برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1321 100 1

ریشهر

معنی ریشهر به فارسی

ریشهر
خرابه ریشهر در ۹ کیلومتری جنوب بندر بوشهر کنونی قرار گرفته و بوشهر و ریشهر و چند قریه دیگر در شبه جزیره ای واقع شده که از سمت شمال محدود است به خور سلطانی از مغرب بدریا از جنوب بخلیج کوچک هلیله . نوشته اند که در زمان نادر شاه ( ۱۱۵٠ ه . ق . ) جمعیت ریشهر ببوشهر انتقال یافت و در نتیجه ریشهر متروک ماند و خراب گردید .
نام ویرانه شهری است که در استان فارس ایران و در هشت هزار گزی بندر بوشهر قرار دارد .

ریشهر در دانشنامه ویکی پدیا

ریشهر
ریشهر (بوشهر)، واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.
پولس ایرانی (فیلسوف ایران باستان اهل ریشهر)
«ریشهر» در جنوب شهر بوشهر واقع شده است. قدمت آثار کشف شده آن به هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد می رسد. آثار مکشوف در سال های ۱۸۷۲ تا ۱۸۷۷ میلادی و نتایج اکتشافات باستان شناسان فرانسوی به سرپرستی پزار در سال ۱۹۱۴ میلادی که شامل کتیبه های میخی عهد شوتروک ناهونته و آثار بناها و اشیا مفرغی و سفال های نقش داراست، نشان می دهد که ریشهر از هزاره دوم پیش از میلاد یکی از شهرهای مهم امپراتوری عیلام بوده است. از آجر نوشته های عیلامی معلوم می شود که این شهر در آن عصر به نام «لیان» خوانده می شده است. ظاهراً لیان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی یکی از حلقه های ارتباطی تمدن های شرق و غرب دنیای قدیم بوده است چرا که مرزهای جنوبی فلات ایران به سبب هم جواری با دریا و سایر شرایط جغرافیایی به ساکنان فلات هند اجازه می داد که از آب های ساحلی، برای ارتباط تجاری با تمدن های ایران و دشت بین النهرین استفاده کنند.
نام ریشهر خلاصه شده «ریواردشیر» است. اردشیر بابکان شهرهای متعددی در زمان حکومت خود برپا نمود که در واقع ریو اردشیر یکی از آن ها می باشد که می توان گفت تجدید بنای همان شهر لیان بوده است. این شهر در دوران ساسانیان یکی از مهم ترین مراکز علمی و ادبی محسوب می شد و در آن جا جماعتی از دانشمندان و نویسندگان جای داشتند. ریشهر بعد از اسلام تا سده هایی چند رونق داشت. گفته می شود که این شهر در قرن شانزدهم در حدود دو هزار خانه مسکونی داشته و دو منطقه باستانی «تل پی تل» و «شاه نشین» نیز در همان حوالی ریشهر شناسایی شده اند. بوشهر و ریشهر و چند قریه دیگر در شبه جزیره ای واقع که از سمت شمال محدود است به خور سلطانی و از مغرب به دریا و از جنوب به خلیج کوچک هلیله. نوشته اند که در زمان نادر شاه جمعیت ریشهر به بوشهر منتقل شد و در نتیجه ریشهر متروک بماند. منطقه ریشهر در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ریشهر در دانشنامه آزاد پارسی

ریشَهر
شهر قدیم فارس در انتهای جنوبی شبه جزیرۀ بوشهر که خرابه های آن در ۱۲کیلومتری جنوب بوشهر باقی است. در زمان اردشیر ساسانی بازسازی شد و به ریواردشیر موسوم شد. در کاوش های آن تابوت های سفالی و کتیبه های میخی دورۀ بابلی به دست آمده است. پرتغالی ها در قرن های ۱۰ و ۱۱م در آن جا پایگاه و قلعۀ نظامی داشتند و شرکت تلگراف هند و اروپا را نیز در آن پایگاه تلگرافی دایر کرده بودند. در زمان نادرشاه افشار جمعیت آن به بوشهر منتقل شد و رِیشهر متروک و خراب شد.

ارتباط محتوایی با ریشهر

ریشهر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آب انبار قوام   • شهر ری   • ری شهری   • معنی ریشهر   • مفهوم ریشهر   • تعریف ریشهر   • معرفی ریشهر   • ریشهر چیست   • ریشهر یعنی چی   • ریشهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ریشهر
کلمه : ریشهر
اشتباه تایپی : vdaiv
عکس ریشهر : در گوگل

آیا معنی ریشهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )