برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1110 100 1

روابط بین جنسیت ها در گیلان

روابط بین جنسیت ها در گیلان در دانشنامه ویکی پدیا

روابط بین جنسیت ها در گیلان
تقسیم وظایف و فضاها بین جنسیت ها در گیلان در میان سایر نقاط ایران و خاورمیانه بسیار انعطاف پذیرتر است. در بیشتر نقاط ایران و خاورمیانه، نقش های جنسیتی زنانگی در برابر مردانگی تقسیم شده است و به ترتیب فضای درونی و بیرونی، فضای خصوصی و فضای عمومی، باغبانی و امور خانگی در برابر کار مزرعه و صنعتگری به آن ها تعلق گرفته است. در حالی که در گیلان زنان نقش زیادی در کشاورزی دارند، در خانه مرز بین فضاهای مردانه و زنانه کمرنگ است، و فعالیت های پیشه وری، صنعتی و تجاری امتیازهایی مخصوص مردان نیستند.
در گیلان زنان مستقیماً در تولید کشاورزی و مزرعه داری مشارکت می کنند. زنان ساکن در مناطق حاصلخیز شمال ایران همواره در امور اقتصادی درگیری و مسئولیت مستقیم داشته و به طور نسبی از اقتدار بیشتر در خانه و آزادی بیشتر در جامعه برخوردار بوده اند. نوع سازماندهی فضایی منجر به این حیات اجتماعی، در رویکرد برونگرایانهٔ این معماری که در تضاد با معماری درون گرایانهٔ سایر مناطق قرار می گیرد، مؤثر است. در این جوامع روابط قدرت در خانواده و بین جنسیت ها درون نظام پدرسالانه نسبتاً متوازنترند. این مسئله ناشی از برابری بیشتر و سلبی کمتر در تقسیم نقش های جنسیتی در خانواده دانسته شده که در قیاس با دیگر نظام های پدرسالارانه که نقش های جنسیتی در آن ها تفکیک شده، انعطاف پذیرتر است. نگاهی به نقش های زنان و مردان در استان گیلان نشان از تفاوت های نوعی در رابطه با جایگاه زن در جامعه دارد.
مطالعهٔ مزرعه های برنج برای درک تقسیم کاریِ جنسیتی مفید است. کارهایی که نیاز به قدرت فیزیکی و استفاده از ابزار دارند بر عهدهٔ مردان است (مانند ادوات خردکنی دستی نظیر داس و تبر و بیل، یا ماشین های پیچیده نظیر خیش که حیوانات می کشند، ماشین آلات کشاورزی و خرمن کوبی). کارهایی که به زنان واگذار شده است عموماً نیاز به ابزار ندارند ولی برای انجامشان لازم است خم و دولا شد (مانند نشا کردن و وجین کردن) یا فعالیت های اتفاقی و فرعی (مانند دادن خوشه ها به شوهر برای گذاشتن در ماشین خرمن کوبی). البته استثناهای مهم متعددی بر این قاعدهٔ کلی وجود دارد، مانند زمانی که زنان برنج می کوبند.
در دههٔ ۱۹۵۰، پیش از مکانیزه شدن کشاورزی، تعداد روزهای کاری بر هکتار شالیزار برای مر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با روابط بین جنسیت ها در گیلان

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روابط بین جنسیت ها در گیلان   • مفهوم روابط بین جنسیت ها در گیلان   • تعریف روابط بین جنسیت ها در گیلان   • معرفی روابط بین جنسیت ها در گیلان   • روابط بین جنسیت ها در گیلان چیست   • روابط بین جنسیت ها در گیلان یعنی چی   • روابط بین جنسیت ها در گیلان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روابط بین جنسیت ها در گیلان
کلمه : روابط بین جنسیت ها در گیلان
اشتباه تایپی : v,hfx fdk [ksdj ih nv 'dghk
عکس روابط بین جنسیت ها در گیلان : در گوگل

آیا معنی روابط بین جنسیت ها در گیلان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )