انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1067 100 1

روناس

/ronAs/

معنی روناس در لغت نامه دهخدا

روناس. (اِ) روغناس. رناس. روین. روینک. عروق الصباغین. عروق ضمر. فوه. نباتی است رنگی که بیشتر در آذربایجان و حوالی یزد روید و رنگرزی را به کار آید. (یادداشت مؤلف ). به معنی همان رودنک که جامه بدان سرخ کنند. (انجمن آرا) (آنندراج ) (از شرفنامه ٔ منیری ) (از غیاث اللغات ). روین. (لغت فرس اسدی ) (فرهنگ اوبهی ). گیاهی است معروف که بدان جامه و ابریشم رنگ کنند و به عربی فوه و عروق الخمر خوانند. (برهان ). اسم فارسی فوةالصبغ است. (تحفه ٔ حکیم مؤمن ). گیاهی است از تیره ٔ روناسیان بسیار شبیه به شیرپنیر، دارای برگهای نوک تیز و گلهای کوچک و زرد. ارتفاع آن بدو متر می رسد ولی برگهای آن درشت تر است ، و از ریشه ٔ آن ماده ٔ قرمزرنگی به دست می آید که در رنگرزی به کار می رود. (فرهنگ فارسی معین ) : و از شهر بردع ابریشم خیزد و استران نیک و روناس و شاه بلوط و کرویا. (حدود العالم ).
تن ز سرما چو نیل و چون روناس
منجمد گشته در عروق دماء.
سپاهانی (از شرفنامه ).
ورجوع به روین شود.

معنی روناس به فارسی

روناس
( اسم ) گیاهی است از تیره روناسیان بسیار شبیه به شیر پنیر دارای برگهای نوک تیز و گلهای کوچک و زرد ارتفاع آن به دو متر میرسد ولی برگهای آن درشت تر است و از ریشه آن ماده قرمز رنگی بدست میاید که در رنگرزی بکار رود .
[Rubia] [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از روناسیان علفی و نیمه درختچه ای چندسالۀ خزنده یا بالارونده با حدود 60 گونه که بومی افریقا و نواحی معتدل آسیا و امریکا هستند؛ گل های کوچک آنها پنج گلبرگ زرد کم رنگ دارد و گل آذین شان خوشه ای متراکم است؛ از ریشۀ این گ...

معنی روناس در فرهنگ معین

روناس
(اِ.) گیاهی است پایا، دارای برگ های نوک تیز و گل های کوچک زرد که از ریشة آن مادة قرمز رنگی به دست می آید که در رنگرزی به کار می رود.

معنی روناس در فرهنگ فارسی عمید

روناس
گیاهی پایا و خودرو با برگ های نوک تیز و گل های کوچک زردرنگ که ریشۀ آن در تهیه رنگ قرمز کاربرد دارد، روین، رودن، رودنگ، روینگ، زغنار.

روناس در دانشنامه ویکی پدیا

روناس
روناس (نام علمی: Rubia tinctorum) نام یک گونه از تیره روناسیان (روبیاسه) است. گیاهی است که به حالت خودرو در مناطق مدیترانه، در شمال آفریقا و بعضی مناطق آسیا می روید. خاستگاه نخستین آن خاور نزدیک و قفقاز بوده است.
روناس در قدیم در ایران به صورت سنتی در تبریز، ارومیه، اراک، فارس و یزد کشت می گردید و امروزه نیز به صورت خودرو در استان مرکزی و ساوه به صورت علف هرز در باغ ها در و در استان فارس نیز به صورت گیاه مرتعی مشاهده می شود.
مهم ترین مورد استفاده از روناس در صنعت، رنگرزی پشم در صنعت قالی بافی و پارچه بافی است. ماده رنگی روناس (آلیزارین) امروزه به طور صنعتی نیز تهیه می شود، با این وجود امروزه، به دلیل کشف رنگ شیمیایی آنیلین، تا حدود زیادی اهمیت خود را از دست داده است.
ساقه این گیاه پوشیده از خارهای ریز می باشد و ارتفاع آن تا حدود دو متر می رسد. روناس با استفاده از خارهای ریزی که دارد به دیوار و درختان می چسبد و بالا می رود.
عکس روناس
روناس (نام علمی: Rubia) نام یک سرده از تیره روناسیان است. ساقه این گیاه پوشیده از خارهای ریز می باشد و ارتفاع آن تا حدود دو متر می رسد. روناس با استفاده از خارهای ریزی که دارد به دیوار و درختان می چسبد و بالا می رود.
روناس
روناسیان
روناس هندی (نام علمی: Oldenlandia) نام یک سرده از تیره روناسیان است.
جوهر روناس یا ۱،۲-دی هیدروکسی آنتراکینون ماده ای سرخ رنگ است که برای رنگرزی به رنگ روناسی از آن استفاده می شود.O=C2c1ccccc1C(=O)c3c2ccc(O)c3O
12-dihydroxy-910-anthracenedione
12-Dihydroxyanthraquinone Turkey red Mordant red 11 Alizarin B Alizarin red
O=C2c1ccccc1C(=O)c3c2ccc(O)c3O
شرکت رنگ سازی روناس یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده رنگ های ساختمانی، دریایی و صنعتی در ایران است.
شرکت روناس فعالیت خود را در سال ۱۳۵۳ شروع کرد و اکنون دارای ۴ خط کامل تولید به ظرفیت ۲۸۰۰۰ تن انواع رنگ و پوشش های حفاظتی، ۲ خط تولید رزین به ظرفیت ۱۴۰۰۰ تن و ۵ خط تولید قوطی و لوازم بسته بندی به ظرفیت ۴۰۰۰ تن در سال می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

روناس در دانشنامه آزاد پارسی

گروهی از گیاهان علفی پایا یا چوبی، متعلق به جنس Rubia، و خانوادۀ روناس، با گل های نرمادۀ کوچک قیفی شکل. روناس رنگرزیاز آن جمله است که در اروپا و آسیا رشد می کند و از ریشۀ قرمز آن رنگ قرمزی با نام آلیزارین به دست می آید. امروز این رنگ را به صورت مصنوعی از قطران زغال سنگ به دست می آورند. از جنس روناس در ایران حدود هشت گونه یافت می شود که در مناطق متفاوتی پراکنده اند. پیش تر زنان، روناس را می کوبیدند، الک می کردند و با آب سرد خمیر می کردند و با میلی مخصوص (معمولاً از جنس عاج فیل) بر ابرو می کشیدند. ابرو، پس از کشیدن روناس به رنگ پرطاووسی درمی آمد. برخی به همین رنگ بسنده می کردند، اما برخی بر روی آن وسمه نیز می کشیدند تا ابرو به رنگ پرکلاغی درآید.

ارتباط محتوایی با روناس

معنی روناس به انگلیسی

madder (اسم)
روناس ، ریشه روناس

روناس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

طرز ٠٣:٢٦ - ١٣٩٨/٠١/١٣
آذر در طب طب
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• روناس رنگ مو   • پودر روناس   • خواص روناس براي مو   • عکس روناس   • خواص روناس برای موی سر   • مضرات روناس   • ترکیب حنا و روناس   • روناس مو را چه رنگی می کند   • معنی روناس   • مفهوم روناس   • تعریف روناس   • معرفی روناس   • روناس چیست   • روناس یعنی چی   • روناس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روناس
کلمه : روناس
اشتباه تایپی : v,khs
آوا : ronAs
نقش : اسم
عکس روناس : در گوگل


آیا معنی روناس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )