انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1095 100 1

رصدخانه

/rasadxAne/

برابر پارسی: دیدگاه

معنی رصدخانه در لغت نامه دهخدا

رصدخانه. [ رَ ص َ ن َ / ن ِ ] (اِ مرکب ) رصدگاه. جایی که در آن رصد بندند. (از فرهنگ فارسی معین ) (از ناظم الاطباء). مرصد. رصدگاه. رصدگه. (یادداشت مؤلف ). امروزه رصدخانه های معتبر و مجهزی در کشورهای بزرگ برای آگاهی از احوال و حرکت بروج و ستارگان ، و ماهواره ها و سفینه های فضایی با دستگاههای دقیق مشغول کار است ، از آن جمله است : رصدخانه ٔ جودرل بانک انگلیس و رصدخانه ٔ کیپ کندی امریکا. و رجوع به رصد و رصدگاه و تاریخ ادبی ایران (از سعدی تا جامی ) ص 392 شود.

معنی رصدخانه به فارسی

رصدخانه
[observatory] [نجوم رصدی و آشکارسازها] تأسیساتی برای مطالعۀ اجرام آسمانی، شامل تلسکوپ و محل استقرار و نگهداری آن

معنی رصدخانه در فرهنگ معین

رصدخانه
( ~. نِ) [ ع - فا. ] (اِمر.) جایی که در آن به نگاه کردن و مطالعة ستارگان می پردازند.

معنی رصدخانه در فرهنگ فارسی عمید

رصدخانه
جایی که ستاره شناسان در آن با ابزارهای مخصوص ستارگان و اجرام نجومی را مشاهده و بررسی می کنند.

رصدخانه در دانشنامه ویکی پدیا

رصدخانه
رصدخانه یا رصدگاه که به آن نپاهشگاه نیز گفته می شود، جایی است که برای مشاهده و بررسی و اندازه گیری پدیده های آسمانی ساخته شده است. در گذشته، رصدخانه ها اساساً شامل سُدْس و برخی ابزارهای دیگرِ ستاره شناسی بود. رصدخانه های امروزی معمولاً تلسکوپ های بزرگ نوری یا رادیویی دارند که در اتاق های گردنده نصب شده اند.این رصد خانه ها قیمت ارزان و نوع گران و بزرگ دارند
استون هنج
رصدخانه سمرقند
رصدخانه مراغه
رصدخانه شهر گور
رصدخانه نیمروز
سدس فخری
رصدخانه بغداد
رصدخانه جادرل بنک
رصدخانهٔ علاءالدوله در همدان
نخستین رصدخانه در حدود سال ۲۱۲ هـ. ق (۸۲۸ م) در بغداد بنا شد و دو اخترشناس برجسته به نام های فضل بن نوبخت اهوازی و محمد بن موسی خوارزمی بر آن ریاست داشتند؛ و بعضی ها اعتقاد دارند اولین رصدخانه را حاسب طبری آملی بنا کرده است. پس از این رصدخانه، رصدخانه های پرشماری در جای جای سرزمین های اسلامی ساخته شد که هریک با نام اخترشناسی برجسته، پیوسته است. رصدخانهٔ بتانی در رقّه و رصدخانهٔ عبدالرحمان صوفی در شیراز از جملهٔ آن هاست. البته، پس از سدهٔ چهارم، رصدخانه ها با نام امیران ارتباط پیدا کردند، مانند رصدخانهٔ علاءالدوله در همدان، که برای بوعلی سینا بنا کرد. کمتر از یک سده بعد نیز ملکشاه سلجوقی، رصدخانهٔ بزرگی را بنیان نهاد که بزرگانی مانند عمر خیام نیشابوری در آن جا فعالیت داشتند و گاهشماری جلالی، دقیق ترین تقویم جهان، را طرح ریزی کردند.
پیشرفت رصدخانه ها با بنیان گذاری رصدخانه مراغه به اوج خود رسید. بنای این رصدخانه در سال ۶۵۷ هجری(۱۲۶۱ میلادی) به سفارش خواجه نصیرالدین طوسی و به فرمان هولاکو، نوهٔ چنگیزخان مغول، آغاز شد. هولاکو برای نگهداری این سازمان پژوهشی موقوفه های ویژه ای در نظر گرفت. کتاب خانه ای شامل ۴۰۰ هزار جلد کتاب و ابزارهای اخترشناسی، از جمله ذات الربع دیواری به شعاع ۴۳۰ سانتی متر، کره های حلقه دار (ذات الحلق)، حلقهٔ انقلابی، حلقهٔ اعتدالی و حلقهٔ سموت، نیز فراهم شد. در همین جا بود که زیج ایلخانی به سال ۶۷۰ هجری(۱۲۷۶ میلادی) فراهم شد.
رصدخانهٔ مراغه فقط مخصوص رصد ستارگان نبود و یک سازمان علمی گسترده بود که بیش تر شاخه های دانش درس داده می شد و مشهورترین دانشمندان آن عصر، از جمله قطب الدین شیرازی، کاشف علت اصلی تشکیل رنگین کمان، در آن جا جمع شده بودند. به علاوه، چون در آن زمان ارتباط علمی چین و ایران به علت استیلای مغولان بر هر دو سرزمین برقرار شده بود، دانشمندان چینی، از جمله فردی به نام فائو مون جی، در این مرکز فعالت داشتند. همچنین، فیلسوف و فرهنگ نامه نویس مسیحی، ابن العبری، در رصدخانهٔ مراغه به درس دادن اصل ها اقلیدوس و المجسطی بطلمیوس مشغول بودند.
عکس رصدخانه
رصدخانه آب وهوای فضای ژرف (انگلیسی: Deep Space Climate Observatory) که به اختصار DSCOVR نامیده می شود، ماهواره آب وهوایی اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) است که توسط شرکت اسپیس اکس با استفاده از حامل پرتاب فالکن ۹ در ۱۱ فوریه ۲۰۱۵ از پایکاه فضایی کیپ کاناورال به فضا پرتاب شد.
سامانه انرژی تابشی ابرها و زمین
طرح اولیه این پروژه توسط ناسا توسعه داده شده و طرح آن در سال ۱۹۹۸ توسط ال گور معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا جهت اهداف دیدبانی زمین پیشنهاد شد.
مختصات: ۳۲°۴۶′۴۹″ شمالی ۱۰۵°۴۹′۱۳″ غربی / ۳۲٫۷۸۰۲۸°شمالی ۱۰۵٫۸۲۰۲۸°غربی / 32.78028; -105.82028 رصدخانه آپاچی پوینت (به انگلیسی: Apache Point Observatory) یک مرکز رصد نجوم در کشور آمریکا در نیومکزیکو است.
وبگاه رسمی
این رصدخانه در ارتفاع ۲۷۸۸ متری، و در شمال کوه های گوادالوپه قرار دارد.
تلسکوپ نقشه برداری آسمانی دیجیتال اسلون در این مرکز قرار دارد.
مختصات: ۱۸°۲۰′۳۹″ شمالی ۶۶°۴۵′۱۰″ غربی / ۱۸٫۳۴۴۱۷°شمالی ۶۶٫۷۵۲۷۸°غربی / 18.34417; -66.75278
آرایه میلیمتری بزرگ آتاکاما
رصدخانه آرسیبو (به انگلیسی: Arecibo Observatory) یک مرکز نجوم رادیویی در کشور آمریکا در پورتوریکو است.
این رصدخانه رادیویی که در ارتفاعات این جزیره قرار دارد، توسط دانشگاه کرنل اداره می شود.
مرکز ملی نجوم و یونوسفر آمریکا در این مکان قرار دارد.
مختصات: ۵۴°۲۱′۱۱″شمالی ۶°۳۹′۰۰″غربی / ۵۴٫۳۵۳۱۵۲°شمالی ۶٫۶۴۹۹۷°غربی / 54.353152; -6.64997 رصدخانه آرما یکی از مؤسسات تحقیقات نجومی مدرن با میراثی غنی، مستقر در آرما در ایرلند شمالی است. حدود ۲۵ ستاره شناس به طور جدی به مطالعه اخترفیزیک ستاره ها، خورشید، ستاره شناسی منظومه خورشیدی، و آب وهوای زمین مشغولند. یکی از کشفیات این رصد خانه ستاره ال اس چهارم-۱۴ ۱۱۶ است
http://star.arm.ac.uk
مختصات: ۳۳°۵۶′۰۵″جنوبی ۱۸°۲۸′۳۹″شرقی / ۳۳٫۹۳۴۷°جنوبی ۱۸٫۴۷۷۶°شرقی / -33.9347; 18.4776
وبگاه رسمی
رصدخانه آفریقای جنوبی (به انگلیسی: South African Astronomical Observatory) یک مرکز و سازمان نجوم در کشور آفریقای جنوبی است.
این رصدخانه حاوی تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی است.
رصدخانه ابن صلاح همدانی یا مرکز اخترشناسی ابن صلاح همدانی بر فراز تپهٔ حاج عنایت در شمال شرقی همدان قرار دارد. این رصدخانه توسط شهرداری همدان در سال ۱۳۸۲ شمسی راه اندازی و توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری همدان اداره می شود. در آرشیو شهرداری بنای مذکور در حدود ۶۸۶ مترمربع زیر بنا دارد که با در نظر گرفتن سایر قسمت های جانبی تا ۸۰۰ مترمربع می رسد. سینه کشی های تپه بطور کامل خیابان کشی و جدول بندی است و از فضای سبزی چند هکتاری به نام بوستان تپه حاج عنایت پوشیده شده است. مرکز در حال حاضر مجهز به دو گنبد آسمان نما با تجهیزات کامل الکترونیکی پیشرفته است. گنبدها با قطر بیرونی ۶ متر و قطر داخلی ۴ و نیم متر دارای دو تلسکوپ ثابت و گردان است.
ابن صلاح همدانی
رصدخانه اپتیکی ملی آمریکا (به انگلیسی: National Optical Astronomy Observatory) یک سازمان علمی فدرال در آمریکا است. مرکز آن در توسان در آریزونا است.
NOAO
رصدخانهٔ اخترشناسی کاپودی مانته (به ایتالیایی: Osservatorio Astronomico di Capodimonte)، یکی از رصدخانه های اخترشناسی ایتالیاست که توسط انستیتوی ملی اخترفیزیک ایتالیا؛ (آی ان آاف INAF) اداره می شود. این رصدخانه در ناپل ایتالیا، بر روی تپهٔ کاپیتولین قرار گرفته است. رصدخانهٔ کاپودی مانته در زمینه های اخترشناسی رادیویی و اختر فیزیک، با دانشگاه ها و دیگر موسسه های دولتی و خصوصی، ملی و بین المللی همکاری دارد.
منشور سلطنتی
بنای این رصدخانه با صدور یک منشور سلطنتی ژواکیم مورات شاه ناپل در ۱۸۱۲ آغاز شد و کارهای راه اندازی آن تا ۱۸۱۹ ادامه داشت.
رصدخانه اخترفیزیک اسمیتسونین (به انگلیسی: Smithsonian Astrophysical Observatory SAO)، یک مؤسسهٔ تحقیقاتی وابسته به مؤسسه اسمیتسونین است که مرکز آن در کمبریج، ماساچوست، در مجاورت رصدخانه کالج هاروارد (HCO) قرار گرفته و پیوستگی آنها به یک دیگر مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین(CFA) را به وجود آورده است.
ساموئل پیرپونت لانگلی ۱۸۹۰ تا ۱۹۰۶
چارلز گریلی ابوت ۱۹۰۶ تا ۱۹۴۲
لُویال بلین آلدریک ۱۹۴۲ تا ۱۹۵۵
فرد لارنس ویپل 1955–1973
George B. Field 1973–1982 (with the creation of the مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین in 1973, the director of SAO and the رصدخانه کالج هاروارد became a joint position)
Irwin I. Shapiro 1982–2004
چارلز راجر آلکوک 2004–
رصدخانه اخترفیزیک اسمیتسونین در سال ۱۸۹۰ توسط ساموئل پیرپونت لانگلی، سومین رئیس اسمیتسونین، و در آغاز در درجه اول برای مطالعه و بررسی خورشید تأسیس شد. امروز از پیرپونت لانگلی به عنوان یک پیشگام هوانوردی یاد می شود، اما او یک دانش آموختهٔ ستاره شناسی و یک اخترشناس و اولین دانشمند آمریکایی بود که به درک مفهوم «اختر فیزیک» به عنوان یک رشتهٔ مجزا توجه داشت. لانگلی ابزار اخترشناسی بولومتر را ساخت و اشعه مادون قرمز خورشید را نشان داد.
رصدخانه اخترفیزیک اسمیتسونین (SAO) در سال ۱۹۵۵، از واشینگتن، دی.سی. به کمبریج، برای همکاری با رصدخانه کالج هاروارد (HCO) و گسترش شمار کارکنان، و امکانات خود، و مهمتر از همه، دامنه های تلاش های علمی نقل مکان کرد. فرد لارنس ویپل، نخستین مدیر کل رصدخانهٔ (SAO) در این دور تازهٔ تلاش های علمی، پذیرفت که یک چالش ملی برای ایجاد یک شبکهٔ ردیابی آسمان در سراسر جهان به وجود آورَد، تصمیمی که رصدخانه اخترفیزیک اسمیتسونین را به صورت یک پیشگام و رهبر در تحقیقات علوم فضایی درمی آورد.
رصدخانه اخترفیزیک اسمیتسونین (SAO) در طول سال ها، شماری از ایستگاه های رصدی راه دور را در بسیاری از جاهای مختلف جهان بنا و راه اندازی کرده است. .
نجوم پیشرفته در ارمنستان از سال ۱۹۴۶ با تأسیس رصدخانه اخترفیزیک بیوراکان (BAO) (به ارمنی: Բյուրականի աստղադիտարան) با تلاش های اخترشناس مشهور قرن بیستم، ویکتور هامبارتسومیان آغاز شد.
«All - دانشنامه ستاره شناسی».
این رصدخانه در یکی از ارتفاعات ۱۵۰۰ متری کوه های آراگاتس در ۴۰ کیلومتری شمال شهر ایروان بنا شده است. در حقیقت این رصدخانه بخشی از مؤسسه علوم ارمنستان استکه بنیانگذار آن نیز هامبارتسومیان بوده است. پیش از تجزیه اتحاد شوروی این رصدخانه یکی از مهم ترین مراکز نجومی مهم در دنیا به حساب می آمد اما پس از آن با ایجاد تغییرات اقتصادی، منجمان ارمنی نیز همانند سایر دانشمندان ارمنستان گرفتار شرایط بسیار دشوار شدند تا آنجا که حتی بسیاری از آن ها مجبور به ترک ارمنستان شدند و برخی نیز برای همیشه از تحقیق و دانش امروزی به دور افتادند با وجود این پس از مدتی دوباره فعالیت های این رصدخانه که دارای ۷۰ محقق است BAO از سر گرفته شد. در حال حاضر که ۱۱ نفر از آن ها دکتری در رشته های مختلف علوم پایه و ۳۸ نفر دانشجوی دکتری هستند. همچنین سه گروه اصلی علمی و ۲۱ گروه کوچکتر شامل محققان در این مرکز مشغول به کار هستند. منجمان رصدخانه بیوراکان بادانشمندان کشورهای دیگر مانند فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس، اسپانیا، روسیه، آمریکا، چین، ژاپن و … در طرح های مختلف بین المللی همکاری دارند.
رصدخانه اخترفیزیک بیوراکان (BAO) به دلیل برگزاری برخی نشست های مهم نجومی، در بین منجمان بسیار شناخته شده است. از جمله برگزاری بیست و نهمین همایش سالانه اتحادیه بین المللی اخترشناسی (IAU) در سال ۱۹۶۶، برگزاری صد و سی و هفتمین دوره سالانه بررسی ستاره های کم نور در خوشه های ستاره ای (جستجوی هوش فرازمینی (SETI) و برگزاری نخستین همایش طرح بزرگ هوشمندان برون زمینی در سال ۱۹۷۱.
در این رصدخانه نه چندان بزرگ ارتفاعات آراگاتس، با وجود یک تلسکوپ کاسگرین ۲٫۶ متری، یک تلسکوپ اشمیت ۵۰ سانتی متری و ۱ متری (که در سال ۱۹۶۰ افتتاح شده است) و همچنین چند تلسکوپ ۴۰ تا ۶۰ سانتیمتری (PDSMicrodensitometer) و یک ریزچگالی سنج تابش اکتشافات مهم بسیاری صورت گرفته است. حتی برخی از این کشفیات جرقه ای برای ادامه راهی نو در نجوم بوده است؛ مانند کشف جمع های ستاره ای، کشف بیش از ۱۰۰۰ ستاره کم نور و ده ها ابر نواختر و تعدادی اختروش (کوازار). همچنین کشف و بررسی کهکشان هایی که هسته بسیار درخشانی دارند و بازوهای مارپیچی آن ها نیز بسیار بارز است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رصدخانه در دانشنامه آزاد پارسی

رَصدخانه (observatory)
رَصدخانه کک در دانشگاه پاسفیک لوترن
جایگاه یا تجهیزاتی برای رصد یا مشاهدۀ پدیده های اخترشناختی. سابقۀ ایجاد رصدخانه های جدید به زمان اختراع تلسکوپ بازمی گردد. رصدخانه ها ممکن است در زمین مستقر باشند، با هواپیما حمل شوند، مانند ماهواره ها در مدار قرار گیرند، یا در ایستگاه ها و شاتل های فضایی مستقر شوند. در حدود ۱۰۰۰م، تأسیس رصدخانه در غرب آسیا متداول شد، سپس در اروپا نیز رصدخانه ها راه اندازی شدند. رصدخانۀ مراغه در ۱۲۵۰م، و رصدخانۀ سمرقند در ۱۴۰۰م، از معتبرترین رصدخانه های جهان در زمان خود بودند. رصدخانه ای که در ۱۵۷۶ در جزیره وِن دانمارک برای تیکو براهه ساخته شد، کامل بود، ولی فقط تا ۱۵۹۷ دوام آورد. چندی بعد رصدخانه هایی در پاریس (۱۶۶۷)، گرینویچ (رصدخانۀ سلطنتی گرینویچ، ۱۶۷۵)، و کیو انگلستان ساخته شد. بیشتر رصدخانه های ابتدایی در نزدیکی شهرها قرار داشتند، اما با پیدایش تلسکوپ های بزرگ، دسترسی به آسمان صاف با نور زمینۀ اندک و درنتیجه، تأسیس رصدخانه در جایگاه های مرتفع و دوردست ضرورت پیدا کرد. قوی ترین تلسکوپ های نوری که آسمان را زیر نظر دارند در نقاط زیر مستقر شده اند: مائونا کیای هاوایی، مانت پالومار کالیفرنیا، رصدخانۀ ملی کیت پیکِ آریزونا، لا پالمای جزایر قناری (کاناری)، رصدخانۀ بینا امریکایی سِرو تولولو، رصدخانۀ جنوبی اروپا در شیلی، کوه سایدینگ اسپرینگ استرالیا، و زیلینچوکسکایا در قفقاز. رصدخانه های اخترشناسی رادیویی عبارت اند از جادرل بَنکِ چشر انگلستان، رصدخانۀ اخترشناسی رادیویی مولارد کیمبریج انگلستان، آرِسیبو پوئرتو ریکو، افلسبرگ آلمان، و پارکِسدر استرالیا. در ۱۹۹۰، تلسکوپ فضایی هابل در مدار قرار گرفت. طبق برنامه ریزی، «تلسکوپ بسیار بزرگ» ساختِ رصدخانۀ جنوبی اروپا، در کوهستان های شمال شیلی، در رصدخانۀ فضایی سروپارانال نصب، و نخستین تصاویر آن در ۲۰۰۱ دریافت شد.

ارتباط محتوایی با رصدخانه

رصدخانه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

حسین صمدی ٠٠:٤٨ - ١٣٩٦/٠٥/١٠
پایشگاه
|

ستاره ١٩:٣٨ - ١٣٩٨/٠٧/٠٥
مکانی که در آن به تماشای علمی آسمان و مطالعه ستارگان میپردازند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• رصدخانه تهران   • پلان رصدخانه   • رصدخانه چیست   • رصدخانه های قدیمی   • اولین رصد خانه در ایران   • معماری رصدخانه   • رصدخانه های ایران   • رصدخانه سمرقند   • معنی رصدخانه   • مفهوم رصدخانه   • تعریف رصدخانه   • معرفی رصدخانه   • رصدخانه یعنی چی   • رصدخانه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رصدخانه
کلمه : رصدخانه
اشتباه تایپی : vwnohki
آوا : rasadxAne
نقش : اسم
عکس رصدخانه : در گوگل


آیا معنی رصدخانه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )