انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1085 100 1

راست روده

/rAstrude/

معنی راست روده به فارسی

راست روده
( اسم ) قسمت انتهایی روده بزرگ که به مخرج ختم میشود این قسمت در دنباله قولون سینس شکل است و از محلی که به بند قولون ختم میشود . شروع روده مستقیم است و در حقیقت از ارتفاع سومین مهره خارجی تا مقعد ادامه دارد روده مستقیم رکتوم .
[rectum, straight intestine] [زیست شناسی] بخش انتهایی فراخ روده
[rectectomy, proctectomy] [زیست شناسی] بریدن و برداشتن راست روده
[rectalgia, proctalgia] [زیست شناسی] درد راست روده
در تداول عامه هیچ در معده نماندن و نا پخته و زود از دو سوی دفع شدن . به قی و اسهال تواما مبتلا شدن .

معنی راست روده در فرهنگ معین

راست روده
(دِ) (اِمر.) قسمت انتهایی رودة بزرگ که به مخرج ختم می شود، رودة مستقیم ، رکتوم .

معنی راست روده در فرهنگ فارسی عمید

راست روده
قسمت آخر رودۀ بزرگ که به مقعد ختم می شود، رودۀ راست، رودۀ مستقیم.

راست روده در دانشنامه ویکی پدیا

راست روده
راست روده یا رکتوم (به انگلیسی: rectum) قسمت انتهایی روده بزرگ در انسان است. قبل از این قسمت خم روده (کولون سیگموئید) و بعد از این قسمت مقعد قرار دارد. نقطه شروع آن در سومین مهره استخوان خاجی (ساکرال) است. طول این مجرا ۱۲ سانتی متر است. بخش زیرین راست روده گشاد می شود و آمپول راست روده ای نام دارد.
الهی، بهرام. آناتومی تنه. تهران: حسینی، ۱۳۶۵.
Jarrel,Bruce;Carabasi,Anthony. Surgery.USA:Lippincott Williams & Wilkins, 2000
ماهیچه های این قسمت از روده بزرگ هم مانند بقیه قسمت های روده هستند: الیاف طولی در خارج و الیاف حلقوی در داخل قرار دارند.
سطح قدامی: صفاق یا پریتونئوم فقط در بالا آنرا میپوشاند. در پایین در مرد و زن متفاوت است. در مرد، پریتونئوم بالا رفته و بن بست رکتو وزیکال را می سازد. در قسمت پایین آن پروستات و مجاری دفرنس Ductus defrens، بخش انتهایی میزنای و سمینال وزیکل مجاورت دارد. در زن، پریتونئوم بالا رفته و بن بست دوگلاس (رکتو اوترین) را میسازد. در قسمت قدامی و تحتانی با سطح خلفی مهبل تماس دارد. سطح خلفی: اصولاً با استخوان خاجی تماس دارد.
بیماریهای کولورکتال اصولاً با هم مورد بررسی قرار می گیرند. بیماریهای عمده این قسمت از دیدگاه جراحی از این قرارند: تومورهای خوش خیم و بدخیم کولورکتال، بیماری دیورتیکولار، آنژیودیسپلازی، IBD، کولیت سودوممبرانوس (کولیت بدلیل آنتی بیوتیک)، کولیت ایسکمیک، Volvulus یا پیچ خوردگی روده، عدم کارآیی آنورکتوم، بیماری های خوش خیم آنورکتال. *
عکس راست روده
افتادگی راست روده یا پرولاپس رکتوم (به انگلیسی: Rectal prolapse) یک ضایعه نامعمول است که در آن تمام ضخامت دیوارهٔ راست روده (رکتوم) پایین می افتد و اغلب از درون مقعد خارج می شود. نقص اصلی وجود اختلالی در عضلات کف لگن (پشتیبان راست روده) است که افزایش فشار درون شکمی، ممکن است منجر به پرولاپس رکتوم شود.
prolapse ویکی پدیای انگلیسی
افتادگی یا پرولاپس در اصطلاح به معنی بیرون زدن احشاء از طریق یکی از منافذ طبیعی بدن است که در مورد رکتوم به بیرون زدن قسمتی از روده بزرک یا راست روده از مقعد گفته می شود.
افتادگی راست روده ممکن است فقط حاوی مخاط راست روده باشد یا تمام جدار راست روده را دربرگیرد، ممکن است هنگام دفع یا استراحت باشد. شایعترین نوع پرولاپس در بیماران فرم کامل آن است.
افتادگی راست روده علت صد در صد مشخصی ندارد ولی یبوست طولانی مدت، ضعف عضلات کف لگن، زایمانهای مکرر، زور زدن طولانی در هنگام اجابت مزاج و ضعف های ژنتیکی که باعث شلی احشاء لگنی می شود از علل آن به شمار می آید.
درد راست روده یا پروکتالژیا (Proctalgia) دردی است در ناحیهٔ نشیمن. بیماران مبتلا به این ضایعه با درد شدید و حمله ای ناحیهٔ راست روده ای (رکتال) و ناحیهٔ خاجی-دنبالچه ای (ساکروکوکسیژیال) که اغلب شب ها اتفاق می افتد مراجعه می کنند، به صورتی که گاه پزشک که دچار سردرگمی تشخیصی شده حتی ممکن است به بیماران توصیهٔ عمل جراحی کند. مدت درد ممکن است از چند ثانیه تا چندین دقیقه طول بکشد و سپس به طور کامل برطرف می شود. این حملات درد غیرمکرر در نیمی از بیماران کمتر از ۵ بار در سال اتفاق می افتد و در برخی دیگر میزان تکرار درد حتی تا ۱۸۰ بار در سال گزارش شده است. علایم ضایعات ناحیهٔ آنورکتال بسیار شبیه هم اند و بسیاری از آن ها علایم همدیگر را تقلید می کنند.
صفرپور، فیض الله: پروکتالژیا. در ماهنامهٔ جامعهٔ پزشکی استان گیلان. شماره ۱۴۰.
درد راست روده در کتب پزشکی کمتر مورد اشاره قرار گرفته است و شاید برخی از ما از وجود آن باخبر نباشیم، بنابراین ارزیابی تشخیصی آن نیز قهراً محدود است. از سوی دیگر، بسیاری از بیمارانی هم که دچار درد راست روده هستند دنبال بررسی ها و درمان های طبی آن نمی روند زیرا شدت درد مختصر و غیرمکرر است و خود نیز مایل به پیدا کردن علت این درد مقعدی نیستند زیرا هم اسباب تشخیصی این بیماری دردناک است و هم از امکان تشخیص بیماری های مهلک می هراسند. در ناحیهٔ مقعدی دو سندروم درد کارکردی وجود دارد:
هر دو حالت فوق از جمله دردهای خوش خیم ناحیهٔ آنورکتال با علت نامشخص هستند، ولی علی رغم خوش خیمی، برای بیماران ایجاد اضطراب می کنند و حتی ممکن است موجب برخی اختلافات زناشویی شوند.
رکتوسل (به انگلیسی: Rectocele) به معنی بیرون زدگی راست روده (رکتوم) زنان به داخل فرج می باشد.
ضعف بافتهای نگهدارنده رکتوم موجب می شود راست روده به سمت دیواره خلفی واژن افتادگی پیدا کند. رکتوسل اغلب یا عارضه زایمان (بخصوص زایمان سخت) است یا بدنبال هیسترکتومی .
اورتروسل


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

راست روده در دانشنامه آزاد پارسی

راست روده (rectum)
پایین ترین قسمت رودۀ بزرگ جانوران. مدفوع قبل از دفع در آن ذخیره می شود.

راست روده در جدول کلمات

معنی راست روده به انگلیسی

rectum (اسم)
مقعد ، راست روده ، معا مستقیم

معنی کلمه راست روده به عربی

راست روده
مستقيم

راست روده را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

صادق کمالی ٠٢:٤٠ - ١٣٩٦/٠٨/٠٥
رکتوم
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• راست روده شدن   • پرندگان راست روده   • اندازه راست روده   • طول راست روده   • درمان التهاب راست روده   • تومور بدخیم پوستی   • نام دیگر راست روده   • رکتوم روده   • معنی راست روده   • مفهوم راست روده   • تعریف راست روده   • معرفی راست روده   • راست روده چیست   • راست روده یعنی چی   • راست روده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی راست روده
کلمه : راست روده
اشتباه تایپی : vhsj v,ni
آوا : rAstrude
نقش : اسم
عکس راست روده : در گوگل


آیا معنی راست روده مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )