انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 946 100 1

ریاضیات

/riyAziyyAt/

برابر پارسی: رایشگری

معنی ریاضیات در لغت نامه دهخدا

ریاضیات. [ ضی یا ] (ع اِ) ج ِ ریاضی. علوم ریاضی. علوم استخراج نتایج منطقی دستگاههای اصول موضوعه. (از دائرة المعارف فارسی ). و برای اطلاع از دستگاههای اصول موضوعه رجوع به دائرةالمعارف فارسی و ریاضی شود.

معنی ریاضیات به فارسی

ریاضیات
( اسم ) جمع ریاضیه علوم ریاضیه .
علم استخراج نتایج منطقی دستگاههای اصول موضوعه .
[mathematics of finance, mathematics of investment] [ریاضی] شاخه ای از ریاضیات کاربردی که در علم اقتصاد و امور مالی و تجاری و بانکداری و بیمه کاربرد وسیع دارد
[pure mathematics] [ریاضی] شاخه ای از علم ریاضیات که به مطالعه و بررسی اصول حاکم بر ریاضیات، باتوجه به ارزش ذاتی آنها، می پردازد، بی آنکه به کاربرد و فایدۀ مستقیم آنها نظر داشته باشد
[applied mathematics] [ریاضی] شاخه ای از علم ریاضیات که به مطالعۀ کاربردهای ریاضیات در حوزه های مختلف می پردازد

ریاضیات در دانشنامه ویکی پدیا

ریاضیات
ریاضیات یا ریاضی (در قدیم، هم چنین: اِنگارِش) را بیش تر دانش بررسی کمیتها و ساختارها و فضا و دگرگونی (تغییر) تعریف می کنند. دیدگاه دیگری ریاضی را دانشی می داند که در آن با استدلال منطقی از اصول و تعریف ها به نتایج دقیق و جدیدی می رسیم (دیدگاه های دیگری نیز در فلسفه ریاضیات بیان شده است). با اینکه ریاضیات از علوم طبیعی به شمار نمی رود، ولی ساختارهای ویژه ای که ریاضی دانان می پژوهند بیشتر از دانش های طبیعی به ویژه فیزیک سرچشمه می گیرند و در فضایی جدا از طبیعت و محض گونه گسترش پیدا می کنند، به طوری که علوم طبیعی برای حل مسائل خود به ریاضی بازمی گردند تا جوابشان را با آن مقایسه و بررسی کنند.
علوم طبیعی، مهندسی، اقتصاد و پزشکی بسیار به ریاضیات تکیه دارد ولی ریاضی دانان گاه به دلایل صرفاً ریاضی (و نه کاربردی) به تعریف و بررسی برخی ساختارها می پردازند.
ریاضیات بابلیان که به آن ریاضیات آشوری-بابلی هم می گویند ریاضیاتی است که در میان مردمان میان رودان از روزهای نخست فرمانروایی سومریان تا سرنگونی بابل در ۵۳۹ پیش از میلاد کاربرد داشته و گسترش یافته است. نوشته های ریاضیاتی بابلیان فراوان است و به خوبی ویرایش شده است. ریاضیات بابلیان را از دیدگاه زمانی می توان به دو بخش تقسیم کرد، یکم دورهٔ بابلیان باستان (از ۱۸۳۰ تا ۱۵۳۱ پیش از میلاد) و دوم بیشتر مربوط به دورهٔ سلوکیان در حدود سه تا چهار سده پیش از میلاد. از دیدگاه محتوا، تفاوت آشکاری میان دو دوره دیده نمی شود از این رو می توان گفت ریاضیات بابلیان در نزدیک به دو هزار سال وضعیت ثابتی داشته است.
داده های ما پیرامون دانش ریاضیاتی بابلیان از نزدیک به ۴۰۰ گِل نوشتهٔ رسی که از زیر خاک بیرون کشیده شده، بدست آمده است. این گِل نوشته ها به خط میخی اند، هنگامی که گِل هنوز خیس بوده بر روی آن نوشته شده و بعد زیر نور خورشید یا در یک کوره خشک شده است. مباحث ارائه شده در این گِل نوشته ها عبارتند از: کسر، جبر، معادلهٔ درجه دو و سه و قضیهٔ فیثاغورس است. در یکی از این گِل نوشته ها هم تقریبی برای 2 {\displaystyle {\sqrt {2}}} ارائه شده است که تا سه رقم در مبنای ۶۰ دقیق بوده است (برابر با ۷ رقم در مبنای ده).
ریاضیات چیست؟ کتابی است از ریچارد کورانت و هربرت رابینز، که برای آشنایی دانشجویان ریاضی و افراد غیرمتخصص به گسترهٔ ریاضیات نوین نوشته شده است. ویرایش نخست آن در سال ۱۹۴۱ چاپ شد و به نظریهٔ اعداد، هندسه، توپولوژی و حسابان می پرداخت. در سال ۱۹۹۶ ویرایش دوم آن چاپ شد که در آن، یان استوارت بخشی برای آشنایی با پیشرفت های اخیر ریاضی افزوده است.
آلبرت اینشتین: "این کتاب بیان روشنی از مفاهیم و روشهای اساسی در تمام عرصه ریاضیات است."
کتاب "ریاضیات چیست؟" توسط سیامک کاظمی در سال ۱۳۷۹ به فارسی ترجمه شده و نشر نی آن را منتشر کرده است.
ریاضیات چیست؟ کتابی است از ریچارد کورانت و هربرت رابینز، که برای آشنایی دانشجویان ریاضی و افراد غیرمتخصص به گسترهٔ ریاضیات نوین نوشته شده است. ویرایش نخست آن در سال ۱۹۴۱ چاپ شد و به نظریهٔ اعداد، هندسه، توپولوژی و حسابان می پرداخت. در سال ۱۹۹۶ ویرایش دوم آن چاپ شد که در آن، یان استوارت بخشی برای آشنایی با پیشرفت های اخیر ریاضی افزوده است.
آلبرت اینشتین: "این کتاب بیان روشنی از مفاهیم و روشهای اساسی در تمام عرصه ریاضیات است."
کتاب "ریاضیات چیست؟" توسط سیامک کاظمی در سال ۱۳۷۹ به فارسی ترجمه شده و نشر نی آن را منتشر کرده است.
ریاضیات در جهان اسلام به شیوه رسمی و مدون با محمد بن موسی خوارزمی آغاز گردید. در آثار خوارزمی سنت های ریاضی در یونان، ایران و هند با هم ترکیب شده است. مهم ترین اثر خوارزمی، الجبر و المقابله است.
پس از خوارزمی، ابویوسف کندی به تکمیل جبر روی آورد. در عصر ترجمه، آثار آپولونیوس، نیکوماخوس و ارشمیدس به عربی ترجمه شد. ابوالوفا بوزجانی، نخستین شارح کتاب خوارزمی بود، که به تکمیل مبحث معادلات پرداخت. ابن سینا، از دیگر ریاضیدانان مسلمان بود؛ وی شرحی بر آثار دیوفانت نوشت. نصیرالدین طوسی، رییس رصدخانه مراغه نیز کتاب هایی در زمینه ریاضی تألیف نمود. عمر خیام نیز تألیفات ریاضی مشتمل بر تحقیق در اصل موضوع اقلیدس و حساب و جبر دارد. غیاث الدین جمشید کاشانی، کاشف حقیقی کسر اعشاری بوده و اندازه صحیح عدد پی را به دست آورده بود؛ کتاب مفتاح الحساب وی به زبان عربی است. معروف ترین چهره ریاضی در قرن دهم، بهاءالدین عاملی است. در نزد مسلمین، ریاضیات به علم عدد، هندسه و جبر تقسیم می شده است.
دانسته های این دوران رفته رفته راه خود را به ممالک غرب پیدا کردند و در شکل گیری رنسانس تاثیرات محسوسی گذاشتند. بطور نمونه، لئوناردو فیبوناچی را مسئول معرفی شیوه عددنویسی هندو-عربی منتج این دوران، و جایگزین کردن سیستم عددنویسی رومی در اروپا با این شیوه دانسته اند. و یا در باب اعداد کسری، محمدبن حصار را مبدع خط کسری دانسته اند، که در اروپا Vinculum نام گرفت.
ریاضیات زیستی یکی از گرایش های ریاضی کاربردی می باشد. گر چه این رشته دارای قدمت طولانی می باشد اما اخیرا به عنوان یک میان رشته بین ریاضی و زیست شناسی مورد توجه بسیاری از دانشمندان و بزرگان این دو رشته قرار گرفته است، به گونه ای که پیش بینی می شود هزارهٔ سوم میلادی به این رشته اختصاص خواهد داشت. تحقیق در این رشته مستلزم داشتن اطلاعات کامل در یکی از گرایش های ریاضی و شناخت مسئله زیستی مورد تحقیق می باشد. هدف کلی این رشته استفاده از تکنیک ها و ابزار ریاضی برای یافتن مدل و بررسی مسائل زیستی است. از مسائل تحقیقاتی این رشته می توان به موضوعات زیر اشاره کرد:
Population dynamics
مجلات Journal of Theoretical Biology ، The Bulletin of Mathematical Bilogy و Journal of Mathematical Biology از مجلات معروف در این رشته می باشند که می توان برخی از تحقیقات انجام شده در این گرایش را در آن ها یافت.
Modelling cell and molecular biology
Modelling physiological systems
بدلیل وابستگی علم ستاره شناسی به علم فیزیک که خود این علم، دانش اندازه گیری و محاسبه است، وجود روشهایی برای محاسبات ریاضی در نجوم لازم و غیر قابل اجتناب می نماید. در ادامه انواع متفاوتی از این محاسبات فهرست شده اند.
ریاضیات گسسته که به آن «ریاضیات محدود» یا «ریاضیات تصمیم» نیز می گویند، به بخش هائی از ریاضیات گفته می شود که با ساختارهای گسسته (یعنی ساختارهایی که در آن ها مفهوم پیوستگی وجود ندارد) سر و کار دارد. بیش تر مواردی که در ریاضیات گسسته مورد بررسی قرار می گیرند مجموعه های شمارش پذیر هستند. مانند اعداد صحیح و گراف های محدود و زبان های رسمی.
منطق
ریاضیات گسسته به دلیل کاربردهای زیاد در علوم رایانه در دهه های گذشته کاربرد زیاد یافته است. مفاهیم و نشانه های ریاضیات گسسته برای مطالعه الگوریتم های رایانه و زبان های برنامه نویسی مورد استفاده قرار گرفته است. در بعضی دانشگاه ها ریاضیات محدود به مفاهیمی از ریاضیات گسسته اطلاق می شود که در تجارت کاربرد داشته اند؛ ولی ریاضیات گسسته به مباحث تخصصی علوم رایانه می پردازد.
نظریه مجموعه ها
برخی از بخش های ریاضیات گسسته عبارت اند از:
نظریه اعداد
ترکیبیات
نظریه گراف
جبر خطی
الگوریتمیک
نظریه اطلاعات
هندسه دیجیتال
نظریات محاسبه پذیری و پیچیدگی-محدودیت های عملی و نظری الگوریتم ها
نظریه احتمالات مقدماتی و زنجیره مارکوف
توابع
مجموعه های ترتیب جزئی
اثبات ها
شمارش و رابطه
ریاضیات محاسباتی شامل پژوهش ریاضی در شاخه هایی از علوم است که محاسبه نقش مهم و کلیدی ایفا می کند. منظور از محاسبه، الگوریتم ها، روش های عددی و روش های نمادین است. محاسبه در پژوهش پیشرو است. ریاضیات محاسباتی در دهه ۱۹۵۰ میلادی به عنوان شاخه ای متفاوت از ریاضیات کاربردی پدید آمد.
علم محاسبات، یا محاسبات علمی یا مهندسی محاسباتی یا مهندسی و علم محاسبه
حل مسائل ریاضی با شبیه سازی کامپیوتری بر خلاف روش های تحلیلی ریاضی کاربردی
روش های عددی مورد استفاده در محاسبات علمی مانند جبر خطی عددی، حل عددی معادلات دیفرانسیل جزئی
روش های تصادفی مانند روش های مونت کارلو و سایر نمایش های عدم قطعیت در محاسبات علمی به طور مثال اجزاء محدود تصادفی
ریاضیات محاسبات علمی که از منظر ریاضی شامل اثبات های ریاضی است مانند آنالیز عددی و نظریه روش های عددی و از منظر علوم نظری رایانه شامل نظریه محاسبات و پیچیدگی محاسیاتی
محاسبات نمادین و دستگاه های جبر کامپیوتری
پژوهش به کمک کامپیوتر در شاخه های مختلف ریاضی مانند منطق (اثبات یارانه ای برهان)، ریاضیات گسسته، و ...
زبان شناسی محاسباتی، استفاده از تکنیک های ریاضی و کامپیوتر در زبان های طبیعی
هندسه جبری محاسباتی
نظریه گروه محاسباتی
هندسه محاسباتی
نظریه اعداد محاسباتی
توپولوژی محاسباتی
آمار محاسباتی
نظریه الگوریتمی اطلاعات
نظریه الگوریتمی بازی ها
ریاضیات محض (به انگلیسی: Pure mathematics) آن بخش از فعالیت های ریاضی است که به آن فارغ از انگیزه های عملی و کاربردی پرداخته می شود. این نوع فعالیت در زمینه ریاضیات از قرن هجدهم میلادی رایج بوده است. در آن زمان این رشته که به «ریاضیات نظری» هم معروف بود، کاری به کاربردهای رایج ریاضیات مثل ناوبری و ستاره شناسی و فیزیک و مهندسی نداشت.
با آن که ریاضی محض فارغ از مسائل کاربردی است ولی بسیاری از مسائل ریاضی محض ریشه در مسائل عملی و کاربردی دارد. در عین حال برخی مباحث نظری صرف و مجرد ریاضی که ظاهراً هیچ ربطی به مسائل عملی و کاربردی ندارد ناگهان به کار رشته های دیگر می آید. یکی از نمونه های معروف این امر کاربرد جبر ماتریسی توسط هایزنبرگ فیزیک دان آلمانی در کارهای مکانیک کوانتم است.
ریاضیات مهندسی (انگلیسی: Engineering mathematics) شاخه ای از ریاضیات کاربردی در مورد روش ها و تکنیک های ریاضی است، که اغلب در حوزه های مهندسی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. ریاضیات مهندسی یک شاخه میان رشته ای است، که نیازهای مهندسین را در مباحث عملی، نظری و کاربردی (مانند فیزیک مهندسی و زمین شناسی مهندسی و غیره) پوشش می دهد.
ریاضیات نسبیت عام به ساختارها وروشهای ریاضیاتی گوناگونی گفته می شود که در مطالعه و فمولبندی نظریه نسبیت عام آلبرت اینشتین به کار می روند. ابزار اصلی در این نظریه هندسی، میدانهای تانسوری هستند که بر روی یک خمینه شبه ریمانی که فضازمان را نمایش می دهد، تعریف می شوند.
ریاضیات و هنراز راه های متنوعی با هم در ارتباطند. ریاضیات خود به عنوان یک هنر که با زیبایی برانگیخته شده توصیف شده است. ریاضیات می تواند در هنرهایی مانند موسیقی، رقص، نقاشی، معماری، مجسمه سازی و پارچه بافی درک شود. اگر چه تمرکز این مقاله بر روی ریاضیات در هنرهای تجسمی است. ریاضیات و هنر یک رابطه تاریخی طولانی دارند. هنرمندان ریاضیات را از قرن ۴ قبل از میلاد استفاده می کرده اند. زمانی که مجسمه ساز یونانیPolykleitos کنن خود را، تعیین کننده تناسب براساس نسبت ۱:√۲ برای مرد برهنه ایده آل، نوشت. ادعاهای جالبی به صورت مداوم برای استفاده از نسبت طلایی در هنر و معماری باستانی بدون مدرک موثق اراِیه شده است. در رنسانس ایتالیایی Luca Pacioli رساله تأثیرگذار خود به اسم (Divina(1509، مصور با حکاکی های چوبی لئوناردو داوینچی، در استفاده از نسبت طلایی در هنر نوشت.
ریاضیات کاربردی شاخه ای از ریاضیات است که از یک سو به کاربرد ریاضیات در رشته های دیگر می پردازد؛ (مدل)، و از سوی دیگر سعی دارد مبانی نظری ریاضیات محض را به مبانی عملی نزدیک تر کند و به عنوان پلی بین ریاضیات محض و علوم کاربردی عمل کند. از زمینه های مختلف آن، می توان به آنالیز عددی، نظریهٔ معادلات دیفرانسیل، بهینه سازی، نظریه اطلاعات، نظریه بازی ها و فیزیک ریاضی اشاره کرد.
معمولاً به واسطهٔ مدل های ریاضی ست که ریاضیّات را به زمینه های دیگر اعمال می کنند. به عنوان زیر شاخه های مهم ریاضیّات کاربردی، می شود از تحقیق در عملیات، دینامیک سیّالات، نسبیّت عددی (numerical relativity)، و معادلات ماکسول نام برد. همچنین بخش های مهمی از مباحث مربوط به علوم کامپیوتر و آمار و احتمال نیز در این شاخه مورد بحث قرار می گیرند. بخش عظیمی از ریاضیات گسسته نیز در ارتباط تنگاتنگ با بخش هایی از ریاضیات کاربردی است.
در بعد آموزش دانشگاهی در ایران روش آموزش ریاضیات کاربردی در ایران در دانشگاه ها تفاوت های زیادی دارد و معمولاً بر مبنای قدرت هیئت علمی و زمینه تخصصی به یکی از گرایش های مرتبط با ریاضیات محض، علوم کامپیوتر، مهندسی صنایع، مدیریت و افتصاد و آمار نزدیک می شود. عموماً سر فصل دروس ریاضی کاربردی در بیشتر دانشگاه ها هستهٔ اصلی دروس این شاخه ها را شامل می شود و بر اساس علاقه و نیاز دانشجویان و امکانات علمی دانشگاه دانشجویان می توانند در یکی از شاخه های مرتبط آموزش ببینند.
اتحادیه جهانی ریاضیات سازمان غیر دولتی و بین المللی ای است که برای توسعه و ترویج دانش ریاضی فعالیت می کند. اعضای آن سازمان ها و انجمن های ریاضی کشوری در بیش از ۶۵ کشور جهان هستند.
انفجار ریاضیات (به فرانسه : L'explosion des mathématiques) نام کتابی است دربارهٔ کاربست های ریاضیات در علوم، فناوری و دیگر جنبه های زندگی، که توسط انجمن ریاضی فرانسه و انجمن ریاضیات کاربردی و صنعتی فرانسه تدوین و به کوشش دکتر ارسلان شادمان و انجمن ریاضی ایران به زبان فارسی ترجمه شده است. این کتاب که در در شهریور ۱۳۸۴ انتشار یافته است به صورت کتاب الکترونیکی در قالب پی دی اف از وب گاه انجمن ریاضی ایران قابل دریافت است.
بنیان های ریاضیات نامی ست که به زمینه های ویژه ای در ریاضیات داده شده است. عمده ترین این زمینه ها عبارت است از:
منطق ریاضی
جستجو برای یافتن دیگر بنیان های ریاضیات همچنان بین فلاسفه ریاضیات ادامه دارد.
نظریه اصل موضوعی مجموعه ها
نظریه برهان
نظریه مدل
نظریه بازگشتی
پروژه تبارشناسی ریاضیات یک پایگاه داده تحت وب برای تبارشناسی علمی ریاضی دانان است. این پایگاه تا سپتامبر سال ۲۰۱۰ دربردارندهٔ اطلاعات بیش از ۱۶۰٬۰۰۰ دانشمندی بوده است که در سطح پژوهش به ریاضیات کمک کرده اند. هر مدخل پروژهٔ تبارشناسی ریاضیات برای یک ریاضی دان معمولی دارای مدرک دکترا، دربردارندهٔ اطلاعاتی مانند نام دریافت کنندهٔ دکترا، نام نهاد دهندهٔ دکترا (مادر علمی)، سال اعطای مدرک و فارغ التحصیلی، عنوان پایان نامه، و نام استاد راهنمای پایان نامه می باشد. از سال ۲۰۰۶ یک فهرست ۵۰ نفره از اساتیدی که بیشترین دانشجوی مقطع دکترا را راهنمایی کرده اند، به وب گاه افزوده شد. در صفحهٔ تبارشناسی این افراد فهرست دانشجویان دکترای آن ها گنجانده شده است. از سال ۲۰۰۷ نیز پیوند به فهرست آثار منتشرشدهٔ افراد در وب گاه MathSciNet به مدخل تبارشناسی افزوده شد. همچنین برای کسانی که در وب گاه بایگانی تاریخچه ریاضیات مک تیوتر دارای شرح حال هستند، پیوند به زندگی نامه درج می شود.
پیشرفت های ریاضیات (به انگلیسی: Advances in Mathematics) یک مجله تخصصی ریاضیات محض است که در سال ۱۹۶۱ بنیانگذاری شده است. این مجله ۱۸ شماره در هر سال در ۳ جلد به چاپ میرساند.
تاریخ ریاضیات حوزه ای از مطالعات که به عنوان تاریخ ریاضیات شناخته می شود در درجه اول به منشا اکتشافات در ریاضی و در درجه های پایین تر به تحقیق و تفحص بر روی روش های ریاضی و یادداشت های ثبت شده پیشین می پردازد. قبل از عصر مدرن و گسترش جهانی اطلاعات، توسعه نمونه های مکتوب ریاضی فقط در چند حوزه خاص بوده است.
قدیمی ترین متن های ریاضی در دسترس: پلیمپتن ۳۲۲ (ریاضیات بابلی ۱۹۰۰ سال قبل از میلاد) ، پاپیروس رایند (ریاضیات مصری ۱۸۰۰-۲۰۰۰ قبل از میلاد) و پاپیروس مسکو (ریاضیات مصری ۱۸۹۰ قبل از میلاد) می باشند.
همگی این متون قضیه فیثاغورس را مورد توجه قرار می دهند. به نظر می رسد که این قضیهٔ معروف، قدیمی و گسترده ترین پیشرفت ریاضی پس از حساب و هندسه پایه است.
جایزه بریکترو در ریاضیات (انگلیسی: Breakthrough Prize in Mathematics) جایزه ای اعلام شده در سال ۲۰۱۳ است که بودجه آن توسط یوری میلنر و مارک زاکربرگ تأمین می شود و یکی از جوایز سه گانهٔ «جایزه بریکترو» محسوب می شود که هر ساله اهداء می شود.
جایزه روث لیتل ساتر در ریاضیات جایزه ای در ریاضیات است که از سوی انجمن ریاضی آمریکا در سال ۱۹۹۰ بنیاد گذاشته شد. این جایزه برای تشویق زنان در کار روی علم بوجود آمد. این جایزه به عنوان هدیه ای از سوی جوآن برمن ریاضی دان برای خواهرش بانو روث لیتل ساتر بنیاد نهاده شد.
آزمون پایه هشتم تیمز در ۲۰۱۱
روند بین المللی مطالعات علمی و ریاضیات (انگلیسی: Trends in International Mathematics and Science Study) یا به مخفف تیمز (به انگلیسی: TIMSS) یک مجموعه ارزش یابی بین المللی از دانش ریاضیاتی و علمی دانش آموزان در سراسر جهان است. دانش آموزان شرکت کننده از سیستم های آموزشی مختلف (کشورها یا قسمت های مختلف یک کشور) با توجه به توسعه اقتصادی، موقعیت جغرافیایی و جمعیت آورده می شوند. در هر سیستم آموزشی مورد بررسی، حداقل ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دانش آموز ارزیابی شده اند. داده های متنی درمورد اوضاع یادگیری ریاضیاتی و علمی دانش آموزان، از دانش آموزان، معلمانشان، عوامل مدرسه و اولیایشان توسط پرسشنامه گردآوری شده اند.
تیمز یکی از مطالعاتی است که توسط IEA انجام می شود تا به سیستم های آموزشی جهان کمک کند تا بتوانند موفقیت آموزشی دانش آموزانشان را با سیستم های آموزشی دیگر مقایسه کنند و از تجارب دیگر سیستم ها برای طراحی سیاست آموزشی مؤثر استفاده کنند. این ارزیابی اولین بار در سال ۱۹۹۵ انجام گردید و پس از آن هر چهار سال یک بار انجام می گردد. از اینرو اطلاعات نموداری مربوط از برخی از سیستم های آموزشی از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ وجود دارد.تیمز دانش آموزان مقطع چهارم و هشتم (در قدیم مطابق با سوم راهنمایی بود) را مورد ارزیابی قرار می دهد. ارزیابی پیشرفته تیمز نیز از دانش آموزان سال آخر دبیرستان آزمون های پیشرفته ریاضیات و فیزیک می گیرد.
برخی کشورهای دنیا مانند نروژ نسبت به نتایج این آزمون و آزمون پرلز آن قدر حساسند که نمره پایین تر از حد استاندارد دانش آموزان، به برکناری وزیر آموزش این کشور منتهی می شود.
این دانشمند قرن هجدهمی ، لئونارد اولر ، (به آلمانی: Leonhard Euler) در میان پرکارترین و موفق ترین افراد در رشته ریاضیات هست .کار خای او در معرفی و عمومی کردن نماد ها در ریاضیات و مخصوصا آنالیز ریاضی تاثیرگذار بود.
شبه ریاضیات نوعی از فعالیت های ریاضی-مانند است که تحت چارچوب، تعاریف، قوانین و دقت و نازک بینی ریاضیات رسمی کار نمی کند.
فلسفه ریاضیات، شاخه ای از فلسفه است که به بنیادهای وجودی ریاضیات و مباحث مربوط به معرفت شناسی ریاضیات می پردازد. فلسفه ریاضی ، شاخه ای از فلسفه است که با پرسش های فلسفی بر آمده از علم ریاضیات سروکار دارد. از مکتب های فلسفه ریاضی می توان به منطق گروی،شهود گروی،فرمالیسم و واقع گرایی اشاره کرد.
در این صفحه عنوان هر مقاله ای که ربطی به ریاضیات داشته باشد، به ترتیب الفبائی می آید.
مبادی ریاضیات کتابی است در سه جلد نوشته برتراند راسل و آلفرد نورت وایتهد. این کتاب در ۱۹۱۰ و ۱۹۱۲ و ۱۹۱۳ منتشر شد. در ۱۹۲۷ ویراست دوم آن با مقدمه ای مهم منتشر شد. هدف این کتاب پایه گذاری تمام دانش ریاضیات بر چند اصل موضوع و با کاربردن قواعد منطق صوری است. انگیزه راسل و وایتهد در تالیف این کتاب آشنایی با کارهای گوتلوب فرگه در منطق بود.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ریاضیات در جدول کلمات

در ریاضیات (نظریه مجموعه ها) | به مجموعه ای که تعداد اعضای آن بی نهایت باشد | مجموعه••• گویند
نامتناهی
در ریاضیات یک تابع هموار چند ضابطه ای چند جمله ای است
اسپلاین
در ریاضیات یک تابع هموار چند ضابطه ای و چند جمله ای است
اسپلاین
رشته بسیار مهمی از ریاضیات عالی
دیفرانسیل
شاخه ای از ریاضیات که با تحلیل وقایع تصادفی سروکار دارد
احتمالات
مفهومی که در رشته های مختلف ریاضیات (با تعبیرات مختلف) به کار می رود و معمولا ً به معنای« فراتر از هر مقدار» است
بی نهایت

معنی ریاضیات به انگلیسی

mathematics (اسم)
ریاضیات ، علوم ریاضی

معنی کلمه ریاضیات به عربی

ریاضیات
رياضيات

ریاضیات را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی ریاضیات

مینا علمداری ٢١:٥٠ - ١٣٩٧/١٢/٠٨
پردازان، پردازشان
|

علی سیریزی ١٦:٣٣ - ١٣٩٨/٠٤/٢٠
ریاضیات_ریاضی_اِنگارِش_ مَزداهیک دانش بررسی کمیت‌ها و ساختارها و فضا و دگرگونی است.
همچنین ریاضی دانشی که در آن با استدلال منطقی از اصول و تعریف‌ها به نتایج دقیق و جدیدی رسیده می شود، می باشد
|

پیشنهاد شما درباره معنی ریاضیاتنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ریاضی ابتدایی   • ریاضی ابتدایی ششم   • ریاضی دبیرستان   • تاریخچه ریاضی   • ریاضی چیست   • ریاضی پنجم ابتدایی   • تعریف ریاضی   • ریاضی کنکور   • معنی ریاضیات   • مفهوم ریاضیات   • تعریف ریاضیات   • معرفی ریاضیات   • ریاضیات چیست   • ریاضیات یعنی چی   • ریاضیات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ریاضیات
کلمه : ریاضیات
اشتباه تایپی : vdhqdhj
آوا : riyAziyyAt
نقش : اسم
عکس ریاضیات : در گوگل


آیا معنی ریاضیات مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )