انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 943 100 1

دی ان ای

دی ان ای در دانشنامه ویکی پدیا

دی ان ای
دی ان ای (DNA) یا دنا سرنام عبارت دئوکسی ریبونوکلئیک اسید (به انگلیسی: Deoxyribonucleic acid) نوعی اسید نوکلئیک است که دارای دستورالعمل های ژنتیکی است که برای کارکرد و توسعهٔ بیولوژیکی موجودات زنده و ویروس مورد استفاده قرار می گیرد. نقش اصلی مولکول دنا ذخیره سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی است. آزمایش هایی نظیر آزمایش گریفیت و آزمایش ایوری آزمایش هایی انقلابی و سرآغازی در شناسایی و مطالعهٔ دنا، به عنوان ماده ژنتیک بودند. تا سال ۱۹۴۴ و انتشار نتایج آزمایش ایوری، این که کدام یک از مواد آلی درون سلول، مادهٔ وراثتی است، مشخص نبود.
دی ان ای مولکولی است که دستورهای ژنتیکی مورد استفاده در توسعه و عملکرد تمام موجودات زندهٔ شناخته شده و بسیاری از ویروس ها را کدگذاری می کند. دی ان ای اسید نوکلئیکی است که شامل پروتئین و کربوهیدرات هاست. اسیدهای نوکلئیک از سه ماکرو مولکول اصلی تشکیل شده که برای زندگی همهٔ گونه های شناخته شده ضروری می باشد. اکثر مولکول دی ان ای از دو رشتهٔ پلیمری زیستی که به صورت حلقه دور هم پیچ خورده و به شکل یک مارپیچ دوگانه درآمده است. دو رشتهٔ دی ان ای به عنوان پلی نوکلئوتید شناخته شده، که از واحدهای ساده تری به نام نوکلئوتید ساخته شده است. هر نوکلئوتید از یک باز آلی، گوانین (G)، یا سیتوزین (C)، یا آدنین (A)، یا تیمین (T)، و از یک قند مونوساکاریدی به نام دئوکسی ریبوز و یک گروه فسفات تشکیل شده است. نوکلئوتیدها به وسیلهٔ پیوند کوالانسی به صورت زنجیره ای به هم متصل می شوند، نوکلئوتیدها از محل قند یک نوکلئوتید با فسفات نوکلئوتید دیگر پیوند ایجاد کرده و ساختاری شبیه ستون فقرات (رشتهٔ بلند) قند و فسفاتی را ایجاد می کنند.
«دی ان ای» (به انگلیسی: DNA) یک آلبوم از لیتل میکس است که در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-11-۱۶) منتشر شد.
«Wings»
پخش: ۳ نوامبر ۲۰۱۱
این آلبوم در چارت های ایتالیا، ایرلند، نروژ، آمریکا، سوئد، بریتانیا، کانادا جزو ده آلبوم اول قرار گرفت.
«DNA»
پخش: ۲۶ مارس ۲۰۱۲
«Change Your Life»
پخش: ۳ نوامبر ۲۰۱۲
«How Ya Doin'?»
پخش: ۱۷ آوریل ۲۰۱۳
دی ان ای ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
دی ان ای (آلبوم لیتل میکس)
دی ان ای (فیلم)
«دی ان ای» (به انگلیسی: DNA) ترانه ای از کندریک لامار خواننده رپ اهل ایالات متحده آمریکا از چهارمین آلبوم استودیویی لعنت وی است.
نماهنگ ترانه در ۱۸ آوریل ۲۰۱۷ انتشار یافت، دان چیدل بازیگر اهل ایالات متحده آمریکا در نماهنگ حضور دارد.
«دی ان ای» (انگلیسی: DNA (film)) یک فیلم در سبک اکشن و علمی–تخیلی است که در سال ۱۹۹۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به یورگن پروچنو، مارک داکاسیوس، و کورنبرگ آرون براون اشاره کرد.
سیارک ۵۵۵۵۵ (به انگلیسی: 55555 DNA، نامگذاری:2001YR2) پنجاه و پنج هزار و پانصد و پنجاه و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۱ کشف شد.
به هر گونه اسید دی اکسی ریبونوکلئیکی که سرچشمهٔ آن از بیرون از جاندار باشد، دی ان ای برون زاد می گویند.
درون شدن دی ان ای برون زاد به درون یاخته را ترا آلودگی می گویند.
دی ان ای بی رمز یا غیر رمزگذار (به انگلیسی: Noncoding DNA)، در ژنومیک و رشته های پیوسته، توالی های دی ان ای بی رمز اجزای دی ان ای یک موجود زنده هستند که نیازی به رمز توالی پروتئین ندارند. برخی از دی ان ایِ بی رمز به مولکول های کاربردی بی رمز آران ای (مثلاً آران ای انتقال (tRNA)، آران ای ریبوزومی (rRNA)، و آران ای مداخله گر (RNAi)، رونویسی شده اند. نقش دیگر دی ان ای بی رمز شامل رمزخوانی و رونویسی مقررات توالی «پروتئین- کد کردن» در؛ منطقه پیوند ماتریس، مکان آغازش همتاسازی دی ان ای، سانترومر و تلومرها است.
مقدار دی ان ای بی رمز در میان گونه های مختلف بسیار متفاوت است. در جایی که در آن تنها درصد کمی از ژنوم مسئول برنامه نویسی پروتئین هاست، درصد ژنوم انجام دهندهٔ وظایف نظارتی افزایش می یابد. هنگامی که دی ان ای بی رمز بسیاری وجود دارد، به نظر می رسد برای بخش بزرگی از آن (به باور کنونی برخی) هیچ نقش یا عملکرد بیولوژیکی برای ارگانیسم وجود ندارد؛ همان گونه که به صورت نظری در دههٔ ۱۹۶۰ پیش بینی شده بود. از آن زمان، این بخش غیرفعال اغلب از آن به عنوان "دی ان ایِ ناخواسته" و یا از سوی برخی "junk DNA": یاد شده؛ واژه ای که پاسخ ها و عکس العمل های شدیدی را در طول سال ها برانگیخته است.
پروژهٔ دانش نامهٔ بین المللی اجزای دی ان ای (ENCODE)، با روش بیوشیمیایی مستقیم، روشن ساخت که حداقل ۸۰ درصد از دی ان ایِ ژنومی انسان دارای فعالیت های بیوشیمیایی هستند. هر چند با توجه به گذشتن دهه ها از تحقیقات و کشف بسیاری از مناطقی که غیر کدکننده فعال است، این لزوماً غیرمنتظره نیست که برخی از دانشمندان به این نتیجه برای تلفیق فعالیت های بیوشیمیایی با عملکرد بیولوژیکی، انتقاد کنند. تخمین های نسبت ژنوم فعال بیولوژیک (کاربردی) بر اساس ژنومیک مقایسه ای بین ۸ و ۱۵ درصد متغیر است. با این حال، برخی دیگر متقابلاً با تکیهٔ صرف بر برآورد، بر پایهٔ ژنومیک مقایسه ای، با توجه به دامنهٔ محدود آن مخالفند زیرا نقش دی ان ای بی رمز در یافت شده است در فعالیت وراژن شناسی (اپی ژنتیک) و شبکه های پیچیدهٔ شبکه تنظیم کننده ژن در فعل و انفعالات ژنتیکی مشاهده شده، که در زیست شناسی رشدی فرگشتی بررسی و پی گردی شده است.
دی ان ای-پلی مرازها (به انگلیسی: DNA Polymerase) مولکول های دی ان ای را از زیر واحدهای داکسی ریبونوکلئوتید (dNTP)، سنتز می کنند. DNAپلی مرازها بیشتر به خاطر نقشی که در همانندسازی دارند شناخته می شوند. به طور کلی دو نوع DNAپلی مراز وجود دارد ؛ DNAپلی مرازهای وابسته به الگو و DNAپلی مرازهای غیر وابسته به الگو.
دسته اول رشته جدید DNA را از روی یک رشته الگو (DNAیا RNA) سنتز می کنند و دسته دوم برای سنتز رشته جدید، نیازی به الگو ندارند. آنزیم ترانس کرپیتاز معکوس از DNAپلی مرازهای وابسته به الگو می باشد و DNA را از روی RNA الگو، سنتز می کند.
DNAپلی مراز بر روی DNA حرکت می کند و با استفاده از نوکلئوتید های آزاد که در سیتوپلاسم وجود دارند هر نوکلئوتید را در مقابل نوکلئوتید مکمل خود قرار می دهد.
آنزیم DNAپلی مراز توانایی دیگری نیز دارد و آن ویرایش است: در صورتی که نوکلئوتید اشتباهی به DNAهای دختر اضافه شود، یعنی مکمل نباشد، این آنزیم بازمی گردد و نوکلئوتید غلط را جدا و آن را با نوکلئوتید صحیح تعویض می کند.
دی ان ای (DNA) پلیمرازهای گرمادوست (ترموفیلوس) دسته ای از آنزیمها هستند که معمولاً از آرکی باکتریهای موجود در آبهای داغ (چشمه های جوشان) بدست می آیند و مقاوم به حرارت بوده و دارای دمای اپتیمم حدود ۷۲ درجه سانتیگراد می باشند. یکی از متداول ترین این آنزیم ها، Taq پلی مراز می باشد که از باکتری ترموس آکواتیکوس بدست می آید و دارای فعالیت اگزنوکلئازی در جهت َ۵ به َ۳ است ولی فاقد فعالیت ویرایشی می باشد. آنزیمهای مزبور در واکنشهای زنجیرهٔ پلی مرازی یا PCR و انگشت نگاری دی ان ای کاربرد دارند. در حال حاضر انواع مختلفی از آنزیمهای فوق در دسترس می باشد که بعضا دارای قدرت پلی مرازی و ویرایشی بسیار بالائی می باشند. برای مثال، آنزیم دی ان ای پلی مراز Pfu که از باکتری پیروکوکوس فیوریوس بدست می آید، دارای فعالیت اگزونوکلئازی درجهت َ۳ به َ۵ و فاقد فعالیت اگزنوکلئازی در جهت َ۵ به َ۳ می باشد و بسیار به گرما مقاوم است. امروزه بیشتر از این آنزیم در PCR استفاده می شود. برخلاف آنزیم Taq پلی مراز، اشتباهات کمتری در دی ان ای تکثیر شده توسط آنزیم Pfu روی می دهد. از دیگر دی ان ای پلی مرازهای مقاوم به حرارت می توان دی ان ای-پلی مراز Bst، دی ان ای-پلی مراز Pwo و دی ان ای-پلی مراز Tth اشاره کرد که هر یک خواص ویژه ای دارند.
دی ان ای جداساز به بخشهایی رونویسی نشده دی ان ای در میان ژن ها می گویند که کارکردشان افزایش رونویسی آن ژن هاست. در پیش هسته ها، چیدمان دی ان ای جداساز تنها چند نوکلئوتید درازا دارد ولی در هو هسته ها بسیار درازترند و دارای نوکلئوتیدهای تکرارشونده می باشند که بیشتر دی ان ای ژنوم از آنها ساخته شده است.
دی ان ای خارج کروموزومی (به انگلیسی: Extrachromosomal DNA) هر دی ان ای می باشد که در خارج از هسته یک سلول یافت شود. همچنین می تواند به دی ان ای خارج هسته ای یا دی ان ای سیتوپلاسمی اشاره داشته باشد. بیشتر دی ان ای ژنوم یک فرد، درون کروموزوم یافت می شود، اما دی ان ای که خارج از هسته یافت می شود نیز دارای فعالیتهای مهم حیاتی می باشد.
دی ان ای رایانه (به انگلیسی: DNA Computer)، نانورایانه ای است که از دی ان ای برای ذخیرهٔ اطلاعات و اعمال محاسبات پیچیده، استفاده می کند. محاسبات دی ان ای (به انگلیسی: DNA Computing) یا محاسبات مولکولی (به انگلیسی: Molecular Computing) روش محاسبه ای است که از دی ان ای، زیست شیمی و زیست شناسی مولکولی به جای فناوری های رایانه ای سنتی سیلیکون-پایه استفاده می کند. محاسبات دی ان ای، یا به طور عمومی تر، محاسبات مولکولی، از حوزه های میان رشته ایِ به سرعت در حال توسعه، است. پژوهش و توسعه در این حوزه با نظریه، آزمایش و برنامه های محاسبات مولکولی سر و کار دارد.
دی ان ای فیلمز (انگلیسی: DNA Films) یک شرکت فیلم سازی در بریتانیا است. این شرکت توسط دانکن کنوورتی و اندرو مک دانلد پایه گذاری شده است.
دی ان ای متیلاسیون یا متیل دار شدن دی ان ای (به انگلیسی: DNA methylation) یک فرایند بیوشیمیایی است که در رشد و نمو عادی موجودات رده بالا دارای اهمیت می باشد. در این فرایند، یک گروه متیل به موقعیت ۵ حلقه پیریمیدین سیتوزین یا به نیتروژن شماره ۶ حلقه پورین آدنین اضافه می شود. این تغییرات می تواند از طریق تقسیمات سلولی به ارث برسند (به نسل بعد منتقل شوند).
متیل دار کردن دی ان ای (دی ان ای متیلاسیون) نقشی تعیین کننده در رشد و نمو عادی و نیز تمایز سلولی موجودات رده بالا دارد و الگوی بیان ژن ها را در سلول ها تغییر می دهد. برای مثال سلولهایی که در طی نمو جنینی برنامه ریزی شده اند که جزایر پانکراس (لانگرهانس) باشند، در کل زندگی موجود به همان صورت باقی می مانند بدون وجود هرگونه علامتی که این وظیفه را به آنها یادآوری نماید. دی ان ای متیلاسیون هنگام تشکیل تخم (نطفه) خارج شده و هنگام تقسیمات سلولی بار دیگر ایجاد می شوند. آخرین تحقیقات نشان می دهد که در هنگام تشکیل تخم افزوده شدن گروه OH (هیدروکسیله شدن)به گروه های متیل اتفاق می افتد نه اینکه گروه های متیل بطور کامل خارج شوند.
در فرآیندهای مهندسی ژنتیک DNAی مکمل (cDNA) به رشته ای از ملکول DNA اطلاق می گردد که تحت فعّالیت کاتالیتیک آنزیم رونوشت بردار معکوس از روی رشتهٔ mRNAی بالغ ساخته می شود. از DNAی مکمل بطور عمده به منظور تاگ سازی(کلونینگ) ژنهای هوهسته ای (یوکاریوتی) در سولهای سادهٔ پیش هسته ای (پروکاریوتی) استفاده می گردد. cDNA همچنین در رتروویروس ها (نظیر ویروس نقص ایمنی اکتسابی – HIV) تحت فعّالیت آنزیم رونوشت بردار معکوس سنتز می شود که بعداً از طریق الحاق به ژنوم میزبان (تحت فعّالیت آنزیم اینتگراز) برای تولید پروویروس مورد استفاده قرار می گیرد.
دی ان ای میتوکندریایی (mtDNA) نوعی DNA است که در میتوکندری سلول های یوکاریوتی یافت می شود. کار میتوکندری تبدیل انرژی شیمیایی غذا به آدنوزین تری فسفات یعنی صورتی از انرژی است که برای سلول قابل استفاده باشد.
دی ان ای نوترکیب (به انگلیسی: rDNA) (Recombinant DNA) مولکول دی ان ای تشکیل شده توسط روش های آزمایشگاهی از نوترکیبی ژنتیکی (مانند شبیه سازی مولکولی) به مواد با ژنتیک مشابه از منابع مختلف، ایجاد توالی است که نمی خواهد صورت گیرد که در موجودات بیولوژیکی یافت می شود. دی ان ای نوترکیب ممکن است چرا که مولکول دی ان ای در تمام موجودات زنده دارای اشتراک ساختار شیمیایی مشابه است. تفاوت آنها تنها در توالی نوکلئوتید است که در آن ساختار کلی یکسان است.
دی ان ای هسته ای (به انگلیسی: Nuclear DNA) به دی ان ای موجود در هستهٔ سلول های یوکاریوت تحت شکل کروموزوم گفته می شود که مقداری از آن از سوی پدر به ارث برده می شود و مقداری دیگر از سوی مادر. این دی ان ای تعیین کنندهٔ جنسیت افراد است چرا که شامل کروموزوم های جنسیتی است. دی ان ای میتوکندریایی اما مشخصاً از سوی مادر منتقل می شود.
دی ان ای ویروس ها (DNA virus) گروهی از ویروس هایند که ژنوم یا ماده ژنتیکی آن از دی ان ای تشکیل شده است و تکثیر ماده ژنتیکی در این ویروسها توسط دی ان ای-پلی مراز وابسته به دی ان ای انجام میگیرد مانند ویروس تبخال ، آبله مرغان و آبله.
آسیب دی ان ای
روزانه حدود هزار تا یک میلیون آسیب به مولکول های زیستی وارد می شود. در حالی که فقط ۰٫۰۰۰۱۶۵٪ از آن در ژنوم یافت می شود. ژنوم انسان حدود ۳۰۰جفت باز است و چنین مقدار کم آسیب به دلیل وجود سیستم ترمیم قوی در یاخته است.
آسیب های دنا می تواند روی ساختمان بندی و صورت بندی دنا مؤثر باشند. این امر به دنبال جفت نشدن درست بازها و یا ایجاد خمیدگی های نادرست و در نتیجه صورت بندی نا مناسب می باشد . پروتئین ها، رناها و دناها همگی دارای ساختمان چهارم هستند که در بسته بندی و عملکرد آن ها نقش بسزایی را ایفا می کند . برای نمونه چنان چه دنا دارای آسیب شود؛ پروتئین های هیستونی قادر به بسته بندی در ست آن نخواهند بود.
استخراج دی ان ای فرایندی است که طی آن دی ان ای با کمک ترکیبی از روش های فیزیکی و شیمیایی از نمونه جداسازی می شود. دی ان ای اولین بار توسط Miescher Friedrich در سال ۱۸۶۹ استخراج گردید. امروزه استخراج دی ان ای یک روش مرسوم در بیولوژی مولکولی و آنالیزهای جرم شناسی است. در استخراج به روش شیمیایی، انواع مختلفی کیت وجود دارد که در زمان کمتر، امکان استخراج و انتخاب صحیح دی ان ای را فراهم می کند.
MDNA آلبوم دوازدهم مدونا خواننده آمریکایی، برنامه ریزی برای انتشار در ۲۶ مارس ۲۰۱۲. اولین تک آهنگ این آلبوم آهنگ "همه عشقت را بده من"، که در تاریخ ۳ فوریه ۲۰۱۲ منتشر شد، و هنرمندانی همچون نیکی میناژ و ام.آی.ای. در آن با وی همکاری کرده اند.
بازسازی دی ان ای به صورت مجموعه ای از فرایندهایی است که در آن یک سلول شناسایی می گردد و آسیب وارد شده به مولکول های دی ان ای اصلاح می گردد که در این حالت ژنوم کدگذاری می شود. در سلول های انسان، هم فعالیت های متابولیکی طبیعی و هم فاکتورهای زیست محیطی مانند نور و تشعشع فرابنفش می تواند باعث آسیب به دی ان ای شود و در نتیجه به میزان ۱ میلیون نفر ضایعه مولکولی به ازای هر سلول در هر روز رخ می دهد. بیشتر این آسیب ها مربوط به آسیب ساختاری مولکول دی ان ای است و می تواند توانایی سلول را برای رونویسی ژن مؤثر در کدگذاری دی ان ای تحت تاثیر قرار دهد. آسیب های دیگر به صورت بالقوه منجر به ایجاد جهش های مضر در ژنوم سلولی می شوند که بر روی زنده ماندن سلول های دختر بعد از رشتمان اثر دارد. در نتیجه، فرایند بازسازی دی ان ای به صورت ثابتی فعال است چنانچه این فرایند به آسیب وارد شده بر ساختار دی ان ای پاسخ مثبت می دهد. زمانی که فرایند بازسازی نرمال دچار مشکل می گردد و زمانی که خزان یاخته ای رخ نمی دهد، دی ان ای آسیب دیده و بازسازی ناپذیری ممکن است ایجاد شود که شامل شکستگی ها در رشته دوگانه است و هم بری یا اتصال عرضی دی ان ای رخ می دهد (اتصال عرضی بین رشته ای یا ICLها).
حالت برگشت ناپذیر خفتگی یا کمون که به صورت فرایند پیری شناخته شده است.
میزان بازسازی دی ان ای بستگی به فاکتورهای زیادی دارد که شامل نوع سلول، سن سلول و محیط درون سلولی هستند. یک سلول ممکن است تجمعی از مقادیر زیادی از دی ان ای های آسیب دیده باشد یا این که به صورت نامؤثری بازسازی هایی به خود دی ان ای آسیب وارد می کنند و در این صورت ممکن است یکی از سه حالت زیر رخ دهد:
زیان رساندن سلول به خود (خودکشی سلول) که تحت عنوان خزان یاخته ای یا مرگ برنامه ریزی شده سلولی شناخته می شود.
توانایی بازسازی دی ان ای در یک سلول برای یکپارچگی ژنوم و بنابراین برای عملکرد طبیعی ارگانیسم نیز حیاتی است. بیشتر ژن ها به صورت ابتدایی مؤثر بر طول عمر نشان داده شده است که بر روی بازسازی دی ان ای آسیب دیده و حفاظت از آن تاثیر دارد.
تقسیم سلولی نامنظم که می تواند منجر به شکل گیری توموری شود که سرطان نام دارد.
مراحل ترمیم DNA در سه مکانیسم ترمیم بد تطابق، ترمیم برداشت بازی و ترمیم برداشت نوکلئوتیدی صورت می گیرد.
«تور جهانی ام دی ان ای» آلبومی از مدونا است که در ۶ سپتامبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-09-۰۶) منتشر شد.
جدول کدون دی ان ای که به طور معمول با جدول کدون RNA نمایش داده می شود، به این دلیل که، هنگامی که پروتئین در یک سلول توسط ریبوزوم ساخته می شود، یک آران ای پیام رسان ترجمهٔ پروتئین را هدایت می کند.
دانش نامهٔ عنصری دی ان ای یا ان کد، ویا دانشنامهٔ اجزای دی ان ای، (به انگلیسی: ENCODE)، کوتاه شدهٔ (Encyclopedia of DNA Elements) و خود به معنی رمزنویسی، یک پروژهٔ پژوهشی دولتی است که توسط مؤسسه ملی تحقیقات ژنوم انسان ایالات متحده آمریکا (NHGRI ان اچ جی آرآی) در سپتامبر ۲۰۰۳ راه اندازی شده است. (Genomic Research), این پروژه در آغاز به عنوان یک پیگیری برای پروژه ژنوم انسان به اجرا گذاشته شد. هدف پروژهٔ ان کد شناسایی همهٔ عناصر عملکردی در ژنوم انسان است.
کنسرسیومی از گروه های پژوهشی سراسر جهان در این پروژه فعالیت دارند، و داده های به دست آمده از این پروژه از راه پایگاه داده های عمومی قابل دسترسی است. این پروژه هم اکنون سرگرم پایان دادن به فاز سوم خود است، و برای اجرای مرحلهٔ چهارم آن پروژه تمدید خواهد شد.
ذخیره سازی داده های دیجیتال در دی ان ای اشاره به هر گونه طرح برای ذخیره داده های دیجیتال در زنجیره ای از DNA است. این تکنولوژی از DNA مصنوعی برای ذخیرهٔ داده ها استفاده می کند. به منظور ذخیره سازی داده ها از ماشین آلات سنتز اولیگونوکلئوتید که به صورت تجاری موجود هستند استفاده می شود. همچنین برای بازیابی داده ها از دستگاه های یافت زنجیرهٔ دی ان ای استفاده می شود. با توجه به چگالی بسیار بالای dna این نوع سیستم ذخیره سازی از نوارهای مغناطیسی و یا هارد دیسک ها بسیار کم حجم تر هستند. ذخیره سازی داده ها با این شیوه امکان ذخیرهٔ دادهها برای مدت های بسیار طولانی را فراهم می کند. تا زمانی که DNA در شرایط سرد و خشک و تاریک نگهداری شود می توان امیدوار به حفظ اطلاعات آن تا زمان های بسیار زیاد بود. به طور نمونه در مطالعهٔ woolly mammoth، DNA آن از ۶۰۰۰۰ سال پیش بازیابی شده است. چنین مقاومتی در برابر کهنگی و فرسایش باعث شده است که DNA به عنوان سنگ بنای ذخیرهٔ اطلاعات زیستی توسط طبیعت به کار رود. این ویژگی منجر به این شده است که محققان در توسعه خود این روش ذخیره سازی داده ها را «ذخیره سازی برای آخرالزمان» بنامند چرا که «پس از یک فاجعهٔ جهانی فرضی، نسل های آینده ممکن است در نهایت با پیدا کردن چنین مجموعه ای از داده ها قادر به خواندن آنها و بازیابی اطلاعات باشند.» با این حال این روش بسیار کند است چرا که برای بازیابی اطلاعات نیاز به بازیابی توالی DNA است؛ بنابراین این روش برای استفاده در مواردی مناسب است که تعداد دفعات نیاز به دست رسی به آن کم باشد مانند ذخیرهٔ دراز مدت آرشیوی از مقادیر زیادی از داده های علمی.
روز دی ان ای (به انگلیسی: DNA Day) که در تاریخ ۲۵ آوریل قرار دارد، روز گرامیداشت انتشار مقاله ای است که در آن ساختار مارپیچ دوگانهٔ دی ان ای توضیح داده شد. این مقاله را جیمز واتسون، فرانسیس کریک، و موریس ویلکینس در روز ۲۵ آوریل ۱۹۵۳ در نشریهٔ نیچر منتشر کردند.
تعیین فنوتیپ دی ان ای روند پیش بینی فنوتیپ یک ارگانیسم تنها با استفاده از اطلاعات ژنتیکی جمع آوری شده از ژنوتیپ یا توالی DNA است. این اصطلاح که همچنین، به عنوان تصویرسازی مولکولی (فوتوفیتینگ) شناخته شده است، در درجهٔ اول به منظور پیش بینی ظاهر فیزیکی یک شخص یا تبار زیست جغرافیایی (بیوجئوگرافیک) برای اهداف پزشکی قانونی استفاده می شود. DNA فنوتایپینگ از اطلاعات پزشکی بر پایهٔ اطلاعات ژنتیکی فردی استفاده می کند که در آن پاسخ به داروها (فارماکوژنومیک) و نتایج پزشکی با استفاده از اطلاعات ژنتیکی یک بیمار پیش بینی می شود. تنوع ژنتیکی قابل توجهی در ارتباط با یک صفت خاص با استفاده از رویکرد مطالعه هم خوانی سراسر ژنومی (GWAS= genome- wide association study) کشف شده است، که در آن صدها مورد از هزاران یا میلیون ها پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی (SNPها= single nucleotide polymorphisms) برای ارتباطشان با هر صفت دلخواه مورد آزمایش قرار می گیرند. سپس مدل سازی پیش بینی کننده برای ایجاد یک مدل ریاضی برای پیش بینی صفت در مورد موضوعات جدید استفاده می شود.
ریزآرایه دی ان ای فناوریی است که امکان بررسی همزمان میان هزاران ژن را می دهد. در این ریز آرایه مجموعه ای از دی ان ای به یک سطح جامد چسبانده می شوند. شناسایی در این روش بر اساس هیبریداسیون دی ان ای و سپس اسکن کردن آرایه انجام می شود.
دی ان ای یک ساختار دو رشته ایی متشکل از ۴ نوکلئوتید است. این نوکلئوتیدها عبارتند از (A) آدنین، (G) گوانین، (C) سیتوسین و تیمین (T). ساختار شیمیایی دی ان ای به صورت پیوند مشخصی از دو دنباله خطی از این ۴ نوکلئوتید می باشد. که این اتصال ها فقط به صورت (A-T) , (T-A) , (C-G) , (G-C) وجود دارند.
فشردگی دی ان ای یا چگالش دی ان ای به فرایند فشرده تر شدن یا چگالتر شدن مولکول دی ان ای در روند آزمایشها، چه از گونهٔ در جاندار و چه از گونهٔ در محیط کشت، می گویند. دی ان ای فشرده به نسبت دی ان ای باز و فشرده نشده، ویژگیهای غیرمنتظره تری می تواند داشته باشد به گونه ای که گاهی پیش بینی کارکرد و فرایندهای آن با توجه به آگاهیها و پژوهشهای معمول دانش ژنتیک، بسیار سخت تر و نشدنی تر می باشد.
محل های اتصال دی ان ای به محل هایی روی دی ان ای گفته می شود که مولکول های دیگر می توانند به آنها اتصال یابند. تفاوت محل های اتصال دی ان ای با بقیه محل های اتصال در دو مورد می باشد: ۱- این محل ها بخشی از توالی دی ان ای می باشند، ۲- به پروتئین های متصل شونده به دی ان ای متصل می شوند. محل های اتصال دی ان ای معمولاً بهمراه پروتئین های خاصی هستند که بنام فاکتورهای رونویسی مشخص می شوند. به محل های اتصال دی ان ای یک فاکتور رونویسی خاص کیسترم می گویند. محل های اتصال دی ان ای شامل دیگر پروتئین ها مانند اینزایم های محدود کننده، آغاز کننده های نوترکیبی خاص محل و متیل ترانسفرازها می شوند.
می توان محل های اتصال دی ان ای بعنان یک توالی کوتاه دی ان ای معرفی نمود که بطور مخصوص به پروتئین های اتصال شونده به دی ان ای یا مجتمع های پروتئینی متصل می شوند. با توجه به یافته های گزارش شده برخی از محل های اتصال پتانسیل تأثیر گذاشتن بر روی تغییرات تکاملی سریع را دارند.
تعدادی زنجیره مارکوف مختلف در مدل فرگشتی دی ان ای(به انگلیسی: Models of DNA evolution) مطرح شده است. این مدل های تعویضی به توضیح نوکلئوتیدهای جایگزین شده در فرگشت زیستی یک موجود زنده می پردازند.
مدل های زیادی مبتنی بر زنجیرهٔ مارکوف، برای مدل سازی سیر تکاملی دی ان ای ارایه شده است. معمولاً مدل های جانشینی ارایه شده با هم در پارامترهایی که برای توضیح نرخ جانشینی یک نوکلئوتید در طول تکامل دی ان ای در نظر گرفته می شوند، متفاوت هستند. این مدل ها معمولاً در آنالیز فیلوژنتیک مولکولی استفاده می شوند. به طور خاص از مدل های ارایه شده در برآورد درست نمایی بیشینهی درخت و تخمین فاصلهٔ تکاملی میان توالی ها با داشتن فواصل مشاهده شده در میان آن ها، استفاده می شود. روش های مبتنی بر درست نمایی بیشینه به مدل وابسته هستند به طوری که اگر بخشی از اطلاعات موجود در داده ها را در نظر نگیرد، نتایج این روش بسیار ضعیف خواهد بود. مدل های مبتنی بر مارکوف در تحلیل داده ها تنها جانشینی در یک توالی را در نظر گرفته و حذف و اضافه شدن در توالی را نادیده می گیرند.
نانوتکنولوژی دی ان ای فناوری ساخت صنعتی دی ان ای برای استفاده در مصارف مختلف فناوری است.
کتابخانه سی دی ان ای (به انگلیسی cDNA library) ترکیبی از قطعات cDNA کلون شده (DNA مکمل) وارد شده به مجموعه ای از سلول های میزبان هستند. این قطعات با یکدیگر بخشی از رونوشت ارگانیسم را تشکیل می دهند و به عنوان یک «کتابخانه» ذخیره می شوند. cDNA از mRNA ی موجود در هسته تولید می شود و در نتیجه تنها حاوی ژن های بیان شدهٔ یک ارگانیسم است. به طور مشابه، کتابخانه های cDNA خاص بافت نیز می تواند تولید شود. در سلول های یوکاریوتی، mRNA بالغ پیرایش شده است، از این رو cDNA ساخته شده فاقد اینترون ها می باشد و می تواند به آسانی در یک سلول باکتریایی بیان شود. از آنجایی که محصولات ژن ها به راحتی شناسایی می شوند، اطلاعات کتابخانه های cDNA یک ابزار قدرتمند و مفید می باشد؛ اما این کتابخانه ها فاقد اطلاعات مربوط به افزاینده (enhancers)، اینترون و دیگر عناصر تنظیمی که در یک کتابخانه DNA ژنومی یافت می شوند، می باشند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

دی ان ای را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی دی ان اینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دی ان ای   • مفهوم دی ان ای   • تعریف دی ان ای   • معرفی دی ان ای   • دی ان ای چیست   • دی ان ای یعنی چی   • دی ان ای یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دی ان ای
کلمه : دی ان ای
اشتباه تایپی : nd hk hd
عکس دی ان ای : در گوگل


آیا معنی دی ان ای مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )