انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1089 100 1

رمانتیک

/romAntik/

معنی رمانتیک در لغت نامه دهخدا

رمانتیک. [ رُ ] (فرانسوی ، ص ) از کلمه ٔ رمان فرانسوی و مراد سبکی است در نویسندگی که مربوط به مسیحیت و ادبیات قرون وسطی و مخالف مکتب کلاسیک قدیم است. در این سبک نویسنده در بیان تخیلات و تجسم افکار خود آزادی کامل دارد. (از فرهنگ وبستر). کلمه ٔ رمانتیک که ازقرن هفدهم در انگلستان در مورد تعبیرات شاعرانه به کار می رفت از سال 1676م. وارد فرانسه شد و مدتی مترادف با Pittoresque (خیال انگیز) و Romanesque (افسانه ای ) به کار برده می شد و تا سال 1775 به معنی امروزی به کار نرفت. در آن تاریخ کلاسیکها که بازارشان از رونق افتاده بود این کلمه را برای ریشخند کردن طرفداران رمانتیسم به کار می بردند. اما نویسندگان جدید این کلمه را قبول کردند و آن را با کمال افتخار بر زبان راندند. رمانتیسم که از اواخر قرن هیجدهم در انگلستان به وجود آمده بود، بعداً به آلمان رفت و پس از مدتی یعنی در سال 1830 وارد فرانسه و ایتالیا و اسپانیاگردید و تا سال 1850 بر ادبیات اروپا حاکم بود...
اصول مکتب رمانتیک : مکتب رمانتیسم برخلاف کلاسیسم مکتب بسیار پیچیده و آشفته ای است. رمانتیکها اغلب درباره ٔ مکتب خود آراء مغایری دارند و اصولی که آنها را با هم متحد ساخته است نامفهوم و اغلب متضاد است. ا. و. شلگل پیشوای رمانتیسم آلمان... معتقد است که ادبیات رمانتیک عبارت از «جمع اضداد» و آمیزش انواع روشهای مختلف ادبی است. این نویسنده می گوید: «ذوق رمانتیک ، طبیعت و هنر، شعر و نثر، جد و هزل ، خاطره و پیشگوئی ، عقاید مبهم و احساسات زنده ، آنچه آسمانی و آنچه زمینی است و سرانجام زندگی و مرگ را درهم می آمیزد».
اینک مقایسه ای بین دو مکتب کلاسیسم و رمانتیسم :1 - کلاسیکها بیشتر ایدآلیست هستند یعنی در هنر می خواهند فقط زیبائی و خوبی را شرح و بیان کنند و حال آنکه رمانتیک ها می کوشند گذشته از زیبائی ، زشتی و بدی را نیز نشان دهند. 2 - کلاسیکها عقل را اساس شعر کلاسیک می دانند و حال آنکه رمانتیک ها بیشتر پابند احساس و خیالپردازی هستند. 3 - کلاسیکها شخصیت ها و الهام آثارخویش را از هنرمندان یونان و روم قدیم می گیرند و حال آنکه رمانتیکها از ادبیات مسیحی قرون وسطی و رنسانس و افسانه های ملی کشورهای خویش الهام می گیرند. در عصر رمانتیک بیشتر به شکسپیر استناد می شود. 4 - کلاسیکها بیشتر طرفدار وضوح و قاطعیت اند و حال آنکه رمانتیک ها پای بند جلال و رنگ و منظره... 5 - برنامه ٔ رمانتیک ها برنامه ٔ مبارزه است و روش آنها به کلی منفی است.بعقیده ٔ آنها قیودی که در ادبیات رواج یافته مانع آزادی فکر و بیان شده است. از این رو رمانتیک ها همه ٔ قواعد و دستورهای کلاسیک را در هم شکسته و دور انداخته اند، یعنی رمانتیسم همانطوری که ویکتور هوگو در مقدمه ٔ نمایشنامه ٔ «ارنانی » می گوید، عبارت از «آزادی خواهی در هنر» است. (نقل به اختصار از کتاب مکتبهای ادبی تألیف رضا سیدحسینی ). و نیز رجوع به همان کتاب و رئالیسم و ضدرئالیسم تألیف میترا شود.

معنی رمانتیک به فارسی

رمانتیک
داستانی، افسانهای، افسانه مانند، قهرمان وار
( صفت ) ۱ - داستانی افسانه یی . ۲ - اثری شعری وابسته بسبک رمانتیسم .

معنی رمانتیک در فرهنگ معین

رمانتیک
(رُ) [ فر. ] (ص .) داستانی ، افسانه ای ، شاعرانه .

معنی رمانتیک در فرهنگ فارسی عمید

رمانتیک
۱. مربوط به رمانتیسم.
۲. آنچه احساسات و عواطف در آن بارز باشد، شاعرانه.
۳. احساساتی، خیال پرداز.

رمانتیک در دانشنامه ویکی پدیا

رمانتیک
رمانتیک یا رمانس ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
موسیقی رمانتیک
فیلم رمانتیک
فیلم کمدی رمانتیک
رمانس (عشق)
رمانتیک یا رمانس ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
موسیقی رمانتیک
فیلم رمانتیک
فیلم کمدی رمانتیک
ادبیات رمانتیک
رمانس (عشق)
«رمانتیک» (انگلیسی: Romance (1920 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۲۰ منتشر شد.
«رمانتیک» (انگلیسی: Romance (1983 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۸۳ منتشر شد.
«رمانتیک» (انگلیسی: Romance (1986 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۸۶ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به والتر کیاری و لوکا باربارسکی اشاره کرد.
«رمانتیک» (انگلیسی: Romance (2013 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد.
«رمانتیک» (انگلیسی: The Romantic (film)) فیلمی در ژانر ترسناک و اکشن است که در سال ۲۰۰۹ منتشر شد.
«رمانتیک جدید» (به انگلیسی: New Romantics) تک آهنگی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا تیلور سوئیفت است که در ۲۳ فوریه ۲۰۱۶ (۲۰۱۶-02-۲۳) به عنوان هفتمین تک آهنگ از آلبوم ۱۹۸۹ منتشر شد.
رمانتیک در منهتن (انگلیسی: Romance in Manhattan) یک فیلم به کارگردانی استیون رابرتس محصول سال ۱۹۳۵ بوده است. فرانسیس لدرر و جینجر راجرز از بازیگران این فیلم بوده اند.
۱۱ ژانویه ۱۹۳۵ (۱۹۳۵-01-۱۱)
زن انگلیسی رمانتیک
زن انگلیسی رمانتیک (انگلیسی: The Romantic Englishwoman) فیلمی بریتانیایی به کارگردانی جوزف لوزی است که در سال ۱۹۷۵ منتشر شد.
۱۹۷۵ (۱۹۷۵)
فیلم رمانتیک یا فیلم عاشقانه فیلمی است که در آن جنبه های عاشقانه وجود دارد و مرکزیت فیلم روی همین موضوع چرخش دارد. از آنجا که بسیاری از فیلم ها دارای جنبه های عاشقانه بین شخصیت های آن است، یک فیلم رمانتیک می تواند هر فیلمی را که در آن طرح مرکزی (به فرض از داستان) حول محور درگیری عاشقانه از شخصیت های اصلی داستان تعریف شده است، شامل شود. موضوعات رایج یک فیلم رومانتیک می تواند در مورد شخصیت فیلم باشد که با یک جاذبه رمانتیک جدید روبرو می شود. اغلب سؤال هایی همچون، «برای چه چیزی زندگی می کنم؟» یا «چرا من با همسر فعلی ام هستم؟» به وجود می آیند.
تلفن
۱۰ چیزی که از آن متنفرم
۲۰۴۶
عشقی به یادماندنی
پاییز در نیویورک
پیاده روی به یادماندنی
پیش از طلوع و ادامه آن پیش از غروب
ریف اینکانوتر
کامیل
کازابلانکا
شهر فرشتگان
چانکیگ اکسپرس
جان عزیز
دکتر ژیواگو
درخشش ابدی یک ذهن پاک
گاردن استیت
دختری روی پل
بر باد رفته
گریفین و فینکس
هوس
در جایی تنها
در حال و هوای عشق
آخرین شانس هاروی
در واقع عشق
داستان عشق
کیت و لئوپولد
پیام در بطری
دختر بی اعتنای من
تپه نوتینگ
پرل هاربر
غرور و تعصب - ۱۹۴۰، غرور و تعصب (۱۹۹۵ سریال تلویزیونی)، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵
پی. اس دوستت دارم
رندوم هاروست
رومئو + ژولیت
صورت رستگارکننده
میخ
ستاره دونده
همان طور که هستی بمان
طلوع آفتاب: آواز دو انسان
مرد بی زن
مبارزه وسوسه
حیله گر
خانه دریاچه
دفترچه خاطرات (فیلم ۲۰۰۴)
شیخ
همسر مسافر زمان
تایتانیک
تریستان و ایزولد
سرگیجه
وقتی تو خواب بودی (فیلم)
جاذبه و احساساتی که در یک فیلم رمانتیک بیان می شود توسط شخصیت های فیلم به تصویر کشیده می شود. فهرست زیر شامل چندی از جدیدترین فیلم های رمانتیک است. موفق ترین فیلم رمانتیک در تاریخ از نظر تجاری، فیلم تایتانیک (۱۹۹۷) بود که بیش ار ۶۰۰ میلیون دلار در ایالات متحده فروش داشت و درآمد جهانی آن بیش از ۱٫۸ میلیارد دلار بود.
یکی دیگر از پیش نیازهای این نوع فیلم ها پایان خوش (یا دست کم تلخ و شیرین) آن است. بسیاری بر این باورند که هیچ فیلمی با پایان غم انگیز نمی تواند به درستی به عنوان «فیلم عاشقانه» ثبت شود. با این حال، این پیش شرط دوم بسیار اعتراض پذیر است و بسیاری از فیلمنامه نویسان و کارگردانان فشارهای مرزی این ژانر را مدنظر قرار می دهند.
واژه «فیلم زنانه» یا «چیک فلیک» (به انگلیسی: Chick Flick) در ایالات متحده از سوی کسانی که با اینطور فیلم ها میانه ای ندارند و به قصد خوار شمردن فیلم های ژانر رمانتیک استفاده می شود. این واژه بیشتر برای فیلم هایی که بینندگان زن بیشتری دارد اطلاق می شود، اگرچه محور بسیاری از فیلمهای رمانتیک زنان هستند اما این واژه مشخصات یک فیلم رمانتیک را معین نمی کند و چیک فلیک اجباراً محور اصلی داستان عاشقانه را مورد هدف قرار نمی دهد.
فیلم کمدی عاشقانه یا فیلم کمدی رمانتیک (به انگلیسی: Romantic comedy film) یکی از ژانرهای فیلم است که زیرمجموعه ژانرهای کمدی و رومانتیک محسوب می شود. این گونه فیلم ها معمولاً با دستاویز قرار دادن عشق و علاقه افراد و قرار دادن آن در موقعیت های طنز ایجاد می شود.
ناسیونالیسم رمانتیک یا ملی گرایی رمانتیک (یا ناسیونال رمانتیسیسم، ملی گرایی هویت) شکلی از ناسیونالیسم است که در آن حکومت مشروعیت سیاسی خود را همچون نتیجه ارگانیک یگانگی آنهاییست که او برشان حکومت می کنند. در این روایت، ملت ها در فرهنگی مشترک و با روح و اراده ای یکتا به وجود می آیند که در زبان، اسطوره، قوانین، آئین ها و آداب و رسوم و تاریخ متجلی می شود.
http://news.gooya.com/columnists/archives/142215.php
http://www.hawzah.net/fa/magazine/magart/3814/3818/23064
در نیمه دوم قرن هیجدهم، با رشد فردگرایی و آزادیخواهی، به گذشته و تاریخ بیشتر توجه شد و ناسیونالیسم قوی تر شد و به عامل مهمی در اندیشه اجتماعی و صحنه سیاسی تبدیل شد. ظهور ناسیونالیسم مدرن بر احساسات مبتنی بود و ناسیونالیسم رمانتیک یا هویت بخش نام گرفت. ناسیونالیسم رمانتیک به دلیل مبتنی بر احساسات بودن در داخل کشور منجر به دیکتاتوری و سلطه جویی می شود و در خارج از کشور حالت امپریالیستی دارد. این نوع از ناسیونالیسم، مبتنی بر ملی گرایی آگوییستی است، و حالت تعارض نگر دارد و ملت ها را به چالش می کشاند. و همواره خودش را در مقابل دیگران تعریف می کند. مبنای روشی ناسیونالیسم رمانتیک مقیاسی است که از وجود ارگانیک گرفته می شود. نتیجتاً این نوع ناسیونالیسم به دولت های مطلقه یا توتالیتر منجر می شود. فاشیسم، بعثیسم، نازیسم، گرایش های ناسیونالیسم رمانتیک است که هر کدام به نوعی خصلت های مستبدانه و دیکتاتوری داشتند.
این روایت مانند اندیشه محافظه کاری سنت گرا، ملت را ارگانیسم معنوی یکپارچه ای می داند که نه افراد بلکه تاریخ به آن شکل داده بود. ناسیونالیسم رمانتیک به ایده خودمختاری و دمکراسی توده ای علاقه داشت زین رو می توان گفت رمانتیسم دو سوی محافظه کار سنت گرا و لیبرال داشت. هم می توانست حامی شدید گرایش دمکراتیک و تجددطلب باشد و هم از حصار سنتی در برابر تغییرات محافظت کند.
موسیقی دوره رمانتیک به موسیقی دوره ای از موسیقی کلاسیک غربی گفته می شود که از اوایل قرن نوزدهم میلادی آغاز گشت. این موسیقی با نهضت رمانتیک مربوط است. این سبک از نظر زمانی پس از دوره کلاسیک و تا حدی در تقابل با آن ظاهر شد.
سال های ۱۸۱۰ تا ۱۸۳۰ (دورهٔ پیشارمانتیک): شپر، روسینی، اواخر بتهوون، شوبرت، کارل ماریا فون وبر، هوفمان
سال های ۱۸۳۰ تا ۱۸۵۵ (دورهٔ رمانتیک): شومان، مندلسون، برلیوز، شوپن، لیست، بلینی، دونیتسِتی.
سال های ۱۸۵۵ تا ۱۸۹۰ (عظمت رمانتیک): اواخر لیست، برامس، واگنر، بروکنر، هوگو ولف، جوزپه وردی، آهنگسازان ملی.
سال های ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۰ (نسل تریستان): اواخر برامس، کلود دبوسی، مالر، ریشارد اشتراوس، موریس راول، مکتب وریسم.
هنرمندان رمانتیک بیشتر به احساسات و عوالم شخصی و درونی خود توجه داشتند. آن ها دنیای خیال و رؤیا، افسانه های کهن، سرزمین های دوردست و ناآشنا و هم چنین اسرار و خیالاتی را که از زندگی عادی و روزمره فاصله داشت هدف اصلی آثارشان قرار می دادند، بر خلاف آثار کلاسیک ها که در آن عقل، منطق و استدلال بر احساسات و عواطف غلبه دارد، آثار هنرمندان رمانتیک سرشار از احساسات و عواطف انسانی است.
صفت رمانتیک از واژه «رمانس» (romance) گرفته شده که معنی اصلی ادبی آن مشتق از داستان ها یا قهرمانان اشعار و وقایع قرون وسطی است که به زبان رمانس نوشته می شده است. اشعار قرون وسطی که دربارهٔ پادشاه آرتور بودند به رمانس های آرتوری شهرت داشتند. از آن زمان به بعد و حدود اواسط قرن هفدهم که کلمه رمانتیک مورد استفاده قرار گرفت اشارات ضمنی به چیزهای خیلی دور، افسانه ای، موهوم و خیالی، عجیب و تصوری متضاد با جهان حقیقی را دربرداشت.
نام هر دوره ای از تاریخ موسیقی غربی معمولاً دارای دو مفهوم است: اول مشخص کردن سبکی از موسیقی، دوم تعیین کردن دوره ای که در آن این سبک جریان دارد. برای مثال صفت کلاسیک در مفهوم رایج آن به سبک آثار هایدن، موتسارت، بتهوون و هم چنین به دوره زمانی که این سبک ها در آن جریان داشته اند، یعنی سال های ۱۷۵۰ تا ۱۸۲۰ گفته می شود.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با رمانتیک

رمانتیک در جدول کلمات

ساخته کمدی رمانتیک محمد بانکی با شرکت الناز شاکردوست | بهنوش بختیاری و محمدرضا گلزار
تو و من
شعری رمانتیک از آلفرد تنی سن
بانوی شالوت

رمانتیک را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رمانتیک   • رمانتیک عاشقانه   • رمانتیک در جدول   • رمانتیک ویکی پدیا   • رمانتیک یعنی چی   • عکس رمانتیک   • سبک رمانتیک   • عکس رمانتیک دو نفره   • مفهوم رمانتیک   • تعریف رمانتیک   • معرفی رمانتیک   • رمانتیک چیست   • رمانتیک یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رمانتیک
کلمه : رمانتیک
اشتباه تایپی : vlhkjd;
آوا : romAntik
نقش : صفت
عکس رمانتیک : در گوگل


آیا معنی رمانتیک مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )