انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1006 100 1

رسوایی

/rosvAyi/

مترادف رسوایی: افتضاح، بدنامی، بی شرمی، پرده دری، تفضیح، روسیاهی، عار، عیب، فضاحت، فضیحت، ننگ

معنی رسوایی در لغت نامه دهخدا

رسوایی. [ رُس ْ ] (حامص )رسوائی. فضیحت و مذلت. (آنندراج ). افتضاح و بی آبرویی و بدنامی و ذلت و فضیحت و بی حرمتی. (ناظم الاطباء).اِبَة. موئبة. خزی. فتنه. فضاح. فضاحة. فضوح. فضوحة. فضیحة. لوءة. مهانة. مهجرة. ویلة. هاجره. هتکَه َ. هون. (منتهی الارب ). حالت و کیفیت رسوا. افتضاح. بی آبرویی. بدنامی. (فرهنگ فارسی معین ). صفت رسوا. پیدا وفاش شدن عیب یا عیوب نهانی کسی. پیدا آمدن و مشهور شدن زشتیهای اعمال کسی. پیدا و مشتهر گشتن راز نامناسب از کسی. فضاحت. خزی. ننگ. عار. فضوح. فضح. (یادداشت مؤلف ). سواة. سؤاة. (مهذب الاسماء) :
هر آن پیری که برنایی نماید
جهانش ننگ و رسوایی نماید.
(ویس و رامین ).
برآورند بیک جا دروغ و رسوایی
جدا ندید مر آنرا ازین هگرز کسی.
ناصرخسرو.
پنجاه سال بر اثر دیوان
رفتی به بی فساری و رسوایی.
ناصرخسرو.
شاید که ز بیم شرم و رسوایی
در جستن علم دل کنی یکتا.
ناصرخسرو.
خون رسواییست نادانی برون بایَدْش کرد
اندک از دل پیش از آن کاو مر ترا رسوا کند.
ناصرخسرو.
ولیکن چون کسی بیاید که خان و مان ببرد من نیز خواهم که رسوایی که در جهان نگنجد بجای او بکنم. (اسکندرنامه نسخه ٔ سعید نفیسی ). خدیجه گفت : من نپسندم آن که رسوایی من باشد. (قصص الانبیاء ص 217).
هرچه بفرستی به رسوایی کشد
دل شفاعت خواه رسوایی فرست.
خاقانی.
در عهد تو زیبایی چیزیست که خاص است آن
در عشق تو رسوایی کاریست که عام است آن.
خاقانی.
رسوازده ٔ زمانه گشته
در رسوایی فسانه گشته.
نظامی.
گر آید دختر قیصر نه شاپور
ازین قصرش به رسوایی کنم دور.
نظامی.
ظلم شد امروز تماشای من
وای به رسوایی فردای من.
نظامی.
بر سر میدان رسوایی ّ عشق
عالمی را همچو شیدایی ببین.
عطار.
عاشقان را چه غم از سرزنش دشمن و دوست
یا غم دوست خورد یا غم رسوایی را.
سعدی.
خبر از عشق نبوده ست و نباشد همه عمر
هرکه او را خبر از شنعت رسوایی هست.
سعدی.
هرکه با دانا مشورت کند از رسوایی ایمن باشد. (از اقوال منسوب به سقراط، از تاریخ گزیده ).
- امثال :
خر بیار و رسوایی بار کن . (فرهنگ نظام ).
روستایی رسواییست . (امثال و حکم ج 2 ص 880).
عشق پیری گر بجنبد سر به رسوائی زند (کشد). (امثال و حکم دهخدا ج 2 ص 1102).
کوس رسوایی ما بر سر بازار زدند. (امثال و حکم دهخدا ج 3 ص 1246).
مرگ به از رسوایی است . (فرهنگ نظام ).
صلیعاء؛ هر رسوایی و فاحشه و کار بد ظاهر و پیدا. قلائد عَوْکَل ؛ رسواییها. (منتهی الارب ). فضیحت ؛ رسوایی کشیدن. (دهار). موئبات ؛ رسواییها. رجل متهتک ؛ مرد بی پروا، که از رسوایی باک ندارد. (منتهی الارب ).
- به رسوایی کشیدن ؛ منجر به رسوایی شدن. به بی آبرویی و زشتی انجامیدن. (یادداشت مؤلف ) :
هرچه بفرستی به رسوایی کشد
دل شفاعت خواه رسوایی فرست.
خاقانی.
- رسوایی بار آوردن ؛ کاری کردن که نتیجه اش آشکار شدن به بدی باشد. (فرهنگ نظام ). مرتکب عملی که به زشتی کشد، شدن.

رسوایی. [ رُس ْ ] (اِخ ) یا رسوایی جغتایی. پسر یادگاربیگ حالتی. از گویندگان قرن دهم هجری بود و شرح احوال او در نگارستان سخن ص 35 آمده است. رجوع به همان مأخذ و فرهنگ سخنوران شود.

رسوایی. [ رُس ْ ] (اِخ ) یارسوایی همدانی. از گویندگان قرن دهم هجری بود و شرح احوال او در قاموس الاعلام ترکی آمده است. رجوع به همان مأخذ و فرهنگ سخنوران و الذریعه ج 9 بخش 2 شود.

معنی رسوایی به فارسی

رسوایی
یا رسوایی همدانی از گویندگان قرن دهم هجری قمری بود .
[ گویش مازنی ] /resvaai/ رسوایی
افتضاح ارتکاب به کار مفتضحانه

معنی رسوایی در فرهنگ معین

رسوایی
( ~.) (حامص .) بدنامی .

معنی رسوایی در فرهنگ فارسی عمید

رسوایی
بی آبرویی و شرمندگی به جهت کار، بد بدنامی.

رسوایی در دانشنامه ویکی پدیا

رسوایی
رسوایی (به انگلیسی: Scandal) ترانه ای از کوئین، گروه راک بریتانیایی است. این ترانه چهارمین تک آهنگ آلبوم سال ۱۹۸۹ گروه که معجزه نام داشت، بود و در جدول تک آهنگ های بریتانیا رتبه ۲۵ را از آن خود کرد. این ترانه در آمریکا هم منتشر شد اما وارد نتوانست وارد هیچ یک از جدول ها شود. ترانه رسوایی توسط برایان می نوازنده گیتار لید گروه نوشته شده است، اما به نام گروه کوئین به ثبت رسید. این ترانه در مورد نوجه ناخواسته ای است که برایان می و فردی مرکوری خواننده گروه از طرف رسانه ها در اواخر دهه ۱۹۸۰ دریافت می کنند است که شامل طلاق گرفتن برایان می و ازدواج او با آنیتا دوبسون و به وجود آمدن مشکلاتی در رابطه با سلامتی مرکوری است.
رسوایی فیلمی به کارگردانی و نویسندگی اسماعیل پورسعید محصول سال ۱۳۴۹ است.
پوری بنایی
منوچهر وثوق
اسداله یکتا
عزیزالله پیشواییان
میرمحمد تجدد
علی میری
مینا کهنمویی
محمدتقی کهنمویی
رسوایی چهارمین ساختهٔ سینمایی مسعود ده نمکی است که در ژانر درام/کمدی در ۲۳ اسفند ماه سال ۹۱ به پردهٔ سینماها رفت. این فیلم به موضوعات مذهبی مانند امر به معروف و نهی از منکر اشاره دارد.
محبوبه بیات بازیگر پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون درباره حضور در فیلم رسوایی افزود:بزرگترین اشتباه من بازی در فیلم «رسوایی» بود بزرگترین اشتباه من بازی در «رسوایی» بود.
افسانه دختری زیبارو و فقیر جنوب شهری است که علاقه مند به حضور در جامعه با ظاهری متفاوت و جلب توجه مردان می باشد. خانواده وی از طرف آقاشریف که طلبکار و صاحبخانه ایشان است، تحت فشار هستند. آقاشریف که مردی میانسال و مجرد (به دلیل فوت همسر) است، علاقه مند به ازدواج با افسانه است و این مهم را شرط برداشتن فشارهای مالی از جانب خود به افسانه و خانواده وی عنوان کرده است. افسانه نیز تصمیم می گیرد برای کمک به خانواده خود، به آقا شریف نزدیک شود تا بتواند امتیازهایی از وی بگیرد. اما در یکی از دیدارهای خصوصی که بین وی و آقا شریف در دفتر کار آقا شریف انجام می شود
رسوایی (به ژاپنی: 醜聞) فیلمی به نویسندگی و کارگردانی آکیرا کوروساوا است که در سال ۱۹۵۰ منتشر شد. در این فیلم توشیرو میفونه، تاکاشی شیمورا و یوشیکو اوتاکا به ایفای نقش پرداخته اند.
رسوایی چهارمین ساختهٔ سینمایی مسعود ده نمکی است که در ژانر درام/کمدی در ۲۳ اسفند ماه سال ۹۱ به پردهٔ سینماها رفت. این فیلم به موضوعات مذهبی مانند امر به معروف و نهی از منکر اشاره دارد.
رسوایی (انگلیسی: Scandal) یک برنامه تلویزیونی تریلر سیاسی با بازی کری واشینگتن است که توسط شاندا رایمز ایجاد شده است. این مجموعه تلویزیونی توسط شرکت پخش رسانه ای آمریکا (ABC) پخش می شود. شخصیت اصلی آن اولیویا پاپ که از شخصیت حقیقی جودی اسمیت الهام گرفته شده است، وظیفه اش مدیریت بحران رسوایی های سیاسی است.
رسوایی ۲ فیلمی به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی مسعود ده نمکی محصول سال ۱۳۹۴ است.
اکبر عبدی
سحر قریشی
محمدرضا شریفی نیا
امیر نوری
مهران رجبی
فخرالدین صدیق شریف
رامین راستاد
ابوالفضل همراه
اسماعیل خلج
امین ایمانی
این فیلم برای نمایش در بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر پذیرفته شد. رسوایی ۲ در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ در سینماهای ایران اکران شده است.
اتفاقات رسوایی۲ چند سال بعد از قصه رسوایی در یک شهر فرضی با داستانی تخیلی رخ می دهد.
خبرگزاری فارس در نقد این فیلم آن را یک منبر تصویری می داند. نویسنده این نقد سعی دارد اثبات کند که چرا این سینمایی مبتذل نیست؛ بلکه در پس فیلم تفکری جدی و آرمان خواه و سنجیده وجود دارد که به استراتژی ساخت و پرداخت بدل می شود. هرچند جنس این تفکر محتوایی/ساختی با آثار هنرمندانهٔ مدرن نظیر سینمایی کیشلوفسکی یا هاندکه، داردن ها، یا کوئن ها، برسون یا برگمن، کیارستمی یا فرهادی اساساً متفاوت است و ارزیابی آثار ده نمکی با معیارهایی که ما آن آثار را واکاوی می کنیم، چیزی فراتر از اشتباه؛ بلکه بلاهت محض خواهد بود. به هر رو ادعای نویسنده آن است که نشانه شناسی فیلم رسوایی ۲ معنادار و منسجم و تفکرآمیز است و این دروغی است که فیلم او تفکری ندارد و دچار ابتذال است!
در سپتامبر ۲۰۱۵ گروه فولکس واگن یک شرکت چندملیتی خودروسازی آلمانی به جرم تقلب در تست تشخیص دهنده آلاینده های بیش از ۱۱ میلیون عدد فولکس واگن و آئودی که در طول سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ فروخته شده بودند به دام افتاد. این جعل اسناد باعث شد که تمامی ماشین های این شرکت استانداردها و تست های آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا را در حالی سپری کند که ۴۰ بار بیشتر از محدودیت های قانونی نیتروژن اکسید وارد محیط زیست می کردند. این شرکت به خاطر این رسوایی عذرخواهی کرد واستعفای مدیر ارشد اجرایی این شرکت مارتین وینترکورن را در تاریخ ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۵ در پی داشت.
ایالات متحده: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که اگر این اتهامات ثابت شوند، گروه فولکس واگن برای هر وسیله نقلیه حدود ۳۷٬۵۰۰ دلار آمریکا (حدود ۱۸ میلیارد دلار آمریکا در مجموع) روبرو خواهد شد. VW خرید و فروش اتومبیلهای TDI را در ایالات متحده در ۲۰ سپتامبر، ۲۰۱۵. به حالت تعلیق درآورد. علاوه بر این جریمه، ممکن است بخش محیط زیست و منابع طبیعی وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا یک پروب جنایی علیه فولکس واگن انجام دهد.
کانادا: محیط زیست کانادا اعلام کرده است که خودروهای فولکس واگن در کانادا را برای تستهای مشابه ارزیابی و بررسی خواهند کرد.
کره جنوبی: مقامات در کره جنوبی تحقیقات خود را برای کنترل آلودگی اتومبیل های تولید شده توسط فولکس واگن و دیگر ماشین تولید کنندگان اروپایی شروع کردند. پارک پان کیو، معاون مدیر در وزارت محیط زیست کره جنوبی گفت: «اگر مقامات کره جنوبی مشکلات در خودروهای دیزلی VW پیدا کنند، می تواند منجر به منع وارد کردن هرگونه خودروی دیزلی آلمانی به کشور شود.»
سوئیس: دفترهای فدرال کشور سوئیس در حال بررسی هستند که آیا خودروهای دیزلی فولکس واگن مشابه به آنهایی که در ایالات متحده آمریکا فروخته شده اند نیز در سوئیس فروخته شده است یا خیر.
اتحادیه اروپا: سازمان های نظارتی دولت و محققان دادرسی در فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، هلند، و جمهوری چک کار خود را برای بررسی بیشتر در مورد خودروهای این شرکت آغاز کرده اند. چند کشور درخواست یک تحقیق گسترده در سراسر اروپا شده اند.
رسوایی اوا (آلمانی: Skandal um Eva) یک فیلم در سبک درام و کمدی به کارگردانی گئورگ ویلهلم پابست است که در سال ۱۹۳۰ منتشر شد.
۱۳ ژوئن ۱۹۳۰ (۱۹۳۰-06-۱۳)
یادداشت هایی بر یک رسوایی (به انگلیسی: Notes on a Scandal)، فیلمی به کارگردانی ریچارد ایر و محصول سال ۲۰۰۶ انگلستان است.
کیت بلانشت بازیگر سرشناس انگلیسی برای ایفای نقش در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن در جشنواره فیلم تورنتو (انجمن منتقدان فیلم تورنتو،Toronto Film Critics Association Awards) گردید.
جودی دنچ به خاطر بازی در این فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در هفتاد و نهمین جشنواره اسکار شد.
باربارا کاوت (جودی دنچ) زن پا به سن گذاشته ایست که سال هاست در یک مدرسه بریتانیایی مشغول تدریس است. شبا هارت (کیت بلانشت) معلم هنر آن مدرسه خیلی زود توجه باربارا را به خود جلب می کند و رابطه دوستانه ای بین آن دو شکل می گیرد. در یکی از شب ها که مراسمی در مدرسه برپاست و باربارا تا دیر وقت در مدرسه مانده است به طور اتفاقی رابطه شبا و یکی از شاگردانش که نوجوانی پانزده ساله است را می بیند. برملا شدن این راز زندگی خانوادگی شبا را تهدید می کند...
«یک دم رسوایی» (انگلیسی: A Breath of Scandal) فیلمی در ژانر کمدی رمانتیک و کمدی-درام به کارگردانی مایکل کورتیز است که در سال ۱۹۶۰ منتشر شد.
سوفیا لورن
موریس شوالیه
جان گوین
آنجلا لنسبوری
ایزابل جینز
تولیو کارمیناتی
میلی ویتاله
روبرتو ریسو
فردریش فن لدبور
Walter Bernstein (اقتباس)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رسوایی در جدول کلمات

رسوایی
بدنامی
رسوایی این کنفرانس هنوز هم دامنگیر دولت آمریکا و مصر است
واترگیت
برای رسوایی دیگران می کشند
هو
شهری در عربستان که نام آن به خاطر رسوایی اخیر سعود یها زیاد شنیده میشود
جده
از آن سو رسوایی است
یحیضف

معنی رسوایی به انگلیسی

ignominy (اسم)
خواری ، رسوایی ، بد نامی ، افتضاح ، کار زشت
scandal (اسم)
تهمت ، ننگ ، رسوایی ، افتضاح
reproach (اسم)
سب ، ننگ ، سرزنش ، مذمت ، رسوایی ، ملامت ، طعنه ، عیب جویی ، توبیخ ، سرکوفت
dishonor (اسم)
پستی ، ننگ ، رسوایی ، ابروریزی ، بیشرفی ، نکول
disgrace (اسم)
رسوایی ، افتضاح ، عار ، فضاحت ، سیهرویی ، بیابرویی
infamy (اسم)
خاتوله ، ننگ ، رسوایی ، بد نامی ، افتضاح ، سابقهبد
blatancy (اسم)
شلوغی ، رسوایی ، سر و صدا
flagrance (اسم)
زشتی ، شناعت ، وقاحت ، رسوایی ، اشکاری
flagrancy (اسم)
زشتی ، شناعت ، وقاحت ، رسوایی ، اشکاری
notoriety (اسم)
رسوایی ، بد نامی ، انگشت نمایی
calumny (اسم)
رسوایی ، بد نامی ، بهتان افترا
disrepute (اسم)
رسوایی ، بد نامی ، بیابرویی ، بی احترامی
opprobrium (اسم)
خفت ، زشتی ، ننگ ، رسوایی ، فضاحت ، ناسزا گو
odium (اسم)
نفرت ، زشتی ، دشمنی ، عداوت ، رسوایی ، بد نامی

معنی کلمه رسوایی به عربی

رسوایی
خزي , سمعة سيية , عار , فضيحة , کراهية , لوم
سيي السمعة , معيب
مخزي

رسوایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی رسوایینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مهدی > selloape
toohid sharifi > reimburse
ریرا > entering
ایالات > فدایی
Mahsa > Arise
سیدمهدی حسینی > Spared no expense
امين منفرد > Would you mind
پ ص ر > abode

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رسوايي 2   • فیلم کامل رسوایی   • فیلم رسوایی 1   • بازیگران فیلم رسوایی   • دانلودفیلم رسوایی   • معنی رسوایی   • فيلم رسوايي ٢   • دانلود رسوایی 1   • مفهوم رسوایی   • تعریف رسوایی   • معرفی رسوایی   • رسوایی چیست   • رسوایی یعنی چی   • رسوایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رسوایی
کلمه : رسوایی
اشتباه تایپی : vs,hdd
آوا : rosvAyi
نقش : اسم
عکس رسوایی : در گوگل


آیا معنی رسوایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )