انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 939 100 1

زبان عربی

معنی زبان عربی در لغت نامه دهخدا

زبان عربی. [ زَ ن ِ ع َ رَ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) رجوع به عرب و عربی شود.

زبان عربی در دانشنامه اسلامی

زبان عربی
زبان عربی، یکی از زبان های زنده دنیا است که از آن به زبان اهل بهشت و زبان قرآن نیز تعبیر می کنند.
زبان مهم ترین وسیله برای برقراری ارتباط بین انسان ها است. و این توانایی تکلم و صحبت کردن از نعمت های بزرگ خداوند متعال است که در قرآن به آن اشاره شده است: «و به او تعلیم نطق و بیان فرمود».” عَلَّمَهُ الْبَیَان ” انسان ها در دنیا با زبان های گوناگونی با هم ارتباط برقرار کرده که یکی از آن زبان ها، زبان عربی می باشد. زبان عربی هزار و چند سال است که با زبان فارسی پیوند دارد. مهم ترین ویژگی زبان عربی این است که لغت قرآن است و خداوند مهربان آیات کتاب خود را با این لغت بر ما نازل کرده است. پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) با این لغت با خدا مناجات می کرده اند. و این لغت زبان متون و منابع ارزشمند اسلامی یعنی متون حدیثی، تفسیری و تاریخی و… است؛ از این جهت دارای قداست و ارزش خاصی است و کسانی که بخواهند بلا واسطه با حقیقت اسلام آشنا شوند لازم است که با این زبان آشنایی کامل داشته باشند.
← ویژگی های زبان عربی
← روایاتی در مورد زبان عربی
چرا باید نماز را فقط به زبان عربی بخوانیم؟ و هر کسی نمی تواند به زبان مادری و محلی خود نماز بخواند، باید به نکات زیر توجه داشت:
← حفظ نماز در طول زمان ها بوسیله زبان عربی
...
صرف و نحو کاربردی یا «فرهنگ قواعد زبان عربی در جدول ها و نمودارها»، ترجمه «معجم قواعد اللغة العربیة» اثر انطوان الدحداح است که توسط آقای قاسم بستانی از عربی به زبان فارسی ترجمه شده و صرف و نحو را به صورت جداول و نمودارهایی زیبا و قابل فهم درآورده تا برای کلیه سطوح از دبیرستان تا مراحل آخر حوزه و دانشگاه مورد استفاده و رجوع باشد.
کتاب شامل شانزده بخش تحت عنوان: مباحث کلی، حرف، اسم: حالت های آن، اسم: انواع آن، فعل، جمله فعلیه، جمله اسمیه، نواسخ، مفاعیل، افاعیل، مجرورات، توابع، نحو تحلیلی، معربنات.
در ابتدای کتاب، درباره این فرهنگ مطالبی ذکر شده، سپس مقدمه ای از ویراستار علمی و سپس از مولف آمده است.
گستردگی قواعد صرفی و نحوی زبان عربی از یک سو و اقوال متعددّ علمای زبان عربی در خصوص هر یک از قواعد، یادگیری دستور زبان عربی را دشوار ساخته است.برای رفع این مشکل وجود کتاب هایی که قواعد را طبقه بندی کند و با مثال های فراوان و روش هایی نوین و علمی، یادگیری را سهولت بخشد، ضروری است.
اثر حاضر نیز از جمله کتاب هایی است که مؤلّف با طبقه بندی موضوعات، نکات مهم و اساسی هر یک را بر اساس دسته بندی علمی گرد آورده است و در برخی از موارد اقوال بعضی از صرفیان و نحویان را نیز ذکر کرده است. علاوه بر این، مترجم کتاب نیز به هنگام ضرورت با استناد به کتاب های معتبر زبان عربی، پی نوشت هایی را به مطالب افزوده است. شیوه به کار رفته در دسته بندی مطالب این کتاب، علاوه بر تسهیل آموزش، راهنمای مفیدی برای تدریس به شمار می رود. در پایان کتاب نیز نمونه های فراوانی از ترکیب عبارات، تحت عنوان نحوه تحلیلی برگرفته از آیات، روایات، اشعار و حکم درج شده است.

زبان عربی در دانشنامه ویکی پدیا

زبان عربی
زبان عَرَبی (به عربی: اللغة العربیة)، یکی از پرگویشورترین زبان های جهان، بزرگ ترین عضو از شاخه زبان های سامی است و با زبان های عبری و آرامی هم خانواده است. زبان عربی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. این زبان امروز دارای لهجه ها و گویش های گوناگونی است و زبان عربی مدرن استاندارد به عنوان زبان رسمی نوشتار در همه کشورهای عرب پذیرفته شده است. افزون بر جهان عرب، این زبان در کشورهای چاد، اریتره نیز از میزانی از رسمیت برخوردار است.
زبان عربی، زبان قرآن و بسیاری از نخستین نوشته های مسلمانان است و نزد بسیاری از مسلمانان مقدس شمرده می شود. در دوران طلایی اسلام، عربی به عنوان نخستین زبان جهان اسلام از اهمیت بالایی برخوردار بود و آثار علمی، ادبی و مذهبی فراوانی به این زبان نوشته می شد. تأثیر عربی بر زبان های دیگر جهان اسلام مانند اردو، و زبان های گوناگون خانوادهٔ ترکی چشمگیر است.
زبان عربی در ایران پیشینه ای کهن در ادبیات و دستور زبان داشته/ دارد و آغاز آن همپایه رشد و گسترش رسمیِ زبان فارسی دری بوده است. عربی همچنین از زبان های گویشور در ایران است. اصل شانزدهم قانون اساسی ایران نیز به بایستگی آموزش زبان عربی پس از دورهٔ ابتدایی تا پایان دورهٔ متوسطه در همهٔ رشته های تحصیلی نظری اشاره دارد. جز این موارد، زبان عربی در ایران برای زبان فارسی نیز مهم است؛ بنا به دیدگاه داریوش آشوری، «فارسی و عربی چه به عنوانِ دو زبانِ همسایه چه به عنوانِ دو زبان در قلمروِ یک فرهنگِ دینی می بایست با یکدیگر رابطه و داد-و-ستد داشته باشند، چنان که داشته اند، و می بایست بسیاری از واژه ها را از یکدیگر بگیرند، چنان که گرفته اند.» همچنین زبان عربی در ایران می تواند بخشی از پیوستگی های فرهنگی ایران و کشورهای عربی باشد.
زبان عربی عراقی (بین النهرینی) یکی از شاخه ها و گویش های زبان عربی است و گویش مردم عرب عراق، خوزستان و بخش های از سوریه است.
زبان های فارسی و عربی در زمینهٔ داد و ستد واژگان بر یکدیگر تأثیراتی داشته اند. واژگان عربی با ریشه فارسی یا کلمات معرب از فارسی به کلماتی گفته می شود که در زبان و ادبیات عربی بکار گرفته می شوند اما ریشه فارسی دارند. هر واژه یی که در زبان عربی، ریشه و بُن عربی نداشته باشد به آن معرب (معربات) یا تعریب می گویند. تعریب آن است که کلمه ای غیرعربی را به شکل عربی درآورند؛ یا یا آن را به همان شکل اصلی بیان کنند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های زبان عربی

زبان عربی یکی از پرگویشورترین زبان های جهان، بزرگ ترین عضو از شاخه زبان های سامی است و با زبان های عبری و آرامی هم خانواده است. پ

ارتباط محتوایی با زبان عربی

معنی زبان عربی به انگلیسی

arabic (اسم)
زبان عربی ، زبان تازی

معنی کلمه زبان عربی به عربی

زبان عربی
عربي

زبان عربی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی زبان عربی

ناصر ٠١:٤٧ - ١٣٩٦/١٠/٢٤
لسان
|

پیشنهاد شما درباره معنی زبان عربینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

مجید > آچمز
رضاخانی > substituted
منصورامامی.کردستان.سقز > تیام
تارا > یامین
نوال > آچمز
امیرحسین خفن زاده > dance on piano keyboard
AFSANE > گنگ
نازنین > god bless you

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زبان عربی آموزش   • اهمیت زبان عربی   • قواعد زبان عربی   • زبان عربی چیست   • تاریخچه زبان عربی   • کاملترین زبان دنیا کدام است ؟   • زبان به عربی   • نام زبان عرب   • معنی زبان عربی   • مفهوم زبان عربی   • تعریف زبان عربی   • معرفی زبان عربی   • زبان عربی یعنی چی   • زبان عربی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان عربی
کلمه : زبان عربی
اشتباه تایپی : cfhk uvfd
عکس زبان عربی : در گوگل


آیا معنی زبان عربی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )