برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1161 100 1

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی در دانشنامه ویکی پدیا

رتینوپاتی دیابتی
رتینوپاتی دیابتی (به انگلیسی: Diabetic retinopathy) عارضه ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ های خونی رخ می دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز میفرستد تار شده یا کج و معوج می شود. رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است و کسانیکه دیابت درمان نشده دارند ۲۵ برابر شانس بیشتری برای کوری نسبت به افراد عادی دارند.
سایت بیمارستان چشم پزشکی نور
دیابت باعث افزایش قند خون، عطش بیش از حد، تکرر ادرار و همچنین تغییراتی در رگ های خونی بدن (سرخرگها و سیاهرگ ها) می شود. دیابت می تواند به دلایل مختلفی روی دید تأثیر بگذارد، از جمله ایجاد آب مروارید، آب سیاه و مهم تر از همه صدمه به رگ های خونی داخل چشم.
هرچه طول عمر بیماری دیابت بیشتر باشد احتمال رتینوپاتی دیابتی بیشتر می شود. در نزدیک به ۸۰٪ کسانیکه لااقل ۱۵ سال دیابت دارند صدمه به عروق شبکیه دیده می شود. در مبتلایان به دیابت نوع یک (نوع جوانان) احتمال ابتلا به رتینوپاتی دیابتی در سنین پایین تر بیشتر است.
۱. رتینوپاتی زمینه ای مرحله اول رتینو پاتی دیابتی است. در این مرحله عروق کوچک در پرده شبکیه صدمه دیده و مایع یا خون از آن ها نشت می کند. مایع نشت کرده باعث تورم پرده شبکیه شده یا رسوباتی به نام "اگزودا" را ایجاد مینماید. با اینکه این مرحله معمولاً روی دید تأثیری نمی گذارد اما ممکن است بعداً به مراحل شدیدتری که منجر به کاهش دید می شود تبدیل شود. از این رو رتینوپاتی زمینه ای به عنوان یک علامت هشدار دهنده محسوب می شود.
عکس رتینوپاتی دیابتی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رتینوپاتی دیابتی   • مفهوم رتینوپاتی دیابتی   • تعریف رتینوپاتی دیابتی   • معرفی رتینوپاتی دیابتی   • رتینوپاتی دیابتی چیست   • رتینوپاتی دیابتی یعنی چی   • رتینوپاتی دیابتی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رتینوپاتی دیابتی
کلمه : رتینوپاتی دیابتی
اشتباه تایپی : vjdk,~hjd ndhfjd
عکس رتینوپاتی دیابتی : در گوگل

آیا معنی رتینوپاتی دیابتی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )