برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1266 100 1

زبان اوکراینی

زبان اوکراینی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان اوکراینی
زبان اوکراینی (به اوکراینی: Українська мова) یک زبان هند و اروپایی و هموند شاخه شرقی گروه زبان های اسلاوی است. اوکراینی زبان رسمی کشور اوکراین است. دبیرهٔ سیریلیک برای نگارش زبان اوکراینی به کار می رود. این زبان دارای برخی واژگان مشترک با زبان های ملت های اسلاو همسایه است که عمده ترین این زبانها شامل لهستانی و اسلواکیایی در غرب و بلاروسی و روسی در شمال هستند.
українська мова
ukrajinśka mova
زبان اوکراینی ریشه در زبان نیااسلاوی از ایالت قرون وسطایی روسیهٔ کیِفی دارد. مرحله پیش تر از آن زبان روتنیایی نام داشت. در واقع زبان اوکراینی از نسل زبان گفتاری است که در روسیه کی یفی (سده های ۱۰ تا ۱۳ میلادی) به کار می رفت.
این زبان در چندین دوره ممنوعیت در برابر بدخواهی ها ایستادگی کرده است و در طی سده ها، مردم اوکراین زبان شان را به واسطهٔ ترانه های فولکلور، رامشگران دوره گرد و نویسندگان مشهور پاس داشته اند.
در حال حاضر زبان اوکراینی در حال پدیدار شدن پس از یک دوره طولانی افول است. تعداد گویشوران زبان اوکراینی در حدود ۳۷ میلیون نفر است. این زبان افزون بر اوکراین، یکی از زبان های رسمی جمهوری خودمختار دنیستر نیز می باشد. اگرچه نزدیک به ۵۰ میلیون نفر اوکراینی در سراسر جهان زندگی می کنند، که از این تعداد ۳۷٫۵ میلیون در اوکراین (۷۷٫۸ درصد جمعیت) سکونت دارند، اما زبان اوکراینی فقط در اوکراین غربی رایج است.
عکس زبان اوکراینی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زبان اوکراینی

زبان اوکراینی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان اوکراینی   • مفهوم زبان اوکراینی   • تعریف زبان اوکراینی   • معرفی زبان اوکراینی   • زبان اوکراینی چیست   • زبان اوکراینی یعنی چی   • زبان اوکراینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان اوکراینی
کلمه : زبان اوکراینی
اشتباه تایپی : cfhk h,;vhdkd
عکس زبان اوکراینی : در گوگل

آیا معنی زبان اوکراینی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )