انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1067 100 1

رادیو

/rAdiyo/

برابر پارسی: آواپَرا

معنی رادیو در لغت نامه دهخدا

رادیو. [ ی ُ ] (فرانسوی ، اِ) از «بی سیم - پرتو مجهول » مصدر آن رادیه ، بمعنی شعاع دادن ، شعاع افکندن ، پرتو دادن ، پرتو افکندن که بصورت اسمی و صفتی هر دو بکار رود در صورت صفتی بمعنی مشعشع و نورانی و در صورت اسمی علامت اختصاری رادیوتلگرافی ، رادیوتلفنی ، و رادیوگرافی است. و در فارسی به ابزاری برقی (الکتریکی )اطلاق شود که صوت را از فواصل دور ضبط و پخش کند و آن عبارت از دستگاه گیرنده ای است که امواج صوت را از مرکز یا استودیوی خاصی پخش میکند و هم اکنون از بزرگترین وسایل تبلیغی و سیاسی و فرهنگی بشمار میرود. در دائرة المعارف بریتانیا آمده است : همچنانکه در سایر موارد پدیده های مهم فیزیکی واقع میشود امواج رادیویی هم از لحاظ تئوری از سالها پیش از آنکه جنبه ٔ عملی یابد، شناخته شده بود.
جیمز کلرک ماگزوئل در تئوری الکترومغناطسی نور که بین سالهای 1867 - 1873 م. بسط یافت به تئوری الکترومغناطیسی موج در فضا اشاره کرد اما تا سال 1887که هنریخ هرتس اول دفعه در لابراتوار آن چیزی را که بنام امواج هرتز معروف است ایجاد کرد و بعداً بنام امواج رادیویی شناخته شد و همین امواج ابتدا امواج هرتز و بعد امواج رادیویی نامیده شد تا آن زمان کسی پیدا نکرده بود. هرچند امواج رادیویی از لحاظ فیزیکی از امواج نوری بزرگترند ولی هردوی آنها در فضای آزاد با یک سرعت منتشر میشوند (cm/sec 10* 2998) گرچه از دو زمینه این دو موج باهم اختلاف دارند طول امواج رادیویی بزرگتر از طول امواج نوری است گذشته از این برخلاف امواج نوری امواج رادیویی ساخت بشر همیشه فاز پیوسته هستند و این امر اجازه میدهد که در آنها طنین بکار رود. (از دایرة المعارف بریتانیکا).
طیف رادیویی : طول موج رنگ سبز 0/000556 میلیمتر است. اما امواج رادیویی از 6 میلیمتر تا 6 میلیون متر طول دارند و رویهم دارای 7 گروه طیف های مختلف هستند به این ترتیب :
فرکانس کوتاه : از 1000 تا 10000 متر
فرکانس متوسط: از 100 تا 1000 متر
فرکانس بلند: از 10 تا 100 متر
فرکانس بلندتر: از 1 تا10 متر
فرکانس بسیار بلند: از 1 تا10 دسیمتر
فرکانس مافوق بلند: از 1 تا 10 سانتی متر
فرکانس بینهایت بلند: از 1 تا 10میلیمتر
مهندسی رادیو: منظور از مهندسی رادیو، دانش بکار بردن امواج رادیو بعنوان برنده ٔ اطلاعات است که اکنون در فرستادن نوشته ، صدا، عکس ، تلگراف ، میکروفون ، دوربین تلویزیونی (فرستنده ٔ تلویزیون ) بکار میرود. بمنظور آنکه آنتن های گیرنده بهتر بتواند امواج الکترومغناطیسی یا رادیوئی را بگیرند و پخش کنند بدستگاه تقویتی موج که آمپلی فایر (بسط و توسعه دهنده ) نام دارد نیازمند گردیدند.
تاریخچه ٔ رادیو در ایران. تاریخچه ٔ برقراری دستگاه فرستنده رادیو در ایران از سال 1319 هَ. ش. آغاز میشود. اولین دستگاه فرستنده روز چهارم اردیبهشت آن سال بفرمان رضاشاه پهلوی و بدست محمدرضا پهلوی که در آنوقت سمت ولایتعهدی داشت شروع بکار کرد. این دستگاه را آنروز رادیو تهران میگفتند و عبارت از یک فرستنده ٔ کوچک دو کیلواتی بود که با موج متوسط کار میکرد و زیر نظر وزارت فرهنگ بود. در اواخر سال 1319 این سازمان اداره ٔ کل انتشارات و تبلیغات نامیده شد و از سال 1333 سازمان آن توسعه ٔ بسیار یافت و دارای سازمانهای وسیع اطلاعات و اخبار و فیلم ، رادیو ایران ، دفتر فنی وامور اداری است که سرپرست هر قسمت در مورد کار آن بخش مسئولیت مستقیم دارد. سازمان اداره ٔ کل انتشارات و رادیو، که از سال 1330 به این نام خوانده شد، در فراهم آوردن اطلاعات ، تهیه فیلم ها و گرفتن آخرین خبرهای مهم جهان و ایران و نیز در شناساندن ایران و افتخارات و پیشرفتهای آن بجهانیان و توزیع نشریه های گوناگون و مطالب مورد نیاز سفارتخانه های ایران در کشورهای دیگر گامهای سودمند برداشته و برمیدارد. وابستگان وخبرگزاران این سازمان همواره در کشورهای بزرگ جهان با محافل مطبوعاتی و فرهنگی حوزه ٔ مأموریت خود در تماس هستند و اطلاعات و اخبار و بولتن های خود را با آنها مبادله می کنند. همچنین در اداره ٔ کل انتشارات و رادیو دایره ای برای راهنمایی نمایندگان مطبوعات و جهانگردان خارجی در حال فعالیت است. خبرگزاری پارس از سال 1319 زیر نظر اداره ٔ رادیو انجام وظیفه میکرده است. سازمان فیلم برای شناساندن ایران فیلم هایی تهیه می کند که تاکنون چند حلقه ٔ آن از جمله «تهران پایتخت کشور ایران » و «اصفهان جهانی از هنر» در کشورهای خارجی و ایران نمایش داده شده است. در سال 1335 فرستنده دو کیلوواتی موج متوسط رادیو به پنجاه کیلوواتی تبدیل شد و در سال 1336 یک فرستنده ٔ صد کیلوواتی جای آن را گرفت و ایستگاه بزرگ اخیر «رادیو ایران » خوانده شد و برنامه های جداگانه ای بنام «رادیو تهران » برای فرستنده پنجاه کیلوواتی طرح ریزی شد. استودیو و ساختمانهای جدید دستگاه وسیع انتشارات و رادیو پس از ایجادفرستنده ٔ صد کیلوواتی ساخته شد و روز چهارم اردیبهشت 1338 افتتاح گردید و اکنون این سازمان 14 استودیو برای ضبط برنامه ها بر روی نوار دارد که دو استودیوی بزرگ آن هر کدام گنجایش 150 تا 200 تن تماشاچی دارد و در برنامه های موزیک ، نمایش ، مسابقه و سخنرانی های علمی از آنها استفاده میشود. اداره ٔ کل انتشارات و رادیو علاوه بر دو ایستگاه در تهران دوازده ایستگاه در شهرستانها دارد که مجموع آنها را شبکه ٔ رادیو ایران میگویند و از فرستنده های شهرستانها برخی مانند فرستنده ٔ بزرگ اهواز صد کیلوواتی است. (از گزارش رسمی اداره ٔ کل انتشارات و رادیو) .

معنی رادیو به فارسی

رادیو
( اسم ) دستگاه گیرنده که صوت را از فواصل دور ضبط و پخش کند . یا رادیو الکتریکی رادیوی برقی . یا رادیو باتری رادیویی که بوسیله باتری بکار افتد . یا رادیو برقی ( الکتریکی ) رادیوی که بوسیله برق بکار افتد .
( اسم ) تشعشع و انتشار خود به خود اشعه از جانب بعضی مواد شیمیایی مانند اکتینیوم اورانیوم پلونیوم توریوم رادیوم و غیره .
( اسم ) جسمی که دارای تشعشعات اتمی ( اشعه الفا بتا و گاما ) باشد مانند : اورانیوم توریوم و رادیوم .
(سازمان)روز ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۱۹ ه.ش. نیروی دستگاه نخستین فرستنده رادیویی که فقط با موج متوسط کار میکرد ۲ کیلو وات بود و در تمام مدت در شبانه روز فقط ۵ ساعت برنامه برای مردم تهران و شهرستانهای مرکزی زیر نظر اداره پرورش افکار وزارت فرهنگ پخش میکرد. در اواخر سال ۱۳۱۹ ادراه کل انتشارات و تبلیغات تاسیس شد و اداره رادیورا زیر نظر گرفت ( که بعدها بنام اداره کل انتشارات و رادیو نامیده شد ) . در آغاز برنامه های رادیو از یک استودیو که در جاده قدیم شمیران بود اجرامیشد. در سال ۱۳۲۷ یک استودیو کوچک در میدان ارک ساخته شده و بعضی اوقات اخبار ازین استودیو پخش میگردد . در سال ۱۳۳٠ دو استودیو مذکور ساخته شد. در سال ۱۳۳۲استودیو شماره ۱ با موج متوسط ۲۴٠ متر بکار افتاد. تاسال ۱۳۳۴ رادیو ایران با یک فرستنده موج متوسط دو کیلو واتی و موج کوتاه ۳٠ کیلو واتی مشغول کار بود و در بعض مواقع از موج کوتاه ۲٠ کیلو واتی دیگر استفاده میکرد .در سال ۱۳۳۵ دستگاه دو کیلو واتی رادیو تهران به پنجاه کیلو وات در سال ۱۳۳۶ به صد کیلو وات تبدیل گردید.درین سال ایستگاه صد کیلوواتی رادیو تهران بنام ((رادیو ایران)) خوانده شد و فرستنده قدیمی برنامه های جداگانه ای بنام ((رادیو تهران)) پخش کرد.در حال حاضر رادیو ایران دارای یک دستگاه فرستنده صد کیلو واتی موج متوسط یک فرستنده صد کیلو واتی موج کوتاه ویک فرستنده بیست کیلو واتی موج کوتاه میباشد. سه فرستنده صد کیلو واتی موج کوتاه دیگر نیز خریداری شده است . در قسمت شمالی اداره رادیو بناهایی تازه ای بمساحت ۷۵٠ متر مربع شاخته شده شامل یک استودیو بزرگ و سه استودیو معمولی که در روز ۴اردیبهشت ۱۳۳۸بدست محمد رضاشاه پهلوی افتتاح شد .در سال ۱۳۳۹یک استودیو بزرگ دیگر با تجهیزات لازم و چند استودیو معمولی ساخته شد که در روز ۴ اردیبهشت ۱۳۴٠بدست فرح پهلوی گشایش یافت . رادیو ایران اکنون دارای ۱۴ استودیو است که ۲ استودیو بزرگ آن هر یک گنجایش ۱۵٠ تا ۲٠٠ تن تماشاگر دارد و مخصوص اجرای برنامه های موسیقی نمایش مسابقه های متنوع و دیگر برنامه های تفریحی و سرگرم کننده است . رادیو ایران در تمام مدت شبانه روز باجرای برنامه ها مشغول است . سازمان رادیو ایران شامل :ادارت ذیل است : اداره برنامه ها ادراه توسعه و ترویج اداره مهندسی رادیو اداره انتشارات و رادیو استانها اداره اموراداری و کارگزینی سازمان دفتر فنی شامل :ادراه طرحها اداره آمار و برسیها ادراره سنجش و برسی مسایل روانی ادراه روابط عمومی و نظارت بر اجرای طرحها.
( اسم ) معالجه بعضی امراض بوسیله اشعه ایکس ( ) .
نخستین فرستنده رادیویی ایران در ۴ اردیبهشت ماه ۱۳۱۹ ه. ش .بنام ((رادیو تهران)) افتتاح گردید و بهمین نام نامیده شد و فرستنده قدیمی مامور پخش برنامه های جدا گانه ای گردید و ((رادیو تهران)) خوانده شد.رادیو تهران روزانه ده ساعت برنامه پخش میکند.قدرت فرستنده این رادیو ۵٠ کیلووات است .
( صفت ) ۱ - سازنده رادیو . ۲ - تعمیر کننده رادیو .
۱ - عمل و شغل رادیو ساز . ۲ - ( اسم ) مغازه رادیوساز .
مشاهد. مستقیم درو اجسام کدر بکمک اشع. نافذ (( اشع. مجهول )) که بدرون آن تابانیده میشود . پرتو بینی . از این کار در پزشکی به منظور تشخیص بیماری و پیشگیری های بیماریها استفاده میشود.
تصویری که از تابیدن اشع. نافذ (( اشع. مجهول )) بدرون اجسام و اعضای کدر بر روی صفح. حساس پیدا میشود .
( اسم ) پرتو نگاری
( اسم ) ۱ - تلگرامی که بوسیله بی سیم مخابره شود . ۲ - دستگاهی که هم شامل رادیوست و هم گرامافون .
( اسم ) رادیو لگ . پرتو شناس رادیو لوژیست .
( اسم ) پرتو شناسی
( اسم ) دستگاهی است برای اندازه گرفتن نیروی رادیوم و آن بوسیله تغییر شکل دادن امواج بصورت نیروی میکانیکی - که توسط دوران صفحات سیاه معلق در محیط خلا و در مقابل نور آفتاب انجام میگیرد - نشان داده میشود .
( اداره کل ) اداره کل انتشارات و تبلیغات در اواخر سال ۱۳۱۹ ه. ش . تشکیل شد و اداره امور رادیو آژانس پارس اداره آگهی ها و اداره خبر نگاری را زیر نظر گرفت . در سال ۱۳۳٠ نام ا داره کل انتشارات و تبلیغات به اداره کل انتشار و رادیو تبدیل شد . از سال ۱۳۳۳ تشکیلات اداره نام برده به تدریج توسعه یافت . این اداره زیر نظر معاون نخست وزیر با یکی از وزیران اداره میشود و دارای سازمانهای ذیل است : ۱ - سازمان اطلاعات و اخبار و فیلم شامل اداره اطلاعات دایره تبلیغات خارجی وابستگان مطبوعاتی دایره راهنمایی نمایندگان مطبوعات خارجی و ترویج جهانگردی دایره تبلیغ و معرفی برنامه دایره عکاسی دایره کتابخانه اداره خبر گزاری پارس اداره امور فیلم . ۲ - سازمان امور اداری شامل : بهبود امور اداری کار گزینی و قرار داد ها حسابداری و دفتر .
اداره کل ٠٠٠ اداره کل انتشارات و تبلیغات در اواخر سال ۱۳۱ ه٠ ش ٠ تشکیل شد و اداره امور رادیو آژانس پارس اداره آگهی ها و اداره خبرنگاری را زیر نظر گرفت ٠ در سال ۱۳۳٠ نام اداره کل انتشارات تبلیغات به اداره کل انتشارات و رادیو تبدیل شد ٠ از سال ۱۳۳۳ تشکیلات اداره نامبرده به تدریج توسعه یافت ٠

معنی رادیو در فرهنگ معین

رادیو
(یُ) [ فر. ] (اِ.) دستگاه گیرنده که صوت را از فواصل دور ضبط و پخش کند.

معنی رادیو در فرهنگ فارسی عمید

رادیو
۱. (برق) دستگاه گیرندۀ امواج صوتی که به وسیلۀ برق یا باتری کار میکند.
۲. مرکز فرستندۀ امواج صوتی.
۳. [مجاز] سازمانی که از طریق مرکز فرستندۀ امواج صوتی به پخش برنامه های مختلف می پردازد.

رادیو در دانشنامه ویکی پدیا

رادیو
رادیو به سیستم یا دستگاهی گفته می شود که صدا، پیام، و یا در حالت کلی، یک سیگنال را به وسیله امواج رادیویی منتقل می کند. ارتباط رادیویی، ارسال سیگنال ها با استفاده از مدولاسیون امواج الکترومغناطیسی و در فرکانس های رادیویی است. امواج الکترومغناطیسی می توانند از هوا و خلأ بگذرند. اطلاعات (صدا، تصویر، پیام) با استفاده از روش های معین و با تغییر بعضی از مشخصه های امواج منتشر شده مانند دامنه، فرکانس، فاز یا پهنای پالس منتقل می شوند. امواج الکترومغناطیسی یا به طور مستقیم و یا از راه بازتاب یا پراش، از محیط (هوا، خلأ) عبور می کنند. شدت امواج الکترومغناطیسی، با افزایش فاصله از منبع انتشار، کم می شود، و در بعضی موارد هم انرژی آن ها توسط محیط انتشار جذب می شود (مانند جذب امواج مایکروویو توسط قطرات باران). پارازیت (تداخل) عموماً موج منتشر شده را دچار تغییر می کند، این تداخل الکترومغناطیسی از سوی منابع طبیعی (مانند رعد و برق) و یا منابع مصنوعی (مثل دیگر فرستنده ها و انتشار دهنده های ناگهانی) ناشی می شود. همچنین در گیرنده، نویز تولید می شود (نویز را نباید با پارازیت یکی دانست). اگر توان نویز و یا تداخل به اندازه کافی زیاد باشد، سیگنال مورد نظر دیگر قابل تشخیص و آشکارسازی نیست. این موضوع اساساً باعث محدود شدن گسترۀ ارتباطات رادیویی می شود.
فرستنده
در رادیوهای وی اِچ اِف (فرکانس بسیار زیاد) به جای مدوله کردن دامنه (AM) از مدوله کردن فرکانس (FM) استفاده می شود. در روش اِف اِم، سیگنال خروجی میکروفون به جای آن که دامنه موج رادیویی را تغییر دهد، فرکانس آن را تغییر می دهند. از روش اِف اِم برای پخش استریو و دستیابی به کیفیت عالی استفاده می شود، زیرا تداخل کم تر از اِی ام (AM) در آن تأثیر می گذارد.
شامل یک منبع سیگنال (اُسیلاتور)، که موج حامل با فرکانس معیّنی تولید می کند، و نیز فرایندی برای تغییر بعضی از خصوصیات موجِ حاملِ تولیدشده (مانند دامنه، فرکانس، فاز یا ترکیبی از اینها) بر اساس اطلاعات (صدا، تصویر و ...) است. به این فرایند، مُدولاسیون می گویند. فرستنده، موجِ حاملِ مُدوله شده را پس از تقویت به آنتن می دهد که آن را به یک موج الکترومغناطیسی تبدیل می کند که می تواند از هوا و خلأ عبور کند (گاهی با یک پولاریزاسیون مشخص).
امواج الکترومغناطیس به وسیلهٔ آنتن گیرنده دریافت می شوند. آنتن گیرنده، امواج را گرفته و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند. گیرنده این سیگنال را آشکار کرده و اطلاعات آن را (صدا، تصویر و ...) استخراج می کند.
عکس رادیو
رادیو ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
موج های رادیویی
ایستگاه رادیویی
«رادیو» ترانه ای از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا بیانسه است. این ترانه در آلبوم من...ساشا فیرس هستم قرار داشت.
رادیو (انگلیسی: Radio) فیلمی است که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد.
۲۴ اکتبر ۲۰۰۳ (۲۰۰۳-10-۲۴)
پسر 18 ساله ای که کمی از لحاظ ذهنی عقب مانده است، روزی توسط یک مربی فوتبال آمریکایی یه نام هارولد که این جیمز هر روز از کنار زمین تمرین تیم او میگذرد دعوت می شود و پذیرایی می شود. سپس به او یک رادیو هدیه می دهد و به دلیل علاقه زیادی که جیمز به ان دارد او را با کلمه رادیو صدا میزند(تقریباً در کل فیلم رادیو خوانده می شود). وی با مربی دوست می شود و مربی او را در تمرینات و مسابقات تیمش به عنوان روحیه دهنده یا کسی که برای تیم شانس می آورد شرکت می دهد(در جایگاه مربیان نه در خود بازی). روزی مربی هارولد تصمیم میگیرد رادیو را که به دلیل مشکل ذهنی اش به مدرسه نمی رود را وارد مدرسه کند که در این راه به مشکلات و مخالفانی برمیخورد و...
«رادیو» (انگلیسی: Radio (2009 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
«رادیو» (انگلیسی: Radio (2013 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.
Iniya
Sarayu
Nishan
Sreejith Vijay
رادیو ۱۰۰ آهنگ برتر جدول ملی رتبه بندی موسیقی در جمهوری چک است. فدراسیون بین المللی صنعت فونوگرافی به صورت هفتگی این جدول را منتشر می کند.
رادیو آوا یکی از شبکه های رادیویی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۸۷ تأسیس شده است و عمدتاً به پخش موسیقی می پردازد.نبو
رادیو آوا در تاریخ ۶ دی ۱۳۸۶ با پخش ۷ ساعت برنامه (از ۱۷ تا ۲۴) روی فرکانس رادیو گفتگو (اف ام ۱۰۳/۵ مگاهرتز) و به عنوان کانال دوم رادیو پیام افتتاح شد. رادیو آوا در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ به ۱۲ ساعت پخش رسید و از ۴ تیر ۱۳۹۰ به صورت ۲۴ ساعته روی موج اف. ام ۹۳/۵ مگاهرتز به پخش برنامه می پردازد.
برنامه های رادیو آوا در شبانه روز شامل ۴ برنامه، یا ۴ باکس چهار ساعته است که عبارتند از:
در رادیو آوا حدود ۱۰۰ قطعه ترانه و تصنیف در بخش های ثابتی تحت عناوین زیر به صورت ۲۴ ساعته پخش می شود: موسیقی باکلام و بی کلام محلی، موسیقی پاپ (باکلام و بی کلام)، موسیقی کلاسیک غربی، موسیقی فیلم، موسیقی ملل، تکنوازان و ساز و آواز کامل ایرانی.
رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی (به انگلیسی: Radio Free Europe/Radio Liberty، مخفف: RFE/RL) یک سازمان سخن پراکنی است که کنگره ایالات متحده بودجهٔ آن را تعیین می کند، و خبر، اطلاعات و تحلیل هایی را برای کشورهایی در اروپای شرقی، آسیای میانه، و خاورمیانه «که گردش آزاد اطلاعات در آنها یا توسط مقامات دولتی ممنوع شده یا کاملاً توسعه نیافته» ارائه می دهد. یک سازمان فدرال فراحزبی ناظر بر همه خدمات سخن پراکنی بین المللی ایالات متحده به نام هیئت رئیسه سخن پراکنی بر رادیو آزادی نظارت می کند.
پراگ، جمهوری چک
این رسانه که به عنوان منبعی خبری برای پروپاگاندا در ۱۹۴۹ توسط کمیته ملی برای اروپایی آزاد، تأسیس شد تا ۱۹۷۲ از سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) تأمین بودجه می شد. در جریان اولین سال های حیات رادیو اروپای آزاد، سیا و وزارت امور خارجه آمریکا رهنمودهای سیاستی وسیعی صادر کردند و سیستمی توسعه یافت که در آن سیاست سخن پراکنی از طریق مذاکرات بین سیا، وزارت امور خارجه و کارکنان این رادیو تعیین می شد.
رادیو اروپای آزاد هنوز در اروپا و خاورمیانه حضور فعال دارد و برنامه های خود را به مدت هزار ساعت در هفته، روی امواج کوتاه، AM، FM رادیویی و یک وب گاه و به ۲۸ زبان زنده دنیا از جمله آلبانیایی، ارمنی، عربی، آذربایجانی، بوسنیایی، چچنی، دری، قزاقی، مراکشی، پشتو، فارسی، روسی، تاجیکی، ترکمنی، اوکراینی و رومانیایی ارائه می کند.
پس از تأسیس کمیته ملی اروپای آزاد در سال ۱۹۴۹ در نیویورک، نیاز به وجود یک ابزار رسانه ای احساس می شد. از این رو مدیران کمیته اقدام به راه اندازی دفتر مرکزی رادیو اروپای آزاد در مونیخ آلمان کردند. این رادیو نخستین برنامه خود را با موج کوتاه در تاریخ ۴ ژوئیه ۱۹۵۰ روی حوزه چک و اسلواکی مخابره کرد.
رادیو اقتصاد رادیویی است که به طور تخصصی به موضوع تجارت و اقتصاد می پردازد. این رادیو بر روی موج FM، فرکانس ۹۸ به صورت ۲۴ ساعته برنامه دارد. این رادیو با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت به فعالیت می پردازد.نبو
شبکه رادیویی اقتصاد در کنار ده ها شبکه عمومی و اختصاصی دیگر در سه حوزه آموزشی، اطلاع رسانی و نظریه پردازی فعالیت دارد.
· بررسی و تبیین نظام مالی و بانکی کشور
· معرفی مراکز، شوراها، اتحادیه ها و صنوف اقتصادی کشور
رادیو البرز در سال ۱۳۷۶ تحت عنوان رادیو البرز (مهارت) آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۹۲ رادیو البرز به صدا و سیمای مرکز البرز ملحق شد. رادیو البرز بیست و چهار ساعته برنامه های خود را تولید و پخش می نماید.
فهرست شبکه های تلویزیونی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
تلویزیون
فهرست شبکه های تلویزیونی فارسی زبان
در حال حاضر مدیر صداوسیمای البرز علی صادق مقدسی می باشد.
آی تیونز رادیو یا آی تیونز رِیدیو (به انگلیسی: iTunes Radio) سرویس رادیو اینترنتی می باشد که توسط اپل ساخته شده است. این سرویس در ۱۰ ژوِئن ۲۰۱۳ و در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل معرفی و در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۳ و در کنار آی او اس ۷، راه اندازی شد.
وب آی تیونز رادیو در سایت اپل
خرخر رادیو (به انگلیسی: Radio Ga Ga) نام آهنگی از گروه راک انگلیسی، کوئین است. این آهنگ در سال ۱۹۸۳ ضبط و در سال ۱۹۸۴ منتشر شد. این آهنگ در آلبوم آثار قرار داشته و توسط راجر تیلور، نوازنده درام گروه نوشته شده است. این آهنگ به همراه آهنگ دیگری از برایان می، نوازنده گیتار لید گروه که «دیوونه می شم» نام داشت، به صورت تک آهنگ منتشر شد. همچنین این آهنگ در دو آلبوم گردآوری شده گروه به نام های برترین آثار ۲ و کلاسیک کوئین هم قرار داشت.
این تک آهنگ موفقیتی جهانی برای گروه کوئین به ارمغان آورد و در ۱۹ کشور رتبه اول، در جدول تک آهنگ های بریتانیا رتبه دوم، و در ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد در ایالات متحده هم رتبه ۱۶ را کسب کرد. گروه کوئین در تمام کنسرتهایشان از سال ۱۹۸۴ تا آخرین کنسرتی که با فردی مرکوری (آوازخوان اصلی گروه) داشتند و در سال ۱۹۸۶ بود، این آهنگ را هم اجرا کردند که قابل توجه ترین اجرای آنها در لایو اید در سال ۱۹۸۵ بود. همچنین این آهنگ در اتوموبیل دزدی بزرگ۵ در یکی از کانال های رادیویی می توان شنید
«در رادیو» (به انگلیسی: On the Radio) تک آهنگی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا دانا سامر است که در سال ۱۹۷۹ میلادی منتشر شد.
روز جهانی رادیو یک رویداد سالانه است که در ۱۳ فوریه، برگزار می شود. این روز توسط یونسکو نامگذاری شده است.
یونسکو
رادیو کمک می کند تا صدای گروه های محروم و در حاشیه مانده به گوش همه برسد، رادیو به آموزش بی سوادان کمک می کند و در هنگام بروز بلایای طبیعی به حفظ جان ها کمک می کند.
رادیو به فناوری یا دستگاهی گفته می شود که صدا، پیام یا سیگنال ها را به وسیله امواج رادیویی منتقل می کند.ارتباط رادیویی، ارسال سیگنال ها با استفاده از مدولاسیون پیمانه ای کردن امواج الکترومغناطیسی در فرکانس های رادیویی است.
روزگار رادیو (انگلیسی: Radio Days) فیلمی در ژانر کمدی-درام به کارگردانی وودی آلن است که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد.
۳۰ ژانویه ۱۹۸۷ (۱۹۸۷-01-۳۰)
تکه های مختلفی از زندگی یک خانوادهٔ نمونه ساکن بروکلین در دههٔ ۱۹۴۰ از دیدگاه پسر کوچک خانواده، جو، روایت می شود و طی آن ها مشغله ها و علایق اعضای مختلف خانواده و بستگان جو از جمله برنامه های رادیویی محبوب شان مورد اشاره قرار می گیرد…
صنعت رادیو اصطلاح عمومی است که به شرکت ها و ارائه دهندگان خدمات عمومی که به سخن پراکنی از طریق ایستگاه های رادیویی یا بخشهایی که جزوی از خدمات جانبی آن هستند اطلاق می شود.
پخش کننده های رادیو معمولاً به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:
پخش کننده عمومی که سرمایه آن به طور کامل یا بخشی از آن از بودجه عمومی گرفته می شود؛ که این پول می تواند مستقیم از حکومت تهیه شود.
پخش کننده تجاری (که همچنین با رادیوهای مستقل نیز شناخته می شود) که سرمایه آن از طریق فروش تبلیغات بر روی ایستگاه رادیویی بدست می آید. ایستگاه های تجاری اغلب محلی هستند و فقط برخی تعهدات عمومی مجوز آنها وجود دارد. در بریتانیا مقررات آفکام بر این ایستگاه های رادیویی و تأسیس آنها نظارت دارد.
شورائی متشکل از بزرگان موسیقی و ادب در رادیو بود که تا زمان انقلاب اسلامی شعر و ترانه و آهنگهارا از لحاظ قابل پخش بودن از رادیو بررسی می نمود.
افرادی همچون رکن الدین مختاری، علی تجویدی، حبیب الله بدیعی، علینقی وزیری، رهی معیری و... عضو این شورا بوده اند.
گیرندهٔ رادیو در ارتباطات رادیویی به دستگاه الکترونیکی ای می گویند که موج های رادیویی را دریافت کرده و اطلاعاتی که به وسیلهٔ این امواج حمل می شود را استخراج (قابل استفاده) می کند. این دستگاه به آنتن نیاز دارد. آنتن، امواج رادیویی (موج های الکترومغناطیسی) را گرفته و آنها را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و گیرنده، اطلاعات را از آن جدا می کند. گیرنده فیلترهای الکترونیکی را برای جداسازی سیگنال فرکانس رادیویی مورد نظر از دیگر سیگنال هایی که به وسیلهٔ آنتن دریافت می شوند به کار می برد. در مرحلهٔ بعدی گیرنده از آمپلی فایر الکترونیک برای افزایش دامنه سیگنال سود برده و سرانجام بازیافت اطلاعات از راه دمدولاسیون انجام می شود.
اطلاعات استخراج شده ممکن است به شکل صدا (سیگنال صوتی)، تصویر (سیگنال ویدئویی) یا داده (سیگنال دیجیتال) باشد. یک رادیو ممکن است بخش جداگانه ای از ابزار الکترونیک یا یک مدار الکترونیکی درون دستگاه دیگر باشد. دستگاه هایی که دارای گیرنده های رادیویی هستند شامل تلویزیون، رادار، بی سیم، موبایل، شبکه های کامپیوتری بی سیم، دستگاه های ناوبری جی پی اس، گیرندۀ ماهواره (ریسیوِر)، رادیو تلسکوپ ها، دستگاه های بلوتوث دار، دربازکن های گاراژ و پایشگر می شوند.
مؤسسه مهندسان رادیو یا به اختصار IRE یک مؤسسه حرفه ای بود که از سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۶۲ فعالیت می کرذ و در اول ژانویه ۱۹۶۳ با مؤسسه مهندسان برق آمریکا ادغام شد تا مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) تشکیل شود.
پس از تلاش های زیاد برای تشکیل یک مؤسسه برای دست اندر کاران حوزهٔ بی سیم ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۲ سرانجام مؤسسه مهندسان رادیو در ایالت نیویورک تأسیس شد. در میان سازمان های مؤسس، می توان به مؤسسه مهندسان تلگراف بی سیم (SWTE) و مؤسسه بی سیم (TWI) اشاره کرد. در آن زمان، سازمان غالب مهندسین برق مؤسسه آمریکایی مهندسان برق (AIEE) بود. بسیاری از مؤسسان IRE احترام زیادی برای AIEE قائل بودند و بسیار محافظه کارانه بر برق قدرت تمرکز کرده بودند. علاوه بر این، بنیانگذاران IRE به دنبال ایجاد یک سازمان بین المللی (بر خلاف AIEE "آمریکایی")بودند، و تصویب کردند که برخی از مسئولان IRE از خارج از ایالات متحده انتخاب شوند.
مجری رادیو، شخصیت رادیویی یا ارائه دهنده رادیویی به فردی می گویند که وظیفه ارائه محتوا را در یک سخن پراکنی رادیویی بر عهده دارد. مجری های رادیویی که به پخش گزیده ای از موسیقی می پردازند، دیسک جاکی خوانده می شوند. اصطلاح شخصیت رادیویی همچنین می تواند شامل مجری های تاک شو رادیویی، مجری های رادیوهای پخش رادیویی اف ام و رادیوی ماهواره ای شود.
مجری
یوتیوبر
دوبلور


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رادیو در دانشنامه آزاد پارسی

رادیو (radio)
سیستم ارسال و دریافت امواج رادیویی. برای ارسال امواج رادیویی، میکروفون امواج صوتی یا تغییرات فشار هوا را به امواج الکترومغناطیسی تبدیل می کند و آنتن گیرنده این امواج را دریافت و به بلندگوها منتقل می کند تا مجدداً به امواج صوتی تبدیل شوند. نظریۀ امواج الکترومغناطیسی را جیمز کلارک ماکسوِل، فیزیک دان اسکاتلندی، در ۱۸۶۴ عرضه و در ۱۸۱۸، فیزیک دان آلمانی، هاینریش هرتز، اصول آن را عملاً در آزمایشگاه اثبات کرد. در ۱۲ دسامبر۱۹۰۱، مخترع ایتالیایی، گولیِلمو مارکونی، توانست سیگنال ارسالی از کورنوال انگلستان را در نیوفندلند کانادا دریافت کند و عملاً این نظریه را به کار برد. اوسیلاتور برای انتقال سیگنال الکتریکی موج حاملی با فرکانس بالا تولید می کند. ایستگاه های گوناگون فرستنده نیز فرکانس های حامل متفاوتی دارند. برای انتقال سیگنال مدوله ساز سیگنالی با فرکانس شنیداری را بر موج حامل سوار می کند. این عمل به دو روش صورت می گیرد: مدوله سازی دامنه (اِی اِم) برای پخش امواج رادیویی بلند و متوسطی به کار می رود که در آن ها شدت موج حامل، هماهنگ با سیگنال شنیداری بر حسب زمان نوسان می کند. در مدوله سازی فرکانس (اِف اِم)، که برای پخش امواجی با فرکانس های بسیار بالا به کار می رود، فرکانس حامل نوسان می کند. آنتنِ فرستنده امواج الکترومغناطیسی مدوله شده را در هوا پخش می کند. هنگام دریافت امواج رادیویی، آنتن گیرنده در پاسخ به امواج ارسالی فرستنده ولتاژهایی ناچیز را برمی چیند. مداری تنظیم شده فرکانس خاصی را معمولاً با خازن متغیری که متصل به سیم پیچی است، انتخاب می کند. سپس، وامدوله ساز سیگنال شنیداری را از حامل تفکیک می کند و حامل را، که دیگر عملکردی ندارد، کنار می گذارد. تقویت کننده (آمپلی فایر) سیگنال شنیداری را برای ارسال به بلندگو تقویت می کند. در گیرندۀ سوپرهترودین، سیگنال ورودی با سیگنالی با فرکانس ثابت که در گیرنده تولید می شود مخلوط می گردد تا مدارهای تقویت کننده در حدود فرکانس بهینه کار کنند. در ارسال و دریافت پیام های رادیویی نوسان ساز فرکانس رادیویی سیگنال هایی الکتریکی تولید می کند که به سرعت تغییر می کنند. این سیگنال ها به آنتن فرستنده ارسال می شوند. در آنتن، این سیگنال ها امواج رادیویی (موج حامل) تولید می کنند که با سرعت نور پخش می شوند. مدوله ساز سیگنال صوتی را سوار موج حامل می کند. وقتی امواج رادیویی به آنتن گیرنده می رسند، جریانی الکتریکی در آنتن القا می کنند. جریان الکتریکی به مدار تنظیم شونده ای منتقل می شود که سیگنال ایستگاه فرستندۀ مورد نظر را انتخاب می کند. سپس، وامدوله ساز سیگنال صوتی را از موج حامل جدا و پس از تقویت با بلندگو پخش می کند.

رادیو در جدول کلمات

رادیو تراپی
پرتودرمانی
رادیو گرافی
پرتو نگاری
رادیو لوژی
پرتو شناسی
رادیو لوژیست
پرتو شناس
رادیو ملی آمریکا
انپیار
بانوی کاشف خاصیت رادیو اکتیو
مادام کوری
عنصر رادیو اکتیو
اکتینیوم
عنصر شیمیایی رادیو اکتیو که به عنوان منبع نوترون به کار میرود
پلونیم
فلز رادیو اکتیو
اورانیوم
فلزی با خاصیت رادیو اکتیویته
برکلیوم

معنی رادیو به انگلیسی

radio (اسم)
رادیو
wireless (اسم)
رادیو ، تلگراف بی سیم ، بی سیم
receiving set (اسم)
رادیو ، دستگاه گیرنده

معنی کلمه رادیو به عربی

رادیو
راديو , لاسلکي ، إذاعة
هوائي

رادیو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

رضا فتحی پور ٢٠:٣٤ - ١٣٩٧/٠٨/١٠
آواپخش
|

مجید ترکستانی ١٢:١٣ - ١٣٩٨/٠٨/١٥
پَرتُوانِه
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رادیو پخش زنده   • آرشیو رادیو تهران   • پخش زنده رادیو ایران   • فرکانس رادیو تهران   • رادیو ویکی پدیا   • رادیو ورزش   • پخش زنده رادیو تهران   • دانلود رادیو   • معنی رادیو   • مفهوم رادیو   • تعریف رادیو   • معرفی رادیو   • رادیو چیست   • رادیو یعنی چی   • رادیو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رادیو
کلمه : رادیو
اشتباه تایپی : vhnd,
آوا : rAdiyo
نقش : اسم
عکس رادیو : در گوگل


آیا معنی رادیو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )