انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1096 100 1

رواسان

معنی رواسان در لغت نامه دهخدا

رواسان. [ رَ ] (اِخ ) نام محلی است در کنار راه تبریز و مراغه بین ایستگاه راه آهن تبریز و قریه ٔ اخمه قیه در 9هزارگزی تبریز.

معنی رواسان به فارسی

رواسان
نام محلی است در کنار راه تبریز و مراغه بین ایستگاه راه آهن تبریز و قریه اخمه قیه در ۹ هزار گزی تبریز

رواسان در دانشنامه ویکی پدیا

رواسان
مختصات: ۳۸°۰۲′ شمالی ۴۶°۱۱′ شرقی / ۳۸٫۰۳۳°شمالی ۴۶٫۱۸۳°شرقی / 38.033; 46.183 رواسان یکی از محله های جنوب غربی شهر تبریز است که از طرف شمال به شهرک اندیشه و از طرف شرق به کوی لاله و از طرف غرب به شهید چمران(آخماقیه)محدود می شود. این محله در منطقه ۷ این شهر واقع شده است. این محله که گاهی اوقات به تبعیت از واژهٔ تهرانی «لواسانات»، «لواسان» نیز خوانده می شود، در زبان مردم محلی راواسان تلفظ می شود و در قدیم دهکده ای پررونق و باصفا در سمت جنوب غربی تبریز بوده است.ه همچنین رواسان در دوره حکومت غازان خان به عنوان ییلاق این حکومت مورد استفاده بوده است. این محله در اثر گسترش شهرسازی تبریز به سرنوشت سایر روستاهای همجوار تبریز دچار شده و هم اکنون کاملاً به تبریز چسبیده است. آب گوارای چشمه های رواسان و باغات بسیار باصفای آن منظره ای زیبا به آن داده بود که البته هنوز نیز می توان آثار و بقایای آن را مشاهده کرد. بافت قدیمی آن با وجود ورود تازه واردان شهری، به خصوص آلاینده های چشمگیر آن ها هنوز پا برجاست، از جمله محل آسیاب قدیمی آن که در نزدیکی مسجد قدیم رواسان و میدان اصلی آن واقع شده است و به صورت آبشار زیبایی قابل مشاهده می باشد.
برخی از شخصیت های مشهور استانی و کشوری از این محله به پا خاسته اند. از جمله «محمدحسن رواسانی» پزشک ارتوپد و نمایندهٔ چند دورهٔ تبریز در مجلس شورای اسلامی و «پروفسور رواسانی» که چندین سال است که مقیم خارج از کشور شده اند و «دکتر احد زارع رواسان»عضو نخبگان کشوری و استاد دانشگاه ماساریک شهر برنو در کشور چک است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با رواسان

رواسان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رواسان   • مفهوم رواسان   • تعریف رواسان   • معرفی رواسان   • رواسان چیست   • رواسان یعنی چی   • رواسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رواسان
کلمه : رواسان
اشتباه تایپی : v,hshk
عکس رواسان : در گوگل


آیا معنی رواسان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )