انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1067 100 1

رتینوپاتی

رتینوپاتی در دانشنامه ویکی پدیا

رتینوپاتی
شبکیه رنجوری یا رتینوپاتی (retinopathy) به اختلالاتی که موجب آسیب به شبکیه (رتین) چشم می شود گویند. شبکیه محل تشکیل تصویر چشم و انتقال داده ها به مغز می باشد لذا رتینوپاتی ها بسته به شدت می توانند موجب تاری دید تا کوری شوند. رتینوپاتی های معروف عبارتند از : شبکیه رنجوری دیابتی ، شبکیه رنجوری ناشی از فشارخون بالا و شبکیه رنجوری نوزادان زودرس.
فرهنگ اصطلاحات پزشکی، دورلند
ممکن است بجز شبکیه رنجوری ادم و تغییر شکل عروق انتهای چشم را نیز داشته باشیم. معمولاً شبکیه رنجوری تظاهر چشمی یک بیماری عمومی مانند دیابت و هایپرتانسیون است. درمان بیماری براساس درمان بیماری سیستمیک و جلوگیری از ایجاد عروق جدید است.
رتینوپاتی دیابتی
رتینوپاتی دیابتی (به انگلیسی: Diabetic retinopathy) عارضه ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ های خونی رخ می دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز میفرستد تار شده یا کج و معوج می شود. رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است و کسانیکه دیابت درمان نشده دارند ۲۵ برابر شانس بیشتری برای کوری نسبت به افراد عادی دارند.
سایت بیمارستان چشم پزشکی نور
دیابت باعث افزایش قند خون، عطش بیش از حد، تکرر ادرار و همچنین تغییراتی در رگ های خونی بدن (سرخرگها و سیاهرگ ها) می شود. دیابت می تواند به دلایل مختلفی روی دید تأثیر بگذارد، از جمله ایجاد آب مروارید، آب سیاه و مهم تر از همه صدمه به رگ های خونی داخل چشم.
هرچه طول عمر بیماری دیابت بیشتر باشد احتمال رتینوپاتی دیابتی بیشتر می شود. در نزدیک به ۸۰٪ کسانیکه لااقل ۱۵ سال دیابت دارند صدمه به عروق شبکیه دیده می شود. در مبتلایان به دیابت نوع یک (نوع جوانان) احتمال ابتلا به رتینوپاتی دیابتی در سنین پایین تر بیشتر است.
۱. رتینوپاتی زمینه ای مرحله اول رتینو پاتی دیابتی است. در این مرحله عروق کوچک در پرده شبکیه صدمه دیده و مایع یا خون از آن ها نشت می کند. مایع نشت کرده باعث تورم پرده شبکیه شده یا رسوباتی به نام "اگزودا" را ایجاد مینماید. با اینکه این مرحله معمولاً روی دید تأثیری نمی گذارد اما ممکن است بعداً به مراحل شدیدتری که منجر به کاهش دید می شود تبدیل شود. از این رو رتینوپاتی زمینه ای به عنوان یک علامت هشدار دهنده محسوب می شود.
رتینوپاتی سروز مرکزی (به انگلیسی: Central serous retinopathy) که با عنوان کوریورتینوپاتی مرکزی نیز شناخته می شود، یک بیماری چشم است که معمولاً منجر به اختلالات بینایی موقت و اغلب در یک چشم می شود. زمانی که بیماری فعال است، با نشت مایع در زیر شبکیه با تمایل به تجمع در در زیر لکه زرد مرکزی (ماکولا)، مشخص می شود. این امر منجر به دید تار وکج و معوج (متامورفوپسیا) می گردد. وجود یک نقطه تار یا خاکستری در مرکز میدان دید در زمان جدا شدن شبکیه، شایع است. کاهش حدت بینایی ممکن است پس از جذب مایع، همچنان باقی بماند.
منشا این بیماری ناشناخته است اما بیشتر در مردان سفیدپوست در گروه سنی ۲۰ تا ۵۰ سال و گاهی در سایر گروه های سنی دیده می شود. گمان می شود که استرس یا مصرف کورتیکواسترویید منجر به برانگیختن بیماری می شود.
تشخیص معمولاً با گشادسازی مردمک و معاینه شبکیه شروع می شود و با مقطع نگاری همدوسی اپتیکی و آنژیوگرافی فلورسین تأیید می گردد. در آنژیوگرافی معمولاً یک یا تعداد بیشتری نقطه فلورسنت با نشت مایع دیده می شود. آنژیوگرافیایندوسیانین سبز می تواند برای ارزیابی سلامت شبکیه در ناحیه مبتلا مورد استفاده قرار گیرد که جهت تصمیم گیری برای درمان، سودمند است.گرید آمسلر می تواند برای تعیین دقیق ناحیه درگیر میدان بینایی مورد استفاده قرار گیرد.
رتینوپاتی سروز مرکزی جدا شدن لایه های ماکولا از بافت های نگه دارنده آن ها در اثر تجمع مایع است. این مسئله به مایع مشیمیه اجازه می دهد که به فضای زیر شبکیه نشت کند. به نظر می رسد که شکل گیری مایع به دلیل شکاف های کوچک در اپی تلیوم رنگدانه ای شبکیه باشد.
رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان زودرس (Retinopathy of Prematurity - ROP) یا (Retrolental Fibroplasia) می تواند سبب کوری شود. این بیماری در گذشته ناشی از استفاده از مقادیر زیاد اکسیژن در دستگاه هایی بود که نوزادان زودرس در آن ها نگهداری می شدند ولی امروزه بروز این بیماری کمتر شده است. عواملی که نوزاد را در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی قرار می دهند کم بودن وزن هنگام تولد و زایمان زودرس (هفته ۲۶ تا ۲۸) هستند. امروزه در بیشتر کشورهای توسعه یافته، ROP شدید، در بین کودکان با وزن هنگام تولد بیشتر از ۱۰۰۰ گرم نامعمول است ولی در وزنهای کمتر هنوز مشاهده می شود.
کم بودن وزن هنگام تولد (۱٫۵ کیلوگرم یا کمتر)
نیاز به اکسیژن در هفته اول پس از تولد
حمایت تنفسی طولانی
در کودکان زودرس هنگام تولد رشد و تکامل عروق خونی شبکیه هنوز کامل نیست. احتمالاً روند بیماریزایی ROP این است که تولد نوزاد زودرس با روند وسکولاریزاسیون طبیعی شبکیه تداخل می کند. رشد شبکیه در دوره بعد از تولد در محیطی ناپایدار و با اکسیژن بالا صورت می گیرد و تأثیر تحریک ناشی از هیپوکسی بر توسعه شبکه عروقی شبکیه کاهش می یابد. نتیجه آن تأخیر در عروقی شدن شبکیه است که در نهایت منجر به رگ سازی پاتولوژیک (عروق غیر طبیعی) و نئوواسکولاریزاسیون می شود. مشکل عروق خونی غیرطبیعی این است که اکسیژن کافی به شبکیه نمی رسانند.
رتینوپاتی در نوزادان زودرس بسته به شدت بیماری به ۵ درجه تقسیم می شود. پیشرفت بیماری به درجات آخر (Dragged Macula) می تواند سبب ایجاد زخم در شبکیه و عوارضی نظیر جدا شدگی شبکیه، خون ریزی زجاجیه، انحراف چشم و تنبلی چشم شود. بسیاری از نوزادان مبتلا به رتینوپاتی دچار نزدیک بینی خواهند شد.
از آنجا که نوزاد نمی تواند علائم خود را بگوید والدین و پزشکان باید متوجه عوامل خطری که احتمال ابتلا به این بیماری را زیاد می کنند باشند. این عوامل عبارتند از:
رتینوپاتی (مشکلات شبکیه) در نوزادان نارس (Retinopathy of Prematurity - ROP) یا (Retrolental Fibroplasia) می تواند سبب کوری شود. این بیماری در گذشته ناشی از استفاده از مقادیر زیاد اکسیژن در دستگاه هایی بود که نوزادان نارس در آنها نگهداری می شدند ولی امروزه بروز این بیماری کمتر شده است. عواملی که نوزاد را در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی قرار می دهند کم بودن وزن هنگام تولد و زایمان زودرس (هفته ۲۶ تا ۲۸) هستند. امروزه در بیشتر کشورهای توسعه یافته، ROP شدید، در بین کودکان با وزن هنگام تولد بیشتر از ۱۰۰۰ گرم نامعمول است ولی در وزنهای کمتر هنوز مشاهده می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رتینوپاتی در دانشنامه آزاد پارسی

رِتینوپاتی (retinopathy)
در پزشکی، اصطلاحی کلی برای توصیف بیماری های شبکیه. رتینوپاتی ها غالباً جزو عوارض سایر بیماری هایند، مثلاً، رتینوپاتی پرفشاری خون در مبتلایان به پرفشاری خون و رتینوپاتی دیابتی در بیماران دیابتی دیده می شوند. برای پیشگیری از پیشرفت رتینوپاتی لازم است بیماری اصلی درمان شود.

رتینوپاتی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رتینوپاتی   • مفهوم رتینوپاتی   • تعریف رتینوپاتی   • معرفی رتینوپاتی   • رتینوپاتی چیست   • رتینوپاتی یعنی چی   • رتینوپاتی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رتینوپاتی
کلمه : رتینوپاتی
اشتباه تایپی : vjdk,~hjd
عکس رتینوپاتی : در گوگل


آیا معنی رتینوپاتی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )