انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1007 100 1

رادیکال

/rAdikAl/

مترادف رادیکال: اساسی، ریشه ای، ریشه

متضاد رادیکال: توان، قوه

برابر پارسی: ریشگی

معنی رادیکال در لغت نامه دهخدا

رادیکال. (فرانسوی ص ، اِ) بمعانی :
ریشه ای ، اصلی ، اساسی. (فرهنگ نفیسی ). || در اصطلاح ریاضی عبارتست از ریشه ٔ عددی و علامت آن در ریاضی به این شکل aǼ n است. مثلا اگر بنویسیم aaǼ منظور آن است که عددی بدست آوریم که اگر آن را n بار در خود ضرب کنیم عدد a بدست آید. (دایرة المعارف علمی انگلیس وانوستراند چ 2 ذیل کلمه ٔ رادیکال ). اعداد منفی دارای ریشه ٔ موهومی هستند. اگر عددمنطق مثبت A را برگزینیم و عدد منطق دیگری مثل a رانیز طوری پیدا کنیم که اگر آن را به توان (قوه ) m (m عدد صحیح و مثبت ) برسانیم مساوی A شود. a را ریشه ٔm اُم عدد A نامیم و آنرا m
بوسیله aAǼ = a نمایش میدهیم و از آنجا m
نتیجه میشود که A =am یا aAǼ = a و می گویند a بتوان m مساوی A یا ریشه ٔ mام عدد A مساوی a می باشد. در موقعی که m مساوی 2 باشد از نوشتن آن در فرجه ٔ رادیکال صرف نظر کرده می نویسند aAǼ = a. (جبر و آنالیز تألیف دکتر مجتهدی از انتشارات دانشگاه تهران چ 1 ص 64).
ودر کشورهای عرب زبان بصورت ذیل باشد:
رجوع به کتاب جبر و مقابلة تألیف محمدبن موسی الخوارزمی چ مصر ص 23 شود. چنانکه گفته شد ریشه ٔ m اُم عدد A عددی است مانند a که اگر بقوه m برسد حاصل مساوی A گردد
am = A
یا
m
a =aAǼ
m را نماینده یا شمار ریشگی گویند اما باید دانست ریشه ٔ زوج هر عدد مثبت دو عدد 4
قرینه است مانند 5 ی = 625Ǽو آن را اینطور میخوانند ریشه ٔ چهارم 625 برابر است با باضافه یا منهای 5 و اعداد منفی دارای ریشه ٔ زوج نیستند. (خلاصه ریاضیات بیرشک و انواری ص 49 چ اول ).
|| در اصطلاح ریاضی نام شکلی است بصورت ذیل :

|| معتقد به اصلاحات اساسی. (فرهنگ نفیسی ). در اصطلاح سیاست بویژه در فرانسه بر گروهی اطلاق شود که طرفدار اصلاحات اساسی هستند در برابر محافظه کاران و پیروان این مکتب را رادیکالیست خوانند و حزب رادیکال در فرانسه یکی از احزاب سیاسی آن کشور است.

معنی رادیکال به فارسی

رادیکال
ریشهای، اصلی، اساسی، ریشه یک چیز، اصل کلمه
۱ - ( صفت ) ریشه یی اساسی . ۲ - طرفدار اصلاحات کامل در امور کشور . ۳ - بخشی از یک کلمه که مبنی و غیر متغیر است . ۴ - گزوه اتمهایی که به منزله یک عنصر در ترکیبات داخل شوند . ۵ - ریشگی .
[radical] [ریاضی] ریشه n ام یک عدد یا یک عبارت که با علامت √ نشان داده می شود
[nilpotent radical] [ریاضی] زیرگروه تولیدشده با همۀ زیرگروه های نرمال پوچ توان یک گروه دلخواه
[radical ion] [شیمی] مولکولی که الکترون زوج نشده دارد و درعین حال دارای بار منفی کامل است

معنی رادیکال در فرهنگ معین

رادیکال
[ فر. ] (ص .) ۱ - ریشه ای ، اساسی . ۲ - طرف دار اصلاحات کامل در امور کشور. ۳ - دراصطلاح ریاضی : علامت جذر و کعب . ۴ - ریشة n ام یک عدد یا یک عبارت که با علامت ّنشان داده شود.

معنی رادیکال در فرهنگ فارسی عمید

رادیکال
۱. (شیمی) بنیان.
۲. ریشه و اصل کلمه.
۳. (ریاضی) علامت جذر و کعب.
۴. (صفت) (سیاسی) طرف دار اصلاحات اساسی در امور کشور برای آسایش مردم.

رادیکال در دانشنامه ویکی پدیا

رادیکال
رادیکال ممکن است در اشاره به موارد زیر باشد:
رادیکالیسم: اشخاصی که هواخواه و طرفدار «دگرگونی های بنیادی» جامعه و نهادهای اجتماعی موجود است. رادیکال، از نظر لغوی به معنای اصل و ریشه است و در علوم اجتماعی به آن اندیشه هایی می گویند که اقداماتی تند و سخت و ریشه ای را در بهبود جامعه خواهانند و دگرگونیهای بنیادی را در امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی طلب می کنند.
در علوم سیاسی:
در ریاضیات:
در هنر :
رادیکال هشتمین آلبوم رسمی و استودیویی شاهین نجفی است که در تاریخ ۱۷ فوریه ۲۰۱۷ (۲۹ بهمن ۱۳۹۵) منتشر شد. آلبوم «رادیکال» دارای دوازده ترانه است که در سبک های مختلفی چون رپ، سمفونیک راک، سایکدلیک راک، فلامنکو و پروگرسیو متال و همچنین آوای کردی ساخته شده اند. آهنگ سازی ترانه های آلبوم از شاهین نجفی، مسترینگ از مجید کاظمی و ترانه سرایی ترانه های آن برعهده شاهین نجفی و مزدک نظافت بوده است.
امار بازدید آلبوم رادیکال در وبسایت رادیوفریاد ۳ میلیون بار بوده است؛ و همچنین این آلبوم در کانال شخصی شاهین نجفی در تلگرام بیش از ۵۰ میلیون بار بازدید داشته است. ترانه فو که پیش از انتشار آلبوم کامل منتشر شده بود بیش از ۵ میلیون بازدید را در صفحه شخصی شاهین نجفی در تلگرام داشت.
همچنین ترانه "با دهانی جریده از فریاد" تا اکنون بیش از 8 میلیون بازدید داشته است.
این آلبوم در مجموع دوازده ترانه دارد که عبارتند از:
رادیکال (انگلیسی: Radical) فیلمی آمریکایی در سبک تریلر و اکشن است که هنوز منتشر نشده است. از بازیگران آن می توان به تام سایزمور اشاره کرد.
رادیکال یا رادیکال آزاد (به انگلیسی: Free radical) به اتم، مولکول یا یونی گفته می شود که دارای مولکول ها یا اتم هایی که دارای در لایهٔ الکترونی است. به عبارت دیگر پوسته الکترونی آن ناقص باشد.
دنهام هارمن (ارائه دهنده نظریه رادیکال آزاد و پیری)
از ۲۰ قرن پیش در شیمی از رادیکال ها برای نمایان کردن گروهی از اتم ها مانند گروه های فلزات و کربوکسیل ها استفاده می شده است. اگرچه این گروه ها قسمتی از مولکول های بزرگتر بودند. به دنبال بازبینی که اخیراً در فرهنگ لغات انجام شد بخش بزرگی از مولکول امروزه به بخش وظیفه و جایگزینی تغییر نام یافت اگرچه ممکن است در لغت نامه های قدیمی به همان نام قبلی ذکر شود.
نخستین بنیانی که موجب به کشف رادیکال ها شد «تری فنیل متیل رادیکال» بود. این امر در سال ۱۹۰۰ توسط موسز گومبرگ در دانشگاه میشیگان کشف شد. در گذشته اصطلاح رادیکال در تئوری رادیکال همچنین برای قسمت هایی از باند مولکول ها نیز استفاده می شد. مخصوصاً هنگامی که آن ها در واکنش تغییر نیافته باقی می ماندند. فرضیه آووگادرو به وسیلهٔ شیمیدانان ترکیب آلی آن زمان به صورت جدی مورد توجه واقع نشده بود. در پایان قرن نوزدهم میلادی، این وضعیت مورد بررسی قرار گرفت و امکان موجودیت رادیکال های آزاد، با کشف تری فنیل متیل رادیکال به وسیلهٔ گومبرگ به وضوح تأیید یافت. پس از این تاریخ بسیاری از رادیکال های آزاد کشف و چنینی ترکیباتی در مکانیزم های شیمی آلی به عنوان یک اصل پذیرفته شدند.
تشکیل رادیکال ممکن است از طریق شکستن پیوند کووالانسی شامل همولیتیکالی باشد که این فرایند نیاز به انرژی به مقدار قابل توجهی انرژی دارد. به عنوان نمونه تقسیم ₂H به دو مولکول H• که این انرژی مورد نیاز را انرژی تفکیک پیوند می نامند و برای نشان دادن آن به طور مختصر از نماد ΔΗ استفاده می شود. انرژی بین دو اتم که توسط پیوند کووالانسی در یک مولکول قرار گرفته اند، تحت تأثیر نوع اتم ها قرار دارد. همچنین برای شکستن رادیکال های پایدار به انرژی بیشتری نیاز است. همولتیک یا عمل شکستن باندها بیشتر بین دو اتم با الکترونگاتیوی مشابه اتفاق می افتد. در شیمی آلی اغلب پیوند بین دو اتم اکسیژن یا یک نیتروژن و اکسیژن مورد نظر است. تشکیل رادیکال آزاد یک واکنش گرماده است. همچنین اگرچه یون های رادیکال وجود دارند اما رادیکال ها به صورت خنثی وجود دارند. ممکن است رادیکال ها مانند تولید دیسموتاز توسط زنجیره انتقال الکترون به صورت تک الکترون، به صورت اکسیداسیون یا کاهش یک اتم یا مولکول تشکیل شوند. مطالعات اولیه شیمی آلی فلزی در مورد تترا الکیل توسط هانفلد و پانت در سال ۱۹۳۰فرایند شکافت یا هیدرولیتیک را تأیید کرد.
رادیکال تودرتو در جبر عبارت است از ریشهٔ عبارتی که در خودش یک یا چند عبارت رادیکالی دارد؛ مانند:
یا به صورت پیچیده تر:
برخی رادیکال های تو در تو را می توان ساده تر کرد و از حالت تو در تو خارج کرد؛ مانند:
البته گاهی می توان فرض کرد که یک رادیکال تو در تو برابر است با مجموع دو ریشه:
رادیکال متیل (به انگلیسی: Methyl radical) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۳۰۳۴۸۱۹ است.
Methyl
Hydrogen carbide(-III) Methyl radical
InChI=1S/CH3/h1H3 YKey: WCYWZMWISLQXQU-UHFFFAOYSA-N Y
رادیکال هیدروکسیل (به انگلیسی: Hydroxyl radical) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۵۷۳۵۰ است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
جراحی رادیکال یا دیسکسیون رادیکال(به انگلیسی: Radical surgery)اشاره به روش جراحی برداشتن دستگاه گردش خون، غدد لنفاوی و گاهی ساختارهای مجاور از یک عضو آسیب دیده، در طی جراحی دارد. در جراحی سرطان شناسی، جراحی رادیکال، به فرآیندی گویند که در طی آن با برداشتن تومور یا غدد لنفاوی خوشه ای و با گرفتن محتوایت آن ها می توان به تشخیص و درمان بیماری کمک کرد. (مانند ماستکتومی رادیکال)
ماستکتومی رادیکال
رفتارگرایی رادیکال بسیاری از نویسنده های غیر رفتارگرا تلاش می کنند که موضع گیری خود را با بحثی که با انکار رفتار گراها آغاز می شود تقویت کنند. در حالی که آن ها رفتار گرایان را به غلط به تصویر می کشند یا به سادگی سهم آن ها را نادیده می گیرند. این انتقادها اغلب غلط و بی اساس هستند. بسیاری از منتقدان تصویر درستی از رفتار گرایان رادیکال ارائه نداده اند با آنکه ۵۰ سال از مرگ رفتارگرایی می گذرد؛ این رویکرد همچنان سهم بزرگی در فهم ما از رفتار و تغییرات آن دارد. رفتارگرایی رادیکال یک فلسفه علم است. و یک تصویر یکپارچه و پیوسته در نگاه به جهان پیرامون ما ارائه می دهد که در آن ارزش مشاهده به عنوان اولین داده مد نظر است. همچنین این دیدگاه بر ۲ کاربست مرتبط از تحلیل آزمایشی رفتار یا مطالعات پایه ای رفتار، و ABA تأکید دارد، که بیانگر کاربرد رفتارگرایی در مشکلات اساسی اجتماعی است. رفتار گرایی رادیکال با ۲ خصوصیت تعیین می گردد:
۱: نگاه یکپارچه به جهان. که توضیح مشابهی برای رفتار و روش های مشابه در جمع آوری اطلاعات، تحلیل و چارچوب مفهومی برای تمام مشکلاتی که از دید مسیر اصلی روان شناسی mainstream psychology جامانده است.۲: نوعی علم که از مسیر اصلی روان شناسی جدا شده است.
در این رویکرد اهمیت مشاهده و قانون بیش از تئوری است. در حالی که مسیر اصلی روان شناسی، مشتق شده از تئوری است. و گاهی از روش هایی به غیر از مشاهده برای جمع آوری اطلاعات استفاده می کند. و فرضیه ها را با آمار استنباطی مورد آزمایش قرار میدهد و از دیدهای فردی چشم پوشی می کند یا آن ها را کم اهمیت تلقی می کند. زمانی که اسکینر رفتار گرایی را توصیف کرد؛ کار خود را با تعریف علم رفتار شروع کرد. بنابراین به دنبال لغت علم و رفتار بود. او بیان کرد که علم مجموعه ای از نگرش ها است که در آن قدرت،کنار گذاشته شده و حقایق همان طور که هستند پذیرفته می شوند، حتی اگر حقایق تلخی وجود داشته باشند. دیگر ویژگی علم صداقت آن است. علم عمومی است و هر آن چیزی که نشان عدم صداقت باشد به سرعت توسط دیگران کنار می رود. همچنین علم در تحمل نادانی بردبار است. و تا زمانی که داده لازم موجود نباشد سؤال بدون پاسخ باقی می ماند. از دیگر ویژگی علم، نظم و سادگی آن است. مشاهدات فردی تکرار شونده هستند، مشاهداتی که حاوی اطلاعات نیستند کنار گذاشته شده، و اگر مشاهدات عمومیت بیشتری داشته باشند، می توان برای آن قانون علمی قائل شد. قانون علمی مهم ترین عنصر در این فرایند است. و به دنبال آن علم نظام مند و فورمول بندی شده و کاربست ها را اصلاح می کند. یک عنصر مهم این قوانین توانایی پیش بینی و کنترل پدیده ها در مطالعه است (مثال قوانین نیوتن).
ماستکتومی رادیکال(به انگلیسی: Radical mastectomy)، مدلی از جراحی بوده که بر روی پستان انجام می گیرد. در طی ماستکتومی رادیکال، بخش عمده عضلات قفسه سینه (از جمله سینه ای بزرگ و کوچک) و غدد لنفاوی زیر بغل، جهت درمان سرطان پستان برداشته می شوند.در این عمل جراحی ممکن است همچنین درن هایی در اطراف محل جراحی کار گذاشته شود که به صورت روندی که برای حمایت بیشتر است و بعد از عمل جراحی به صورت تاخیری درهنگام ویزیت برداشته می شود. بافت اسکاری که بعد از جراحی در محل بسته شدن برش توسط بخیه ها یا استاپلر باقی می ماند، حدود ۶ تا۸ سانتی متر طول خواهد داشت.
این روش برای اولین بار توسط ویلیام استوارت هالستد در سال ۱۸۸۲ بکار گرفته شد. از حدود سال ۱۸۹۵ تا اواسط ۱۹۷۰ حدود ۹۰ درصد از زنان برای درمان سرطان پستان (به روش ویلیام هالستد) در ایالات متحده آمریکا تحت نظر گرفته شدند. از جایی که انجام این روش جراحی باعث بدفرمی بافت سینه ای و نمای آن می شود، جز در موارد شدید انجام نمی شود. پیش از سال ۱۹۷۵، زنانی که دارای توده ثابت و بدخیم در ناحیه پستان بودند توسط ماستکتومی رادیکال تحت درمان قرار داده می شدند چرا که باور بر این بود که این کار از بروز بیش تر توده به نواحی مجاور جلوگیری می کند.
مردم سالاری رادیکال مردم سالاری رادیکال ، به عنوان یک ایدئولوژِی توسط ارنستو لاکلائو و چنتل موف در کتاب شان « هژمونی و استراتژی سوسیالیستی : بسوی یک سیاست رادیکال - دموکراتیک » در سال 1985 مطرح شد . این دو نظریه پرداز استدلال میکردند که آن جنبش های اجتماعی که در پی تغییر سیاسی و اجتماعی هستند به راهبردی نیاز دارند که تصور نئولیبرال ها و نومحافظه کاران را از مفهوم دموکراسی به چالش بکشد . این راهبرد همان بسط تعریف لیبرالی از دموکراسی است که بر پایه آزادی و برابری بنا شده است و در عین حال تفاوت ها و اختلافات را بر میتابد .
لاکلائو و موف ادعا دارند که لیبرال دموکراسی در کوشش خود جهت ساختن اجماع و وفاق ، به آرای مخالف ، نژادها ، طبقات ، جنیست ها و جهان بینی های گوناگون ستم روا می دارد . در جهان ، در یک سرزمین و در یک جنبش اجتماعی ، اکثریت خاموشی قرار دارند که علیه این اجماع مقاومت می کنند . رادیکال - دموکراسی تنها پذیرش تفاوت ها ، تخاصمات ، تنوعات و اختلافات آرا نیست بلکه وابسته به آن ها است . آرای لاکلائو و موف بر این فرض استوار است که مناسبات قدرتمدار ظالمانه ای در جامعه وجود دارد و این مناسبات باید آشکار و سپس اصلاح گردند . با ساختن مردم سالاری پیرامون اختلافات و تفاوت ها ، روابط ظالمانه قدرت موجود در جامعه قادر خواهند بود به صف مقدم آمده به چالش کشیده شوند .

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با رادیکال

معنی رادیکال به انگلیسی

radical (اسم)
ریشه ، اصل ، بنیان ، رادیکال ، طرفدار اصلاحات اساسی ، ریشگی ، سیاست مدار افراطی ، بن رست ، علامت رادیکال ، قسمت اصلی

معنی کلمه رادیکال به عربی

رادیکال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی رادیکال

زینب ١٨:٠٧ - ١٣٩٦/٠٤/١٨
رادیکال در ریاضی. واژهٌ «رادیکال» (انگلیسی: «radical») سرچشمه اش واژهٌ لاتینی متأخّر «radicalis» می باشد که خود اصلش پیشوند لاتینی «radic» است که منشعب می باشد از واژهٌ لاتینی «radix» به معنی ریشه؛ در اینجا پسوندِ «al» اسم متصل به خود را به صفت تبدیل نموده، به آن معنی "از نوعِ ..." می دهد. در زبان فارسی «ریشهٌ عدد» مترادف است با «رادیکال عدد»، که در اینجا "عدد" هر عدد دلخواهی می تواند باشد. «ریشهٌ n ام» یک عدد عددی است که اگر آن را n دفعه در خود ضرب نمائیم، عدد اولیه را بدست خواهیم آورد. «ریشهٌ دوم» (n=2) یک عدد را «مرتبهٌ دوم» یا جَذر آن عدد گویند، و «ریشهٌ سوم» (n=3) یک عدد را «مرتبهٌ سوم» یا کعب آن عدد گویند، الی آخر. برای مثال، «ریشهٌ سوم» عدد 8 عدد 2 است، چرا که 2*2*2=8.
|

بهرام س ٠٢:٣٨ - ١٣٩٧/٠٢/٢٩
تندرو (سیاست)
|

محمد حمید نیک روان ١٢:٤٨ - ١٣٩٧/١٢/٠٨
در ریاضی:ریشه گیری، بن گیری، بُنش،خُردیاب
|

ایمان ٢٠:٣١ - ١٣٩٨/٠٥/١٣
جدا کننده در بین کلمات یا اعداد
|

پیشنهاد شما درباره معنی رادیکالنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

جهانگير دره شورى > گوميچشن
عسلی > Sour
Ali mohammadi > Dances with wolves
فرزانه > Im not big on
الینا > involved in
مونا > meant to do sth
رامین حنیفه > privacy in family
elham > cooperative

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رادیکال در ریاضی   • رادیکال در جدولانه   • علامت رادیکال   • رادیکال شاهین نجفی   • رادیکال چیست   • معنی رادیکال در جدول   • رادیکال جدولی   • مفهوم رادیکال   • تعریف رادیکال   • معرفی رادیکال   • رادیکال یعنی چی   • رادیکال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رادیکال
کلمه : رادیکال
اشتباه تایپی : vhnd;hg
آوا : rAdikAl
نقش : اسم
عکس رادیکال : در گوگل


آیا معنی رادیکال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )