انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1091 100 1

روباه

/rubAh/

معنی روباه در لغت نامه دهخدا

روباه. (اِ) نام جانوری دشتی که آن را به حیله گری نسبت کرده اند. (آنندراج ). یکی از حیوانات پستاندار گوشتخوار و از جنس سگ که حیله گری را بدان نسبت میدهند. (ناظم الاطباء). جانوری است وحشی و گوشتخوار و پستاندار از خانواده ٔ سگ. روباه دارای پوستی نرم و پرمو و دمی بزرگ و انبوه است و برنگهای سرخ و خاکستری و سیاه و زرد دیده می شود. پوست این حیوان را آستر لباس می کنند و گاهی برای زینت بکار میرود. ج ، روباهها، روباهان. روبه اسم فارسی ثَعْلَب است. (فهرست مخزن الادویه ). حیوانی است که در کثرت حیله وری و زیرکی ضرب المثل و معروف ، و در مشرق بسیار است و مرغان و حیوانات کوچک را شکار کند. این حیوان در میان باغها و خرابه ها و قبرستانها بسیار یافت می شود. (از قاموس کتاب مقدس ). ثَعْلَب. (دهار). تَتْفُل. تُفَّل. دَوْبَل. دَیْسَم. رَوّاغ. سُماسِم. سَمْسَم. ضَوّاغ. عَسْلَق. عَقْف. غَشْفَل. وَعْوَع. هِجْرِس. هَقَلَّس.هَیْطَل. (منتهی الارب ). ابوالنحیص. ابوالحصین. ابوالخبیص. ابوالنجم. ابوالوثاب. ابوعویل. ابونوفل. ابوحفص. ابوحنبص. ام رقاش. ام عوبل. (المرصع) :
شود بدخواه تو روباه بددل
چو شیرآسا تو بخرامی به میدان.
شهید.
گرسنه روباه شد تا آن درخت
هرگهی بانگی بجستی تند و سخت.
رودکی.
گرسنه روباه شد تا آن تبیر
چشم زی او بر بمانده خیرخیر.
رودکی.
به شاه ددان کلته روباه گفت
که دانا زد این داستان در نهفت.
ابوشکور.
و از او [ از ناحیت تبت ] مشک بسیار خیزد و روباه سیاه... (حدود العالم ).
یکی از جای برجستم چنان شیر بیابانی
و غیوی برزدم چون شیر بر روباه درغانی.
ابوالعباس.
بلای من آمد همه دانش من
چو روباه را موی و طاوس را پر.
ابوالعلاء.
ز پویندگان هرکه مویش نکوست
بکشت و ز ایشان برآهیخت پوست
چوسنجاب و قاقم چو روباه گرم
چهارم سمور است کش موی نرم.
فردوسی.
که روباه با شیر ناید براه
دلیری مکن جنگ ما را مخواه.
فردوسی.
شیر نر وقت هنر پیش تو روباه بود
زشت باشد که ترا گویم تو شیر نری.
فرخی.
به نامت ار بنگارند روبهی بر خاک
چو صید خواهی از او شیر گیرد آن روباه.
فرخی.
همیشه تا به شرف باز برتر ازگنجشک
چنان کجا به هنر شیر برتر از روباه.
فرخی.
اگر عاشق شود شیر دژآگاه
به عشق اندر شود هم طبع روباه.
(ویس ورامین ).
بندگان را زبان نگاه باید داشت با خداوندان که محال است روباهان را با شیران چخیدن. (تاریخ بیهقی ). روباهان را زهره نباشد از شیر خشم آلود که صید گوزنان نمایند. (تاریخ بیهقی ). [ پوستین ] روباه گرمتر از سمور بود. (ذخیره ٔ خوارزمشاهی ).
مردی از شاه و خدعه از بدخواه
حمله از شیر و حیله از روباه.
سنائی.
حمله با شیرمرد همراه است
حیله کار زن است و روباه است.
سنائی.
هر آن کسی که بود گاه غدرچون روباه
گمان مبر که بود گاه قدر چون ضیغم.
عبدالواسع جبلی.
ز آب آن میوه که روباه خورد
آب کون سگ دیوانه مخور.
خاقانی.
پیش او حمله های شیر فلک
راست چون حیله های روباه است.
ظهیر فاریابی.
در پیش حمله ٔ تو کجا ایستد عدو
روباه را چه طاقت زور غضنفر است.
ظهیر فاریابی.
روباه را چه صید میسر شود همی
در بیشه ای که شیر ژیان در کمین بود.
رفیع لنبانی.
روباه به در خانه ٔ خویش چندان قوت دارد که شیر به در خانه ٔ کسان ندارد. (مرزبان نامه ). || بمجاز، ضعیف و ناتوان و ترسنده :
کنون دشت روباه بینم همی
سر از رزم کوتاه بینم همی.
فردوسی.
- روباه به گردون گرفتن ؛ با شکیبایی بسیار کاری صعب انجام دادن : و گفته اند که اتابک ایلدگز روباه به گردون گیرد یعنی او را مایه ٔ اصطبار بسیار است. (تاریخ سلاجقه ٔ کرمان ).
- روباه را در تله داشتن ؛ یعنی شخص محیل را به دام خود کشیدن. (از آنندراج ).
- شیخ روباه ؛ در تداول عامه ، شیخ مکار و مزور و حیله گرو ریاکار.
- امثال :
به روباه گفتند شاهدت کیست گفت دنبم ؛ یعنی این گواه مغرض و در امرذینفع است. نظیر: دم روبه گواه روباه است. رجوع به امثال و حکم شود.
روباه به سوراخ نمی رفت جاروب به دمش بست ؛ یعنی بر مشکلی که قادر به حل و رفع آن نبود مشکلی تازه افزود. نظیر: موش به سوراخ نمی رفت جاروب به دمش بست.رجوع به امثال و حکم شود.
روباه تا ته چاه است کرباس خیر می کند ؛ یعنی در زمان گرفتاری و ناتوانی و بینوایی وعده های خوش و شیرین می دهد. به هنگام پیری و پایان عمر زهد و عبادت پیشه کرده است. رجوع به مثل «الاَّن قد ندمت و ماینفع الندم » در امثال و حکم شود.

معنی روباه به فارسی

روباه
حیوانی گوشتخوارشبیه سگ، بسیارباهوش وچالاک
( اسم ) جانوری است از رده پستانداران گوشتخوار از نوع سگ . پوستش برنگهای سیاه سرخ زرد و بسیار نرم است و آنرا آستر جامه کنند . دمی بزرگ و پر مو دارد و به حیله گری مشهور است . یا روباه زرد آفتاب خورشید .
( اسم ) سگ انگور عنب الثعلب .
( اسم ) خارپشت بزرگ تیرانداز سیخول .
دهی است از دهستان خسرو آباد شهرستان بیجار ٠
حنظل را گویند و آنرا بکرمانی خر زهره و بعربی علقم می نامند .
[foxhole] [علوم نظامی] گودال حفرشده ای که حکم سنگر یکنفره را دارد
نام رودیست

معنی روباه در فرهنگ معین

روباه
[ په . ] (اِ.) جانوری است پستاندار و گوشت خوار با دُمی بزرگ و پُرمو به رنگ - های سیاه ، زرد و یا سرخ .

معنی روباه در فرهنگ فارسی عمید

روباه
پستانداری گوشت خوار از خانوادۀ سگ ها با گوش های بلند، پوزۀ دراز، و موهای نرم.
* روباه ترکی: (زیست شناسی) = سیخول
حیله گر، مکار، نیرنگ باز، کسی که مانند روباه حیله گری می کند.
مکر، فریب، حیله گری، نیرنگ بازی.
* روباه بازی درآوردن: [عامیانه، مجاز] خود را ضعیف و افتاده و بی نوا و ترسو وانمود ساختن.
= تاجریزی
= تاجریزی

روباه در دانشنامه اسلامی

روباه
روباه یکی از حیوانات معروف و درنده می باشد.از آن در بابهای طهارت، صلات، حج، تجارت و صید و ذباحه سخن گفته اند.
۱. ↑ جواهر الکلام، ج۳۶، ص۲۹۴.    
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام، ج۴، ص۱۵۳-۱۵۴.    
...

روباه در دانشنامه ویکی پدیا

روباه
Vulpes bengalensisVulpes canaVulpes chamaVulpes corsacVulpes ferrilataVulpes lagopusVulpes macrotisVulpes pallidaVulpes ruppelliروباه تیزروVulpes vulpesVulpes zerda
روباه قرمز
روباه ترکمنی
روباه قطبی
شاه روباه
روباه صحرایی
روباه شنی
روباه تیزرو
روباه رنگ پریده
روباه تبتی
روباه دماغه
روباه توله
روباه بنگال
روباه جانوری از تیرهٔ سگسانان است. روباه تقریباً در همه جای جهان زندگی می کند. روباه در نواحی قطبی در جلگه های بی درخت شمال و دور نیز به سر می برد. در سراسر دنیا روباه ها به رنگ های مختلف دیده می شوند. در بیابان های آفریقا و در خاورمیانه در کویرها و در دشت های خشک نیز روباه زندگی می کند. روباه های سرخ در اروپا، آفریقا، و در آسیا و آمریکای شمالی به سر می برند. البته همهٔ روباهان سرخ، واقعاً سرخ رنگ نیستند.
روباه ها به رنگ های گوناگونی از سرخ پدیده طلائی تا قهوه ای شدید می باشند. برخی از روباهان موی سیاه خالص دارند. روباه سرخ را ممکن است روباه نقره ای نیز بنامند. این نوع روباه خطوط پوشش سرخ با خطوط سیاه روی پشت و شانه اش دارد. روباه ها در بعضی جاهای دنیا از جانب شکارچیان در معرض خطر هستند. چون شکارچیان گاهی روباه ها را برای پوست پرمو و نرم آن بدام می اندازند و شکار می کنند. همچنین در بعضی جاها روباهان را نیز برای پوستشان پرورش می دهند. پوشش روباه نقره ای مخصوصاً بواسطه پوستش با ارزش است. روباهان قطبی می توانند رنگ سفید یا آبی داشته باشند. هر دو نوع رنگ بواسطه تغییر فصل های سال تغییر می کنند و شبیه محل زندگی اطراف آن ها می شود. روباه سفید در تابستان به رنگ قهوه ای در می آید و به رنگ محیط اطراف خود در می آید. روباه آبی رنگ، رنگش از آبی روشن تا آبی خاکستری و تا رنگ تیره تر در تابستان در می آید. در نواحی بیابانی روباهان دیگر نیز به رنگ های محیط اطراف خود که خیلی متفاوت است، از بیابانی گرفته تا علفزارها و بیشه های بی درخت، پشته ها در می آیند. بعضی از روباهان نیز در میان صخره ها به سر می برند. مثلاً روباه خاکستری تقریباً درمیان صخره ها و برگ های سایه دار جنگل ها ظاهر می شود. روباه یک حیوان بسیار باهوش و در عین حال زیرک است. در مناطق جنوب ایران بخصوص کره بند بوشهر به نام توره یا تاته توره و همچنین روهه نیز نامیده می شود.
آنچیزی که به خوبی روباه قرمز را از دیگر روباه ها جدا می کند انتهای سفید دم است.
عکس روباه
روباه ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
روباه (فیلم ۱۳۹۳)
روباه (فیلم ۱۹۲۱)
روباه (فیلم ۱۹۶۷)
روباه فیلمی به کارگردانی و نویسندگی بهروز افخمی و تهیه کنندگی محمد پیرهادی محصول سال ۱۳۹۳ است. مسعود فراستی در مصاحبه ای ادعا کرده این فیلم به سفارش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ساخته شده است.
«لیست کامل عوامل فیلم روباه». سوره سینما. دریافت شده در ۴ ژانویه ۲۰۱۵.
«روباه». وبگاه سی نت. دریافت شده در ۴ ژانویه ۲۰۱۵.
این فیلم مرتبط با مسائل امنیتی و جاسوسی در حوزه انرژی هسته ای است.برادرِ نتانیاهو ( جلال فاطمی ) برای انجام یک عملیات تروریستی جدید علیه دانشمندان هسته ای به ایران می آید. این مامور حرفه ای در ایران برای رسیدن به اهداف خود از یک راننده ساده ( حمید گودرزی ) سوء استفاده می کند اما...
«روباه» (انگلیسی: The Fox (1921 film)) فیلمی در ژانر وسترن است که در سال ۱۹۲۱ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به هری کری، گرترود کلیر، آلن هیل، جورج نیکولز، و گرترود اولمستد اشاره کرد.
۲۴ ژوئیه ۱۹۲۱ (۱۹۲۱-07-۲۴)
روباه (انگلیسی: The Fox) فیلمی درام به کارگردانی مارک رایدل است که در سال ۱۹۶۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به سندی دنیس، آن هیوود و کیر دوله اشاره کرد.
روباه (به هندی: Fox) فیلمی محصول سال ۲۰۱۰ و به کارگردانی دیپاک تیجوری است. در این فیلم بازیگرانی همچون سانی دئول، آرجون رامپال، اودیتا گوسوامی، ساگاریکا غاتگ، ریتوپارنا سنگوپتا ایفای نقش کرده اند.
۲۹ اوت ۲۰۰۹ (۲۰۰۹-08-۲۹)
سیارک ۱۶۲۴۸ (به انگلیسی: 16248 Fox، نامگذاری:2000HT13) شانزده هزار و دویست و چهل و هشتمین سیارک کشف شده است که در ۲۸ آوریل ۲۰۰۰ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۸.۶ است.
روباه آند (نام علمی: Lycalopex culpaeus) نام یک گونه از سرده روباه های آمریکای جنوبی است. این نوع روباه معمولاً در رشته کوه اند زندگی می کند.
سگ گوش کوتاه
روباه خرچنگ خوار
روباه سچورا
«روباه اقرار به آمدن طوفان می کند» (به انگلیسی: Fox Confessor Brings the Flood) آلبومی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا نکو کیس است که در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر شد، این آلبوم چهارمین آلبوم انفرادی از نوازنده و خواننده آلت-کانتری آمریکایی، نکو کیس است تاریخ نشر این آلبوم ۷ مارس ۲۰۰۶ می باشد و توسط آنتی-رکوردز منتشر شد، این آلبوم در لیست های بسیاری از بهترین ها قرار گرفت و یک دیسک جایزه از طرف آنتی-رکوردز ناشر آلبوم در ماه نوامبر سال بعد ضمیمه آن گردید
روباه بازیگوش و هزار درخت ساکورا (به ژاپنی: 浮かれ狐千本桜?, "The Playful Fox and the Thousand Cherry Tress) یک فیلم درام تاریخی ژاپنی جیدایگکی به کارگردانی سایتو توراجیرو است که در سال ۱۹۵۴ ساخته شده است. در این فیلم نقش میناموتو نو یوشیتسونه (۱۱۵۹ – ۱۱۸۹) را تاکاشی وادا ایفا می کند.
۱ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
۱۰ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
مختصات:   ۱۹h ۴۳m ۴۲٫۹s٬ +۲۵° ۴۶′ ۱۹″
۱۲ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
۱۳ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
۱۵ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
۱۶ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
۱۷ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
۱۸ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
مختصات:   ۲۰h ۱۰m ۳۳٫۵s٬ +۲۶° ۵۴′ ۱۵″
۲ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.
مختصات:   ۱۹h ۱۷m ۴۳٫۶s٬ +۲۳° ۰۱′ ۳۲″
۲۱ روباه یک ستاره است که در صورت فلکی روباهک قرار دارد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

روباه در دانشنامه آزاد پارسی

روباه (fox)
یکی از گونه های کوچک سگ های وحشی، از خانوادۀ سگ سانان. این جانوران در افریقا، آسیا، اروپا، امریکای شمالی و امریکای جنوبی زندگی می کنند. روباه ها از حیوانات متنوعی، از کرم ها گرفته تا خرگوش ها، تغذیه می کنند. به علاوه، روباه ها اجساد سایر جانوران را هم می خورند و از میوه هم تغذیه می کنند. این جانوران بسیار سازش پذیرند و جمعیت های بزرگی را در نزدیکی مناطق شهری تشکیل می دهند. بیشتر روباه ها شب فعال اند و دالان ها یا آشیانه های زیرزمینی می سازند. طول روباه معمولی یا روباه قرمز Vulpes vulpes به حدود ۶۰سانتی متر می رسد و دمی ۴۰سانتی متری دارد. پوست این نوع روباه به رنگ قرمز است و بخش های سیاه رنگی در پشت گوش اش دیده می شود. نوک دم به رنگ روشن است. سایر انواع روباه ها عبارت اند از روباه قطبی Alopex lagopus؛ روباه های خاکستری جنس Urocyon بومی امریکای شمالی و مرکزی، و جنس Dusicyon بومی امریکای جنوبی. سگ های منقرض شدۀ جزایر فاکلند نیز متعلق به این جنس اند. در بریتانیا، در اواخر زمستان ۲۴۰هزار، و در اواخر تابستان ۵۰۰هزار روباه یافت می شود که ۸۶ درصد آن ها در مناطق روستایی زندگی می کنند. در جهان، سالانه ۳.۴میلیون روباه برای استفاده از پوستشان کشته می شوند. چهار گونه از خانواده سگ سانان در ایران شناسایی شده است که عبارت اند از شاه روباه (Vulres cana)، روباه ترکمنی یا روباه کُرساک (Vulpes corsac)، روباه شنی (Vulpes rueppellii)، و روباه معمولی (Vulpes vulpes). شاه روباه در فارس و خراسان مشاهده شده است. جانوری است کوچک و زیبا که جمعیت آن بسیار کم شده است. روباه ترکمنی در دشت گرگان و کوه های ترکمن صحرا یافت می شود. روباه شنی در مناطق خشک مرکز، جنوب غربی و شرق ایران، و روباه معمولی در جنگل های شمال و بیشتر نواحی کشور زندگی می کند.

نقل قول های روباه

روباه، جانوری است وحشی و گوشت خوار و پستاندار از خانواده سگ که حیله گری را بدان نسبت می دهند.
• «بندگان را زبان نگاه باید داشت با خداوندان که محال است روباهان را با شیران چخیدن.» -> ابوالفضل بیهقی
• «روباهان را زهره نباشد از شیر خشم آلود که صید گوزنان نمایند.» -> ابوالفضل بیهقی
• «روباه به درِ خانه ِ خویش چندان قوت دارد که شیر به در خانه کسان ندارد.» -> مرزبان نامه
• «از روباه پرسیدند شاهدت کیست؟ گفت دُمم!»
• « بهتر است که دوم شیر باشی تا کله روباه.» -> ضرب المثل عبری
• «دُم روباه گواه روباه است!»
• «روباه به سوراخ نمی رفت جاروب به دمش بست.»
• «روباه تا ته چاه است کرباس خیر می کند.»
• «اگر عاشق شود شیر دژآگاه// به عشق اندر شود هم طبع روباه» -> فخرالدین اسعد گرگانی
• «به شاه ددان کلته روباه گفت// که دانا زد این داستان در نهفت» -> ابوشکور بلخی
• «به نامت ار بنگارند روبهی بر خاک// چو صید خواهی از او شیر گیرد آن روباه» -> فرخی سیستانی
• «پیش او حمله های شیر فلک// راست چون حیله های روباه است» -> ظهیرالدین فاریابی
• «چوریزد شیر را دندان وناخن// خورد ازروبهان لنگ سیلی» -> نظامی
• «حمله با شیرمرد همراه است// حیله کار زن است و روباه است» -> سنایی
• «در این بود درویش شوریده رنگ// که شیری برآمد شغالی به چنگ// شغال نگون بخت را شیر خورد// بماند آنچه روباه از آن سیر خورد» -> سعدی
• «در پیش حملهٔ تو کجا ایستد عدو// روباه را چه طاقت زور غضنفر است» -> ظهیرالدین فاریابی
• «ز آب آن میوه که روباه خورد// آب کون سگ دیوانه مخور» -> خاقانی
• «ز پویندگان هرکه مویش نکوست// بکشت و ز ایشان برآهیخت پوست// چو سنجاب و قاقم چو روباه گرم// چهارم سمور است کش موی نرم» -> فردوسی
• «شود بدخواه تو روباه بددل// چو شیرآسا تو بخرامی به میدان» -> شهید بلخی
• «شیر نر وقت هنر پیش تو روباه بود// زشت باشد که ترا گویم تو شیر نری» -> فرخی سیستانی
• «کنون دشت روباه بینم همی// سر از رزم کوتاه بینم همی» -> فردوسی
• «که روباه با شیر ناید به راه// دلیری مکن جنگ ما را مخواه» -> فردوسی
• «گرسنه روباه شد تا آن تبیر// چشم زی او بر بمانده خیرخیر» -> رودکی
• «گرسنه روباه شد تا آن درخت// هرگهی بانگی بجستی تند و سخت» -> رودکی
• «مردی از شاه و خدعه از بدخواه// حمله از شیر و حیله از روباه» -> سنایی
• «همیشه تا به شرف باز برتر از گنجشک// چنان کجا به هنر شیر برتر از روباه» -> فرخی سیستانی

ارتباط محتوایی با روباه

روباه در جدول کلمات

روباه
روس
روباه آذری
تولکی
روباه ترکی
سیخول
مارشال آلمانی ملقب به روباه صحرا
رومل

معنی روباه به انگلیسی

fox (اسم)
روباه ، روبه ، سحلب
slyboots (اسم)
سربتو ، روباه
reynard (اسم)
روباه ، شغال

معنی کلمه روباه به عربی

روباه
ثعلب
ثعلب
ماکر
مکر
کلب صيد الثعالب
جحر الثعالب
بيت الکلب

روباه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• روباه فیلم   • روباه ایرانی   • روباه صحرا   • روباه گونه نماینده   • روباه قرمز   • روباه خاکستری   • روباه قطبی   • روباه توله   • معنی روباه   • مفهوم روباه   • تعریف روباه   • معرفی روباه   • روباه چیست   • روباه یعنی چی   • روباه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روباه
کلمه : روباه
اشتباه تایپی : v,fhi
آوا : rubAh
نقش : اسم
عکس روباه : در گوگل


آیا معنی روباه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )