برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1286 100 1

زمین لرزه بوئین زهرا

زمین لرزه بوئین زهرا در دانشنامه ویکی پدیا

زمین لرزه بوئین زهرا
زمین لرزه های بوئین زهرا ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
زمین لرزه ۱۳۴۱ بوئین زهرا
زمین لرزه ۱۳۸۱ بوئین زهرا
در حدود ساعت ۱۱ شامگاه ۱۰ شهریور ۱۳۴۱ زمین لرزه ای شهرستان بوئین زهرا را لرزاند. بزرگی این زمین لرزه ۷٫۲ ریشتر بود که موجب مرگ حدود ۲۰ هزار نفر شد. در این زمین لرزه بسیاری از آثار و مکان های قدیمی و تاریخی شهرستان بویین زهرا از جمله قلعهٔ باستانی رودک از بین رفت.
زمین لرزهٔ سال ۱۳۸۱ بوئین زهرا ( که با نام های زمین لرزهٔ ۲۰۰۲ آوج یا زمین لرزهٔ ۲۰۰۲ چنگوره نیز شناخته می شود) در تاریخ ۱ تیر ۱۳۸۱ (۲۲ اوت ۲۰۰۲) در منطقه شمال شرقی ایران که روی گسل بزرگی قرار گرفته بود، رخ داد. رومرکز این زمین لرزه در نزدیکی شهرستان بوئین زهرا و چنگوره در جنوب استان قزوین بود. بزرگی ریشتر این زمین لرزه ۶٫۵ و بزرگای گشتاوری آن ۶٫۳ اندازه گیری شده است. در زمین لرزه بوئین زهرا دست کم ۲۶۱ نفر کشته و ۱۵۰۰ تن دیگر نیز زخمی شدند. این زلزله ۲۰ پس لرزه نیز در پی داشت.
به گزارش پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله (IIEES)، این زمین لرزه در تهران که در ۲۹۰ کیلومتری شرق مرکز زمین لرزه قرار دارد، خسارتی به بار نیاورد؛ ولی به خوبی احساس شد. بیشتر خانه های تخریب شده در منطقه زمین لرزه از جمله منازل یک طبقه با ساختار بنایی بودند که کمابیش همگی فروریختند. کندی مسئولین امر در رسیدگی به قربانیانی که نیازمند کمک بودند، خشم مردم محلی را برانگیخت. ساکنین آوج از سر ناامیدی، به پرتاب سنگ به سمت اتوموبیل وزیر کشور وقت و کاروان همراه وی در زمان بازدیدشان از مناطق آسیب دیده پرداختند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زمین لرزه بوئین زهرا

زمین لرزه بوئین زهرا را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زمین لرزه بوئین زهرا   • مفهوم زمین لرزه بوئین زهرا   • تعریف زمین لرزه بوئین زهرا   • معرفی زمین لرزه بوئین زهرا   • زمین لرزه بوئین زهرا چیست   • زمین لرزه بوئین زهرا یعنی چی   • زمین لرزه بوئین زهرا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زمین لرزه بوئین زهرا
کلمه : زمین لرزه بوئین زهرا
اشتباه تایپی : cldk gvci f,mdk civh
عکس زمین لرزه بوئین زهرا : در گوگل

آیا معنی زمین لرزه بوئین زهرا مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )