برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1288 100 1

راکت

/rAket/

معنی راکت در لغت نامه دهخدا

راکت. [ ک ِ ] (فرانسوی ، اِ) افزاری است به شکل پاروب کوچک که در بازی معروف تنیس و پینگ پنگ به کار رود و بازیگران با آن توپ تنیس و پینگ پنگ را میزنند و بسوی هم پرتاب میکنند.

راکت. [ ک ِ ] (فرانسوی ، اِ) در قدیم پارچه ای بوده مشبک ، که دور آن را چوب گرفته بودند و در مواقعی که برف زیاد می افتاد این آلت را به پای اسبان میبستند، تا در برف فرونروند. در بعضی ازولایات ایران چنانکه گویند، وقتی که برف زیاد می افتد، اشخاص چیزی شبیه این آلت به کفشهای خود میبندند تادر برف فرونروند و این آلت را در گیلان به اصطلاح محلی «چوکده » گویند ولی «چقته » تلفظ کنند. (از ذیل ایران باستان ج 2 ص 1083). و رجوع به متن همان صفحه شود.

معنی راکت به فارسی

راکت
آلتی درتنیس وپینگ پونگ که توپ رابا آن بزنند
( اسم ) آلتی که در بازی تنیس در دست گیرند و بدان توپ زند.
[ورزش] ← دستاک

معنی راکت در فرهنگ معین

راکت
(کِ) [ فر. ] (اِ.) ۱ - ابزاری به شکل یک صفحة توری گرد مسطح دارای دستة بلند که در بازی تنیس مورد استفاده قرار می گیرد. ۲ - موشک .

معنی راکت در فرهنگ فارسی عمید

راکت
وسیله ای که در بازی تنیس و پینگ پونگ به دست می گیرند و با آن به توپ ضربه می زنند.
نوعی موشک.

راکت در دانشنامه ویکی پدیا

راکت
موشک آزاد به اختصار موشک یا راکت نوعی هواگرد است که نیروی پیشرانهٔ خود را از موتور راکت می گیرد. سوخت راکت در محفظه ای در بدنهٔ راکت قرار دارد. گازهای داغ حاصل از سوختن سوخت در موتور با سرعت بسیار از راکت خارج شده و شتابش را تأمین می کنند.
راکت را به صورت موشک هدایت شونده (موشک) یا هواپیما یا فضاپیما می سازند و استفاده های نظامی و غیرنظامی دارد. موشک هدایت شونده (که معمولاً بدان موشک می گویند) به انواع هدایت شوندهٔ موشک آزاد گفته می شود که پس از شلیک هم می شود هدایتش کرد. با اینکه هم به موشک آزاد هم به موشک هدایت شونده به اختصار «موشک» می گویند، ولی اغلب موشک به تنهایی در برابر راکت (موشک آزاد) و به معنی موشک هدایت شونده است.
موارد استفاده از راکت عبارتست از: آتش بازی، جنگ افزار و استفاده در شاتل ها و سفرهای فضایی که به جستجو و سیر در سیاره های دیگر منجر می شود. در حالی که این وسیله در سرعت های پایین کم استفاده است ولی در مقایسه با دیگر پرتابه ها دارای وزن بسیار کمتر و قدرت و موفقیت بهتری است زیرا از سوی یک نفر کنترل می شود. اساس کار راکت بر این مبنا استوار است که خروج گاز با فشار زیاد از یک طرف راکت موجب حرکت آن به طرف دیگر می شود.
اختراع باروت در چین امکان ساخت اولین نمونه های سلاح های آتشین را به وجود آورد و اولین راکت ها که با نیروی پیشرانه انفجار باروت حرکت می کردند در چین ساخته شد. هلاکوخان مغول نیز برای فتح بغداد در قرن سیزدهم از راکت استفاده کرد. چند صد سال بعد فرمانروای مغول هندوستان برای جنگ با قوای انگلیسی فرمان ساخت هزاران راکت را صادر کرد تا آن ها را در جنگ به موشک ببندد. این راکت ها از ساقه خیزران کلفتی تشکیل شده بودند که به وسیله باروت پر می شدند.
عکس راکت
راکت یا دستاک یک ابزار ورزشی به شکل یک پاروب کوچک است که برای زدن توپ در بازی هایی چون تنیس و پینگ پنگ استفاده می شود. به ورزش هایی که با استفاده از راکت بازی می شوند، ورزش های راکتی می گویند.توپ و راکت اسکواش توپ و راک ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

راکت در دانشنامه آزاد پارسی

راکِت (موسیقی)(rackett)
(یا: رکیت؛ فاگوت سوسیسی) ساز بادی دوزبانه ای ابتکاری متعلق به دورۀ رنسانس، شامل یک لولۀ صاف و مستقیم نُه لایه که در داخل سیلندری فشرده با قطر ۲۲سانتی متر قرار گرفته است. این ساز، آوایی پرقدرت و سوهان مانند منتشر می کند که گسترۀ آن تا فا۱ در کنترفاگوت می رسد.

ارتباط محتوایی با راکت

معنی راکت به انگلیسی

racket (اسم)
پهنه ، سر و صدا ، راکت ، راکت تنیس ، جارو جنجال ، صدای غیر متجانس ، عیاشی و خوشگذرانی ، مهمانی پر هیاهو
rocket (اسم)
موشک ، پرتابه ، فشفشه ، راکت ، موشک یا پرتابهفضا پیما
racquet (اسم)
راکت ، راکت تنیس ، جارو جنجال ، صدای غیر متجانس ، عیاشی و خوشگذرانی ، مهمانی پر هیاهو

معنی کلمه راکت به عربی

راکت
صاروخ , مضرب
مضرب

راکت را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهرام س
دستواره، دستک (راکت تنیس و بدمینتون و پینگ پنگ و مانند آنها)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• راكت پينگ پنگ   • تفاوت راکت و موشک   • سایت راکت   • راکت جنگی چیست   • راکد   • راکت موشک   • راکت نظامی   • معنی راکت   • مفهوم راکت   • تعریف راکت   • معرفی راکت   • راکت چیست   • راکت یعنی چی   • راکت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی راکت
کلمه : راکت
اشتباه تایپی : vh;j
آوا : rAket
نقش : اسم
عکس راکت : در گوگل

آیا معنی راکت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )