انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1066 100 1

رادیم

رادیم در دانشنامه ویکی پدیا

رادیم
رادیوم (Radium)، عنصری شیمیایی و رادیواکتیو در گروه فلزات قلیایی خاکی با عدد اتمی ۸۸ و نشان Ra و به رنگ سفید درخشان است. این عنصر سنگین ترین عنصر در این گروه است. از رادیوم به عنوان سوخت هسته ای نیز استفاده می شود. این عنصر جزو کشفیات ماری کوری و پیر کوری می باشد.نبو
این عنصر در سال ۱۸۹۵ توسط ماری کوری و پیر کوری کشف شد. ماری کوری تکه ای از فلز اورانیم را در لای کاغذ سفیدی گذاشته بود و سپس آنرا بر روی نگاتیو فیلم نورندیده ای گذاشت و در فردای آن روز دید که نگاتیو فیلم انگار که نور دیده باشد سیاه شده است و فهمید که پرتوهایی از آن تکه اورانیم خارج شده اند و از کاغذ عبور کرده اند و باعث سیاه شدن نگاتیو شده اند. سپس در فردای آن روز همین کار را با یک سنگ پیچبلند انجام داد و در فردای آن روز نگاتیو با شدت بسیار بیشتری سیاه شد. در نتیجه او فهمید که عنصری بسیار رادیواکتیو تر از اورانیم و ناشناخته در ان سنگ وجود دارد. سپس آن دو با هم به جستجوی آن پرداختند و رادیوم را کشف کردند. پس از مدتی این عنصر به طور رسمی شناخته شد.
در ۲۶ دسامبر ۱۸۹۸(۵ دی ماه ۱۲۷۷) اعضای آکادمی علوم پاریس، گزارشی تحت عنوان «دربارهٔ ماده شدیداً رادیواکتیوی که در پیچبلند وجود دارد» انتشار دادند و این روز تاریخ تولد رادیوم است. پیدایش رادیوم در میان عناصر رادیواکتیو طبیعی تقریباً به فوریت ثابت کرد که این عنصر مناسبترین عنصر رادیو اکتیو برای بسیاری کارهاست. بزودی معلوم شد که نیمه عمر رادیوم نسبتاً زیاد است (~۱۶۰۰ سال). کشف رادیوم موجب دگرگونی های اساسی در دانش بشر دربارهٔ خواص و ساخت ماده شد و منجر به شناخت و دستیابی به انرژی اتمی شد.
این واقعیت که پرتوهای رادیوم می توانند بافتهای زنده اندامها را از بین ببرند، به عنوان مهم ترین دستاورد کشف کوری ها مشخص گردید. پزشکان و پژوهشگران علوم پزشکی به زودی دریافتند که به این وسیله می توانند غده ها و بافتهای بدخیم را که در سرطان و همچنین بیماریهای پوستی و غدد ترشحی بروز می کنند، از بین ببرند.
عکس رادیم
رادیم (به چکی: Radim) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری چک است که در ناحیه کولین واقع شده است. رادیم ۵٫۰۵ کیلومتر مربع مساحت و ۱٬۲۳۱ نفر جمعیت دارد و ۲۰۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای جمهوری چک
رادیم (به چکی: Radim) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری چک است که در شهرستان ییچین واقع شده است.
فهرست شهرهای جمهوری چک
رادیم اکسپرس (کشتی) (به انگلیسی: Radium Express (ship)) یک کشتی است که طول آن ۲۱٫۹۴ متر (۷۲٫۰ فوت) می باشد. این کشتی در سال ۱۹۳۹ ساخته شد.
رادیم کلرید (به انگلیسی: Radium chloride) با فرمول شیمیایی RaCl۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۹۶٫۰۹۴ g/mol می باشد...
..
InChI=1S/2ClH.Ra/h2*1H;/q;;+2/p-2 YKey: RWRDJVNMSZYMDV-UHFFFAOYSA-L Y
InChI=1/2ClH.Ra/h2*1H;/q;;+2/p-2Key: RWRDJVNMSZYMDV-NUQVWONBAG
رادیم کوئین (کشتی) (به انگلیسی: Radium Queen (ship)) یک کشتی است که طول آن ۹۶ فوت (۲۹ متر) می باشد. این کشتی در سال ۱۹۳۷ ساخته شد.
رادیم کینگ (کشتی) (به انگلیسی: Radium King (ship)) یک کشتی است که طول آن ۹۶ فوت (۲۹ متر) می باشد. این کشتی در سال ۱۹۳۷ ساخته شد.
عنصر رادیم به طور طبیعی فاقد ایزوتوپ پایدار است و در نتیجه برای آن هیچ جرم اتمی استانداردی تعریف نمی شود. پایدارترین ایزوتوپ رادیم ۲۲۶Ra با نیمه عمر ۱۶۰۰ سال است.
Isotope masses from:
برمید رادیم (به انگلیسی: Radium bromide) با فرمول شیمیایی RaBr۲ یک ترکیب شیمیایی است. شکل ظاهری این ترکیب، دستگاه بلوری راست لوزی سفید است...
radium bromide
radium bromide
..

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با رادیم

رادیم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

وحید طاهری > المان
پریسا > financial transaction
رضا > hip hop
پارسا > واج ارایی
احسان > Dire consequences
اروشا > آروشا
امین جهانگرد > is that so
رامین سعیدی > رامین

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رادیم   • مفهوم رادیم   • تعریف رادیم   • معرفی رادیم   • رادیم چیست   • رادیم یعنی چی   • رادیم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رادیم
کلمه : رادیم
اشتباه تایپی : vhndl
عکس رادیم : در گوگل


آیا معنی رادیم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )