برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1329 100 1

ریاض

/riyAz/

معنی اسم ریاض

اسم: ریاض
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: روضه ها، باغها

معنی ریاض در لغت نامه دهخدا

ریاض. (ع مص ) ریاضت دادن و رام کردن اسب کره را. (از اقرب الموارد) (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء). رام کردن ستور. (تاج المصادر بیهقی ). || مراوضه. (ناظم الاطباء). رجوع به مراوضه شود.

ریاض. (ع اِ) ج ِ رَوضَة. (دهار) (منتهی الارب ) (اقرب الموارد) (ناظم الاطباء). ج ِ روضة به معنی مرغزار، به تبدیل «و» به «ی » به جهت کسره ٔ ماقبل ، و فارسیان به معنی مفرد استعمال نمایند، مانند ملائک و مشایخ و عجایب و این از تصرفات فارسیان است. (آنندراج ) (از غیاث اللغات ). رجوع به روضة شود. || باغ و بوستان. (ناظم الاطباء) : اکنون در ریاض امن و... می چرد. (کلیله و دمنه ).
ز خشک آخور خذلان برست خاقانی
که در ریاض محمد چرید کشت رضا.
خاقانی (دیوان چ سجادی ص 14).
رعایای آن بقعه را در ریاض امن و جنان امان بداشت. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 396).
کشته ای خر کره ام را در ریاض
که مبادت بسط هرگز انقباض.
مولوی.
پهلوی تن ضعیف بود پشت دل قوی
صیدی که در ریاض ریاضت کند چرا.
سعدی.
در خزان هم گلش از باد نریزد صائب
هر ریاضی که در او مرغ خوش الحانی هست.
صائب (از آنندراج ).
ز صد ریاض یکی چون ریاض کوی تو نیست
نمی رسد به ریاض بهشت هیچ ریاض.
آصفی (از آنندراج ).
- رشک ریاض ارم ؛ یعنی رشک باغ ارم. (ناظم الاطباء).
- ریاض النعیم ؛ باغهای نعمت :
در عجم از داد تست بیشه ریاض النعیم
در عرب از یاد تست شوره حیاض النعم.
خاقانی.

ریاض. (اِخ ) پایتخت عربستان سعودی واقع در مرکز شبه جزیره ٔ عربستان ، دارای 150000 تن جمعیت ، و محصول آن خرماست. (فرهنگ فارسی معین ).

ریاض. (اِخ ) ابن رضابن احمد پاشابن محمد الصلح. متولد 1310 هَ. ق. و مقتول 1370 هَ. ق. از پیشوایان و رهبران و دانشمندان و مؤلفان نامی عرب بود و در استقلال لبنان سهمی بسزا داشت. (از اعلام زرکلی ). رجوع به همان مأخذ شود.

ریاض. (اِخ ) همدانی (یا بروجردی ). میرزا محمدجعفر ازگویندگان و علمای ریاضی و موسیقی قرن سیزدهم هجری بود و بسال ...

معنی ریاض به فارسی

ریاض
پایتخت عربستان سعودی واقع در مرکز شبه جزیره عربستان دارای ۳٠٠٠٠٠ تن جمعیت و محصول عمده آن خرماست .
باغها، جمع روضه
( اسم ) جمع روضه باغها .
همدانی . میرزا محمد جعفر از گویندگان و علمای ریاضی و موسیقی قرن سیزدهم هجری بود و بسال ۱۲۶۸ ق . در گذشت .
تذکره ای است در شرح حال شاعران که در قرن دوازدهم ه . نوشته شده و مولف آن علیقلی خان واله است .
تذکره ایست در شرح حال عارفان و مولف آن رضا قلی خان هدایت است .

معنی ریاض در فرهنگ معین

ریاض
[ ع . ] (اِ.) جِ روضه ، باغ ها.

معنی ریاض در فرهنگ فارسی عمید

ریاض
= روضه

ریاض در دانشنامه اسلامی

ریاض الابرار فی مناقب الائمه الاطهار نوشته سید نعمت الله جزائری (م ۱۱۱۲) است. ظاهرا قسمت مربوط به امیرالمؤمنین از این مجموعه موجود نیست و سه جلد فعلی به ترتیب در باره حضرت زهرا و حسنین علیهما السلام، امام چهارم تا یازدهم و جلد سوم اختصاص به امام عصر دارد.
با توجه به گرایش حدیثی مؤلف، کتاب شکل حدیثی به خود گرفته و با استفاده از منابع مختلف، روایات فراوانی در باره زندگی و مناقب ائمه نقل کرده است.منبع نقل روایات در این کتاب، آثار کهن و متاخر شیعه است هر چند غالب ارجاعات در پاورقی ها که توسط ناشر استخراج شده به منابع یاد شده در متن نیست. توجه مؤلف در بیشتر موارد به آثار شیعه بوده ولی گاه روایاتی هم از منابع یا محدثان اهل سنت نقل می کند.جزائری در مواردی از کتاب به اظهار نظر نیز پرادخته و یا توضیحاتی در خصوص اخبار و گزارش ها بیان کرده است.
ریاضُ الاَبْرار فی مَناقب الائمّة الاَطْهار کتابی عربی نوشته سید نعمت الله جزائری (متوفای ۱۱۱۲) است. این اثر در سه جلد بوده که جلد اول درباره نبی اکرم(ص) و علی(ع)، جلد دوم درباره فاطمه زهرا(س)، حسنین(ع)، امام چهارم تا یازدهم و جلد سوم اختصاص به امام عصر(عج) دارد. این اثر، گرایشی حدیثی دارد و مؤلف در برخی موارد توضیحاتی را ارائه کرده است. در چاپ موجود کتاب، قسمت مربوط به پیامبر اکرم(ص) و امیرالمؤمنین از این مجموعه موجود نیست.
سید نعمت اللّه جزایری، از علمای شیعی قرن یازدهم و دوازدهم و سرسلسله خاندان مشهور علمی و دینی سادات جزایری بود که نسب وی به امام کاظم(ع) می رسد. سید نعمت الله شاگرد عالمان نامداری همچون علامه مجلسی، آقا جمال خوانساری، ملا محسن فیض کاشانی و شیخ حر عاملی بود. نوشته های به جامانده از سیدنعمت اللّه جزایری فراوان است، چنانچه او را به سرعت قلم و کثرت تألیفات وصف کرده اند. از جمله آثار معروف او الانوار النعمانیة، قصص الانبیاء و کتاب کشکولی ز ...


ریاض در دانشنامه ویکی پدیا

ریاض
ریاض (به عربی: الریاض)، پایتخت کشور عربستان سعودی است؛ و در نجد واقع شده است، و یکی از آبادترین و پررونق ترین شهرهای عربستان سعودی است. دانشگاه ملک سعود بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه که در کشور عربستان سعودی است در شهر ریاض قرار دارد. از بارزترین نمادهای کشور عربستان برج المملکه و برج الفیصلیه در این شهر واقع می باشند.قصر المصمک   مقر شرکت سابک
بیش از یک چهارم قرن پیش به دلیل اتحاد محمدبن سعود اول و محمدبن عبدالوهاب در ریاض، این شهر جایگاه سیاسی و استراتژیک پیدا کرد و بعد از اینکه ملک عبدالعزیز پدر شاهان کنونی عربستان سعودی در این شهر حکومت سعودی کنونی را بنا نهاد، ریاض اهمیت بیشتری پیدا کرد. این شهر هم اکنون بیش از ۶ میلیون نفر جمعیت دارد و مرکز سیاسی عربستان به شمار می رود.
«الریاض جمع روضه و أرض المکان و أروض أی کثرة روضه» بمعنای: گلزار و باغ که آن را گلستان نیز گویند و بستان مخفف بوستان است و آن جایی را گویند که بوی گل و ریاحین در آنجا بسیار باشد. جایی که آب باران جمع شود و پس از آن گل های رنگارنگ و خوشبو بروید. از اینجا تسمیه (الریاض) پایتخت کشور عربستان سعودی آمده است. این شهر بر ویرانه های شهر تاریخی حجر الیمامه ساخته شده است، تاریخ (حجر الیمامه) به دوران دو قبیلهٔ مشهور طسم و جدیس بر می گردد که دوران پیش از اسلام می زیسته أند، این دو قبیله در نهایت نابود شده أند، بنا براین در وصف تاریخ نگاران این دو قبیله (طسم و جدیس) از قبائل (البائدة) به شمار می آیند. آثار و بقایا کاخ های آنان تا صدر اسلام نیز باقی مانده بوده است، و قبیلهٔ بنی حنیفه در آن ها جا گرفته بوده اند در عصر جاهلیت، و همچنین یکی از بازارهای مشهور دوران جاهلیت بوده است. در این باب یاقوت حموی در معجم البلدان می گوید: نام «حجر الیمامه» از نام حجر عبید الحنفی گرفته شده هنگامی ۳۰ کاخ و ۳۰ بستان بنا نهاد ونام آن ها (حجر) گذاشت. اما پیش از آن «الیمامه» نام داشته است.
براساس اطلاعات موجود در مرکز آمار عربستان در ۴۶ درجه و ۴۳ دقیقه طول شرقی و ۲۴ درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدأ واقع شده است. ارتفاعش از سطح دریا ۶۰۰ متر می باشد. شهر ریاض دقیقاً در وسط شبه جزیره عربستان واقع شده است. «شهر ریاض» روی تپه أی پهناور که ارتفاع آن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ریاض در دانشنامه آزاد پارسی

پایتخت کشور عربستان سعودی، در بخش مرکز شرقی کشور و در شمال شرقی مکه، واقع در واحه ای بیابانی. ۳,۷۲۴,۱۰۰ نفر جمعیت دارد (۱۹۹۴). از طریق راه آهن به شهر دَمّام، در ۴۵۰کیلومتری خلیج فارس، مرتبط می شود. ریاض در ایام قدیم تختگاه نجد و شهری محصور در بارو بوده است. در ۱۸۲۴ کرسی دودمان عبدالعزیز بن سعود، اولین پادشاه عربستان سعودی، و از اوایل قرن ۱۹ مرکز فرقۀ وهابی بود. در ۱۹۳۲ پایتخت عربستان سعودی شد. با کشف و استخراج نفت در دهۀ ۱۹۵۰، ساختار کهنۀ آن تخریب و شهر جدید احداث شد. ریاض دارای پالایشگاه و کارخانه های فرآوری مواد غذایی و صنایع دیگر و مرکز تجاری، اداری، آموزشی و فرهنگی است و با فرودگاه مجهز، راه آهن و شاهراه ها با دیگر نقاط عربستان و جهان مرتبط است. یک کاخ سلطنتی بزرگ و یک دانشگاه اسلامی (۱۹۵۰) در این شهر وجود دارد. سابقاً اکثر ساکنان ریاض مسلمانان وهابی بودند، ولی امروزه شهری بین المللی است.

ارتباط محتوایی با ریاض

ریاض را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجید
ورزش.ورزش کردن
ریاض سیلاوی
ریاض به جمع باغ و بهشت نیز اطلاق میشود و ریشه در بسیاری از کلمات و معانی عربی دارد ، ریاض به معنی سرزندگی ، خرمی ، شادی ، ورزش و قدرت نیز میباشد .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زنان ریاض   • شهر ریاض عربستان   • حجاب در ریاض   • تصاویری از شهر ریاض عربستان   • وضعیت حجاب در ریاض   • مردم ریاض   • تصاویر ریاض   • معنی ریاض   • مفهوم ریاض   • تعریف ریاض   • معرفی ریاض   • ریاض چیست   • ریاض یعنی چی   • ریاض یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ریاض
کلمه : ریاض
اشتباه تایپی : vdhq
آوا : riyAz
نقش : اسم خاص مکان
عکس ریاض : در گوگل

آیا معنی ریاض مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )