انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1102 100 1

رازک

/rAzak/

معنی اسم رازک

اسم: رازک
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: گیاهی علفی از خانواده شاهدانه که معطر، تلخ، و دارویی است

معنی رازک در لغت نامه دهخدا

رازک. [ زَ ] (اِ) نام گیاهی دارویی که به فرانسه هوبلون گویند. (ناظم الاطباء). از تیره ٔ اورتیکاسه. قسمت قابل مصرف آن : گلهای ماده و ماده ٔ مؤثر: اولئورزین. (کارآموزی داروسازی ص 196). در گیاه شناسی گل گلاب چنین آمده است : رازک گیاهی است دو پایه دارای ساقه ٔ پیچیده. گل های نر آن بشکل خوشه و گل ماده بشکل مخروطهای کوچک است. در آن اسانسی بنام لوپولین است که برای معطر ساختن آبجو بکار میرود. (گیاه شناسی گل گلاب ص 95).

معنی رازک به فارسی

رازک
( اسم ) گیاهی است از تیره گزنه ها از دسته شاهدانه ها نباتی است دو پایه و بالا رونده و پیچنده که برگهایش متقابل و مرکب از ۳ تا ۵ قسمت دانه دار میباشد . بوی گلهایش معطر و مطبوع و شبیه سنبل الطیب و طعم تلخ و با احساس سوزش و گرما همراه است حشیشه الدینار جنجل همل .
[ گویش مازنی ] /raazek/ نام گیاه

معنی رازک در فرهنگ معین

رازک
(زَ) (اِ.) گیاهی است از تیرة گزنه ها از دستة شاهدانه ها. نباتی است دو پایه و بالارونده و پیچنده . بوی گل هایش معطر و مطبوع و شبیه بوی سنبل الطیب و طعم آن ها تلخ و بااحساس سوزش و گرما همراه است . حشیشة الدینار، جنجل و همل نیز نامیده می شود.

معنی رازک در فرهنگ فارسی عمید

رازک
گیاهی تلخ، خودرو، و پایا از خانوادۀ شاهدانه که مصرف دارویی داشته و در آبجوسازی نیز به کار می رود.

رازک در دانشنامه ویکی پدیا

رازک
رازَک گیاهی دارویی است. کاربرد آن بیشتر در ساخت آبجو است. رازک از راستهٔ گل سرخ (Rosales) و تیرهٔ شاهدانگان (Cannabaceae)، جنس رازک ها (Humulus) است.
فهرست گیاهان
رازک گیاهی علفی، چندساله و بالا رونده با ریشه ای عمیق و منشعب است. این گیاه دو پایه (نر و ماده) بوده و اعضای آن پوشیده از تارهای خشن است. برگ های گیاه، متقابل، دندانه دار و مرکب از ۳ تا ۵ لوب نامساوی است. گل های نر به صورت مجتمع و خوشه ای از بغل برگ ها می رویند. گل های ماده، به صورت مخروطی بیضی شکل و به رنگ سفید مایل به حنایی می باشند. قسمت مورد استفاده گیاه، مخروط های ماده (گل های ماده) آن است که دارای بوی معطر و مطبوع با طعم تلخ است. این گیاه بیشتر در نواحی شمال ایران از جمله گرگان، چالوس، تنکابن، رشت، لاهیجان و آستارا می روید.
درمان بی خوابی. آرام کننده تمایلات جنسی. اشتها آور. تقویت معده. مسهل، ضد عفونی کننده می باشد.
عکس رازک
هومولوس (نام علمی: Humulus) نام یک سرده از تیره شاهدانگان است.
رازک پیپانگ (انگلیسی: Razak Pimpong؛ زادهٔ ۳۰ دسامبر ۱۹۸۲) یک بازیکن فوتبال اهل غنا است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۱۱.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال غنا بازی کرده است.
سازند رازک یکی از سازندهای زمین شناسی زاگرس است که درگذشته درون سازند تبخیری گچساران دسته بندی می شد ولی امروزه این نهشته های آواری یک سازند مستقل به شمار می رود.
برش الگوی سازند رازک در پهلوی شمالی کوه جهرم، به ضخامت ۷۴۴ متر، شامل مارن های سُرخ رنگ، سبز تا خاکستری سیلتی با هوازدگی کم، همراه با مقداری آهک سیلتی است که به طور هم شیب در روی سازند آهکی آسماری و در زیر بخش آهکی گوری از سازند میشان قرار دارد، ولی، مرز بالا و پایین آن در همه جا یکسان نیست. برای نمونه در لرستان، سازند رازک در زیر سازند آغاجاری است یا در شمال بندر عباس این سازند روی مجموعه نمکی هرمز و در زیر آهک گوری قرار دارد. ضخامت سازند رازک نیز متغیر است، به گونه ای که ضخامت آن گاهی کمتر از ۵۰ متر و گاهی تا بیش از ۱۳۰۰ متر است.
تغییرات سنی سازند رازک زیاد است. این سازند در لرستان به سن بوردیگالین تا میوسن بالایی، در ناحیه فارس مرکزی از بوردیگالین تا میوسن میانی، در بندر عباس از الیگوسن تا میوسن پیشین و در حوالی سی سخت از آکیتانین تا میوسن پیشین است.
شرکت داروسازی داملران رازک یک شرکت و کارخانه تولیدکننده داروهای دامی در شهرستان بروجرد است. این شرکت در سال ۱۳۶۲ با عنوان شرکت داروسازی داملران در شمال شهر بروجرد و در مجاورت جاده کمربندی این شهر افتتاح شد و در سال ۱۳۸۲ با خرید بخش دارویی شرکت تولید داروی رازک، با عنوان جدید خود یعنی «شرکت داروسازی داملریان رازک (سهامی عام)» به فعالیت خود ادامه داد. تعداد کارکنان شاغل در این شرکت بالغ بر ۲۰۰ نفر است.
وبگاه شرکت داملران رازک
تولید داروهای دام و طیور حوزه اصلی فعالیت این شرکت است و تعداد محصولات دارویی آن بیش از ۱۰۰ نوع فراورده است که در چهار خط تولید اصلی تهیه می شوند:
شرکت داروسازی داملران رازک بزرگترین تولیدکننده داروهای دامی در ایران است و به تنهایی ۹۰ درصد صادارات داروهای دامی کشور را در اختیار دارد.
نظیر رازک (انگلیسی: Nazir Razak) یک سیاست مدار اهل مالزی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رازک در دانشنامه آزاد پارسی

رازَک
رازَک
گیاهی با نام علمی Humulus lupulus متعلق به تیرۀ Cannabaceae. این گیاه علفی، چندساله، دوپایه، بالارونده و دارای اعضای پوشیده از تارهای خشن است. برگ های این گیاه، متقابل دندانه دار و مرکب، گل های نر به صورت خوشه و گل های مادۀ سفید، مایل به حنایی در مخروط های کروی و تازۀ آن ها مطبوع و معطر است. گیاه رازک در بسیاری بیماری ها، از قدیم الایام تا کنون، مورد استفاده بوده و هست. این گیاه در نواحی شمال ایران می روید.

معنی رازک به انگلیسی

hop (اسم)
ابجو ، طفره ، افیون ، رازک

معنی کلمه رازک به عربی

رازک
قفزة
قفزة

رازک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شرکت رازک   • فروش رازک   • رازک+آبجو   • خواص رازک برای پوست   • خرید رازک   • عوارض رازک   • قرص لاغری رازک   • مضرات رازک   • معنی رازک   • مفهوم رازک   • تعریف رازک   • معرفی رازک   • رازک چیست   • رازک یعنی چی   • رازک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رازک
کلمه : رازک
اشتباه تایپی : vhc;
آوا : rAzak
نقش : اسم
عکس رازک : در گوگل


آیا معنی رازک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )