انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1083 100 1

دیکتاتور

/diktAtor/

برابر پارسی: خود کامه، خودکامه

معنی دیکتاتور در لغت نامه دهخدا

دیکتاتور. [ ت ُ ] (فرانسوی ، اِ) خودکامه. خودرأی. مستبد. مطلق العنان. اصلاً عنوان هریک از قضاتی که در روم قدیم در مواقع خطیر و بحرانی برای اداره ٔ امور کشور از طرف کنسول ها برای مدت شش ماه با اختیارات فوق العاده انتخاب میشدند. دیکتاتور معاونی با عنوان ماگیستر اکویتوم انتخاب میکرد. انتخاب دیکتاتور از 430 ق.م. معمول شد و در اواخر قرن 3 ق.م. منسوخ شد. «سولا» دوباره آن را بدون قید مدت برقرار کرد. پس از قتل یولیوس قیصر دیکتاتوری رسماً ملغی شد. دیکتاتوریهای معاصر اغلب یا بعنوان رهبر یک حزب یا به کمک پیروان خود از طریق شورش یا کودتا حکومت را بدست میگیرند و یا از طریق قانون اساسی بر سر کار می آیند و بتدریج حکومت دیکتاتوری بوجود می آورند. دیکتاتورها نوعاً به اتکاء یک حزب رسمی و کمک پلیس مخفی و تبلیغات شدید بحکومت ادامه میدهند. (دائرة المعارف فارسی ).

معنی دیکتاتور به فارسی

دیکتاتور
فرمانروا، صاحب اختیار، مستبد، خودرای، شخصی
( اسم ) ۱ - خود رای مستبد مطلق العنان . ۲ - فرمانروایی که با قدرت و زور حکومت و افکار و عقاید خود را بر مردم تحمیل میکند .

معنی دیکتاتور در فرهنگ معین

دیکتاتور
(تُ) [ فر. ] (اِ.) خودرأی ، مستبد.

معنی دیکتاتور در فرهنگ فارسی عمید

دیکتاتور
فرمانروای خودسر، شخصی که به عنوان رهبر یک حزب یا از طریق شورش و کودتا زمام امور را در دست گیرد و خودسرانه بر مردم حکومت کند.

دیکتاتور در دانشنامه ویکی پدیا

دیکتاتور
دیکتاتور یک رهبر سیاسی است که دارای قدرت مطلق است. کشوری که توسط دیکتاتور حکومت می شود دیکتاتوری نامیده می شود. کلمه دیکتاتور برگرفته از عنوان قاضی ها در جمهوری روم است که در مواقع اضطراری به منظور حکومت بر جمهوری، توسط سنای روم تعیین می شد.
دیکتاتوری چیست؟ به چه کسی دیکتاتور می گویند؟
همچنین دیکتاتور به فرمانروا و در بیش تر موارد پایه گذار یک نظام حکومتی استبدادی اطلاق می شود. معنای این واژه در تعاریف جدید خود در بسیاری از مواقع با بی رحمی و ستم همراه می گردد. دیکتاتور در واژه به معنی «کسی که دیکته می کند» و در اصطلاح، در ابتدا با رویکردی نامنفی در اشاره به مجری یک سازوکار خاصّ حکومتی در روم باستان که دیکتاتوری نام داشت و در معنای جدید و در اشاره ای منفی به دیکتاتوری های نوین به معنی «خود رای» و «مطلق العنان» است. در ابتدا عنوان هریک از قضاتی که در روم قدیم در مواقع خطیر و بحرانی برای اداره امور کشور از طرف کنسول ها برای مدت شش ماه با اختیارات فوق العاده انتخاب می شدند دیکتاتور نام داشتند. دیکتاتور معاونی با عنوان ماگیستر اکویتوم انتخاب می کرد. انتخاب دیکتاتور از ۴۳۰ ق.م. معمول شد و در اواخر قرن ۳ ق.م. منسوخ شد. «سولا» دوباره آن را بدون قید مدت برقرار کرد. پس از قتل ژولیوس سزار دیکتاتوری رسماً ملغی شد. دیکتاتوری های معاصر اغلب یا به عنوان رهبر یک حزب یا به کمک پیروان خود از طریق شورش یا کودتا حکومت را بدست می گیرند یا از طریق قانون اساسی بر سر کار می آیند و به تدریج حکومت دیکتاتوری به وجود می آورند. دیکتاتورها نوعاً به اتکاء یک حزب رسمی و کمک پلیس مخفی و تبلیغات شدید به حکومت ادامه می دهند. (دائرةالمعارف فارسی).
باید توجّه داشت که اگرچه نام های مستبد، تمامیّت خواه، خودکامه، جبّار و یکّه سالار، مترادفات هر یک از آنها و نیز نام نظام های حکومتی تحت فرمانرواییشان در ادبیّات و محاورات سیاسی اغلب به یک معنا به کار می روند، هم معنا نبوده و در علم سیاست دارای تعاریف جداگانه می باشند.
در نظام جمهوری روم، دیکتاتور فردی بود که به طور موقت قدرت ایالت ها را در طول جنگ بر عهده داشت. مقام او تنها برای ۶ ماه بود.
عکس دیکتاتور
دیکتاتور به معنی فرمانروای نظام حکومتی استبدادی است و می تواند به موارد زیر نیز اشاره کند:
دیکتاتور (فیلم ۲۰۱۲)، فیلم کمدی به کارگردانی لری چارلز، محصول سال ۲۰۱۲
دیکتاتور بزرگ، فیلمی کمدی به کارگردانی چارلی چاپلین، محصول سال ۱۹۴۰
دیکتاتور (فیلم ۱۹۳۵)، فیلمی به کارگردانی ویکتور ساویل
بازی دیکتاتور در نظریه بازی ها
«دیکتاتور» (انگلیسی: The Dictator (1915 film)) یک فیلم به کارگردانی ادوین اس پورتر است که در سال ۱۹۱۵ منتشر شد.
۲۱ ژوئن ۱۹۱۵ (۱۹۱۵-06-۲۱)
«دیکتاتور» (انگلیسی: The Dictator (1922 film)) فیلمی در ژانر کمدی-درام به کارگردانی جیمز کروز است که در سال ۱۹۲۲ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به والاس رید، لیلا لی، والتر لانگ، و آلن هیل اشاره کرد.
۲۲ ژوئن ۱۹۲۲ (۱۹۲۲-06-۲۲)
دیکتاتور (انگلیسی: The Dictator) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی ویکتور ساویل است که در سال ۱۹۳۵ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به مادلین کارول، هلن هی و ایزابل جینز اشاره کرد.
۱۹۳۵ (۱۹۳۵)
دیکتاتور (به انگلیسی: The Dictator) یک فیلم کمدی سیاه به کارگردانی لری چارلز و محصول سال ۲۰۱۲ است.
دیکتاتور بزرگ (به انگلیسی: The Great Dictator) فیلمی کمدی و درام، به کارگردانی، تهیه کنندگی و نویسندگی چارلی چاپلین با بازی چارلی چاپلین، پائولت گدارد، جک اوکی، محصول سال ۱۹۴۰ ایالات متحدهٔ آمریکا است.
دیکتاتور بزرگ اولین فیلم ناطق و تماماً صداگذاری شدهٔ چاپلین پس از ۱۳ سال که از پایان دورهٔ سینمای صامت گذشته بود به حساب می آید.
اولین بار، یکی از دوستان چاپلین به نام الکساندر کوردا به او گفت که شباهت های ظاهری با هیتلر دارد. بعداً چاپلین فهمید هفتهٔ تولد، قد و وزنش هم با هیتلر یکی است و همین شباهت باعث شد تا ایدهٔ داستان فیلم به ذهنش برسد.
تولید این فیلم از سال ۱۹۳۷، زمانی که بسیاری از مردم، نازیسم را یک تهدید نمی دانستند آغاز شد. سخنرانی هایی که دیکتاتور به زبان آلمانی انجام می دهد مفهومی ندارد و همهٔ آن ها برگرفته از پوسترها و تابلوهای تبلیغاتی است.
هنگام انتشار فیلم، هیتلر تماشایش را در آلمان و همهٔ کشورهای تحت اشغال نازی ها ممنوع کرد. نهایتاً کنجکاوی او باعث شد که هیتلر یک کپی از فیلم را از طریق کشور پرتغال تهیه کند و آن را نه یک بار، بلکه دو بار نگاه کند؛ و به گفته راینهارد اسپیتزی او این فیلم را خنده دار و جالب می دانست.
با وجود ممنوعیت اکران دیکتاتور بزرگ در آلمان و کشورهای اشغالی، فیلم یک بار برای تماشاچیان آلمانی به نمایش درآمد. یکی از اعضای گروه مقاومت، یک نسخه از فیلم را که از یونان تهیه کرده بود، با کپی یک کمدی اپرا در سینمای ارتش عوض می کند. سربازان تا هنگامی که متوجه نشده بودند فیلم چیست به تماشا نشسته، اما پس از آن که فهمیدند ماجرا از چه قرار است، عده ای سالن را ترک کرده و عدهٔ دیگر به سمت پردهٔ سینما شلیک کردند.
پس از آغاز ساخت فیلم، چاپلین هر روز اخبار دردناکتری از کارهای هیتلر می شنید تا نهایتاً حمله به فرانسه باعث شد که پایان فیلم را تغییر داده و سخنرانی معروفش را انجام دهد.
چاپلین نام کاراکترِ هانا (پولت گدار) را از روی اسم مادرش انتخاب کرد. پولت گدار همسر سوم چاپلین بود که در سال ۱۹۴۲ طلاق گرفتند.
داستان فیلم در شهری خیالی به نام تامانیا می گذرد.
در ایتالیا تمام صحنه هایی که ناپولینی (شخصیت تغییریافتهٔ موسولینی، با بازی جک اوکی) در آن حضور داشت، در احترام به بیوهٔ بنیتو موسولینی حذف شد. نسخهٔ کامل تا سال ۲۰۰۲ انتشار نیافت.
چاپلین در سخنرانی ۵ دقیقه ای انتهای فیلم، کمتر از ده بار پلک می زند.
جیمز استوارت، که در سال ۱۹۴۰، اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای فیلم داستان فیلادلفیا برنده شد، از آنجا که می دانسته هیچ شانسی برای دریافت اسکار در برابر چارلی چاپلین ندارد، حتی قصد رفتن به مراسم را نداشته، تا این که سه ساعت مانده به مراسم، به او اعلام می شود که بایستی حاضر شود. این آخرین سالی بود که چند ساعت قبل از مراسم به برنده ها اعلام می شد که برنده شده اند.
جک اوکی (ناپولینی) دربارهٔ نقش خود در دیکتاتور بزرگ گفته است که در ۱۰۰ فیلم ظاهر شده، ولی مردم او را به خاطر بازی در دیکتاتور بزرگ می شناسند.
دیکتاتور بزرگ، پس از فیلم صامت و کوتاه پشت صحنه (۱۹۱۵)، اولین فیلمی بود که کاراکتر «چاپلین» اسم داشت.
فیلمبرداری این فیلم ۵۳۹ روز طول کشید.
در سال های جنگ جهانی دوم، سربازی به نام چارلی که پیش از ورود به ارتش آرایشگر بوده، بر اثر سقوط هواپیما حافظه اش را از دست می دهد. او وقتی چشم باز می کند خود را در یک آسایشگاه روانی می یابد و پس از مدتی، که طی آن حاکمیت کشور به دست دیکتاتوری به نام آدنوید هینکل (چارلی چاپلین) افتاده، از آنجا مرخص می شود.
شهر را فقر و بیکاری فرا می گیرد و مخالفان دیکتاتور به اردوگاه های کار اجباری فرستاده می شوند. خشم و خروش هینکل، دامن چارلیِ آرایشگر را نیز می گیرد و سربازان، مغازهٔ سلمانی اش را در منطقهٔ فقیرنشین شهر خراب می کنند و او را به یکی از اردوگاه ها می فرستند.
هینکل موافقت نامه ای را با یکی دیگر از دیکتاتورها، ناپولینی (جک اوکی) امضا می کند و هنگام حمله به کشور همسایه، چارلی با تغییر قیافه از اردوگاه می گریزد.
دیکتاتور خیرخواه جاویدان (به انگلیسی: Benevolent dictator for life) یا به اختصار BDFL، عنوانی است که به تعداد کمی از رهبران پروژه های نرم افزاری آزاد و متن باز اطلاق می شود. این عنوان معمولاً به رهبر پروژه هایی اطلاق می شود که خود بنیان گذار پروژه بوده اند و در مباحثات و اختلاف ها حرف نهایی را می زنند. کاربران و توسعه دهندگان پروژه به این رهبر آنقدر اعتماد دارند که او نمی تواند از قدرتش سوءاستفاده کند. این لقب اولین بار در سال ۱۹۹۵ در اشاره به خودو فان روسوم، خالق زبان برنامه نویسی پایتون استفاده شد. کمی پس از اینکه فان روسوم به CNRI پیوست، این اصطلاح در یک ایمیلی از طرف کن منهیمر در مورد دیداری برای تشکیل دادن یک گروه نیمه رسمی جهت نظارت بر روی توسعه زبان پایتون، مورد استفاده قرار گرفته بود.
تون روزندال، خالق بلندر
دریز بایترت، خالق دروپال
ریچارد استالمن، بنیان گذار پروژه گنو
لینوس توروالدز، خالق هسته لینوکس
استیو کوست، بنیان گذار اوپن استریت مپ
لری وال، خالق پرل
راسموس لردورف، خالق پی اچ پی
خودو فان روسوم، خالق پایتون (زبان برنامه نویسی)
برایان بی. ریپلی، عضو تیم اصلی R
یوکیهیرو ماتسوموتو، خالق روبی (زبان برنامه نویسی)
دیوید هاینمیر هانسن، خالق روبی آن ریلز
فابیو ارکولیانی، خالق سابایون لینوکس
پتریک وولکردینگ، خالق اسلکور
کریس لاتنر، بنیان گذار و رهبر ال ال وی ام، کلنگ (کامپایلر), و پروژه های مرتبط
تئو درات، بنیان گذار و رهبر اوپن بی اس دی و اپن اس اس اچ
گاوین اندرسون و ساتوشی ناکاموتو، به ترتیب توسعه دهنده اصلی بیت کوین و مخترع آن
فرناندو پرز خالق آی پایتون مفسر تعاملی پیشرفته برای پایتون
رایان دال خالق نود.جی اس
مارتین ادرسکای خالق اسکالا
BDFL را نباید با اصطلاح رایج تر دیکتاتوری خیرخواه که در مورد رهبران پروژه های متن باز مورد استفاده قرار می گیرد، اشتباه گرفت، که این اصطلاح توسط اریک ریموند به محبوبیت رسید. ریموند شرح می دهد که چگونه طبیعت و سرشت متن باز، دیکتاتور پروژه را مجبور می کنند تا «خیرخواه» باشد، چرا که وجود یک اختلاف عمده در پروژه، ممکن است باعث شود تا پروژه تحت حکومت رهبران ناراضی، منشعب شود.
بازی دیکتاتور یک بازی در حیطهٔ اقتصاد تجربی (به انگلیسی: experimental economics) است. این بازی بسیار شبیه به بازی اتمام حجت (به انگلیسی: ultimatum game) است.
معاملات بورس اوراق بهادار و واکنش ها و تصمیم های سرمایه گذاران در مقابل تحولات بازار بورس و رفتارها و تصمیم های سایر سرمایه گذاران
تصمیم کشورهای عضو اوپک در مورد تغییر میزان استخراج و فروش نفت و میزان متابعت یا عدم متابعت آن ها از سهمیه بندی های انجام شده و توافق شده (Quotas)
رفتار شرکت ها در مورد قیمت گذاری محصول در شرایط انحصار یا بازارهای رقابت چندجانبه
تعامل حیوانات با یکدیگر در زندگی اجتماعی (در مورد شکار کردن یا تقسیم دستاوردها و یا حمایت از یکدیگر)

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دیکتاتور

دیکتاتور در جدول کلمات

دیکتاتور انگلیس
کرامول
دیکتاتور سابق اسپانیا
فرانکو
دیکتاتور سابق عراق
صدام
دیکتاتور معروف پرتغال
سالازار
دیکتاتور معروف کنگو که جای لومومبا را گرفت
موگابه
منسوب به دیکتاتور کمونیست شوروی
لنینی

معنی دیکتاتور به انگلیسی

dictator (اسم)
دیکتاتور ، خودکامه ، فرمانروای مطلق
pendragon (اسم)
پیشوا ، دیکتاتور ، فرمانده کل قوا

معنی کلمه دیکتاتور به عربی

دیکتاتور
دکتاتور
دکتاتوري

دیکتاتور را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

حسین ٠٨:٠٩ - ١٣٩٦/٠١/٢٩
خودکامه
|

آرسام آرامیس ١٤:٢٢ - ١٣٩٦/٠١/٣٠
دیکته آتور ، ریشه در پهلوی
دیکته : به انجام واداشتن کار
آتور : آتش ، آذر
که باهم به امر کننده آتش یا آتشدار معنی میشود
|

مجتبی عیوض صحرا ٢٣:٥٦ - ١٣٩٦/٠١/٣٠
اینجور واژه ها ریشه ای هستند و در اصل خارجی اند،درسته میشه واژه های خارجی را جدا کرد و
در فارسی معنی کرد.
ولی این روش درست نیست که بخاطر اینکه آن را با فرهنگ خودمون تطبیق بدیم فارسی بدانیم.
مثلاً: ماشین>>>> از ریشه ماشی که به معنی: رونده،گردش کننده-پسوند اتصاف و دارندگی(ن) بدونیم!-
که همونطور که گفتم درست نیست چون ریشه فرانسوی و انگلیسی دارد.
در ضمن دیکته فرانسوی است که همون املا،واداشتن و تحمیلِ خودمونه!
ولی بازم از اینکه این نبوغ رو به خرج دادین ممنونم و به ایرانی بودنتون می بالم!
|

النا ٠١:٢٩ - ١٣٩٦/٠٢/٢٠
خودکامه، فرمان کام (از 101 نام خداوند)
|

اباذر نقوی ٢٢:١٤ - ١٣٩٧/١٠/٠٢
دیکتاتور یعنی حاکم نفوذی و وابسته به یک قدرت خارجی. مستبد غیر از دیکتاتور است و ترجمه صحیح Tyranny مستبد است.
|

اعظم ١٠:٣١ - ١٣٩٧/١١/٠٧
خودمختار، مستبد
|

منوچهر جاویدان ٢١:٠٥ - ١٣٩٧/١١/١٦
حکومت اقلیت بر اکثریت
|

جهاد ٠١:١٠ - ١٣٩٨/٠٧/٠٨
استبداد و همینطور به رهبری یا نظامی گفته میشود که اجباری و تحمیل کنندست در برابر خواسته های عوام ، و باطل کردن دموکراسی
|

معنی یا پیشنهاد شما



نام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دیکتاتور فیلم   • معنی دیکتاتور   • دانلود دیکتاتور   • دیکتاتور ایران   • دیکتاتور خامنه ای   • دیکتاتور های جهان   • دیکتاتور 2   • فیلم سینمایی دیکتاتور   • مفهوم دیکتاتور   • تعریف دیکتاتور   • معرفی دیکتاتور   • دیکتاتور چیست   • دیکتاتور یعنی چی   • دیکتاتور یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دیکتاتور
کلمه : دیکتاتور
اشتباه تایپی : nd;jhj,v
آوا : diktAtor
نقش : صفت
عکس دیکتاتور : در گوگل


آیا معنی دیکتاتور مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )