انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1089 100 1

زمین صلح

زمین صلح در دانشنامه اسلامی

زمین صلح
زمین صلح از انواع زمینهای فتح شده می باشد.
زمین صلح زمین فتح شده با صلح است.
زمین صلح که از آن به زمین جزیه و زمین اهل ذمه یا زمین ذمّه نیز تعبیر می‏شود به زمینی اطلاق می‏گردد که مسلمانان بدون جنگ و خونریزی از راه مصالحه با کفار به آن دست یافته باشند.

کاربرد زمین صلح در فقه
فقها از احکام آن در باب جهاد و تجارت سخن گفته‏اند.

احکام زمین صلح
حکم زمین صلح بستگی به چگونگی قرارداد صلح دارد. گاه صلح این گونه بسته می‏شود که زمین در ازای پرداخت جزیه در ملک صاحبانش باقی بماند؛ و گاه این گونه که زمین ملک مسلمانان باشد و کفار درازای پرداخت جزیه به حکومت اسلامی، از حق سکونت و زندگی در سرزمین اسلام و حمایت حکومت از آنان همچون دیگرشهروندان، برخوردار باشند.
برخی افزوده‏اند: ممکن است مفاد قرارداد صلح این باشد که زمین ملک امام علیه السّلام باشد.
اگر مفاد قرارداد صلح به گونه نخست باشد، زمین در ملک کفار باقی می‏ماند و آنان موظف اند بخشی از درآمد زمین را بر حسب قرارداد به حکومت اسلامی بپردازند، و اگر مفاد به گونه دوم باشد، زمین، ملک مسلمانان و محکوم به حکم زمین مفتوح عنوه است، و چنانچه مفاد قرارداد به گونه سوم باشد، زمین از انفال و ملک امام علیه السّلام خواهد بود.

طرف قرارداد عقد صلح
...

ارتباط محتوایی با زمین صلح

زمین صلح را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زمین صلح   • مفهوم زمین صلح   • تعریف زمین صلح   • معرفی زمین صلح   • زمین صلح چیست   • زمین صلح یعنی چی   • زمین صلح یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زمین صلح
کلمه : زمین صلح
اشتباه تایپی : cldk wgp
عکس زمین صلح : در گوگل


آیا معنی زمین صلح مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )