برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1219 100 1

زاهدان

/zAhedAn/

معنی زاهدان در لغت نامه دهخدا

زاهدان. [ هَِ ](اِ) جمع فارسی لفظ زاهد عربی است. (فرهنگ نظام ).

زاهدان. [ هَِ ] (ع ص ، اِ) تثنیه ٔ زاهد، در حال رفع.

زاهدان. [ هَِ ] (اِخ ) نام جدید دزداب است که قصبه ای است در بلوچستانات ایران . (فرهنگ نظام ). از شهرستانهای استان هشتم کشور ایران و خلاصه ٔ مشخصات آن بشرح زیر است :
حدود آن : محدود است از طرف شمال بکویر لوت و شهرستان زابل. از طرف خاور بمرزهای افغانستان و پاکستان ، از طرف جنوب به شهرستان سراوان و شهرستان ایرانشهر و از طرف باختر به بخش فهرج از شهرستان بم و کویرلوت.
آب و هوا: هوای این شهرستان در قسمت جنوب (بخش خاش و میرجاوه ) گرمسیر و در قسمت شمال (بخش نصرت آباد) گرم و معتدل است. بطور کلی هوای قسمت شمال و شمال باختری آن بعلت مجاورت با کویر لوت و همچنین عدم وجود دریا و دریاچه خشک می باشد و ممکن است در 24 ساعت چندین بار تغییر یابد. بدین طریق که هرگاه باد از سمت شمال (سمت لوت ) بوزد درجه ٔ حرارت آناً تقلیل یابد و اگر از سمت شورگز و یا سایر جهات بوزد، درجه ٔ حرارت دفعةً بالا میرود.
ارتفاعات : ملک سیاه کوه و کوه میرجاوه در شمال و خاور این شهرستان واقع است که خطالرأس آن تشکیل مرز ایران و پاکستان را میدهد و بزرگترین قله ٔ آن ملک سیاه کوه به ارتفاع 1618 متر است. دیگر کوه تفتان است. این کوه در بین بخش خاش و میرجاوه قرار داردو در قدیم آتش فشان بوده و فعلاً خاموش میباشد و از دهانه ٔ آن دود و بخار خارج میشود. در زمستان بخار از مسافت دور کاملاً دیده میشود. فشار گاز آن شدید است. بطوری که اگر سنگی در حدود 10 کیلوگرم بدهانه ٔ کوه بیندازند در حدود 20 متر آن سنگ را به هوا پرتاب میسازد. ارتفاع بلندترین قله ٔ این کوه 3910 متر است. شهرستان زاهدان از بخشهای زیر تشکیل شده است :
1- بخش میرجاوه شامل دهستان لادیز سنگان و تمین. 2-بخش نصرت آباد. 3- بخش خاش ، شامل دهستان خاش ، نازیل ،ایرانداگان ، کارواندر، گوهرکوه ده بالا، کلنکور، گوشه و اسکل آباد... جمعیت این شهرستان و بخشهای آن بشرح زیر است :
زاهدان 10000 تن ، بخش میرجاوه (125 آبادی ) 15500 تن ، بخش نصرت آباد (15 آبادی ) 5000 تن و بخش خاش (121 آبادی ) 23000 تن. بنابر آمار فوق شهرستان زاهدان از 261 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده و جمعیت آن 53500 تن اند.
زبان م ...

معنی زاهدان به فارسی

زاهدان
دزداب . ۱ - شهرستانی است تابع فرمانداری کل بلوچستان شامل بخشهای میرجاوه خاش نصرت آباد . ۲ - مرکز شهرستان شهر زاهدان که دارای ۱۷۴۹۵ تن جمعیت است . این شهر را یک رشته خط آهن به پاکستان ارتباط میدهد . مرکز استانداری بلوچستان و سیستان میباشد . جمعیت حوزه زاهدان ۶۱۴۸۴ تن است . از طریق خاش و کرمان به اصفهان و تهران و از طریق زابل و بیرجند به مشهد مربوط است و منتهی الیه خط آهنی است که از مرز ایران و پاکستان میگذرد و آن بقایای خطی است که انگلیسیان در دوران نفوذ خود بر هندوستان در خاک ایران ساختند . مذاهب سکنه تشیع و تسنن و زبان بلوچی است . توضیح در شهریور ۱۳۱۴ ه . ش . بموجب تصویب نامه هیئت وزیران نام [ [ دزداب ] ] به زاهدان بدل گردید .
نام جدید دزداب است که قصبه ای است در بلوچستان ایران

زاهدان در دانشنامه ویکی پدیا

زاهدان
زاهِدانْ یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان است. این شهر در منطقهٔ جنوب شرق کشور قرار دارد. نام پیشین شهر «دزآب» بوده که در زمان رضا شاه به «زاهدان» تغییر یافته است. زاهدان از سمت شمال به شهرستان زابل و، از سمت جنوب به شهرستان خاش، از سمت شرق به کشورهای افغانستان و پاکستان و از سمت غرب به شهرستان فهرج منتهی می شود. آب و هوای زاهدان در بیش تر روزهای سال گرم و خشک است. شب های تابستان آب و هوای این شهر رو به سردی می گراید. آب آشامیدنی زاهدان لوله کشی آب شیرین بوده و از طریق انتقال آب از شهرستان زابل تأمین می گردد. زاهدان به جهت مرزی بودن، از موقعیت استراتژیک جغرافیایی و تجاری و نظامی و شرایط خاص برخوردار است؛ به گونه ای که از یک سو راه آهن پاکستان که از مرز میرجاوه وارد ایران می شود و از سوی دیگر راه آهن سراسری ایران به این شهر منتهی می شود؛ و از سوی دیگر در نزدیکی به میل سه جانبهٔ ایران و پاکستان و افغانستان قرار دارد.
حلوای خرمایی بلوچی
حلوای شکری بلوچی
تاس آپی بلوچی (نوعی از حلوا که هم به صورت غلیظ و هم به صورت رقیق درست می شود)
تروچه بلوچی (تنورچه)
تباهگ بلوچی
بریانی بلوچی
شیلانچ بلوچی (کشک محلی)
زیرک آپ بلوچی
کورگ آپ بلوچی
سبزوک بلوچی
شیر چاه بلوچی (مخلوطی از شیر و چای خشک و شکر آب)
حرام بلوچی (ترشی لیمو)
چتنی بلوچی (ترشی انبه و مخلوط)
آبگوشت سیستانی
تجگی سیستانی
تاسووی سیستانی
چلبک سیستانی
بورک سیستانی
قتلمه سیستانی
کشک زرد سیستانی
کشک سفید سیستانی
کلوچه محلی سیستان
مرکزی
زاهدان شهری نوبنیاد است که در ۵۱۷ کیلومتری شرق شهرکرمان و نیز در نزدیکی کشور پاکستان واقع شده است. این شهر از طریق راه زمینی از سمت شمال به مشهد و از سمت جنوب به چابهار مرتبط شده و هم چنین دارای ایستگاه راه آهن و فرودگاه بین المللی است. زاهدان از لحاظ مختصات جغرافیایی در ۶۰ درجه و ۵۱ دقیقه و ۲۵ ثانیهٔ طول شرقی و ۲۹ درجه و ۳۰ دقیقه و ۴۵ ثانیهٔ عرض شمالی واقع شده است. اختلاف زمان زاهدان با تهران ۳۶+ دقیقه و با گرینویچ ۲۴۶+ دقیقه است.
واژهٔ «زاهدان» در سال ۱۳۰۸ خورشیدی، در زمان رضاشاه به این شهر اطلاق گردید. در آن سال پس از پایان دادن به ناامنی های و جنایت ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های زاهدان

زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، از شهرهای مرزی ایران.
• «بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است. از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان حداقل است. بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان ها، ارزش های خانوادگی را مهم می دانند، اما این ارزش ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.» -> گزارش روزنامهٔ شرق

ارتباط محتوایی با زاهدان

زاهدان در جدول کلمات

زاهدان سابق
دزداب

زاهدان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بختیاری نژاد
به معنی شهر مردم با ایمان

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سوغات زاهدان   • شهرستان زاهدان   • زاهدان دانشگاه   • زاهدان جمعیت   • جمعیت زاهدان در سال 94   • نام زاهدان قدیم   • نقشه زاهدان   • زاهدان 11   • معنی زاهدان   • مفهوم زاهدان   • تعریف زاهدان   • معرفی زاهدان   • زاهدان چیست   • زاهدان یعنی چی   • زاهدان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زاهدان
کلمه : زاهدان
اشتباه تایپی : chinhk
آوا : zAhedAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس زاهدان : در گوگل

آیا معنی زاهدان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )