انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1037 100 1

ذره بین

/zarrebin/

برابر پارسی: ریز بین، ریزبین، ریزه بین

معنی ذره بین در لغت نامه دهخدا

ذره بین. [ ذَرْ رَ / رِ ] (اِ مرکب ) عدسی از شیشه یا بلور محدّب السطحین که برای بزرگ نمودن اشیاء خرد و ریزه بکار میرود و تصویر حاصله بزرگتر از خود شی ٔ است. و پیش از داگر و فوکو علمای مشرق به این خاصیت آشنا بوده و عملاً بکار می برده اند. ابوریحان بیرونی در کتاب الجماهر فی معرفةالجواهر گوید: و حدّث السلامی عن اللّحام ان ّ ابابشر السیرافی کان عند خاله بسرندیب ذات لیلة فاحضر فص ّ یاقوت احمر و کان یضعه علی احرف الکتاب حتی یقرأه و تعجّب الحاکی منه... فالحروف الدّقاق تقرء بمثلها من البلور لان ّ الخط یغلظ من ورائها فی المنظر، و السطورتتسع. و علل ذلک موکلة الی صناعةالمناظر - انتهی.
- ذرّه بین گذاشتن ؛ سخت دقیق شدن. نهایت کنجکاوی کردن .

معنی ذره بین به فارسی

ذره بین
( صفت اسم ) آلتی دارای عدسی شیشهای یا بلوری که دو سطح ان محدب است و چیزهای ریز را بزرگ نماید .
[magnifying glass, magnifier, simple microscope] [فیزیک- اپتیک] وسیله ای که با استفاده از آن شی ء مشاهده شده بزرگ تر دیده می شود

معنی ذره بین در فرهنگ معین

ذره بین
( ~.) [ ع - فا. ] (اِ.) عدسی شیشه ای یا بلوری ، که دو سطح آن محدب است و چیزهای ریز را بزرگ نشان دهد.

معنی ذره بین در فرهنگ فارسی عمید

ذره بین
عدسی کوچک که چیزهای ریز در زیر آن درشت دیده می شود و برای خواندن خط های ریز و دیدن برخی چیزهای ریز به کار می رود.

ذره بین در دانشنامه ویکی پدیا

ذره بین
ذَرّه بین ابزاری است که از آن برای دیدن اشیای ریز استفاده می شود. بخش اصلی ذره بین از یک عدسی همگرا درست شده است که عمل بزرگ نمایی را انجام می دهد. یک عدسی همگرا معمولاً از دو سو یا یک سو کوژ (محدّب) است. یک قاب دسته دار، عدسی ذره بین را نگاه می دارد.
برای استفاده از ذره بین به منظور بزرگ نمایی اجسام، باید آن را آن قدر به جسم مشاهده شونده نزدیک کرد که جسم در فاصلهٔ کانونی عدسی قرار بگیرد. «فاصلهٔ کانونی» نامی است که به حد فاصل سطح عدسی تا نقطهٔ کانونی آن اطلاق می شود.
با قرار دادن ذره بین در آفتاب، پرتوها در نقطهٔ کانونی عدسی جمع می شوند. اگر در این حالت جسم غیر براقی را در نقطهٔ کانونی بگذارید، گرمای زیادی تولید می شود و می تواند جسم غیربراق را بسوزاند. این عمل را می توان بر روی کاغذ یا اجسام غیربراق دیگر آزمود.
مخترع ذره بین ابن هیثم از بزرگترین ریاضیدانان و فیزیکدانان مسلمان عرب بودند.
عکس ذره بین
ذره بین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
ذره بین (برنامه تلویزیونی)
ذره بین (ویندوز)
ذره بین یک برنامهٔ طنز انتقادی ساختهٔ اردشیر احمدی است که از شبکهٔ کلام تی وی و اینترنت پخش می شود. موضوع آن زیر ذره بین بردن آثار هنری ارائه شده توسط هنرمندان داخل و خارج کشور است. در فصل دوم، این برنامه آغاز به انتقاد از شبکه های فارسی زبان واقع در شهر لس آنجلس کرده است.
، رادیوجوان
http://vimeo.com/zarebinshow
http://ardeshirtv.com
http://ardeshirtv.com/farhangmag
ذره بین (انگلیسی: Magnifier) یا ذره بین مایکروسافت (انگلیسی: Microsoft Magnifier) یک برنامه درشت نمای صفحه نمایش است که برای مشکلات دیداری در مایکروسافت ویندوز در نظر گرفته شده است. هنگامی که برنامه اجرا می شود نواری بالای صفحه می آید که هر جا موشواره برود آن بخش را به صورت درشت نمایش می دهد. ذره بین ویندوز می تواند ۹ برابر تصویر را بزرگ کند و از ویندوز ویستا به بعد تا ۱۶ برابر نیز می توان تصویر را بزرگ کرد.این برنامه دارای حالتی شبیه به لنز است که در نسخۀ تازه آن حالت لنز بهبود یافته است. این برنامه را با کلیدهای «ویندوز» با «+/-» می توان بدون اجرا بزرگ نمایی کرد. که با کلید «ویندوز» با «Esc» می توان از بزرگ نمایی بیرون رفت.
Accessibility in Windows Vista
Video of the Windows 7 Magnifier


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ذره بین در دانشنامه آزاد پارسی

ذَرِّه بین (magnifying glass)
ذَرِّه بین
ساده ترین وسیلۀ اُپتیکی. نوعی عدسی همگرای دستی برای تولید تصویری مجازی، مستقیم، و بزرگ تر از جسم است. تصویر تولیدشدۀ مجازی یا توهمی براثر شکست پرتوهای نور در عدسی پدید می آید و فقط با نگاه کردن از داخل ذره بین رؤیت پذیر است.

ارتباط محتوایی با ذره بین

معنی ذره بین به انگلیسی

burning glass (اسم)
ذره بین ، عدسی محدب یاایینه مقعر
magnifier (اسم)
ذره بین ، بزرگ کننده ، بزرگ ساز ، درشت نما ، درشت کن
magnifying glass (اسم)
ذره بین
lens (اسم)
ذره بین ، عدسی
microscope (اسم)
ذره بین ، میکروسکپ ، ریزبین
handglass (اسم)
ذره بین ، ایینه ، کوچک دسته دار

معنی کلمه ذره بین به عربی

ذره بین
عدسة , مجهر , مخبر
زجاج

ذره بین را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فروش ذره بین   • ذره بین اندروید   • انواع ذره بین   • ذره بین چشمی   • ذره بین چیست؟   • ذره بین به انگلیسی   • خرید ذره بین حرفه ای   • کاربرد ذره بین   • معنی ذره بین   • مفهوم ذره بین   • تعریف ذره بین   • معرفی ذره بین   • ذره بین یعنی چی   • ذره بین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ذره بین
کلمه : ذره بین
اشتباه تایپی : bvi fdk
آوا : zarrebin
نقش : صفت
عکس ذره بین : در گوگل


آیا معنی ذره بین مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )