انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1057 100 1

روضه دیر راهب

روضه دیر راهب در دانشنامه اسلامی

روضه دیر راهب
روضه دیر راهب از روضه های مربوط به واقعه کربلا و اسیران اهل بیت(ع). در این روضه از مسلمان شدن راهب مسیحی سخن می رود که در راه کوفه و شام در دیری گوشه نشینی اختیار کرده بود. وی وقتی مشاهده می کند از سر امام حسین(ع) نوری به آسمان ساطح شده ، ضمن گرفتن سر و شستشوی آن با مشک و گلاب، شهادتین جاری کرده و مسلمان می شود.
دیر راهب نام محلّی در سرزمین شام است، که اسیران اهل بیت از آن گذشتند. در این سفر، که اسرا به همراه نیروهای یزید بن معاویه به شام برده میشدند، سرهای شهدا نیز همراه قافله بود. در یکی از منزلگاه های راه، به محلّی رسیدند به نام «قنّسیرین» که راهبی در دیری به عبادت مشغول بود.این دیر، هم اکنون در منطقه راه سوریه به لبنان موجود است و بر یک بلندی مشرف به جاده قرار دارد. در ماجرای اسیران اهل بیت از کوفه تا شام، حاملان سر امام حسین(ع) هنگامی که به دیر راهب رسیدند سر را داخل دیر قرار دادند، راهب در آن شب دید نوری به سوی آسمان ساطح است، وقتی به سوی آنان رفته و از هویت آنان و صاحب سر آگاه شد پس از شماتت آنان، مقداری پول داده و از آنان خواست تا یک شب سر را در اختیار وی بگذارند. راهب در آن شب سر را بر روی سینه گذاشته و صبح گریه می کرد و به برکت آن سر صبح مسلمان شد، ماموران پس از مراجعت از آنجا به سراغ سکه ها رفته اما دیدند همه سکه ها به خاک ریزه تبدیل شده است.
در روضه راهب به ماجرای مسلمان شدن راهب مسیحی با دیدن کرامت از سرامام حسین(ع) اشاره می شود. راهب که در بین راه کوفه و شام در دیری واقع در کوهی گوشه نشینی اختیار کرده بود نیمه شب صدایی را می شنود که ذکر می گوید. او سر از دیر بیرون آورده متوجه نوری می شود که از صندوق کنار دیر به آسمان ساطح است. راهب فردا صبح با گریه و زاری به نزد حاملان صندوق می رفته و از محتوای داخل صندوق می پرسد. با پاسخ ماموران حامل صندوق، متوجه راس امام حسین(ع) شده و با دادن مقداری پول از آنان می خواهد تا برای ساعتی آن صندوق را به وی تحویل دهند. وی سر امام حسین(ع) را با مشک و گلاب شستشو می دهد و ضمن ناله و گریه شروع به صحبت کردن با سر بریده می کرده و شهادتین بر زبان جاری می نماید.

ارتباط محتوایی با روضه دیر راهب

روضه دیر راهب را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عدالت مجاوری > outlook
مهرداد عزیزی > Worrisome
عدالت مجاوری > bleak
سعیده کریمی > FEMA
Zeinab > یخ زدم
لاله > افشانه اتش نشانی
کیان پور > کشانی
کسری منتظری > پادشاه

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روضه دیر راهب   • مفهوم روضه دیر راهب   • تعریف روضه دیر راهب   • معرفی روضه دیر راهب   • روضه دیر راهب چیست   • روضه دیر راهب یعنی چی   • روضه دیر راهب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روضه دیر راهب
کلمه : روضه دیر راهب
اشتباه تایپی : v,qi ndv vhif
عکس روضه دیر راهب : در گوگل


آیا معنی روضه دیر راهب مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )