انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1091 100 1

رومانی

/romAni/

معنی رومانی در لغت نامه دهخدا

رومانی. (ص نسبی ) لعل گون و سرخ گون. (ناظم الاطباء).

رومانی. (اِخ ) یکی از کشورهای اروپای شرقی واقعبین اتحاد جماهیرشوروی ، مجارستان ، یوگوسلاوی ، بلغارستان و بحر اسود، و آن 337384 کیلومترمربع مساحت و 17579600 تن جمعیت دارد. رومانی شامل نواحی ذیل است :
1- کارپات ، سلسله جبالی که بشکل دایره ترانسیلوانی را احاطه می کند.
2- در مشرق و در جنوب کارپات جلگه ٔ وسیع والاشی و مولداوی گسترده شده است که رومانی را کشوری کشاورزی میسازد. گندم و ذرت محصول اصلی این کشور است و در روی تپه های مرتفعتر درختان میوه کاشته می شود. در دامنه ٔ کوهها گله های متعدد گوسپندان تربیت و نگهداری می شوند. از کانهای اصلی آن نفت است که روز بروز بر استخراج آن می افزایند و از این حیث در ردیف دول درجه اول بشمار می رود. در دامنه ٔ کوههای کارپات ، کانهای آهن ، بوکسیت و غیره نیز اهمیت دارد. از صنایع رومانی ساختن ماشینهای صنعتی و فلاحتی و پارچه بافی است. پایتخت رومانی بخارست است ، و شهرهای اصلی و مهم آن کلوج ، یاشی ، پلوئشتی ، تیمی شوآرا و بندر معروف آن کنستانتا در ساحل بحر اسود است.
تاریخ - اولین قسمت قدیمی کشور رومانی ناحیه ٔ داسی میباشد که به توسط طرایانوس (تراژان ) در قرن دوم میلادی فتح شد و از نژاد داس که مخلوطی از نژاد ژتها و سلت ها میباشد مسکون گردید و مهاجرنشین کشور روم شد و زبان لاتینی در آنجا تقریباً متداول گردید. در مدت شش قرن محل تاخت و تاز قبایل گتها هون ها ، آوارها، اسلاوها و تاتارها قرار گرفت ، مخصوصاً اسلاوها در این کشور آثار عمیقی باقی گذاشتند. در قرن 14 م. کشور رومانی با ایالت مولداوی متحد شد تحت نظر سلسله ای به نام بوگدان و ولایت دیگری بنام والاشی هم به توسط همین خاندان ضمیمه ٔ آن شد حتی ناحیه ٔ بسارابی نیز بدان ملحق گردید. هجوم قبایل ترک این کشور را تحت تسلط سلاطین عثمانی قرار داد. از 1696 م. کشور رومانی تحت تسلط اتریشیان واقع شد و از آن پس مرتباً تحت اشغال کشورهای روسیه ، اتریش ، آلمان ، یونان بود تا سال 1881 م. که شارل اول پادشاه آن کشور گردید و پس از مرگش برادرزاده ٔ او فردیناند از 1914 تا 1927 رومانی را اداره می کرد. در ابتدای جنگ دوم جهانی پادشاه آن کشور شارل دوم (کارول ) بود که در 1940م. به نفع پسرش میشل از سلطنت استعفا داد. رومانی در طی جنگ اخیر ابتدا به توسط آلمانها و سپس روسها اشغال شد و امروزه یکی از کشورهای جمهوری توده ای بشمارمی آید. (از فرهنگ فارسی معین ).

معنی رومانی به فارسی

رومانی
یکی از کشورهای اروپای شرقی واقع بین اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی">شوروی مجارستان یوگسلاوی بلغارستان و بحر اسود و آن ۲۳۷۳۸۴ کیلومتر مربع مساحت و ۲٠۵٠٠٠٠٠ تن جمعیت دارد . پایتخت آن بخارست است . رومانی شامل نواحی ذیل است : ۱ - کارپات سلسله جبالی که بشکل دایره ترانسیلوانی را احاطه میکند . ۲ - در مشرق و جنوب کارپات جلگه وسیع والاشی و مولداوی گسترده شده است که رومانی را کشوری کشاورزی میسازد . گندم و ذرت محصول اصلی این کشوراست و در روی تپه های مرتفعتر درختان میوه کاشته میشوند . در دامنه کوهها گله های متعدد گوسفندان تربیت و نگاهداری میشوند . از کانهای اصلی آن نفت است که روز بروز بر استخراج آن میافزاید و ازین حیث در ردیف دول درجه اول بشمار میرود . در دامنه کوههای کارپات کانهای آهن بوکسیت و غیره نیز اهمیت دارد . از صنایع رومانی ساختن ماشینهای صنعتی و فلاحتی و پارچه بافی است . پایتخت رومانی بخارست است و شهرهای اصلی و مهم آن کلوج یاشی پلوئشتی تیمی شو آرا و بندر معروف آن کنستانتا در ساحل بحر اسود است . تاریخ - اولین قسمت قدیمی کشور رومانی ناحیه داسی میباشد که بتوسط طرایانوس ( تراژان ) در قرن دوم میلادی فتح شد و از نژاد داس که مخلوطی از نژاد ژتها و سلتها میباشد مسکون گردید و مهاجر نشین کشور روم شد و زبان لاتینی در آنجا تقریبا متداول گردید . در مدت شش قرن محل تاخت و تاز قبایل گتها هون ها آوار هااسلاو ها و تاتار ها قرار گرفت مخصوصا اسلاوها در این کشور آثار عمیقی باقی گذاشتند . در قرن ۱۴ م . کشور رومانی با ایالت مولداوی متحد شد تحت نظر سلسله ای بنام بوگدان و ولایت دیگری بنام والاشی هم بتوسط همین خاندان ضمیمه آن شد . حتی ناحیه بسارابی نیز بدان ملحق گردید . هجوم قبایل ترک این کشور را تحت تسلط سلاطین عثمانی قرار داد . از ۱۶۹۶ م . کشور رومانی تحت تسلط اتریشیان واقع شد و از آن پس مرتبا تحت اشغال کشور های روسیه اتریش آلمان یونان بود تا سال ۱۸۸۱ م . که شارل اول پادشاه آن کشور گردید و پس از مرگش برادر زاده او فردیناند از ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۷ م . رومانی را اداره میکرد . در ابتدای جنگ دوم جهانی پادشاه آن شارل دوم ( کارول ) بود که در ۱۹۴٠ م . بنفع پسرش میشل از سلطنت استعفا داد . رومانی در طی جنگ اخیر ابتدا بتوسط آلمانها و سپس روسها اشغال شد و امروز یکی از کشور های جمهوری توده ای ( جزو اقمار روسیه ) بشمار میاید .
یکی از کشورهای اروپای شرقی واقع بین اتحاد جماهیر شوروی مجارستان یوگسلاوی . بلغارستان . بحر اسود .

رومانی در دانشنامه ویکی پدیا

رومانی
مختصات: ۴۴°۲۵′ شمالی ۲۶°۰۶′ شرقی / ۴۴٫۴۱۷°شمالی ۲۶٫۱۰۰°شرقی / 44.417; 26.100
آیون ایلیچسکو
نیکلای چائوشسکو
رومانی (به رومانیایی România) کشوری است در جنوب شرقی اروپا و پایتخت آن بخارست است. رومانی از غرب با مجارستان و صربستان و از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین همسایه است. بلغارستان نیز دیگر همسایه این کشور از سمت جنوب آن می باشد.
رومانی با داشتن مساحت ۲۳۸٬۴۰۰ کیلومتر مربع نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت با داشتن ۱۹.۹۴ میلیون جمعیت هفتمین کشور اتحادیه اروپا از نظر جمعیت است. پایتخت و بزرگترین شهر آن بخارست ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا است. رومانی عضوی از اتحادیه اروپا و سازمان ناتو می باشد.
زبان رسمی این کشور زبان رومانیایی و واحد پول آن لئوی رومانی است. اکثریت مردم رومانی مسیحی هستند که حدود ۸۷ درصد از شاخه ارتدکس تعلق دارند.
عکس رومانی
رومانی بزرگ (به رومانیایی:România Mare) منظور رومانی در سالهای بین جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم می باشد (۱۹۱۸-۱۹۳۹). رومانی بزرگ عظیم ترین قلمرو رومانی در طول تاریخ تا به امروز را می گویند که مساحت آن ۲۹۵٬۰۴۹ کیلومتر مربع می باشد. به عبارت دیگر، منظور از رومانی بزرگ، قلمرو پادشاهی رومانی از ۱۹۱۹ تا ۱۹۴۰ میلادی است. در پایان جنگ جهانی اول با الحاق نواحی ترانسیلوانی، بوکوفینا و بیسارابیا به پادشاهی کهن رومانی، رومانی بزرگ به وجود آمد.
جنگ ۱۹۱۹ رومانی و مجارستان
رومانی مالکو (انگلیسی: Romany Malco؛ زادهٔ ۱۸ نوامبر ۱۹۶۸) یک هنرپیشه، و نوازنده اهل ایالات متحده آمریکا است. وی از سال ۱۹۹۸ میلادی تاکنون مشغول فعالیت بوده است.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به تاکسیدو، سفرهای گالیور ، تیغ شهرت اشاره کرد.
آنجلو رومانی (به انگلیسی: Angelo Romani) (زادهٔ ۱۲ آوریل ۱۹۳۴) شناگر اهل ایتالیا است.
فهرست شناگران رکورددار المپیک
فهرست رکوردهای جهانی شنا
انقلاب رومانی (رومانیایی: Revoluția Română) یک دوره ناآرامی های مدنی خشونت آمیز در رومانی است که در دسامبر سال ۱۹۸۹ رخ داد و بخشی از انقلاب های ۱۹۸۹ محسوب می شود که در چندین کشور به وقوع پیوست. انقلاب رومانی در شهر تیمیشوارا آغاز شد و به سرعت به سراسر کشور سرایت کرد و در نهایت به محاکمه و اعدام نیکلای چائوشسکو رهبر کمونیست دیرپای آن کشور منجر شد و به ۴۲ سال حکومت کمونیستی در رومانی پایان داد. این آخرین حذف یک دولت کمونیستی از پیمان ورشو در پی حوادث سال ۱۹۸۹ بود و تنها مورد از این حوادث بود که دولت با خشونت سرنگون و رهبر آن اعدام شد.
انقلاب های ۱۹۸۹
نارضایتی حاکم در بین مردم رومانی خود را با انتشار نامه ای از سوی شش کمونیست سابق به نمایش گذارد. این نامهٔ انتقادی که یکی از امضا کنندگان آن کورنلیو مانسکو(Corneliu Mănescu)، رئیس سابق مجمع عمومی سازمان ملل بود، در روز ۱۰ مارس ۱۹۸۹ در روزنامهٔ نیویورک تایمز منتشر شد. نویسنده این نامه سیلویو بروکان بود که رهبر ایدئولوژیک «جبههٔ نجات ملی» محسوب می شود. پیش از این نیز به هنگام کنگرهٔ چهاردهم حزب کمونیست رومانی، نامه ای از سوی همین جبهه منتشر شد که از اعضای کنگره خواسته بود نیکلای چائوشسکو، رهبر حزب را از کار برکنار کنند.
آتش انقلاب رومانی در شهر کوچک مرزی، تیمیشوارا برافروخته شد. این شهر قبلاً هم شاهد ناآرامی هائی بود که توسط نیروهای امنیتی سریعاً در نطفه خفه شده بود. در این شهر، لاسلو توکس، کشیش وابسته به کلیسای رفورمیستی مجارستان روز ۱۰ دسامبر سال ۱۹۸۹، زیر فشار مسوولان حکومت کمونیستی اعلام کرد که ناگزیر به مهاجرت است. او مأموران امنیتی را به نفوذ در کلیسا و به مداخله در امور دینی و معنوی متهم کرده بود. این کشیش گمنام می گفت: «مردمی که در نخستین ساعات گرد آمدند از اعضا کلیسای خود ما بودند، اما بعد، ساعت به ساعت بسیاری از مردم شهر فارغ از باپتیست، ارتدکس، مجار و کاتولیک بودنشان و فارغ از کیش و آیین و ملیتشان به ما پیوستند».
روز بعد مسئولان حکومتی از جمله شهردار، به کلیسای کشیش توکس آمدند و از اجتماع کنندگان خواستند که پراکنده شوند. معترضان، آنان را هو کردند و تمامی راه های مجاور کلیسا را بستند. آن ها فریاد می زدند: آزادی! آزادی!
اکرم رومانی (انگلیسی: Akram Roumani؛ زادهٔ ۱ آوریل ۱۹۷۸) بازیکن فوتبال اهل مراکش بود.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۱۱:۱۷, ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۶ (UTC).
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال الفتح، باشگاه فوتبال خنک، و باشگاه ورزشی مغرب فاسی اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال مراکش بازی کرده است.
پادشاهی رومانی (به رومانیایی:Regatul României) پادشاهی مشروطه ای بود که میان ۱۳ مارس ۱۸۸۱ تا ۳۰ دسامبر ۱۹۴۷ میلادی با ۳ قانون اساسی (۱۸۶۶،۱۹۲۳ و ۱۹۳۸) در اروپای شرقی وجود داشت. پادشاهی رومانی با سلطنت کارول اول آغاز شد؛ کسی که، استقلال رومانی را در جنگ آزادی بخش رومانی کسب کرد. این پادشاهی با کناره گیری میخاییل اول در ۳۰ دسامبر ۱۹۴۷ میلادی از میان رفت. پس از سقوط این حکومت، دولت دست نشانده شوروی قدرت را در رومانی بدست گرفت.
جنگ یکپارچگی رومانی
از ۱۸۵۹ تا ۱۸۷۷ میلادی، رومانی از اتحاد با دول مولدووا و والاچیا بیرون آمد و تبدیل به حکومتی مستقل تحت فرمانروایی خاندان هوهن زولرن شد. طی سال های ۱۹۱۸-۱۹۲۰ در پایان جنگ جهانی اول، سرزمین های ترانسیلوانی، مولداوی شرقی (بیسارابیا) و بوکوفینای شمالی در خاک پادشاهی رومانی ادغام شدند که منجر به تشکیل رومانی بزرگ شد. در ۱۹۴۰، بیسارابیا، بوکوفینای شمالی، ترانسیلوانیای شمالی و دوبرویا جنوبی به طور رسمی به قلمرو شوروی، مجارستان و بلغارستان ملحق شدند. البته ترانسیلوانیا شمالی با پایان جنگ جهانی دوم، به رومانی بازگردانده شد. در ۱۹۴۷ میلادی، آخرین شاه رومانی مجبور به استعفاء گردید و جمهوری کمونیستی به رهبری حزب کمونیست رومانی جانشین نظام پادشاهی گشت.
آخرین شاه رومانی ، روز ۵ دسامبر ۲۰۱۷ در سن ۹۶ سالگی درگذشت.
با توجه به آمار ۱۹۳۰ رومانی، این کشور دارای ۱۸٬۰۵۷٬۰۲۸ نفر جمعیت بود. ۷۱٫۹% از این جمعیت را رومانیایی ها و ۲۸٫۱% را اقوام دیگر تشکیل می دادند:
پرچم رومانی برای اولین بار در ۰۱۸۴۸-۰۶-۲۶ ۲۶ ژوئن ۱۸۴۸ به رسمیت شناخته شد.به عنوان پرچم ملی و نشان ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب ۲:۳ می باشد.این پرچم دارای سه رنگ قرمز وزرد وآبی است.
رومانی
کشورهای جهان
فهرست سرودهای ملی کشورها
فهرست شعارهای ملی
ویکی پدیای انگلیسی
شهر ترگوویشته (به رومانیایی: Târgovişte) در شهرستان دمبوویتس در کشور رومانی واقع شده است. جمعیت این شهر ۸۹٬۴۲۹ نفر است. در ارتفاع ۲۸۰ متر از سطح دریا واقع شده است.
ترک های رومانی همچنین به عنوان رومانیایی های ترک, (ترکی استانبولی: Romanya Türkleri، رومانیایی: Turcii din România) شناخته می شوند. افراد با قومیت ترک که جزئی از گروه های اقلیت رومانی را تشکیل می دهند. با توجه به سرشماری سال ۲۰۱۱، ۲۸،۲۲۶ ترک ساکن در این کشور سکونت دارند، که تشکیل دهنده اقلیتی در حدود ۰٫۱۵ درصد از کل جمعیت رومانی می باشند. از این تعداد ۸۱٫۱٪ در منطقه تاریخی دوبروجا که امروزه بین دو استان کونستانس (۲۱٬۰۱۴ نفر) و تولجئا (۱٬۸۹۱ نفر) در جنوب شرقی کشور رومانی در مرز با بلغارستان نزدیک دریای سیاه قرار گرفته اند. ۸٫۵٪ معادل با ۲،۳۸۸ نفر در پایتخت رومانی، بخارست زندگی می کنند.
Constantin, Daniela L.; Goschin, Zizi; Dragusin, Mariana (2008), "Ethnic entrepreneurship as an integration factor in civil society and a gate to religious tolerance. A spotlight on Turkish entrepreneurs in Romania", Journal for the Study of Religions and Ideologies, ۷ (۲۰): ۲۸–۴۱
National Institute of Statistics (2002), Population by ethnic groups, regions, counties and areas (PDF), Romania - National Institute of Statistics
National Institute of Statistics (2011), Comunicat de presă privind rezultatele provizorii ale Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor – ۲۰۱۱ (PDF), Romania-National Institute of Statistics
Phinnemore, David (2006), The EU and Romania: Accession and Beyond, The Federal Trust for Education & Research, ISBN 1-903403-78-2
به دلیل جمعیت بزرگ ترک در بین اقلیت های رومانی، اسلام در رومانی در طول تاریخ نیز دارای اقلیت مسلمانان بوده که مهم ترین متمرکزشان در دوبروجا می باشد، که عمدتاً از قومیت ترک و تاتار تشکیل یافته است. جامعه مهمی از ترک تا سال ۱۹۷۰ در جزیره آدا کاله زندگی می کردند.
تظاهرات ضددولتی در رومانی بر ضد دولت سورین گریندانو از ژانویه ۲۰۱۷ چند روز پس از سوگند خوردن کابینهٔ او در رومانی آغاز شد. تظاهرات وقتی شروع شد که طرح هایی از سوی وزارت دادگستری رومانی در خصوص عفو برخی جرایم صورت گرفته و افزودن متمم به قوانین جزایی رومانی مطرح شد. (خصوصاً دربارهٔ سوءاستفاده از قدرت)
برگرداندن احکام صادر شده از دولت که بعضی از جرایم را نادیده گرفته بود و تغییر کدهای مجرمانه مربوط به فساد حکومتی
تغییر دولت
برگزاری انتخابات
شهرهای بسیاری در رومانی از جمله بخارست، کونستانسا، پلویشت، تیمیشوارا، یاش، کرایووا، کلوژ-نپوکا، ستو ماره، آلبا ایولیا، سیبیو، ترگو مورش، اسکندریه، الخ همچنین در محله های رومانیایی نشین سایر کشورهای جهان اعتراضهایی برپا شد: ملبورن، پرت (استرالیا), سیدنی وین، لینتس، زالتسبورگ بروکسل صوفیه تورنتو، مونترآل، کبک شانگهای پراگ کپنهاگ هلسینکی پاریس، مارسی، بوردو، لیون، مون پلیه، گرونوبل، تولوز برلین، بن، کلن، اشتوتگارت، فرانکفورت، مونیخ، الخ تفلیس آتن، سالونیک هنگ کنگ بوداپست بنگلور دوبلین تل آویو رم، میلان، بولونیا، الخ یوکوهاما لوکزامبورگ والتا کیشیناو آمستردام هوگسوند، السوند کراکوف مادرید، ایبیزا، اسپانیا، بارسلون، بیلبائو، پالما ده مایورکا، الخ استکهلم، یوتبری زوریخ بانکوک لندن، بریستول، بیرمنگام، ادینبرو، منچستر، الخ واشینگتن، دی.سی., شیکاگو، لس آنجلس، نیویورک، سن فرانسیسکو، سن دیگو، دالاس، الخ جنوبگان
علی رغم مخالفت های موسسات قضایی و عموم مردم، دولت تازه سوگند خورده رومانی در شب ۳۱ ژانویه به طور مخفیانه دست به تصویب فرمانی زد که کُد مجرمانه و کد رویه مجرمانه را دچار تغییر کرد.
کلاوس یوهانیس رئیس جمهور رومانی پس از دریافت نظرات مؤسسات قضایی دربارهٔ دستور اجرایی که آن را جرم زدایی عوامل دولتی می دانستند در ۲۰ ژانویه اعلام کرد که ریاست جمهوری از دولت درخواست کرده است از دستور خود صرف نظر کند .
تیپ ضدتروریسم رومانی (رومانیایی: Brigada Antiteroristă)، یک واحد عملیاتی ویژه از اداره اطلاعاتی رومانی است.
این واحد در تاریخ ۱۵ دسامبر سال ۱۹۷۷ تحت عنوان واحد ویژه ضدتروریستا(واحد مبارزه با تروریسم) با نام مخفف USLA، به دلیل تهدیدات تروریستی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم رومانی با آن روبرو بود، تأسیس شد.
USLA با تلاش های اعضا یا هواداران سازمان های تروریستی مختلف برای ورود به رومانی مواجه شد. سازمانهای تروریستی خود را به تهیه طرح های خشونت آمیز محدود نمی کردند، بلکه آنها سعی می کردند حملات تروریستی نیز انجام دهند، اهداف آنها به طور کلی نمایندگان رسمی خارجی ساکن در بخارست بودند.
در ۲۶ می ۱۹۸۵ دو تروریست عرب یک بمب را در زیر خودروی متعلق به رهبران دانشجویان سوریه در پارکینگ دانشگاه گروژوچه در بخارست نصب کردند. دو تن از افسران USLA در حالی که سعی می کردند بمب را خنثی کنند، با انفجار آن کشته شدند.
تیم ملی فوتبال رومانی یک تیم فوتبال بین المللی است که به نمایندگی از کشور رومانی به میدان می رود. این تیم زیر نظر فدراسیون فوتبال رومانی فعالیت می کند.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

رومانی در دانشنامه آزاد پارسی

رومانی (Romania)
موقعیت. جمهوری رومانی در اروپای جنوب شرقی، شمال شرقی شبه جزیرۀ بالکان، و در ساحل غربی دریای سیاه جای دارد و از شمال به اوکراین، از شرق به مولداوی و دریای سیاه، از جنوب به بلغارستان، و از غرب به صربستان و مجارستان محدود می شود. مساحت این کشور ۲۳۸,۳۹۰ کیلومتر مربع است و شهر بخارست پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور رومانی به بیضیِ نزدیک به دایره ای می ماند که درازای آن از شرق به غرب ۷۲۰ کیلومتر و حداکثر پهنای آن از شمال به جنوب ۵۱۵ کیلومتر است. رودخانۀ دانوب بخش عمدۀ مرز بلغارستان و نیمی از مرز صربستان را تشکیل می دهد و رودخانۀ پروتکشور مولداوی را از رومانی جدا می کند. انتهای جنوب شرقی کوه های کارپاتو انتهای شرقی آلپ های ترانسیلوانیو کارپات های جنوبی در نواحی مرکزی این کشور به هم می پیوندند و بلندترین نقطۀ رومانی یا کوه مولدوویانو، با ارتفاع ۲,۵۴۳ متر را در همین بخش جای می دهند. دامنۀ کوه های مزبور از هر سو به جلگه های ناهموار و پوشیده از تاکستان و باغ های میوه و کشتزارهای وسیع منتهی می شود و جلگۀ تیساکه در بخش غربی کشور واقع است تا مرز کشورهای مجارستان و صربستان گسترش می یابد. بخش شرقی ارتفاعات مرکزی، که تا رودخانۀ پروت امتداد دارد، به جلگۀ مولداوی ختم می شود و دامنه های جنوبی ارتفاعات مزبور، با نام جلگۀ والاکیا، تا درّۀ دانوب گسترده شده و شهر بخارست را در خود جا داده است. مهم ترین ناحیۀ گردشگری این کشور، موسوم به دوبروجا، در انتهای شرقی جلگۀ مزبور و میان رود دانوب و ساحل دریای سیاه واقع است. رودخانۀ دانوب مهم ترین رود کشور رومانی است و رود مرزی پروت و نیز رودهای اولت، موریش، و سیرِتو بسیاری رودهای دیگر که اغلب ریزابه های رود دانوب اند، این کشور را مشروب می کنند. رومانی دریاچه های کوچک بسیار دارد که بزرگ ترین آن ها به نام دریاچۀ رازِلمدر ساحل دریای سیاه و در جنوب دهانۀ رود دانوب واقع است. کشور رومانی از نظر اداری به ۴۱ بخش تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از بخارست تیمیشوارا، اورادیا، کلوژ ـ ناپوکا، یاشی، براشوو، کرایوواو پلویشت. رومانی دارای اقلیم معتدل با چهار فصل متمایز است. دمای هوا معمولاً در کوهستان ها خنک و در نواحی پست و کم ارتفاعی چون جلگه های والاکیا، مولداوی، و دوبروجا گرم است. میانگین دمای روزانۀ بخارست در دی ماه یک تا هفت درجۀ سانتی گراد و در تیرماه شانزده تا ۳۰ درجۀ سانتی گراد است، و میانگین بارندگی سالانۀ آن به ۵۷۹ میلی متر می رسد. ماه های فروردین تا خرداد و نیز شهریور و مهر فصل های پرباران این کشور است. بیشتر پوشش گیاهی جلگه های والاکیا و مولداوی پاک سازی شده و به باغستان ها و کشتزارهای وسیع تبدیل گردیده است. دامنۀ کوه ها از درختان برگ ریزی چون غان، راش، و بلوط پوشیده شده و پوشش گیاهی ارتفاعات از نوع درختان مخروطی مانند کاج و سپیدار است. رومانی از نظر حیات وحش غنی است و جانوران آن ، که اغلب در کوه های کارپات به سر می برند، عبارت اند از گراز، گرگ، سیاه گوش، روباه، خرس، بزکوهی، غزال، خرگوش، گورکن، راسو، و نیز انواع پرنده.
اقتصاد. رومانی پس از جداشدن از دنیای کمونیست، سیستم اقتصادی خود را به اقتصاد بازار آزاد نزدیک کرده است. یارانه های دولتی حذف شده، نظارت دولت بر قیمت ها ازبین رفته و خصوصی سازی سازمان ها و کارخانه ها در برنامۀ دولت قرار گرفته است. افزایش نرخ تورّم و بیکاری، از دشواری های پیش روی دولت رومانی است. کشاورزی به همان روال پیشین باقی مانده و تولید غلات، چغندر قند، میوه، و سبزیجات پایه های اقتصادی آن را تشکیل می دهند. دامداری و پرورش گوسفند در نواحی بانات و ترانسیلوانی رواج کامل دارد. با وجود این که رومانی به سبب داشتن منابعی چون نفت، زغال، گاز طبیعی، نمک، لیگنیت، آهن، مس، بوکسیت، اورانیوم، و منگنز کشوری نسبتاً غنی است؛ مع الوصف بیشتر سوخت و مواد خام مورد نیاز صنایع خود را از خارج وارد می کند. بخشی از نیروگاه های این کشور به شیوۀ برقابیکار می کنند و سوخت دیگر نیروگاه ها به شیوۀ حرارتی و با استفاده از سوخت وارداتی تأمین می شود. دولت های رومانی از ۱۹۶۰ فعالیت خود را بر تقویت صنایع سنگین، فلزکاری، و تولید ماشین آلات متمرکز کرده و همین امر موجب آلودگی شدید محیط زیست شده است. سطح زندگی مردم این کشور در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی پایین است و هنوز حدود ۹۹ درصد از مردم آن اتومبیل شخصی ندارند. بهداشت و درمان در این کشور رایگان است و تعداد پزشکان و تخت های بیمارستان در مقایسه با جمعیت آن درخور توجه است. تولید الکتریسیتۀ کشور مذکور ۵۲.۵میلیارد کیلووات ساعت، و سرانۀ مصرفی آن ۱,۶۲۷ کیلووات ساعت است. ذخیرۀ نفت رومانی ۱۰.۸میلیارد بشکه است و تولید سالانۀ آن به ۶.۳میلیون بشکه می رسد. ذخیرۀ گاز طبیعی این کشور ۳۷۰ میلیارد متر مکعب است و تولید سالانۀ آن به۱۳.۸ میلیارد متر مکعب بالغ می شود. مساحت جنگل های رومانی ۶.۲۵ میلیون هکتار و تولید چوب آن ۱۱.۶۵میلیون متر مکعب در سال است.
حکومت و سیاست. به موجب قانون اساسی دسامبر ۱۹۹۱، رومانی دارای نظام جمهوری چندحزبی با دو مجلس قانون گذاری است. مجلس شورای ملی رومانی ۳۴۳ عضو دارد که مردم آنان را انتخاب می کنند و مجلس سنای آن ۱۴۳ عضو دارد و دورۀ نمایندگی هر دو مجلس چهار سال است. رئیس جمهور عالی ترین مقام رسمی کشور است که با به دست آوردن دست کم دوسوم از آرای مجلس، برای یک دورۀ چهارساله برگزیده می شود. رهبر حزب حائز اکثریت در مجلس، مسئولیت نخست وزیری و تشکیل هیئت دولت را برعهده دارد.
مردم و تاریخ. جمعیت رومانی حدود۲۱,۴۱۳,۸۱۵ نفر است (۲۰۱۱) و تراکم نسبی آن به۸۹.۸ نفر در کیلومتر مربع می رسد. رشد سالانۀ جمعیت آن ۰.۳ـ درصد است و ۹۱ درصد از مردم آن را رومانیایی ها تشکیل می دهند.۹۸.۵ درصد از جمعیت این کشور مسیحی اند، ۵۳ درصدشان در شهرها زندگی می کنند، و زبان رسمی آنان رومانیایی است. میانگین امید به زندگی در این کشور ۷۰ سال است و ۹۸ درصد از بزرگسالان آن با سوادند. شاهزاده نشینهای والاکیا و مولداوی که در اواخر قرن ۱۳ م و اوایل قرن ۱۴ م در این سرزمین تأسیس شده بودند، در قرن ۱۵ تحت سلطۀ عثمانی ها قرار گرفتند. با رو به ضعف نهادن امپراتوری عثمانی در اواخر قرن ۱۸، رومانی تحت نفوذ و تسلط روسیه درآمد. در پایان جنگ کریمه(۱۸۵۶)، امیر نشین های والاکیا و مولداوی متحد شدند و کشور پادشاهی رومانی را تأسیس کردند و با پیمان ۱۸۷۸ برلین موجودیت و استقلال کشور رومانی رسمیت یافت. پس از جنگ جهانی اول وسعت خاک آن افزایش یافت و بسارابی، بوکووینا، و ترانسیلوانی به خاک آن ضمیمه شد. این کشور درخلال دو جنگ جهانی اول و دوم، دچار آشوب و جریان های تروریستی شد و اتحاد جماهیر شوروی ناحیۀ مولداوی را از تصرف آن خارج کرد. رومانی در ۱۹۴۱ به دول محور پیوست و علیه اتحاد جماهیر شوروی وارد جنگ شد و در ۱۹۴۴ به تصرف ارتش سرخ درآمد و در ۱۹۴۷ نظام حکومتی آن به جمهوری توده ای تبدیل شد. نیکلای چائوشسکودر ۱۹۶۵ به دبیرکلی حزب کمونیست رومانی رسید و در ۱۹۶۷ ریاست جمهوری این کشور را دردست گرفت. اعتصاب ها و راهپیمایی های ۱۹۸۷ و تظاهرات خونین ۱۹۸۹ به دستگیری و اعدام چائوشسکو و همسرش انجامید و این کشور از دنیای کمونیست خارج شد. براساس قانون اساسی ۱۹۹۱، نظام حکومتی آن به جمهوری چندحزبی با دو مجلس قانون گذاری تغییر یافت.

نقل قول های رومانی

رومانی کشوری مستقل در جنوب شرقی اروپا.
• «پرچم : پرچم رومانی شامل ۳ نوار رنگی عمودی است که از رنگ های آبی، طلایی و قرمز تشکیل شده است. رنگ های آبی نشانهٔ آسمان، رنگ زرد نشانهٔ ثروت و غنای خاک کشور رومانی و رنگ قرمز نشانهٔ شجاعت و دلاوری مردم رومانی است. تا قبل از ۱۹۹۰م، در زمینهٔ رنگ طلایی این پرچم آرم کشور رومانی نیز نقش می گردید . این آرم شامل یک پرچم کوچک رومانی، جنگل ها، کوه ها و خورشیدی در حال طلوع بود که دوشاخهٔ گندم از کناره ها آن جنگل ها و کوه ها و خورشید را دربرمی گرفت. در بالای این آرم ستارهٔ سرخ یا نشانهٔ کمونیست بودن کشور دیده می شد ولی در سال مذکور آرم رسمی کشور از روی پرچم حذف شد و اکنون فقط سه نوار آبی، طلایی و قرمز پرچم رسمی کشور را نشان می دهد.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

رومانی در جدول کلمات

معنی کلمه رومانی به عربی

روماني
روماني

رومانی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بخارست رومانی   • شهرهای رومانی   • رومانی تراکتور   • رومانی مقصدها   • تور رومانی   • فوتبال رومانی   • تحصیل در رومانی   • سیبیو رومانی   • معنی رومانی   • مفهوم رومانی   • تعریف رومانی   • معرفی رومانی   • رومانی چیست   • رومانی یعنی چی   • رومانی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی رومانی
کلمه : رومانی
اشتباه تایپی : v,lhkd
آوا : romAni
نقش : اسم خاص مکان
عکس رومانی : در گوگل


آیا معنی رومانی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )