انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1066 100 1

دیکتاتوری

/diktAtori/

معنی دیکتاتوری در لغت نامه دهخدا

دیکتاتوری. [ ت ُ ] (حامص ) سیطرة. خودرأیی. استبداد. مطلق العنانی. عمل دیکتاتور. حکومت مطلقه ٔ فردیا گروه یا طبقه بدون اینکه ملازم رضایت مردم باشد. این اصطلاح از دوره ٔ رومیها سابقه دارد. حکومتهای دیکتاتوری اعم از اینکه تحت اراده ٔ یک شخص یا گروه یا طبقه (حزب ، ارتش ، پرولتاریا) باشند، عملاً در دست یک شخص رهبر قرار دارد. یکی از انواع نوین حکومت دیکتاتوری رژیم توتالیته است که حکومتی دیکتاتوری و یک حزبی است ، این اصطلاح بالاخص درمورد حکومت فاشیستی ایتالیا و حکومت نازی آلمان بکار رفته است. اصطلاح دیکتاتوری پرولتاریا که ساخته ٔ ل.ا. بلانکی است با پیدایش فلسفه ٔ سیاسی مارکسیسم رواج یافته است و به مرحله ٔ تحول جامعه از سرمایه داری به سوسیالیسم اطلاق میشود. (از دائرة المعارف فارسی ).

معنی دیکتاتوری به فارسی

دیکتاتوری
۱ - خود رائ یی استبداد مطلق العنانی . ۲ - عمل دیکتاتور حکومت دیکتاتور .

دیکتاتوری در دانشنامه ویکی پدیا

دیکتاتوری
استبداد یا دیکتاتوری (به فرانسوی: dictature) به عنوان شکلی خودکامه از دولت و نوعی حاکمیت قدرت مداری است که قوانین در آن توسط یک فرد تعریف می گردد.
در کار نبودن هیچ قانون یا سنتی که کردار فرمانروا (یا فرمانروایان) را محدود کند یا آنکه فرمانروا با قدرت نامحدود خود آن ها را زیر پا بگذارد.
به دست آوردن قدرت دولت با شکستن قوانین پیشین.
نبودن قاعده و قانونی برای جانشینی.
به کار بردن قدرت در جهت منافع گروه اندک.
فرمان برداری مردم از قدرت دولت تنها به سبب ترس از آن.
انحصار قدرت در دست یک نفر.
به کار بردن ترور به عنوان وسیله اصلی کار بستِ قدرت.
مردم سالاری نداشتن.
عدم وجود آزادی بیان بین مردم.
از دیدگاه برخی از پژوهندگان، دیکتاتوری شکلی از حکومت است که قدرت اداره بدون رضایت افراد تحت حاکمیت (گونه ای شبیه به استبداد) است، در حالی که تمامیت خواهی توصیف یک دولت است که تقریباً در همهٔ جنبه ها، رفتارهای دولتی و خصوصی مردم خود را تنظیم و راهبری می کند. به عبارت دیگر، دیکتاتوری مربوط به منبع قدرت حاکم و حکومت توتالیتر یا تمامیت خواه مربوط به دامنهٔ قدرت حاکم است. با این مفهوم، دیکتاتوری (حکومت بدون رضایت مردم) در مقابل دموکراسی (دولتی که قدرت از مردم دارد) و توتالیتاریسم (دولتی که تمام جنبه های زندگی مردم را تحت کنترل دارد) در مقابل پلورالیزم یا کثرت گرایی (حکومتی با شیوه زندگی و عقاید متعدد اجتماعی) قرار می گیرد.
نیز طبق برخی تعریف ها یک حکومت دیکتاتوری ویژگی های زیر را باید داشته باشد:
برخی از این ویژگی ها همگانی ترند؛ چنان که می توان صفات دیکتاتوری را در مطلق بودن قدرت، به زور به دست آوردن آن و نبودن قواعدی منظم برای جانشینی خلاصه کرد.
عکس دیکتاتوری
استبداد پرولتاریا یا دیکتاتوری پرولتاریا، اصطلاحی مارکسیستی است که برای اولین بار به سال ۱۸۷۵ توسط کارل مارکس و در کتاب «نقد برنامه گوتا» ظاهر شد. مارکس این عبارت را در برابر «دیکتاتوری بورژوازی» به کار می برد و می گوید که جوامع دموکراتیک حال حاضر، چیزی نیستند جز دیکتاتوریِ طبقه متوسط، قانون گذار و مالک. دیکتاتوری پرولتاریا حکومت دورهٔ انتقالی بین جامعهٔ سرمایه داری و جامعهٔ کمونیستی است. دوره ای که به روایت مارکس «در آن دولت نمی تواند چیزی جز دیکتاتوری انقلابی پرولتاریا باشد.»
Critique of the Gotha Programme
The Civil War in France
Marxists.org glossary term
محاکمه سوسیالیسم، نوشته جیمز پی کانن، ترجمه مسعود صابری
منظور از این اصطلاح تمرکز قدرت در دست پرولتاریا و حمایت بی چون و چرا از طبقات پایین، کارگران و کشاورزان است. در عین حال که از خرده زمین دارانی که روی زمین خود کار می کنند (و استثمارکننده یا اجاره دهنده نیستند) نیز حمایت شود.
این معنا، جز معنای غالبی است که از کلمه «دیکتاتوری» برداشت می شود. محمدرضا نیکفر فیلسوف سیاسی معتقد است که معنی دیکتاتوری پرولتاریا در ادبیات مارکس، به هژمونی طبقه کارگر دلالت دارد و نه مفهوم دیکتاتوری در ادبیات سیاسی امروزی.
مارکس و همچنین لنین، دولت کمون پاریس را اولین دیکتاتوری پرولتاریای جهان می دانند.
دیکتاتوری دموکراتیک خلق نظامی سیاسی جمهوری خلق چین است که توسط مائو تسه تونگ، رهبر حزب کمونیست چین در قانون اساسی جمهوری خلق چین گنجانده شده است. این مفهوم و شکل حکومت، مشابه دموکراسی خلق است که در سایه هدایت اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی در اروپای شرقی پیاده شد.
دیکتاتوری پرولتاریا
مارکسیسم
مارکسیسم-لنینیسم
مائوئیسم
انقلاب مداوم
استدلال «دیکتاتوری دمکراتیک خلق» این است که حزب کمونیست چین و حکومت به نیابت از خلق عمل می کنند ولی علیه نیروهای ارتجاعی از قدرت دیکتاتوری برخوردارند و می توانند از آن استفاده کنند.
دیکتاتوری منور یا دیکتاتوری روشنگری (انگلیسی: Enlightened despotism) به شکلی از حکومت اطلاق می شود که در قرن هجدهم به وجود آمد.از ویژگی های آن وجود دیکتاتور در راس هرم بود که هدفش ایجاد رفاه عمومی برای اتباع کشور بود تا منافع شخصی. سایر مشخصات این نوع دیکتاتوری عبارت بود از:اصلاح اداری، کاهش امتیازات فئودالی منجمله سرافرازی، ایجاد تولرانس دینی و توسعه اقتصادی.
خودپرستی روانشناختی
استبداد نظامی یا دیکتاتوری نظامی نوعی حکومتِ تمامیت خواه است که در آن مدیریتِ کشور در دستانِ ارتش و قوای مسلح قرار می گیرد.
استراتوکراسی که نوعی دولت مبتنی بر سلطهٔ نیروهای نظامی بر کشور است. در این نوع نظام، ارتش با حمایت مردم قدرت سیاسی را به دست می گیرد. یعنی برخلاف دیکتاتوری نظامی، در این نوع حکومت، خودِ مردم اظهار تمایل می کنند که حکومت در دستان ارتش قرار بگیرد. این نوع حکومت، قانون مند است و خصایص توتالیتاریسم را ندارد. اگرچه این نوع حکومت مبتنی بر دیکتاتوری (حکومتِ اقلیت) است و یک اقلیت (ارتش) کل قدرت را در دست می گیرد و بقیهٔ قشرها جامعه سهمی در قدرت سیاسی ندارد، اما این نظام از آن جا که توتالیتر نیست می تواند حمایتِ مردمی نیز داشته باشد، به این صورت که خود مردم خواهانِ سلطهٔ ارتش بر کشور می گردند. اما با این وجود در این نوع حکومت تنها نظامیان در مدیریت کشور مداخله دارند. شهر-حکومت اسپارتا نمونه ای تاریخی از این مورد است؛ نظام اجتماعی و قانون اساسی اسپارتا تماماً بر روی آموزش و مهارت نظامی متمرکز بود.
دیکتاتوری نظامی که نوعی حکومتِ مبتنی بر سلطهٔ نیروهای نظامی بر کشور است. برخلاف استراتوکراسی، دیکتاتوری نظامی فاقد هرگونه حمایت مردمی است و یک نظامِ سیاسیِ کاملاً توتالیتر است. دیکتاتوری نظامی در کشورهای مختلف، خصوصیاتی گوناگون داشته است، اما چند شاخصِ کلی دارد که در آن موارد به صورتی مشترک دیده شدند:
حکومت نظامی، حکومتی است که در آن ارتش و قوای مسلح قدرت سیاسی می یابند و بر دو نوع است:
با وجود تفاوت هایی که میانِ نمودهای تاریخیِ دیکتاتوری نظامی می توان یافت، شاخص های فوق در تمامیِ آن ها مشترک بوده است. در یک تعریف ساده می توان گفت که دیکتاتوری نظامی شبیه به همان استراتوکراسی است، با این تفاوت که فاقد هرگونه حمایتِ مردمی است و قوای نظامی معمولاً از طرق کودتا این نوع حکومت را تشکیل می دهند.
دیکتاتوری نظامی معمولاً در یک کشور در زمان هایی ایجاد می شود که نوعی هرج و مرج و آزادیِ مطلق در جامعه بروز یافته باشد. در حالاتِ دیگر، هنگامِ سرنگون ساختنِ یک حکومت از طریق سلطهٔ نظامی یا کودتا، معمولاً برای کنترلِ کشور و سرکوبیِ مخالفان، دیکتاتوری نظامی ایجاد می شود.
دیکتاتوری نظامی برزیل (به پرتغالی: Ditadura Militar do Brasil) حکومت نظامی اقتدارگرایی بود که از ۱ آوریل ۱۹۶۴ تا ۱۵ مارس ۱۹۸۵ به مدت بیش از بیست سال در برزیل حکمرانی می کرد. این حکومت با کودتای ۱۹۶۴ برزیل و سرنگونی ژواو گولارت آغاز شد. حکومت نظامی برزیل در سال ۱۹۸۵ با شروع ریاست جمهوری ژوزه سارنی پایان یافت. از جمله رخدادهای این دوران می توان به معجزه برزیلی اشاره کرد.
دیکتاتوری نظامی در شیلی (به اسپانیایی: dictadura militar de Chile) یک حکومت مستبد نظامی در شیلی بود که در سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰ قدرت را در اختیار داشت.
فهرست شهرهای شیلی
این دیکتاتوری بعد از کودتای سی آی ای در ۱۱ سپتامبر سال ۱۹۷۳ علیه آلنده روی کار آمد و توسط آگوستو پینوشه امور کشور را در اختیار داشت. از جمله دلایلی که پینوشه برای مشروعیت بخشیدن به کودتا و دیکتاتوری در شیلی بکار می گرفت بحران اقتصادی و شکنندگی دموکراسی در دوران سالوادور آلنده بود. این دیکتاتوری مدعی بود که خواهان بازسازی شیلی است.
رژیم پینوشه با سرکوبی احزاب سیاسی و تعقیب فعالان دموکراسی در این کشور شناخته می شود. این دیکتاتوری در تاریخ شیلی بی سابقه بوده است. در زمان حاکمیت پینوشه بیش از ۳۰۰۰ نفر اعدام یا ناپدید شدند و ده ها هزار تن دیگر در زندان ها زیر شکنجه رفتند. گفته می شود که نزدیک به ۲۰۰ هزار تن از شهروندان شیلی نیز تبعید شده اند. دیکتاتوری نظامی پینوشه بیشتر حیات سیاسی و اقتصادی در شیلی را تحت تأثیر خود قرار داد. دو سال بعد از کودتا پینوشه دست به رفرم هایی زد که بر خلاف سیاست های آلنده بود. این رفرم ها توسط یک تیم اقتصادی طراحی شده بود که در آمریکا تحصیل کرده بودند و بنام پسرهای شیکاگو شناخته می شدند. چند سال بعد در سال ۱۹۸۰ رژیم پینوشه قانون اساسی شیلی را تغییر داد و آن را با یک قانون اساسی که توسط طرفدارانش تهیه شده بود جایگزین کرد.
کودتای ۱۱ سپتامبر ۱۹۷۳ توسط یک گروه نظامی شامل چهار افسر ارتش انجام شد. در رآس این افسران ژنرال آگوستو پینوشه قرار داشت. علاوه بر او فرمانده نیروی زمینی با ۳۰ هزار نیرو، فرمانده نیروی هوایی با ۹۰۰۰ نیرو و آدمیرال خوزه توریبیو مرینو کاسترو فرمانده نیروی دریایی با ۱۵۰۰۰ نیرو و دیگری ژنرال سزار مندوزا فرمانده تفنگداران ویژه دولت با ۳۰۰۰۰ نیرو قرار داشتند. این کودتا در کادر یک جنگ سرد بین المللی و در شرایط مناسب برای جنگ داخلی انجام شد. در زمان کودتا شیلی در بحرانی اقتصادی نیز بسر می برد.
شاخص دموکراسی-دیکتاتوری (انگلیسی: Democracy-Dictatorship Index) به عبارت ساده شاخص DDیا مجموعه داده ها در مقیاس باینری در زمینه دموکراسی و دیکتاتوری سنجیده می شود، و اولین بار توسط آدام پرزوورسکی ارائه شد سپس در ۲۰۱۰ و پیش از این توسط چیباب، گاندی و وریلند (۲۰۰۹) با در نظر گرفتن آخرین ارزیابی به روز شده در ۲۰۰۸ آن را به روز کردند و طرحی از جانب چیباب بود تا این شاخص را همه ساله به روز کنند.
شاخص مردم سالاری
مجموعه داده های پلیتی
شاخص توسعه انسانی
فهرست شاخص های آزادی
شاخص دموکراسی
فهرست رژیم ها
بدنبال ایده شاخص طبقه بندی دموکراسی و دیکتاتوری که بر اساس ریاضی باینری به وسیله آلوارز در سال ۱۹۹۶ ارائه و توسط پرزوورسکی و چیباب، گاندی و وریلند ارتقاء پیدا کرد. یک دسته بندی شش برابری از مجموعه داده ها تکمیل شد به نام داده های DD
این شاخص های DD از آن پس همه ساله ۱۹۹ کشور را از ۱۹۴۶ تا ۲۰۰۸ تحت بررسی و سنجش قرار دادند که در سمت چپ نتایج آن از ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸ قابل ارائه است.
شاخص DD اولین دسته بندی رژیم های دیکتاتوری اشت که بر دو نوع هستند، دموکراسی و دیکتاتوری. دموکراسی خودش به سه زیر مجموعه تقسم می شود که عبارت است از دموکراسی پارلمانی، نیمه ریاست جمهوری و دموکراسی های ریاست جمهوری، برای دیکتاتوری ها، کشورهای پادشاهی و دیکتاتوری های نظامی و مدنی هستند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دیکتاتوری در دانشنامه آزاد پارسی

دیکتاتوری (dictatorship)
دورۀ تصدی فرمانروایی مستبد و بی اعتنا به قانون اساسی (منشور حکومت). در روم باستان دیکتاتور قاضی ای بود که برای شش ماه با اختیارات فوق العاده انتخاب می شد. اگرچه در قرن ۱۹ دیکتاتوری ها در امریکای لاتین رواج داشتند، در اروپا طی همین دوره فقط حکومت ناپلئون سوم دیکتاتوری بود. بحران هایی که درپی جنگ جهانی اول برپا شد دیکتاتوری های بسیاری پدید آورد، ازجمله رژیم های آتاتورک و پیلسوتسکی (ملی گرا)؛ موسولینی، هیتلر، پریمو دِ ریوِرا، فرانکو، و سالازار (همگی دست راستی)؛ و استالین (کمونیست). شناخته ترین دیکتاتوری دورۀ جدید دیکتاتوری صدام حسین در عراق بود.

ارتباط محتوایی با دیکتاتوری

معنی دیکتاتوری به انگلیسی

dictatorship (اسم)
حکومت استبدادی ، دیکتاتوری

معنی کلمه دیکتاتوری به عربی

دیکتاتوری
دکتاتورية
الحکم الدکتاتوري ، الحکم المطلق

دیکتاتوری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

شقایق ١٠:١٨ - ١٣٩٦/٠٨/٢٥
خود رای در یک امر
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دیکتاتور خامنه ای   • دیکتاتور فیلم   • دیکتاتوری ایران   • دانلود دیکتاتور   • دیکتاتور ترین کشورهای دنیا   • دیکتاتور کیست   • معنی دیکتاتور   • دیکتاتور های جهان   • معنی دیکتاتوری   • مفهوم دیکتاتوری   • تعریف دیکتاتوری   • معرفی دیکتاتوری   • دیکتاتوری چیست   • دیکتاتوری یعنی چی   • دیکتاتوری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دیکتاتوری
کلمه : دیکتاتوری
اشتباه تایپی : nd;jhj,vd
آوا : diktAtori
نقش : اسم
عکس دیکتاتوری : در گوگل


آیا معنی دیکتاتوری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )