انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1036 100 1

رشد جمعیت

معنی رشد جمعیت به فارسی

رشد جمعیت
[population growth] [زیست شناسی] تغییر در اندازۀ جمعیت در طول زمان براثر زادوولد و مرگ ومیر و درون کوچی (immigration) و برون کوچی (emigration)

رشد جمعیت در دانشنامه ویکی پدیا

رشد جمعیت
'
رشد جمعیت تغییر در جمعیت گونه ای از موجودات در بازه ای از زمان است. در زیست شناسی، رشد جمعیت برای اشاره به هر موجود زنده شناخته شده ای بکار می رود، اما در این نوشتار عمدتاً به رشد جمعیت بشر در جمعیت شناسی پرداخته می شود. مدل رشد مالتوس و مدل لجستیک مدل رشد سولو نمونه هایی از مدل های ساده برای رشد جمعیت هستند.
جمعیت جهان از ۱۰۰۰۰ سال پیش از میلاد تا ۲۰۰۰ میلادی (بر اساس مقیاس لگاریتمی)
در سطح جهانی، نرخ رشد جمعیت انسان از سال های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۳ سالانه به میزان ۲/۲۰% رو به کاهش بوده است و این در حالی است که تخمین نرخ رشد سالانه، برای سال ۲۰۰۹ ،۱/۱% است. سازمان جهانی سالانه تعداد متولدین، نرخ مرگ و میر و نرخ رشد را به ترتیب ۱/۹۱۵% ،۰/۸۱۲% و ۱/۰۹۲% گزارش می دهد. در صد سال اخیر جمعیت به دلیل پیشرفت های پزشکی و افزایش کلان در قابلیت تولیدی کشاورزی که به مدد "انقلاب سبز"میسر شد، با سرعت زیادی در حال رشد بوده است.
عکس رشد جمعیت
رشد جمعیت مسیحی به رشد جمعیت جامعه ی مسیحی جهانی اشاره دارد.
در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) جمعیت مسیحی ۲/۳ میلیارد نفر بوده است که نشان دهنده ی افزایش ۳۰۰ میلیونی جمعیت نسبت به سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) است. افزایش جمعیت مسیحیان (۱/۳% در سال) اندکی از نرخ رشد جمعیت جهانی (۱/۲ درصد در سال) بیشتر بوده است. جمعیت مسیحی در آسیا و آفریقا بالاترین رشد را با نرخ ۲/۶% و ۲/۴% داشته است اما جمعیت مسیحی در اروپا در حال کاهش است. جمعیت مسلمانان و هندوها از مسیحیان کمتر است. نرخ رشد جمعیت مسلمانان ۱/۹% و نرخ رشد جمعیت هندوها ۱/۵% در سال است، اگرچه جمعیت "مسیحیت کاریزماتیک" و کلیساهای مستقل با نرخ رشد ۲/۴% در حال افزایش است.
نرخ زاد و ولد در جامعه ی مسیحی در طول تاریخ متغیر بوده است. اما نرخ زاد و ولد مسیحیان رو به کاهش داشته است. همچنین اشاره به این نکته ضروری است که نرخ زاد و ولد در کشورهای مختلف متفاوت است. در طول ۲۰ سال گذشته (۱۳۶۸ تا ۱۳۸۸) میانگین نرخ زاد و ولد در جهان از ۳/۵ به ۲/۵۸ کاهش یافته است. به عبارت دیگر نرخ زاد و ولد جهانی به اندازه ی ۰/۹۲ کودک برای هر زن یا ۲۶% کاهش یافه است. در همین دوره نرخ زاد و ولد در بین ملت های مسیحی از ۳/۲۶ به ۲/۵۸ کاهش یافته، یعنی به اندازه ی ۰/۶۸ کودک برای هر زن یا ۲۱%. در مورد مسلمانان نیز نرخ زاد و ولد از ۵/۱۷ به ۳/۲۳ کاهش یافته است. کاهشی در حدود ۱/۹۴ کودک برای هر زن یا ۳۸%. کاهش نرخ رشد جمعیت مسلمانان شکاف بین نرخ زاد و ولد مسلمانان و مسیحیان را از ۶۷% در سال ۱۹۹۰ به ۱۷% در سال ۲۰۱۰ کاهش یافته است. اگر این روند ادامه یابد نرخ زاد و ولد مسلمانان و مسیحیان در سال ۲۰۱۵ برابر و همگرا خواهد شد.
توزیع و رشد جمعیت:جمعیت در سراسر جهان به صورت کاملاً نا منظمی پراکنده شده است. بیش از یکچهارم خشکی های جهان خالی از سکنه است یا تراکم جمعیت بسیار پایینی دارد. حداقل یک چهارم مناطق جهان نیز دارای جمعیتی با تراکم ۱۰ نفر در کیلومتر و بیشتر می باشد.
اطلس گیتاشناسی ۸۷ - ۸۸
عمده تمرکز جمعیت در این نواحی به شرق آسیا و شبه قاره هند و اروپا تعلق دارد که بیش از نیمی از جمعیت جهان را در خود جای داده اند، چین و هند که در نقشهٔ جمعیت خود نمایی می کنند مجموعاً حدود دو پنجم جمعیت جهان را به خود اختصاص داده اند.
در خلال نیمه دوم قرن بیستم، جمعیت جهان با رشدی فزاینده و بیش از هر زمانی افزایش یافته است. در حالی که تا سال ۱۸۰۴ جمعیت جهان هیچ گاه به مرز یک میلیارد نفر نرسیده بود. ۱۲۳ سال طول کشید تا در سال ۱۹۲۷ این میزان به دو میلیارد نفر برسد. سپس در عرض ۳۳ سال بعد یعنی در سال ۱۹۶۰ به سه میلیارد نفر و ۱۴ سال بعد به ۴ میلیارد و ۱۳ سال بعد به ۵ میلیارد و در سال ۱۹۹۹ از حد ۶ میلیارد نیز بیشتر شد. با این حال پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۵۰ حدود ۳ میلیارد نفر به این عدد اضافه شود.
از سال ۱۹۵۰ رشد جمعیت به صورتی کاملاً نابرابر در قاره های جهان توزیع شده است. در حالی که تعداد جمعیت در طی ۵۰ سال گذشته به شدت افزایش یافته است و به طور مثال در نواحی توسعه نیافته، به ویژه جنوب و جنوب شرقی آسیا، تا ۸۹ درصد بر میزان جمعیت افزوده شده، جمعیت کشورها ی اروپایی تقریباً ثابت مانده است و نسبت افراد مسن و سالخورده به سرعت در این کشور رو به افزایش است. اگر چه چین و هند به تنهایی بیش از یک سوم جمعیت جهان را به خود اختصاص داده اند. اما بیشترین میزان رشد جمعیت متعلق به کشورهای نیمه صحرایی آفریقا است. آخرین داده های آماری در مورد رشد جمعیت کشورها حاکی از ادامه تقابل بین کشورهای پیشرفته و توسعه نیافته است. رشد سالانه یک و نیم درصد یا بیشتر در کشورهای آمریکای لاتین، افریقا و نیمه جنوبی آسیا کاملاً عادی است. تعدادی از کشورها نیز از مرز سه درصد گذشته اند که اگر به همین ترتیب ادامه پیدا کند جمعیت آنها در طی ۲۳ سال به دو برابر خواهد رسید.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با رشد جمعیت

رشد جمعیت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Reyhaneh > get to know
جواد طایفی > Eurious
sina > tip over
Mah > Tug of love
محسن نجات حسینی > نظرات
مسعو ذهنیان > انگوری
عباس کاظمی > compresores
reza > providence

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فرمول نرخ رشد جمعیت   • نمودار رشد جمعیت ایران   • نرخ رشد جمعیت ایران در سال 94   • رشد جمعیت عربستان   • نرخ رشد جمعیت جهان   • رشد جمعیت آلمان   • رشد جمعیت آمریکا   • رشد جمعیت اروپا   • معنی رشد جمعیت   • مفهوم رشد جمعیت   • تعریف رشد جمعیت   • معرفی رشد جمعیت   • رشد جمعیت چیست   • رشد جمعیت یعنی چی   • رشد جمعیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رشد جمعیت
کلمه : رشد جمعیت
اشتباه تایپی : van [ludj
عکس رشد جمعیت : در گوگل


آیا معنی رشد جمعیت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )