انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1064 100 1

رود قره سو

رود قره سو در دانشنامه ویکی پدیا

رود قره سو
قره سو رودخانه ای در ناحیهٔ ترکمن صحرا در شمال شرق ایران است. این رود از کوه قلعه موران (تانقر قارقان) رامیان که در جنوب شهرستان گنبدکاووس واقع شده سرچشمه گرفته و در آق باش تپه در قسمت جنوبی ترکمن صحرا دلتائی تشکیل می دهد. قره سو پس از گذشتن از جنوب بندر ترکمن در ناحیه قره سو به دریای خزر می ریزد.
رود قره سو نام یک رودخانه باریک و کم عمق که از کوه های ساحلی روستای چلوند، ویزنه و شلگون سرچشمه گرفته و حدفاصل دو شهرستان آستارا و طوالش را تعیین می کند که در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر آستارا واقع می باشد. رود آب را به دریا به مقدار ۹۴٪ مترمربع در ثانیه و در ایام پرآبی فصل پائیز مقدار ۸/۲ مترمکعب است. پس از مشروب سازی مزارع به دریای خزر می ریزد.
قره سو (آستارا)
رود قره سو ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
رود قره سو (آستارا)
رود قره سو (کرمانشاه)
قره سو رودخانه ای است که در دشت کرمانشاه جریان دارد و از درون شهر کرمانشاه می گذرد. این رود از سراب روانسر در شمال غرب کرمانشاه سرچشمه گرفته و پس از عبور از این شهر در منطقه فرامان به رود گاماسیاب می پیوندد .
نام قره سو متشکل از دو کلمه قره به معنای سیاه و سو به معنای آب است. قره در زبان ترکی در جغرافی به معنی بزرگ می باشد و "قره سو " در زبان ترکی به معنی رودخانه بزرگ و پر آب می باشد.
رودخانه قره سو از به هم پیوستن چند رودخانه کوچک تشکیل می شود، اما می توان سراب روانسر را مهمترین و اصلی ترین سرچشمه آن دانست. رودخانه تشکیل شده از سراب روانسر بعد از طی کردن نزدیک به بیست کیلومتر در نزدیکی روستای شاه گدار به همراه چند رودخانهٔ دیگر به هم می پیوندند و تشکیل قره سو را می دهند.
رودخانه قره سو از سراب روانسر واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه سرچشمه می گیرد و با جهت شمال غربی به جنوب شرقی جریان پیدا می کند. در ۱۵ کیلومتری کرمانشاه رودخانه رازآور و شاخه های فرعی آن به قره سو می ریزد. سپس در سطح دشت جریان یافته و در نزدیکی روستای قزانچی رودخانهٔ مِرِگ نیز به آن متصل می شود. قره سو با یک شیب آرام از داخل شهر کرمانشاه عبور کرده و در این محدوده دو رودخانه چم بشیر و آبشوران نیز بدان می ریزند و در نهایت پس از عبور از کرمانشاه در نزدیکی فرامان به رودخانه گاماسیاب می پیوند دو تشکیل رودخانه سیمره را می دهد. بعد از رسیدن به دریاچه سد کرخه به دو قسمت تقسیم شده و نیمی به سمت تالاب هورالعظیم در مرز ایران و عراق و نیم دیگر به سمت کارون سرازیر شده و به آبهای خلیج فارس سرازیر می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رود قره سو را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی رود قره سو   • مفهوم رود قره سو   • تعریف رود قره سو   • معرفی رود قره سو   • رود قره سو چیست   • رود قره سو یعنی چی   • رود قره سو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رود قره سو
کلمه : رود قره سو
اشتباه تایپی : v,n rvi s,
عکس رود قره سو : در گوگل


آیا معنی رود قره سو مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )