انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1087 100 1

رشته کوه

رشته کوه در دانشنامه ویکی پدیا

رشته کوه
رشته کوه یا سلسله جبال که پارسی زبانان فرارود بدان قطارکوه می گویند به گروهی از کوه های به هم پیوسته که توسط زمین های کم ارتفاع احاطه شده باشند گفته می شود. در میان رشته کوه های گوناگون معمولاً رودخانه ها و دره هایی قرار دارند. زمین های یک رشته کوه لزوماً دارای پیشینه زمین شناختی یکسان نیستند. رشته کوه ها معمولاً در جهت طولی کشیده شده اند و در اثر عوامل زمین ساختی مانند فشار دو صفحه زمین ساختی به همدیگر در اثر حرکت قاره ها. پدید آمده اند.
هیمالایا
آند
سیرا نوادا
آلپ
اورال
زاگرس
البرز
پامیر
هندوکش
آلتائی
دولومیت
قفقاز
پیرنه
رشته کوه هیمالیا در اثر برخورد صفحه هندوستان به صفحه آسیایی پدید آمده است. رشته کوه های البرز و زاگرس در ایران بخاطر برخورد و فشار صفحه عربستان به صفحه اورآسیایی پدید آمده اند.
جستار وابسته:
ویکی پدیای انگلیسی.
عکس رشته کوه
کوههای آپالیشین (به انگلیسی: Appalachian Mountains) یا رشته کوه های آپالاچی یا آپالاچیان رشته کوهی است معروف به رشته کوه های کوهنوردی که در شرق ایالات متحده آمریکا مابین کوهستان اسپرینگر Springer Mountain در ایالت جورجیا و کوهستان کاتادین Mount Katahdin در ایالت مین گسترش پیدا کرده و طول آن تقریباً ۳۵۰۰ کیلومتر می باشد.
جنگل ملی پیسگاه، پارک ملی کوه های بزرگ اسموکی و پارک ملی شنندوا در این کوهها قرار دارند.
رشته کوه آپالاش (به انگلیسی: Appalachian Mountains) رشته کوهی است معروف به کوهستان کوهنوردی که در شرق ایالات متحده آمریکا میان کوهستان اسپرینگر در ایالت جورجیا و کوهستان کاتادین در ایالت مِین امتداد یافته و طول آن تقریباً ۳۵۰۰ کیلومتر است.
جنگل ملی پیسگاه
پارک ملی کوه های بزرگ اسموکی
پارک ملی شنندوا
جنگل ملی پیسگاه، پارک ملی کوه های بزرگ اسموکی و پارک ملی شنندوا در این کوه ها قرار دارند.
آپالاش از کوه های بسیار مختلفی تشکیل شده است. کوه های آبی، کوه های سفید، کوهای سبز، کوه های سیاه همه قسمتی از رشته کوه آپالاش هستند. ارناندو د سوتو، کاوشگر معروف، و اسپانیاییان زیر فرمان او به این کوهستان نام آپالاش دادند. آپالاش یا آپالاچی نامه گروهی از سرخپوستان آمریکا است.
رشته کوه آپالاش از کوه های دیگر جهان کهنسال تر است. این رشته کوه از رشته کوه های روشوز، هیمالیا و آلپ سالخورده تر است و از عمرش در حدود ۲۰۰ میلیون سال می گذرد. پیش از آن زمان در محل فعلی کوه های آپالاش فرورفتگی بسیار عظیمی بود که شاخه ای از آب دریا آن را می پوشاند. اما پس از مدتی در کف این فرورفتگی چین و شکن پدید آمد و تمام آن ناحیه خشک شد. چین خوردن کف این فرورفتگی همچنان ادامه داشت، اما بسیار آرام و آهسته. این کوه ها در تاریخ ایالات متحده امنیت بسیار داشته اند. تا حدود صد سال نخستین، ماندگاران ایالات متحده نمی توانستند از این کوه ها بگذرند به طرف مغرب این سرزمین بروند.
آتشگاه ( یا هاتشگاه ) رشته کوهی جدا شده از شاهو و از جملهٔ رشته کوه های زاگرس است
شهر پاوه، مرجع شهرهای ایران
کوه آتشگاه، بازار جوانرود
رشته کوه آتشگاه کجاست؟ در خبرگزاری ایسنا
که در جنوب شهرستان پاوه و در روستای خانقاه قرار دارد.
این کوه از روستای شمشیر شروع می گردد و به رودخانهٔ سیروان منتهی می گردد.
قله آتشگاه به عنوان بلند ترین قله دامنه جنوبی شاهو ( 2465 متر ) دیدگاهی بسیارجالب و دیدنی دارد که منطقه ای وسیع تا نزدیکی کرمانشاه و روانسر وجوانرود و ثلاث باباجانی و هلبجه وشهرزور و مناطقی از کردستان و مریوان را تحت دیدگاه خود قرار داده است .
کوهستان آلای، (به روسی: Алайский хребет) (به قرقیزی: Алай тоо кыркасы)، رشته کوهی است که از کوه های تیان شان در غرب قرقیزستان آغاز و تا تاجیکستان کشیده شده است. این رشته کوه بخشی از سامانه کوهستانی پامیر-آلای می باشد. بلندترین قلهٔ این رشته کوه قله پیک تاندیکول،(به روسی: пик Тандыкуль)، به بلندی ۵٬۵۴۴ متر است. آب هایی که از دامنه های جنوبی کوهستان آلای سرازیر می شوند، به رود وخش، که یکی از شاخه های آمودریا است، می پیوندند. در دامنه های شمالی این کوهستان، جریان های آبی که شاخه هایی از سیردریا را تشکیل می دهند، به سوی شمال سرازیر شده و در پایان راه خود دره فرغانه را آبیاری می کنند.
کوهستان آلای در ناحیه ای قرار گرفته که سه ساختار زمین شناختی مهم به هم می پیوندند:
آب وهوای قاره ای (بری) و شرایط کوهستان های مرتفع، ویژگی اصلی ناحیهٔ آلای می باشد. از پاییز تا بهار و در نتیجهٔ آب شدن یخ ها و بارش باران، رژیم آب دهی معمول این ناحیه به طور میانگین ۳۰۰ تا ۵۵۰ میلی متر است. بر خلاف زمستان های سرد که دمای هوا تا ۳۰- درجه سلسیوس پایین می آید، تابستان های اینجا خشک بوده و بیشترین دمای آن به ۳۲ درجه سلسیوس می رسد. پوشش گیاهی عمدهٔ این منطقه، علفزارهای استپی کوهستان های مرتفع و بیشه زارهای استپی کوهستانی است. بسیاری از دره های دورافتادهٔ اینجا پوشیده از جنگل درختان اُرِس (سرو کوهی) است که در ارتفاع ۳٬۰۰۰ متری می رویند. دورهٔ زمانی سالانهٔ رویش گیاهان، بسته به میزان آب و نیز ارتفاع متغیر بوده و حدود ۱۶۰ تا ۲۴۰ روز می باشد. زمین قابل کشت در این سرزمین کوهستانی منبعی بسیار کمیاب است. زمین های کشاورزی تنها ۰٫۵٪ تا ۱٫۱٪ از کل زمین های اینجا را در بر می گیرد، در حالی که دامنه هاو سراشیب های کوهستانی پوشیده از علفزارها و بوته زارهای مناسب چرای دام ها نزدیک به ۳۵٪ تا ۵۳٪ زمین های منطقه را تشکیل داده است.
همانند کوه های پامیر تاجیکستان، کوه های آلای نیز خانهٔ برخی از گونه های بی همتای جانوری همچون عقاب طلایی، کرکس هیمالیا (کرکس برفی)، پلنگ برفی، گرگ، غرم (میش کوهی/گوسفند مارکوپولو)، و گونه های کمیابی از بز کوهی است.
رشته کوه آلپ ویکتوریایی (انگلیسی: Victorian Alps) تشکیل دهنده بخش جنوبی آلپ استرالیا است که در ایالت ویکتوریا (استرالیا) واقع شده است.
ویکتوریا (استرالیا)
مختصات: ۴۹° شمالی ۸۹° شرقی / ۴۹°شمالی ۸۹°شرقی / 49; 89
زبان های آلتایی
کوه های آلتای (به روسی: Алтай Altay، به مغولی: Алтай، به چینی: 阿尔泰山脉) نام رشته کوهی است در آسیای مرکزی و بین کشورهای مغولستان، روسیه، چین و قزاقستان واقع است و سرچشمه رودهای ایرتیش و اوبی است. از باخترِ دشت سیبری (°۸۱ طول شرقی) به سوی جنوب خاوری به سمت دشت گویی (°۱۰۶ طول شرقی) و از حوضه رود ایرتیش و دزونگاری (زونگاری) تا کوه های سایان کشیده شده و بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر درازا دارد. بعضی نام آلتای را، که نخستین بار در دوران قالموق آمده است، به واژه مغولی آلتان (طلا) مربوط دانسته اند، ولی این نکته هنوز ثابت نشده است.
رشته کوه آکادمی علوم (به فارسی تاجیکی: Qatorkuhi Akademiyai Fanho) (به روسی: Хребет Академии Наук)، رشته کوهی در پامیر باختری در کشور تاجیکستان است. این رشته کوه در سوی نصف النهاری کشیده شده و هستهٔ سیستم کوهستانی پامیر انگاشته می شود.
قله اسماعیل سامانی
قله کرژنوسکایا
قله گارمو
بلندترین قله این رشته کوه قله اسماعیل سامانی است که پیشتر بلندترین قله در کشور اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز بود. درازای رشته کوه آکادمی علوم نزدیک به ۱۱۰ کیلومتر است. تاج رشته کوه ناهمواری های آلپ مانندی دارد و ۲۴ قله با بلندای بیشتر از ۶٬۰۰۰ متر را در خود جای داده است. پایین ترین نقطه زینی این کوهستان، کامالویاک (Камалояк) است که در بلندای ۴٬۳۴۰ متری جای دارد.
بیشتر این رشته کوه از سنگ های رسوبی و سنگ های دگرگونی متعلق به دوره دیرینه زیستی و در برخی جاها از سنگ خارا ساخته شده است. سطح آن از برف های همیشگی ای پوشیده شده که خوراک شمار زیادی از یخچال های طبیعی را فراهم می کند. مساحت این یخچال ها چیزی نزدیک به ۱٬۵۰۰ کیلومترمربع است.
نیکلای کرژنوسکی، جغرافی دان روس و جستجوگر پامیر، در سال ۱۹۲۷ این رشته کوه را یافت و آن را به نام آکادمی علوم روسیه نام گذاری کرد.
کوه های ارتس (به آلمانی: Erzgebirge)، کوهستانی در شرق آلمان و در ایالت زاکسن قرار دارد. بلندترین قلهٔ این رشته کوه، کوه سنت موریتز است. شهر اوبروایزنتال، مرتفع ترین شهر آلمان با ۹۰۰ متر، در این رشته کوه قرار گرفته است. میزانی از این رشته کوه در جمهوری چک پیشروی می کند.
بیشتر گردشگران آن در این منطقه برای اسکی می آیند. پیست اسکی که در اوبروایزنتال از قرن ۱۹ام ایجاد شده است یکی از معروف ترین ها در آلمان است. این پیست حتی در زمان جدایی دو آلمان توسط گردشگران مورد بازدید قرار می گرفت. تعداد زیادی از مدال آوران اسکی برای آلمان از این منطقه برخاسته اند.
این منطقه به خاطر هدیه های کریسمس بسیار معروف است. در این جا با استفاده از چوب درختان موجود و تراش دادن آن ها عروسک های چوبی ساخته می شوند. بیشتر این عروسک ها به خارج از آلمان صادر می شوند. این سنت از قرن هفتم میلادی در این منطقه جاری است.
رشته کوه استانُووُی (روسی: Станово́й хребе́т) یا کوهستان خِنگان بیرونی، که در مغولی به آن سوک بایاتر (سوق بهادُر) هم می گویند، رشته کوهی است در بخش جنوب شرقی خاور دور روسیه.
این رشته کوه بیش از ۹۰۰ کیلومتر درازا دارد و از جنوب غربی تا شمال شرقی امتداد می یابد. مسیر آن از رود اولیوکما در غرب تا رود اوچور یعنی تقریباً تا دریای اختسک در سمت شرق است.
رشته کوه استانووی حوضه آبریز اقیانوس منجمد شمالی را (از طریق لنا) از حوضه آبریز اقیانوس آرام (از طریق آمور) جدا می کند. به همین دلیل، این رشته کوه از سال ۱۶۸۹ (بر طبق پیمان نرچینسک) تا ۱۸۵۸ (بر طبق پیمان آیگون) مرز بین روسیه و چین را تشکیل می داد.
رشته کوه استانووی حدود ۷۲۵ کیلومتر طول دارد و بلندترین نقطه آن کوه اسکالیستی با ۲۴۸۲ متر (۸٬۱۴۳ فوت) ارتفاع است. این کوهستان دارای یخچال های طبیعی بسیاری است که سرچشمه های اصلی رودخانه لنا هستند.
رشته کوه اسکاندیناوی (به انگلیسی: Scandinavian Mountains) رشته کوه ای است ۱۷۰۰ کیلومتری، کشیده شده در شبه جزیره اسکاندیناوی. مرتفع ترین قله آن ۲٬۴۶۹ متر است. این کوهستان در کشورهای نروژ، سوئد و فنلاند است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با رشته کوه

رشته کوه در جدول کلمات

رشته کوه آسیا
سایان
رشته کوه آمریکا
اند
رشــته کوه آمریکای شــمالی
راکی
رشته کوه ا یرانی
زاگرس
رشته کوه مرتفع آسیا
هیمالیا
رشته کوه مرکزی و شمالی ایران
الوند
بلندترین رشته کوه «اروپا»
الپ
بلندترین رشته کوه اروپا
الپ
بلندترین رشته کوه یونان
المپ
طولانی ترین رشته کوه جهان در آمریکای لاتین
اند

رشته کوه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رشته کوه   • مفهوم رشته کوه   • تعریف رشته کوه   • معرفی رشته کوه   • رشته کوه چیست   • رشته کوه یعنی چی   • رشته کوه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رشته کوه
کلمه : رشته کوه
اشتباه تایپی : vaji ;,i
عکس رشته کوه : در گوگل


آیا معنی رشته کوه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )