برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1330 100 1

زبان نشانه گذاری

زبان نشانه گذاری در دانشنامه ویکی پدیا

زبان نشانه گذاری
زبان نشانه گذاری (به انگلیسی: Markup Language) نوعی زبان توصیفی است که متن و اطلاعات اضافه دربارهٔ متن را با هم ادغام می کند. این عبارت در واژگان رایانه و وب معمولاً به یک شبه زبان برنامه نویسی گفته می شود. اطلاعات اضافه ای که یک زبان نشانه گذاری در نظر می گیرد به وسیلهٔ نوعی نشانه گذاری توصیف می شود و در بین متن قرار می گیرد و در نهایت در زمان نمایش یا چاپ، این اطلاعات برای نحوهٔ نمایش متن اصلی و عناصر دیگر موجود در سند استفاده می گردد.
زبان برنامه نویسی
کرل (زبان برنامه نویسی)
اِچ. تی. اِم. اِل یا «زبان نشانه گذاری فوق متن» یکی از معروفترین زبان های نشانه گذاری امروزی و یکی از بنیانهای اصلی وب است. هر صفحه موجود در وب با این زبان نوشته و نمایش داده می شود. این زبان مورد استفاده برای سندهای وب جهانی است. اچ تی ام ال شکلی از اس جی ام ال (به انگلیسی: SGML) است که از تگ ها برای نشانه گذاری عناصری چون متن و گرافیک استفاده می کند تا برای مرورگرهای وب مشخص شود که این عناصر را چگونه برای کاربر نمایش دهند و به عملیاتی چون فعال کردن یک پیوند از طریق فشردن یک کلید یا دکمهٔ موشی چگونه پاسخ دهند.
به شکل تاریخی نشانه گذاری در صنعت چاپ برای یکسان سازی شیوهٔ توصیف اسناد بین نویسندگان، ویرایشگران و مسئولین چاپ استفاده می شده است. امروزه نیز از این روش به شکل رایانه ای (و کمتر به شکل دستی) استفاده می شود.
یک زبان نشانه گذاری، یک زبان ساختگی است که با استفاده از یک مجموعه از حاشیه نویس های متن که دستورهایی را در مورد ساختار متن یا چگونگی نمایش آن ارائه می دهد. زبان های نشانه گذاری برای قرن ها در حال استفاده بوده اند و در سالهای اخیر در رایانه ها در سیستم های حروف چینی و پردازش واژه ها استفاده شده اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زبان نشانه گذاری

زبان نشانه گذاری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زبان نشانه گذاری   • مفهوم زبان نشانه گذاری   • تعریف زبان نشانه گذاری   • معرفی زبان نشانه گذاری   • زبان نشانه گذاری چیست   • زبان نشانه گذاری یعنی چی   • زبان نشانه گذاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زبان نشانه گذاری
کلمه : زبان نشانه گذاری
اشتباه تایپی : cfhk kahki 'bhvd
عکس زبان نشانه گذاری : در گوگل

آیا معنی زبان نشانه گذاری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )