انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1095 100 1

روزولت

/ruzvelt/

معنی روزولت در لغت نامه دهخدا

روزولت. [ وِ ] (اِخ ) (فرانکلین ) مرد بزرگ و سیاسی آمریکا، در سال 1882 م. در هایدپارک متولد شد و در سال 1945 درگذشت. سه بار متوالیاً بسالهای 1936 و 1940 و 1944 بریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب شد و روی هم رفته بیش از دوازده سال این سمت را در عهده داشت و در این مدت در سازمان اجتماعی و سیاسی آمریکا تغییرات بزرگی وارد ساخت. دوران حکومت او دوران تحول فکری آمریکا محسوب میشود. در این دوره عقاید متضادی در امور سیاسی در جریان بود. عده ای طرفدار جدایی آمریکا از جریانهای سیاسی دنیا و بخصوص از سیاست اروپا و عده ای موافق دخالت آمریکا در امور اقتصادی و سیاسی دنیای خارج بودند. در نخستین دوره ٔ ریاست جمهوری روزولت حکومت روسیه ٔ شوروی از طرف آمریکا برسمیت شناخته شد و در دوره ٔ دوم ریاست جمهوری آمریکا وارد جنگ جهانی دوم شد. روزولت دو هفته پیش از پایان جنگ و تسلیم قطعی آلمان درگذشت و هنوز جسد او نیم گرم بود که معاون وی ترومن مطابق قانون زمام امور را بدست گرفت. (از لاروس کوچک ) (مجله ٔ آینده شماره 11 و 12 شهریور و مهر 1324).

معنی روزولت به فارسی

روزولت
سیاستمدار آمریکایی (و.نیویورک ۱۸۵۹- ف.۱۹۱۹م.) معاون رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در ۱۹٠٠ و پس از مرگ رئیس جمهور مک کینلی در ۱۹٠۱ بریاست جمهور رسید و در ۱۹٠۴ مجددا بدین سمت انتخاب شد . یا فرانکلین پسر عموی روزولت مذکور (و. هاید پارک ۱۸۸۲ - ف. ۱۹۴۵ م .). وی در ۱۹۳۳ بریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب گردید و مجددا در ۱۹۳۶ بدین سمت برگزیده شد و بار سوم از ۱۹۴٠ تا ۱۹۴۴ رئیس جمهور بود . وی کسی است که آمریکا را در جنگ دوم جهانی شرکت داد و یکی از عوامل مهم فتح درین جنگ بشمار میرود.
مرد بزرگ و سیاسی آمریکا در سال ۱۸۸۲ میلادی در هاید پارک متولد شد و در سال ۱۹۴۵ در گذشت .

روزولت در دانشنامه ویکی پدیا

روزولت
روزولت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فرانکلین دلانو روزولت (سی و دومین رئیس جمهور آمریکا)
تئودور روزولت (بیست و ششمین رئیس جمهور آمریکا)
النور روزولت (همسر فرانکلین روزولت)
پایگاه دریایی روزولت رودز (یک فرودگاه نظامی در آمریکا)
روزولت ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
فرانکلین دلانو روزولت (سی و دومین رئیس جمهور آمریکا)
تئودور روزولت (بیست و ششمین رئیس جمهور آمریکا)
النور روزولت (همسر فرانکلین روزولت)
پایگاه دریایی روزولت رودز (یک فرودگاه نظامی در آمریکا)
روزولت (به انگلیسی: Roosevelt) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در آریزونا واقع شده است. روزولت ۶٫۹۹ کیلومتر مربع مساحت و ۲۶٬۳۶۱ نفر جمعیت دارد و ۶۷۵٫۱۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
روزولت اسکریت (انگلیسی: Roosevelt Skerrit؛ زادهٔ ۸ ژوئن ۱۹۷۲) یک سیاست مدار اهل دومینیکن است.
روزولت(به انگلیسی: Roosevelt) شهری در ایالت اکلاهما کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲۴۸ نفر بوده است.
فهرست شهرهای اکلاهما
روزولت گاردنز (به انگلیسی: Roosevelt Gardens) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان براوارد، فلوریدا واقع شده است. روزولت گاردنز ۰٫۸ کیلومتر مربع مساحت و ۲٬۴۵۶ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
روزولت، میشیگان (به انگلیسی: Roosevelt Park, Michigan) یک شهر در ایالات متحده آمریکا با جمعیت ۳٬۸۳۱ نفر است که در میشیگان واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
موقعیت جغرافیایی شهرها و مناطق اطراف به شرح زیر است:
روزولت، مینه سوتا (به انگلیسی: Roosevelt, Minnesota) یک شهر در ایالات متحده آمریکا است که در مینه سوتا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
روزولت ۲٫۶۹ کیلومترمربع مساحت و ۱۵۱ نفر جمعیت دارد و ۳۵۴ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
روزولت (به انگلیسی: Roosevelt) شهری در ایالت نیوجرسی کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۸۸۲ نفر بوده است.
فهرست شهرهای نیوجرسی
روزولت (به انگلیسی: Roosevelt) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان نساو، نیویورک واقع شده است. روزولت ۴٫۶ کیلومتر مربع مساحت و ۱۶٬۲۵۸ نفر جمعیت دارد و ۱۲ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
روزولت (به انگلیسی: Roosevelt) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در شهرستان کلیکیتات، واشینگتن واقع شده است. روزولت ۱۰٫۰ کیلومتر مربع مساحت و ۷۹ نفر جمعیت دارد و ۱۱۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
الن روزولت (انگلیسی: Ellen Roosevelt؛ زاده ۲۰ اوت ۱۸۶۸ درگذشته ۲۶ سپتامبر ۱۹۵۴(1954-09-26)) یک تنیس باز اهل ایالات متحده آمریکا بود.
ایدیت روزولت (انگلیسی: Edith Roosevelt؛ ۶ اوت ۱۸۶۱ – ۳۰ سپتامبر ۱۹۴۸(1948-09-30)) یک سیاست مدار اهل ایالات متحده آمریکا بود. وی بین سال های ۱۹۰۱ تا ۱۹۰۹ عهده دار سمت بانوی اول ایالات متحده بوده است.
Theodore Roosevelt III
Kermit Roosevelt
Ethel Carow Roosevelt
Archibald Bulloch Roosevelt
Quentin Roosevelt
پارک ملی تئودور روزولت (به انگلیسی: Theodore Roosevelt National Park) پارکی طبیعی در ایالت داکوتای شمالی در ایالات متحده آمریکا است.
این پارک ۲۸۵ کیلومتر مربع وسعت دارد.
تئودور روزولت (به انگلیسی: Theodore Roosevelt) (مرگ ۱۹۱۹ -زاده ۱۸۵۸) بیست و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوری خواه بود.
آلیس لی (ا. ۱۸۸۰–۱۸۸۴)
ایدیت روزولت (ا. ۱۸۸۶)
نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا
درخشان ترین دستاورد روزولت در میان سایر رئیس جمهورهای آمریکا این بود که وی توانست اولین جایزه نوبل را برای آمریکایی ها به ارمغان آورد. وی که در دور دوم ریاست ویلیام مک کینلی در کاخ سفید آمریکا معاونت وی را بر عهده داشت، پس از ترور او قدرت را در این کشور به دست گرفت.
روزولت در تاریخ سیاست خارجی آمریکا نیز دستاوردهای بی سابقه ای را به ثبت رساند. وی اجازه تحریک شورش در پاناما را صادر کرد تا از اعتراض ها و کارشکنی های کلمبیا در کانال پاناما خلاصی یابد. او همچنین با میانجیگری در جنگ روسیه و ژاپن به حفظ توازن قدرت در شرق کمک کرد. همین موضوع باعث شد تا وی اولین آمریکایی باشد که جایزه نوبل را دریافت می کند.
جزیره روزولت (انگلیسی: Roosevelt Island) جزیره باریکی در رودخانه ایست جزیره در نیویورک است. این جزیره بین منهتن در غرب خود و کویینز در لانگ آیلند در شرق خود قرار دارد و بخشی از بخش های شهر نیویورک منهتن است. این جزیره به طور معادل از خیابان ۴۶ام تا ۸۵ام منهتن امتداد دارد، در حدود ۲ مایل (۳٫۲ کیلومتر) طول و حداکثر، ۸۰۰ فوت (۲۴۰ متر) عرض دارد، و مساحت کل آن ۱۴۷ acre (۰٫۵۹ مترکیلومربع) است.
جنگل ملی آراپاهو و روزولت (به انگلیسی: The Arapaho and Roosevelt National Forests and Pawnee National Grassland) یک جنگل ملی در آمریکا است.
وب گاه نشنال جیوگرافیک در مورد پارک
مساحت این جنگل ۶۰۷۰ کیلومتر مربع است و در ایالت کلرادو گسترده است.
جیمز روزولت (انگلیسی: James Roosevelt؛ ۲۳ دسامبر ۱۹۰۷ – ۱۳ اوت ۱۹۹۱(1991-08-13)) یک سیاست مدار، افسر (ارتش)، و تهیه کننده اهل ایالات متحده آمریکا بود.
Anna Eleanor Roosevelt (sister)
Elliott Roosevelt (brother)
Franklin Delano Roosevelt, Jr. (brother)
John Aspinwall Roosevelt II (brother)
جنگ جهانی دوم
حشره خوار روزولت (نام علمی: Crocidura roosevelti) نام یک گونه از سرده حشره خوارهای دندان سفید است.
داستان النور روزولت (انگلیسی: The Eleanor Roosevelt Story) فیلمی در ژانر مستند به کارگردانی ریک کاپلان است که در سال ۱۹۶۵ منتشر شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با روزولت

روزولت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی ٠٤:٠٢ - ١٣٩٨/٠٤/١٠
تئودور روزولت (به انگلیسی: Theodore Roosevelt) (مرگ ۱۹۱۹ -زاده ۱۸۵۸)
بیست و ششمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوری‌خواه بود. وی توانست اولین جایزه نوبل را برای آمریکایی‌ها به ارمغان آورد.او معاون ویلیام مک کلینی بود که پس از ترور این رئیس جمهور، قدرت را به دست گرفت.
|

علی سیریزی ١٢:٣٩ - ١٣٩٨/٠٤/١٠
فرانکلین دلانو روزولت (به انگلیسی: Franklin Delano
; زاده ۳۰ ژانویه ۱۸۸۲ – درگذشته ۱۲ آوریل ۱۹۴۵), مشهور به اف‌دی‌آر
سی و دومین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا از ۱۹۳۳ تا زمان مرگش در ۱۹۴۵ فعالیت کرد. او که دموکرات بود، رکورد چهار بار پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را داراست.
از مهمترین رویداد زمان وی کنفرانس تهران با شرکت چرچیل، روزولت و استالین از ۲۸ نوامبر تا اول دسامبر ۱۹۴۳ (۶ تا ۹ آذرماه ۱۳۲۲) به صورت سرّی در سفارت شوروی در تهران، پایتخت ایران برگزار شد.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تئودور روزولت   • کرمیت روزولت   • روزولت چرچیل استالین   • خیابان روزولت   • النور روزولت   • مرگ روزولت   • بیوگرافی فرانکلین روزولت   • روزولت فلج اطفال   • معنی روزولت   • مفهوم روزولت   • تعریف روزولت   • معرفی روزولت   • روزولت چیست   • روزولت یعنی چی   • روزولت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روزولت
کلمه : روزولت
اشتباه تایپی : v,c,gj
آوا : ruzvelt
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس روزولت : در گوگل


آیا معنی روزولت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )