برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1323 100 1

ذهبیه

معنی ذهبیه به فارسی

ذهبیه
سلسله ای از سلاسل تصوف که امروزه همه پیروان آن شیعی هستند و آنرا ذهبیه کبرویه ( منسوب به شیخ نجم الدین کبری ) رضویه ( منسوب بحضرت رضا۴) نامند. سلسله ارشاد این فرقه طبق روایت بتوسط سری سقطی و معروف کرخی بحضرت رضا ۴ میرسد. پیروان آن در شهرهای ایران پراکنده اند و مرکز آنان اکنون شیراز است .سلسله طریقت این سلسله را بقرار ذیل نوشته اند: دکتر گنجویان استاد دانشگاه تبریز حاج حب حیدر میرزا احمد خوشنویس وحید الاولیا جلال الدین محمد ملقب به مجدالاشرف میرزا ابوالقاسم شیرازیمیرزا عبدالنبی شیرازی آقا محمد هاشم سید قطب الدین محمد نیریزی شیرازی شیخ علی نقی اصطهبانی شیخ نجیب الدین رضا نیریزی اصفهانی شیخ محمد علی موذن خراسانی سبزواری شیخ حاتم زراوندی شیخ درویش محمد کارندهی شیخ تاج الدین حسین تبادکانی شیخ غلامعلی نیشابوری شیخ حاجی محمد خبوشانی شیخ شاه علی اسفرانی شیخ رشیدالدین بید آواذی سید عبدالله برزش آبادی شیخ خواجه اسحاق ختلانی سید علی همدانی شیخ محمود اصم مزدقانی شیخ علائ الدوله سمنانی شیخ نورالدین عبدالرحمان اسفرانی شیخ احمد جوزقانی شیخ رضی الدین علی لالا شیخ مجدالدین بغدادی شیخ نجم الدین کبری شیخ عمار یاسر اندلسی شیخ ابوالنجیب سهروردی شیخ احمد غزالی شیخ ابوبکر نساج شیخ ابوالقاسم کورکانی شیخ ابوعلی کاتب شیخ ابوعلی رودباری شیخ ابوعثمان مغربی شیخ جنید بغدادی شیخ سری سقطی شیخ کرخی و وی انتساب به علی بن موسی الرضا۴ دارد.
( صفت ) مونث ذهبی . ۱ - زرینه طلایی . ۲ - بخور مریم .

ذهبیه در دانشنامه اسلامی

ذهبیه
ذَهَبیه، از طریقت های صوفیه شیعی و از پیروان سید عبدالله برزش آبادی مشهدی. پیدایش این طریقت به قرن نهم در ایران برمی گردد. ذهبیه به نام هایی مانند ذهبیه اغتشاشیه و ذهبیه خالص خوانده شده است. از این طریقت، گروه های متعددی منشعب شدند؛ به همین علت این طریقت را ام السلاسل نامیده اند.
ذهبیه، طریقت خود را از طریق معروف کرخی به امام رضا(ع) و دیگر ائمه(ع) منتسب می کنند و به ولایت قَمریه، قطب ناطق و صامت معتقدند. البته انتسابشان به ائمه(ع) و برخی اعتقادات آنان از سوی علمای شیعه رد شده است.
معروف کَرخی، سَرِی سَقَطی، جُنید بغدادی و شهاب الدین سهروردی از قطب های ذهبیه هستند.
سلسله ذهبیه، منسوب به سیدعبداللّه برزش آبادی است و در اوایل حکومت صفویه ابتدا در خراسان و سپس در شیراز رواج یافت.
سلسله ذهبیه در اظهار تشیع و تقید به آن در این مدت ممتاز بوده است.
بزرگان ذهبیه
بزرگانی از علما و حکما نیز که صاحب تألیفات بودند، در میان آن ها ظاهر شدند؛ از جمله، شیخ علی نقی اصطهباناتی (متوفی ۱۱۲۶) و جانشین و دامادش سیدقطب الدین نیریزی (متوفی ۱۱۷۳ در نجف) که مجدد این سلسله در اواخر صفویه نیز بود.
جانشینان قطب الدین تبریزی
در سلسله ذهبیه پس از قطب الدین نیریزی سه تن به نام های ملامحراب گیلانی و آقامحمد بیدآبادی و آقامحمدهاشم شیرازی ، که همگی از حکمای عصر و صاحب تألیفات بودند، ادعای جانشینی کردند و آنان نیز جانشینانی تعیین کردند، ولی از میان آن ها آقامحمدهاشم درویش شیرازی (متوفی ۱۱۹۹) رسمیت بیش تر یافت.پس از او نیز دو تن دعوی جانشینی داشتند که رشته معروف تر به میرزا ابوالقاسم شریفی ، معروف به میرزابابا و متخلص به راز (متوفی ۱۲۸۶)، رسید.
میرزابابا
...

ذهبیه در دانشنامه آزاد پارسی

ذَهَبیّه
(یا: سلسلةالذهب) نام یکی از فرقه های شیعۀ صوفیه که از فرقه کبرویه، پیروان شیخ نجم الدین کُبری ( ـ ۶۱۷ ق) منشعب شده است. کبرویه از فرق سنی مذهب صوفیه بود که در قرن هشتم هجری به وسیله خواجه اسحاق خُتّلانی شاگرد و خلیفه سید علی همدانی تدریجاً به تشیّع نزدیک شد و مقارن با وفات ختلانی بین دو تن از شاگردان او سید محمد نوربخش و سید عبدالله بُرزِش آبادی اختلاف و انشقاقی پدید آمد و قسمتی از کبرویه به نام نوربخشیه و قسمتی به نام ذَهَبیه (پیرو بُرزِش آبادی) نامیده شدند. این فرقه سلسله یا زنجیرۀ انتساب خود را از طریق معروف کرخی شاگرد امام رضا (ع) به ائمۀ اطهار و حضرت علی (ع) می رسانند و گفته اند کهاز این رو آن را سلسلۀ طلایی (ذهبی و ذهبیه) می نامند. در وجه تسمیۀ ذهبیه البته اقوال دیگری هم گفته شده است. اخلاص آن ها در تشیّع در عصر بعد از برزش آبادی موجب استمرار این طریقه در عهد صفویه و دوره های بعد از آن شد. آنان همواره در تمسّک به ولایت ائمه و تلفیق بین شریعت و طریقت در مذهب تشیع کوشیده اند. از مشایخ بزرگ این سلسله محمد کارَنْدِهی معروف به پیر پالاندوز (قرن ۱۱ ق) است که مقبرۀ او در مشهد قرار دارد. در قرن ۱۲ ق سید قطب الدین نیریزی در واقع مُجَدِّّد بزرگ این طریقه بود و پس از او بزرگانی ازجمله شاه محمد دارابی، آقا محمدهاشم شیرازی، آقا محمد بیدآبادی و میرزا عبدالنبی شیرازی متولی بقعۀ شاهچراغ در شیراز به رهبری طریقت رسیدند. در قرن حاضر میرزا احمد خوشنویس تبریزی ملقب به وحیدالاولیاء ( ـ ۱۳۳۵ ش)، حاجی میرزا محمدعلی ملقب به حُبّ حیدر ( ـ ۱۳۴۲ ش) و دکتر عبدالحمید گنجویان تبریزی ملقب به حمیدالاولیا، متخصص پوست و استاد پزشکی دانشگاه تبریز و شیراز، به مقام قطبیت و رهبری رسیدند. خانقاه های ذهبیه در شیراز و تبریز قرار دارد و پیروان آن بیشتر در فارس (شیراز) و آذربایجان (تبریز) سکونت دارند و عموماً در شب های پنج شنبه، جمعه و شنبه در خانقاه گرد هم می آیند و ذکر می گویند. آنان از ۱۱ محرم تا ۲۱ صفر به یاد اربعین حسینی روزه می گیرند. برخی تألیفات از ادبیات این سلسله: نورالهدایۀ نجیب الدین رضا؛ کوثرنامه؛ سبع المثانی و آیات الولایه.

ارتباط محتوایی با ذهبیه

ذهبیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خانقاه ذهبیه شیراز   • دکتر عبدالحمید گنجویان   • خانقاه ذهبیه تهران   • حسین عصاریان دزفولی   • اقطاب سلسله ذهبیه   • خانقاه دزفول   • دکتر حسین عصاریان   • حضرت دکتر عبدالحمید گنجویان   • معنی ذهبیه   • مفهوم ذهبیه   • تعریف ذهبیه   • معرفی ذهبیه   • ذهبیه چیست   • ذهبیه یعنی چی   • ذهبیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ذهبیه
کلمه : ذهبیه
اشتباه تایپی : bifdi
عکس ذهبیه : در گوگل

آیا معنی ذهبیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )