انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1075 100 1

ریاض

/riyAz/

معنی اسم ریاض

اسم: ریاض
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: روضه ها، باغها

معنی ریاض در لغت نامه دهخدا

ریاض. (ع مص ) ریاضت دادن و رام کردن اسب کره را. (از اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). رام کردن ستور. (تاج المصادر بیهقی ). || مراوضه. (ناظم الاطباء). رجوع به مراوضه شود.

ریاض. (ع اِ) ج ِ رَوضَة. (دهار) (منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (ناظم الاطباء). ج ِ روضة به معنی مرغزار، به تبدیل «و» به «ی » به جهت کسره ٔ ماقبل ، و فارسیان به معنی مفرد استعمال نمایند، مانند ملائک و مشایخ و عجایب و این از تصرفات فارسیان است. (آنندراج ) (از غیاث اللغات ). رجوع به روضة شود. || باغ و بوستان. (ناظم الاطباء) : اکنون در ریاض امن و... می چرد. (کلیله و دمنه ).
ز خشک آخور خذلان برست خاقانی
که در ریاض محمد چرید کشت رضا.
خاقانی (دیوان چ سجادی ص 14).
رعایای آن بقعه را در ریاض امن و جنان امان بداشت. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 396).
کشته ای خر کره ام را در ریاض
که مبادت بسط هرگز انقباض.
مولوی.
پهلوی تن ضعیف بود پشت دل قوی
صیدی که در ریاض ریاضت کند چرا.
سعدی.
در خزان هم گلش از باد نریزد صائب
هر ریاضی که در او مرغ خوش الحانی هست.
صائب (از آنندراج ).
ز صد ریاض یکی چون ریاض کوی تو نیست
نمی رسد به ریاض بهشت هیچ ریاض.
آصفی (از آنندراج ).
- رشک ریاض ارم ؛ یعنی رشک باغ ارم. (ناظم الاطباء).
- ریاض النعیم ؛ باغهای نعمت :
در عجم از داد تست بیشه ریاض النعیم
در عرب از یاد تست شوره حیاض النعم.
خاقانی.

ریاض. (اِخ ) پایتخت عربستان سعودی واقع در مرکز شبه جزیره ٔ عربستان ، دارای 150000 تن جمعیت ، و محصول آن خرماست. (فرهنگ فارسی معین ).

ریاض. (اِخ ) ابن رضابن احمد پاشابن محمد الصلح. متولد 1310 هَ. ق. و مقتول 1370 هَ. ق. از پیشوایان و رهبران و دانشمندان و مؤلفان نامی عرب بود و در استقلال لبنان سهمی بسزا داشت. (از اعلام زرکلی ). رجوع به همان مأخذ شود.

ریاض. (اِخ ) همدانی (یا بروجردی ). میرزا محمدجعفر ازگویندگان و علمای ریاضی و موسیقی قرن سیزدهم هجری بود و بسال 1268 هَ.ق. درگذشت. ابیات زیر از اوست :
هرکه را پیشه کمال است و بضاعت هنر است
غالب آن است که با ساده رخانش نظر است
راستی هر که نداردسر سودای بتان
بحقیقت حیوان است و به صورت بشر است.
نهان اگر تو ز چشم امیدوار منی
بدین خوشم که تو در خاطر فکار منی
چنان به یاد تو مستغرقم که پنداری
نشسته در بر و آسوده در کنار منی.
(از مجمعالفصحا ج 2 ص 147).
رجوع به فرهنگ سخنوران شود.

معنی ریاض به فارسی

ریاض
پایتخت عربستان سعودی واقع در مرکز شبه جزیره عربستان دارای ۳٠٠٠٠٠ تن جمعیت و محصول عمده آن خرماست .
باغها، جمع روضه
( اسم ) جمع روضه باغها .
همدانی . میرزا محمد جعفر از گویندگان و علمای ریاضی و موسیقی قرن سیزدهم هجری بود و بسال ۱۲۶۸ ق . در گذشت .
تذکره ای است در شرح حال شاعران که در قرن دوازدهم ه . نوشته شده و مولف آن علیقلی خان واله است .
تذکره ایست در شرح حال عارفان و مولف آن رضا قلی خان هدایت است .

معنی ریاض در فرهنگ معین

ریاض
[ ع . ] (اِ.) جِ روضه ، باغ ها.

معنی ریاض در فرهنگ فارسی عمید

ریاض
= روضه

ریاض در دانشنامه اسلامی

ریاض الابرار فی مناقب الائمه الاطهار نوشته سید نعمت الله جزائری (م ۱۱۱۲) است. ظاهرا قسمت مربوط به امیرالمؤمنین از این مجموعه موجود نیست و سه جلد فعلی به ترتیب در باره حضرت زهرا و حسنین علیهما السلام، امام چهارم تا یازدهم و جلد سوم اختصاص به امام عصر دارد.
با توجه به گرایش حدیثی مؤلف، کتاب شکل حدیثی به خود گرفته و با استفاده از منابع مختلف، روایات فراوانی در باره زندگی و مناقب ائمه نقل کرده است.منبع نقل روایات در این کتاب، آثار کهن و متاخر شیعه است هر چند غالب ارجاعات در پاورقی ها که توسط ناشر استخراج شده به منابع یاد شده در متن نیست. توجه مؤلف در بیشتر موارد به آثار شیعه بوده ولی گاه روایاتی هم از منابع یا محدثان اهل سنت نقل می کند.جزائری در مواردی از کتاب به اظهار نظر نیز پرادخته و یا توضیحاتی در خصوص اخبار و گزارش ها بیان کرده است.
ریاضُ الاَبْرار فی مَناقب الائمّة الاَطْهار کتابی عربی نوشته سید نعمت الله جزائری (متوفای ۱۱۱۲) است. این اثر در سه جلد بوده که جلد اول درباره نبی اکرم(ص) و علی(ع)، جلد دوم درباره فاطمه زهرا(س)، حسنین(ع)، امام چهارم تا یازدهم و جلد سوم اختصاص به امام عصر(عج) دارد. این اثر، گرایشی حدیثی دارد و مؤلف در برخی موارد توضیحاتی را ارائه کرده است. در چاپ موجود کتاب، قسمت مربوط به پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین از این مجموعه موجود نیست.
سید نعمت اللّه جزایری، از علمای شیعی قرن یازدهم و دوازدهم و سرسلسله خاندان مشهور علمی و دینی سادات جزایری بود که نسب وی به امام کاظم(ع) می رسد. سید نعمت الله شاگرد عالمان نامداری همچون علامه مجلسی، آقا جمال خوانساری، ملا محسن فیض کاشانی و شیخ حر عاملی بود. نوشته های به جامانده از سیدنعمت اللّه جزایری فراوان است، چنانچه او را به سرعت قلم و کثرت تألیفات وصف کرده اند. از جمله آثار معروف او الانوار النعمانیة، قصص الانبیاء و کتاب کشکولی زَهر الربیع است. او یکی از علمای طرازِ اول مسلک اخباری محسوب می شود.
ریاض الأبرار فی مناقب الأئمة الأطهار، تألیف سید نعمت الله جزائری (1050-1112ق)، کتابی است پیرامون مناقب و زندگی نامه ائمه شیعه (به جز حضرت علی(ع))، به اضافه حضرت زهرا(ع) که به زبان عربی نوشته شده است.
کتاب با مقدمه کوتاهی از نویسنده آغاز و مطالب در سه جلد، تنظیم شده است.
این اثر، گرایشی حدیثی دارد و مؤلف در برخی موارد توضیحاتی پیرامون احادیث را ارائه کرده است. منبع نقل روایات در این کتاب، آثار کهن و متأخر شیعه است؛ هرچند غالب ارجاعات در پاورقی ها که به وسیله ناشر استخراج شده، به منابع یادشده در متن نیست.
توجه مؤلف در بیشتر موارد به آثار شیعه بوده، ولی گاه روایاتی هم از منابع یا محدثان اهل سنت نقل کرده است.
در مقدمه، به موضوع کتاب اشاره شده است.
با توجه به گرایش حدیثی مؤلف، کتاب شکل روایی به خود گرفته و با استفاده از منابع مختلف، روایات فراوانی درباره زندگی و مناقب ائمه(ع) نقل شده است. نویسنده در مواردی از کتاب به اظهار نظر نیز پرادخته و یا برخی از اخبار و گزارش ها را توضیح داده است.
ریاض الابرار فی مناقب الائمه الاطهار نوشته سید نعمت الله جزائری (م ۱۱۱۲) است.
ظاهرا قسمت مربوط به امیرالمؤمنین از این مجموعه موجود نیست و سه جلد فعلی به ترتیب در باره حضرت زهرا و حسنین علیهما السلام، امام چهارم تا یازدهم و جلد سوم اختصاص به امام عصر دارد.با توجه به گرایش حدیثی مؤلف، کتاب شکل حدیثی به خود گرفته و با استفاده از منابع مختلف، روایات فراوانی در باره زندگی و مناقب ائمه نقل کرده است.
منبع نقل روایات
منبع نقل روایات در این کتاب، آثار کهن و متاخر شیعه است هر چند غالب ارجاعات در پاورقی ها که توسط ناشر استخراج شده به منابع یاد شده در متن نیست. توجه مؤلف در بیشتر موارد به آثار شیعه بوده ولی گاه روایاتی هم از منابع یا محدثان اهل سنت نقل می کند.جزائری در مواردی از کتاب به اظهار نظر نیز پرادخته و یا توضیحاتی در خصوص اخبار و گزارش ها بیان کرده است.
ریاضُ الاَبْرار فی مَناقب الائمّة الاَطْهار کتابی عربی نوشته سید نعمت الله جزائری (متوفای ۱۱۱۲) است. این اثر در سه جلد بوده که جلد اول درباره نبی اکرم(ص) و علی(ع)، جلد دوم درباره فاطمه زهرا(س)، حسنین(ع)، امام چهارم تا یازدهم و جلد سوم اختصاص به امام عصر(عج) دارد. این اثر، گرایشی حدیثی دارد و مؤلف در برخی موارد توضیحاتی را ارائه کرده است. در چاپ موجود کتاب، قسمت مربوط به پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین از این مجموعه موجود نیست.
سید نعمت اللّه جزایری، از علمای شیعی قرن یازدهم و دوازدهم و سرسلسله خاندان مشهور علمی و دینی سادات جزایری بود که نسب وی به امام کاظم(ع) می رسد. سید نعمت الله شاگرد عالمان نامداری همچون علامه مجلسی، آقا جمال خوانساری، ملا محسن فیض کاشانی و شیخ حر عاملی بود. نوشته های به جامانده از سیدنعمت اللّه جزایری فراوان است، چنانچه او را به سرعت قلم و کثرت تألیفات وصف کرده اند. از جمله آثار معروف او الانوار النعمانیة، قصص الانبیاء و کتاب کشکولی زَهر الربیع است. او یکی از علمای طرازِ اول مسلک اخباری محسوب می شود.
با توجه به گرایش حدیثی مؤلف، کتاب شکل روایی به خود گرفته و با استفاده از منابع مختلف، روایات فراوانی درباره زندگی و مناقب ائمه نقل کرده است. جزائری در مواردی از کتاب به اظهار نظر نیز پرادخته و یا برخی از اخبار و گزارش ها را توضیح داده است.ریاض در دانشنامه ویکی پدیا

ریاض
ریاض (به عربی: الریاض)، پایتخت کشور عربستان سعودی است؛ و در نجد واقع شده است، و یکی از آبادترین و پررونق ترین شهرهای عربستان سعودی است. دانشگاه ملک سعود بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه که در کشور عربستان سعودی است در شهر ریاض قرار دارد. از بارزترین نمادهای کشور عربستان برج المملکه و برج الفیصلیه در این شهر واقع می باشند.قصر المصمک   مقر شرکت سابک
بیش از یک چهارم قرن پیش به دلیل اتحاد محمدبن سعود اول و محمدبن عبدالوهاب در ریاض، این شهر جایگاه سیاسی و استراتژیک پیدا کرد و بعد از اینکه ملک عبدالعزیز پدر شاهان کنونی عربستان سعودی در این شهر حکومت سعودی کنونی را بنا نهاد، ریاض اهمیت بیشتری پیدا کرد. این شهر هم اکنون بیش از ۶ میلیون نفر جمعیت دارد و مرکز سیاسی عربستان به شمار می رود.
«الریاض جمع روضه و أرض المکان و أروض أی کثرة روضه» بمعنای: گلزار و باغ که آن را گلستان نیز گویند و بستان مخفف بوستان است و آن جایی را گویند که بوی گل و ریاحین در آنجا بسیار باشد. جایی که آب باران جمع شود و پس از آن گل های رنگارنگ و خوشبو بروید. از اینجا تسمیه (الریاض) پایتخت کشور عربستان سعودی آمده است. این شهر بر ویرانه های شهر تاریخی حجر الیمامه ساخته شده است، تاریخ (حجر الیمامه) به دوران دو قبیلهٔ مشهور طسم و جدیس بر می گردد که دوران پیش از اسلام می زیسته أند، این دو قبیله در نهایت نابود شده أند، بنا براین در وصف تاریخ نگاران این دو قبیله (طسم و جدیس) از قبائل (البائدة) به شمار می آیند. آثار و بقایا کاخ های آنان تا صدر اسلام نیز باقی مانده بوده است، و قبیلهٔ بنی حنیفه در آن ها جا گرفته بوده اند در عصر جاهلیت، و همچنین یکی از بازارهای مشهور دوران جاهلیت بوده است. در این باب یاقوت حموی در معجم البلدان می گوید: نام «حجر الیمامه» از نام حجر عبید الحنفی گرفته شده هنگامی ۳۰ کاخ و ۳۰ بستان بنا نهاد ونام آن ها (حجر) گذاشت. اما پیش از آن «الیمامه» نام داشته است.
براساس اطلاعات موجود در مرکز آمار عربستان در ۴۶ درجه و ۴۳ دقیقه طول شرقی و ۲۴ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدأ واقع شده است. ارتفاعش از سطح دریا ۶۰۰ متر می باشد. شهر ریاض دقیقاً در وسط شبه جزیره عربستان واقع شده است. «شهر ریاض» روی تپه أی پهناور که ارتفاع آن در حدود ۶۰۰ متر می رسد قرار دارد، و در جزء شرقی فلات نجد واقع شده است. دره «وادی حنیفة» از وسط شهر می گذرد، این دره از سمت شمال شروع می شود، و به سمت مغرب می رود، سپس به سمت مشرق منتهی می شود. طول مجرای دره حنیفه ۱۲۰ کیلومتر، و عمق آن مابین ۱۰ تا ۱۰۰ متر است، و عرض آن از ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متر می باشد. از کوه های اطراف این دره عظیم، دره های کوچک و مسیلات آبی جریان دارد که مهم ترین آن ها وادی بطحاء نام دارد. قدیمی ترین پل شهر ریاض بر فراز این دره قرار دارد. طول وادی البطحاء ۲۵ کیلومتر است، و از شمال شهر رو بطرف جنوب جاری است، به دره های «وادی لبن» و «وادی الأیسن» می ریزد. چون شهر ریاض در میان این دره ها واقع شده است، و در مواسم باران و بهار سر سبز از کلهای رنگارنگ و ریاحین می شود، تاریخ نگار معروف (الهمذانی) در کتاب خود که به نام (صفة جزیرة العرب) معروف است، شهر «ریاض» (خضراء حجر) را نامگذاری کرده است.
عکس ریاض
ریاض نام شهر و شهرستانی در استان کفر الشیخ مصر است.
فهرست شهرهای مصر
ریاض احمد گوهر شاهی (به اردو: .mw-parser-output .nastaliq{line-height:200%;font-size:150%;font-family:IranNastaliq,"Urdu Emad Nastaleeq","Noto Nastaliq Urdu","Urdu Typesetting","Jameel Noori Nastaleeq","Nafees Nastaleeq","Nafees Nastaleeq v1.01",Nafees,"Pak Nastaleeq","PDMS_Jauhar",sans-serif;text-justify:inter-word;font-weight:normal}.mw-parser-output .nastaliq .b{text-justify:inter-word}ریاض احمد گوهر شاہی) (۲۵ نوامبر، ۱۹۴۱ - ۲۵ نوامبر، ۲۰۰۱) یک مسلمان صوفی، نویسنده، رهبر روحی بنیادگذار جنبش روحانی انجمن سرفروشان الاسلام بود. گوهر شاهی در یکی از روستاهای راولپندی شبه قاره هند به دنیا آمد.
روحانی سفر
مناره نور
روشناش
تخفةالمجالس
دین الهی
نام کامل وی ریاض احمد گوهر شاهی است. ریاض به معنی باغ، و احمد یکی از نام های محمد، پیامبر اسلام است. گوهر شاهی که نام خانوادگی اوست به معنی «سنگ قیمتی سلطنتی» است. گوهر شاهی نسل پنجم از صوفی باباگوهرعلی شاه است.
ریاض موسی الاسعد (زادهٔ ۱۹۶۱ میلادی) سرهنگ سابق نیروی هوایی سوریه و فرمانده ارتش آزاد سوریه است. وی تا ژوئیهٔ ۲۰۱۱ به طور رسمی سرهنگ نیروی هوایی سوریه بوده است. وی در بیانیه ای در ماه اوت ۲۰۱۳ خواستار آزادی استان خوزستان از چنگال آنچه وی اشغالگری نامید، شد.
وی در ۴ ژوئیه ۲۰۱۱ به ترکیه گریخت و در ۲۹ همان ماه ارتش آزاد سوریه را در استان ختای ترکیه پایه گذاری کرد. این ارتش که شامل ۱۰٬۰۰۰ نفر است که هدفش دفاع از شهروندان غیرنظامی است.
سرهنگ ریاض در اردوگاه پناهندگان واقع در آپایدین مستقر است که ۱۴ کیلومتر با انتاکیه که بسیار به مرز سوریه نزدیک است فاصله دارد. وی مجاز به ترک اردوگاه نیست و نمی تواند مهمان بپذیرد. ترکیه او را مهره ای مهم در آینده سوریه می بیند و نمی خواهد آسیبی به وی برسد. روزنامه الصباح چاپ ترکیه در ماه مارس ۲۰۱۲ نوشت که زنی به نام سهیلا تفنگچی که گمان می رود زیر نظر دستگاه امنیتی سوریه فعالیت می کرد به همراه یک مرد سوری به استان ختای ترکیه آمدند تا سرهنگ ریاض را بربایند. افسران دستگاه امنیتی ترکیه این دو نفر را تعقیب و بازداشت کردند. پیشتر نیروهای امنیتی سوریه سرهنگ حسین هرموش مؤسس از افسران ارتش آزاد را از ترکیه ربوده به داخل سوریه منتقل و بنا بر برخی گزارش ها وی را اعدام کردند.
روز شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۱ در منطقه زینبیه دمشق ۴۸ ایرانی ربوده شدند. سرهنگ ریاض در گفتگویی با بی بی سی مرگ سه تن از گروگانهای ایرانی را تأیید کرد و گفت سایر گروگانها تحت بازجویی هستند و به محض اینکه اطلاعاتی در مورد میزان دخالت آنان در حملات به غیر نظامیان سوریه بدست آید در مورد سرنوشتشان تصمیم گرفته خواهد شد.
ریاض الانشاء کتاب مشهور عمادالدین محمود گاوان (مشهور به خواجه جهان) است. وی علی رغم اشتغالش به تجارت و امارت سپاه و صدارت سلاطین آثار خوبی از خود به جای گذاشته است. این مجموعه از سر مشق های منشیان در هند شمرده می شده و در آن سامان شهرت بسیار داشته و هنوز هم معروف است و طبع منقح خوبی از آن در حیدر آباد به سال ۱۹۴۸ میلادی صورت گرفته و نسخ خطی آن نیز کم نیست.
ریاض الانشاء کتاب مشهور عمادالدین محمود گاوان (مشهور به خواجه جهان) است. وی علی رغم اشتغالش به تجارت و امارت سپاه و صدارت سلاطین آثار خوبی از خود به جای گذاشته است. این مجموعه از سر مشق های منشیان در هند شمرده می شده و در آن سامان شهرت بسیار داشته و هنوز هم معروف است و طبع منقح خوبی از آن در حیدر آباد به سال ۱۹۴۸ میلادی صورت گرفته و نسخ خطی آن نیز کم نیست.
تاریخ ادبیات در ایران نوشته ذبیح الله صفا
پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران، ریاض الانشاء
ریاض البراهیم (انگلیسی: Riyadh Al-Ibrahim؛ زادهٔ ۱۵ دسامبر ۱۹۹۳) یک ورزشکار اهل عربستان سعودی است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۱۷.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به باشگاه فوتبال الاتحاد و باشگاه فوتبال هجر عربستان سعودی اشاره کرد.
ریاض الدین (انگلیسی: Riazuddin؛ زاده ۱۰ نوامبر ۱۹۳۰ درگذشته ۹ سپتامبر ۲۰۱۳(2013-09-09)) یک فیزیک دان تئوری اهل پاکستان بود.
KSRF relation
ریاض الشعراء تذکره ای از واله داغستانی امیر، شاعر و نویسندهٔ سدهٔ دوازدهم ه‍.ق است. سال تألیف کتاب ۱۱۶۱ ه‍.ق است. این کتاب یک مقدمه و بیست و هشت روضه برابر با بیست و هشت حرف و یک خاتمه دربارهٔ نویسنده دارد. دارای نثری ساده و روان است.
ریاض الصلح (عربی: ریاض الصلح‎) (زاده: ۱۸۹۴، درگذشته: ۱۹ ژوئیه ۱۹۵۱) اولین نخست وزیر لبنان بعد از استقلال، در سال ۱۸۹۴ در خانواده ای سرشناس از اهل سند در صیدا واقع در جنوب لبنان متولد شد. پدر وی رضا الصلح یک رهبر عربی و فرماندار نبتیه و صیدا بود که در سال ۱۹۱۵ پس از محاکمه توسط عثمانی ها به تبعید در آناتولی ترکیه فرستاده شد. ریاض نیز همراه پدرش به این تبعید رفت و تا سال ۱۹۱۸ در آنجا بود. ریاض الصلح نقش مؤثری در جدا شدن لبنان از سوریه ایفا کرد.
ریاض بعد از پایان جنگ جهانی اول، در دمشق اقامت گزید و در حزب جوانان عرب که یک حزب مخفی بود به فعالیت پرداخت و بعد از اشغال سوریه توسط فرانسه در سال ۱۹۲۰ به مصر رفت. در سال ۱۹۳۵ به لبنان بازگشت و مدتی به عنوان وکیل به کار پرداخت و سپس وارد پارلمان شد. در سال ۱۹۴۳ به منصب نخست وزیری رسید و پیشنهاد تغییراتی در قانون اساسی که فرانسوی ها برای مقاصد استعماری وضع کرده بودند را داد که مورد تأیید بشاره الخوری رئیس جمهور لبنان نیز قرار گرفت. تصویب این تغییرات توسط پارلمان خشم فرانسوی ها را برانگیخت و موجب شد که او را دستگیر کنند. ریاض الصلح دو دوره نخست وزیر لبنان بود دوره اول از ۲۵ سپتامبر ۱۹۳ تا ۱۰ ژانویه ۱۹۴۵ بود. او در سال ۱۹۴۳ به همراه بشاره الخوری رئیس جمهور یک پیمان ملی به مثابه چارچوب رسمی برای حل و صل اختلافات مذهبی در لبنان را به مورد اجرا گذاشت. بر اساس این پیمان رئیس جمهور از مسیحیان، نخست وزیر از اهل سنت و رئیس پارلمان از اهل تشیع خواه بود. او همچنین از ۱۴ دسامبر ۱۹۴۶ تا فوریه ۱۹۵۱ مجدداً نخست وزیر لبنان شد. وی در این دوره نقش مهمی در اعطای برتری کمیته سیاسی اتحادیه عرب به دولت فلسطین ایفا کرد.
در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۱۹۵۱ هنگامی که از اردن عازم بازگشت به لبنان بود مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد.
دخترش موانا الصلح با شاهزاده طلال بن عبدالعزیز ازدواج کرد. از این سوی ریاض الصلح، پدربزرگ مادری شاهزادگان خالد بن طلال آل سعود، ولید بن طلال آل سعود و ریما بنت طلال آل سعود است.
ریاض العارفین تذکره ای از رضاقلی خان هدایت دربارهٔ ۳۵۴ از عارفان شاعر یا شاعران عارف ایران است. سال تألیف کتاب ۱۲۶۰ ه‍.ق است. این کتاب یک یک حدیقه در مقدمات، دو روضه، یک فردوس و یک خلد دارد.
مختصات: ۲۳°۰′ شمالی ۴۵°۳۰′ شرقی / ۲۳٫۰۰۰°شمالی ۴۵٫۵۰۰°شرقی / 23.000; 45.500
استان ریاض (به عربی: محافظة الرياض )، نام استانی است در کشور عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان است.
پایگاه هوایی ریاض (به انگلیسی: Riyadh Air Base) یک فرودگاه نظامی با کد یاتا XXN است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۴۰۵۰ متر است. این فرودگاه در شهر ریاض کشور عربستان سعودی قرار دارد و در ارتفاع ۶۳۵ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های عربستان سعودی
حدیث بیاض و ریاض نام یک داستان عاشقانه در ادبیات عربی است که در حدود سدهٔ ۱۳ میلادی (قرن هفتم هجری) نوشته شده است. شخصیت اصلی آن ریاض، یک دختر تحصیل کرده است که در دربار یک وزیر عراقی که از او اسم برده نشده زندگی می کند.
ادبیات حماسی عربی
ادبیات عربی
گفته می شود که حدیث بیاض و ریاض تنها اثر مصوری است که از دوران حضور مسلمانان در اندلس اسپانیا باقی مانده است. تنها نسخهٔ موجود از این اثر، همینک در کتابخانه واتیکان نگهداری می شود.
حسین ریاض (۱۳ ژانویهٔ ۱۸۹۷ – ۱۷ ژوئیه ۱۹۶۵(1965-07-17)) هنرپیشه اهل مصر بود. او با حضور در ۳۲۰ فیلم، ۲۴۰ تئاتر، ۱۵۰ برنامه رادیویی و ۵۰ برنامه تلویزیونی، از پرکارترین هنرپیشه های مصری است.
سید علی ریاض نماینده اصولگرای تهران در مجلس هفتم بود.
سایت مجلس شورای اسلامی
سید علی ریاض قائم مقام معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور شد
دکتر سید علی ریاض متولد ۱۳۳۷ دارای دکترای دندانپزشکی نماینده تهران در مجلس هفتم، از چهره های شاخص و فعال اصولگرای مجلس بود. او به جز عضویت در هئیت رئیسه کمیسیون اصل نود (نائب رئیس اول)، رئیس فراکسیون ایرانیان مقیم خارج از کشور، دبیر فراکسیون قرآن و عترت و فراکسیون حمایت از معلولان، رئیس سه گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق، ایران و عربستان، ایران وکرواسی را بر عهده داشت. وی همزمان مشاور فرهنگی و رئیس بازرسی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی تهران بود.
او پس از اتمام دوره نمایندگی مجلس به عنوان مشاور وزیر بهداشت و قائم مقام معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور احمدی نژاد فعالیت می کند. ایشان هم اکنون رئیس هیئت پزشکی حج و زیارت هلال احمر جمهوری اسلامی می باشد.
مصطفی ریاض (عربی: مصطفى رياض‎؛ زادهٔ ۵ آوریل ۱۹۴۱) یک ورزشکار اهل مصر است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
از باشگاه هایی که در آن بازی کرده است می توان به تیم ملی فوتبال مصر اشاره کرد.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال مصر بازی کرده است.
هتل ریتز-کارلتون (به انگلیسی: The Ritz-Carlton, Riyadh) یک هتل پنج ستاره مدرن در شهر ریاض، عربستان سعودی است.
وبگاه رسمی
این هتل که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده دارای ۵۲ هکتار وسعت، ۴۹۲ اتاق و چندین سالن و اتاق کنفرانس با ظرفیت های کمتر از ۲۰ نفر تا بیش از ۲۳۰۰ می باشد.
هتل ریتز-کارلتون میزبان شخصیت های مهمی همچون دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ و باراک اوباما در سال ۲۰۱۴ بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ریاض در دانشنامه آزاد پارسی

پایتخت کشور عربستان سعودی، در بخش مرکز شرقی کشور و در شمال شرقی مکه، واقع در واحه ای بیابانی. ۳,۷۲۴,۱۰۰ نفر جمعیت دارد (۱۹۹۴). از طریق راه آهن به شهر دَمّام، در ۴۵۰کیلومتری خلیج فارس، مرتبط می شود. ریاض در ایام قدیم تختگاه نجد و شهری محصور در بارو بوده است. در ۱۸۲۴ کرسی دودمان عبدالعزیز بن سعود، اولین پادشاه عربستان سعودی، و از اوایل قرن ۱۹ مرکز فرقۀ وهابی بود. در ۱۹۳۲ پایتخت عربستان سعودی شد. با کشف و استخراج نفت در دهۀ ۱۹۵۰، ساختار کهنۀ آن تخریب و شهر جدید احداث شد. ریاض دارای پالایشگاه و کارخانه های فرآوری مواد غذایی و صنایع دیگر و مرکز تجاری، اداری، آموزشی و فرهنگی است و با فرودگاه مجهز، راه آهن و شاهراه ها با دیگر نقاط عربستان و جهان مرتبط است. یک کاخ سلطنتی بزرگ و یک دانشگاه اسلامی (۱۹۵۰) در این شهر وجود دارد. سابقاً اکثر ساکنان ریاض مسلمانان وهابی بودند، ولی امروزه شهری بین المللی است.

ارتباط محتوایی با ریاض

ریاض را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مجید ٢٢:٢٢ - ١٣٩٥/١٠/٠٩
ورزش.ورزش کردن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عدالت مجاوری > outlook
مهرداد عزیزی > Worrisome
عدالت مجاوری > bleak
سعیده کریمی > FEMA
Zeinab > یخ زدم
لاله > افشانه اتش نشانی
کیان پور > کشانی
کسری منتظری > پادشاه

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زنان ریاض   • شهر ریاض عربستان   • حجاب در ریاض   • تصاویری از شهر ریاض عربستان   • وضعیت حجاب در ریاض   • مردم ریاض   • تصاویر ریاض   • معنی ریاض   • مفهوم ریاض   • تعریف ریاض   • معرفی ریاض   • ریاض چیست   • ریاض یعنی چی   • ریاض یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ریاض
کلمه : ریاض
اشتباه تایپی : vdhq
آوا : riyAz
نقش : اسم خاص مکان
عکس ریاض : در گوگل


آیا معنی ریاض مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )