انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 944 100 1

زندگی نامه

معنی زندگی نامه به فارسی

زندگی نامه
[عمومی] ← سرگذشت

زندگی نامه در دانشنامه اسلامی

زندگی نامه
زندگی نامه اثری است که بر پایه ی واقعیت و به یاری اسناد و مدارک، خاطرات و شواهد در دسترس، به شرح حال و بازآفرینی سیمای برجستگان و فرهیختگان می پردازد.
زندگی نامه اثری است که بر پایه ی واقعیت و به یاری اسناد و مدارک، خاطرات و شواهد در دسترس، به شرح حال و بازآفرینی سیمای برجستگان و فرهیختگان می پردازد. زندگی نامه را «ترجمه ی حال»، «کارنامه» نیز گویند و «صاحب ترجمه» کسی است که ترجمان حال او را می نویسند. زندگی نامه هر قدر که مفصل یا مختصر باشد، باید سهم خود را از نظر پژوهش علمی و مقایسه ی حوادث و گفتار و ارزیابی آنها ادا کند تا از هرگونه تمایلات و تعصبات شخصی احتمالی نسبت به صاحب ترجمه عاری باشد. وقتی سرگذشت شخصیت های مختلف را می نویسیم باید با بی طرفی کامل، جانب احتیاط و انصاف را نگه داریم.
تفاوت زندگی نامه با حسب حال
تفاوت زندگی نامه با حسب حال در این است که حسب حال شرح زندگانی شخص به قلم خود اوست حال آن که زندگی نامه شرح زندگانی شخص به قلم دیگران است.
انواع کتاب های زندگی نامه ای
...
حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ یکی از بانوان با فضیلت و با شخصیت خاندان اهل بیت ـ علیهم السّلام ـ می باشد.
زندگی حضرت معصومه ـ سلام الله علیها ـ به دو دوره مهم تقسیم می شود. ۱. تولد و کودکی در مدینه ۲. حضرت در راه ایران و قم.
شناخت اجمالی
پدر بزرگوار او حضرت « موسی بن جعفر » امام هفتم شیعیان می باشد. مادر گرامی حضرت معصومه «نجمه» مادر بزرگوار امام رضا ـ علیه السّلام ـ می باشد. نجمه از بانوان با فضیلت و از اسوه های تقوا و شرافت و از مخدرات کم نظیر تاریخ بشریت است.
تولد
درباره زمان تولد و وفات فاطمه معصومه ـ سلام الله علیها ـ آن چه مسلم است این است که زمان تولد آن حضرت پیش از سال یکصد و هفتاد و نه هجری بوده است زیرا بنابر نقل شیخ کلینی در شوال ۱۷۹ هارون الرشید امام موسی بن جعفر ـ علیه السّلام ـ پدر حضرت معصومه ـ علیه السّلام ـ را از مدینه به بغداد برد و در آن جا در ماه رجب ۱۸۳ از دنیا رحلت فرمود. و بنابر مدت عمر حضرت معصومه که از ۲۳ سال کمتر است، نمی تواند بعد از سال ۱۷۹ باشد چون در آن سال ها پدرش در زندان بود. پس تاریخ ولادت آن حضرت به طور دقیق مشخص نیست ولی طبق اسناد به دست آمده ولادت آن حضرت را در مدینه در سال ۱۷۳ نقل می کنند.
فرزندان هم نام حضرت معصومه
...
زندگی نامه رجال و مشاهیر ایران، اثر حسن مرسل وند، مجموعه ای است برای شناساندن عده ای از مردان سیاست، هنر و... که در مقطع خاصی از تاریخ ایران در صحنه بوده اند. این مقطع از تاریخ ایران سرآغازش کوتادی سوم اسفند 1299 و پایانش شهریور 1320 است
ملاک برای برگزیدن زندگی نامه افراد، شغل داشتن، در صحنه بودن یا مرگ افراد در این دوره است؛ بنابراین تعدادی از مردان مشروطه نیز در این مجموعه گنجیده اند
کتاب با دو مقدمه از ناشر و مؤلف و متن تشکیل شده است.
این کتاب 5 جلدی به ترتیب حروف الفبا و با محوریت نام فامیل تنظیم گشته و با حرف «آ» آغاز و به حرف «ل» ختم گشته است. در پایان جلد سوم، اسامی نخست وزیران و اعضای کابینه در زمان مذکور آمده و در پایان این جلد اصطلاحاتی که طبق تصمیم فرهنگستان تغییر یافته، ذکر شده است.
شیوه کار مؤلف چنین است که بعد از ذکر نام یک شخص، نام پدر، تاریخ و محل تولد، محل تحصیل، اساتید، تخصص ها، مسئولیت ها، تاریخ وفات، آثار و... را می آورد.
علی محمد شیرازی ملقب به باب پایه گذار فرقه بابیه در ایران است. در این مقاله اجمالا با زندگی نامه او آشنا می شویم.
سید علی محمد شیرازی بنیانگذار جریانی انحرافی به نام بابیت است که در ابتدا شاید بسیار ساده به نظر می آمد اما در طول زمان آغازگر داستانی گردید که زمینه انحراف بسیاری را فراهم آورد و امروزه هر عقل سلیم و منصفی، کافی است نگاهی بر تاریخ این فرقه نماید تا حقایق بر او روشن گردد.
ولادت و کودکی
علی محمد شیرازی در اول محرم ۱۲۳۵هـ. ق در شیراز به دنیا آمد. پدرش سید محمد رضا بزاز و مادرش فاطمه بیگم نام داشت. در کودکی پدر خود را از دست داد و سرپرستی وی بر عهده مادر و دائی خود به نام سید علی افتاد. با رسیدن به سن مکتب، او را به مکتب خانه قهوه اولیاء - که امروزه بیت العباس نامیده می شود و در نزدیکی حرم احمد ابن موسی (شاهچراغ) واقع گردیده است- فرستادند.
← تحصیل دروس شیخیه
سید علی محمد در پانزده سالگی همراه با دائیش برای تجارت راهی بوشهر شد. و پنج سال در این شهر ماند.اقامت باب در بوشهر برای محققان از دو جهت حائز اهمیت است:
← رفتارهای مرتاضانه
...
زندگی نامه مولانا جلال الدین مولوی، به زبان فارسی، تألیف فریدون بن احمد سپهسالار»، اولین کتاب منثور در باب مناقب مولوی و قدیمی ترین سندی است که از احوال و منقبت های مولانا، بحث می کند و زمان تألیف آن، مقارن سال های تألیف «مناقب العارفین» افلاکی است؛ یعنی بین سال های 718 تا 729ق.
تطابق بسیاری از روایات این کتاب با مندرجات «مناقب العارفین»، اعتماد محققین را به هر دو کتاب فزونی بخشیده و حکایت از صحت و واقعی بودن روایات موجود در آن دو می کند.
کتاب، شامل سه قسم است که قسم اول آن، دارای دو فصل و قسم دوم، حاوی سه فصل و قسم سوم، فاقد فصل است.
چهار فصل از کتاب «مناقب العارفین و مرآة الکاشفین» افلاکی انتخاب شده و ضمیمه کتاب گردیده است.
فصل اول از قسم اول، درباره اسناد خرقه بهاء الدین ولد و فصل دوم آن، در مورد مقامات بهاء الدین ولد است.
این دانشنامه درصدد گردآوری زندگی نامه پدیدآوران کتاب ها است.
در این شیوه نامه به جهت رعایت اختصار تنها از لفظ مؤلف استفاده شده است اما مقصود، پدیدآوران کتاب ها اعم از مؤلف، مترجم، محقق، مصحح و... می باشد.
نویسنده باید منابع تمامی مطالبی را که از مقدمه و یا متن کتاب و یا هر منبع دیگری، استفاده کرده به شیوه پانوشت مشخص نماید.
کتاب به زبان فارسی و مقدمه آن، در سال 1378ش نوشته شده است.
مطالب کتاب، در دو بخش تنظیم شده و هر بخش، با مقدمه ای از مصحح، آغاز شده است. بخش اول شامل زندگی نامه و بخش دوم حاوی آثار حکیم صهبا است.
اثر حاضر، بر اساس محورهاى زیر تنظیم شده است:
در پیشگفتار بخش نخست، به ذکر محورهایی که در معرفی شخصیت های علمی، باید مدنظر قرار گیرد، پرداخته شده است.
بخش نخست (زندگی نامه) در چهار فصل زیر ترتیب یافته است:
در نخستین فصل، زندگی این عارف جلیل از تولد تا وفات به طور مستوفی، مورد اشاره قرار گرفته و از اساتید، احوال باطنی، کرامات و مقامات عرفانی، سجایای اخلاقی و حوادث برجسته زندگی ایشان، یاد شده است.

زندگی نامه در دانشنامه ویکی پدیا

زندگی نامه
زندگی نامه یا سرگذشت نامه یا بیوگرافی سبکی در ادبیات و دیگر رسانه ها از جمله فیلم های مستند است که مربوط می شود به شرح و توصیف رخدادها و روند زندگی یک یا چند نفر. بیشتر زندگینامه ها بر پایه یادداشت های شخصی افراد ترتیب داده می شوند و داستان هایی واقعی هستند و نه تخیلی. یک زندگی نامه به فهرست کردن اطلاعات در مورد یک شخص مانند زادگاه و زادروز و تاریخ رخدادها محدود نمی شود و به توضیح و گاه تحلیل رویدادها می پردازد.
به زندگی نامه ای که توسط خود شخص مورد نظر نوشته شود خودزندگی نامه یا زندگی نامه خودنوشت یا حسب حال گفته می شود.
از کهن ترین نمونه های زندگی نامه می توان به کتاب های تاریخ نگاران یونان درباره شرح زندگی شاهنشاهان ایران اشاره کرد از جمله کوروش نامه نوشته گزنفون.
نخستین کتاب زندگی نامه در زبان فارسی نو کتاب لباب الالباب محمد عوفی است. در ادبیات فارسی کتاب های تألیف شده در سبک زندگی نامه را تذکره می گفتند.
زندگی نامه غیررسمی جرج بوش عنوان کتابی است که در سال ۱۹۹۲ توسط دو محقق آمریکایی به نام های وبستر تارپلی و آنتون چایتکین منتشر شد. در این کتاب نویسندگان مذکور حاصل پژوهش خود را دربارهٔ پیشینه خاندان بوش عرضه کردند. در این کتاب سعی شده با استناد به اسناد و مدارک موجود پیوندهای میان این خاندان و صاحبان صنایع تسلیحاتی و شیمیایی و شبکه های مالی مشکوک، آشکار شود.
انگیزه تألیف این کتاب در ماه های ژانویه و فوریه سال ۱۹۹۱ میلادی و در جریان جنگ اول خلیج فارس در نویسندگان ایجاد شد. آن ها کتاب خود را اولین بیو گرافی واقعی جرج بوش اول معرفی کردند و مطالب مندرج در اتوبیو گرافی جرج بوش (۱۹۸۷) را سرشار از دروغ و تحریف واقعیات خواندند.
این کتاب در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۱۹۹۲ منتشر شد.
در مقدمه این کتاب، جرج بوش اول «کالیگولای آمریکایی» نامیده شده و اندیشه اصلی مندرج در کتاب چنین بیان شده است:
تز این کتاب ساده است: اگر در نوامبر ۱۹۹۲ جرج بوش برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب شود، این کشور و جهانیان با فاجعه ای در ابعاد عظیم مواجه خواهند شد.
زندگی نامه غیررسمی جرج بوش عنوان کتابی است که در سال ۱۹۹۲ توسط دو محقق آمریکایی به نام های وبستر تارپلی و آنتون چایتکین منتشر شد. در این کتاب نویسندگان مذکور حاصل پژوهش خود را دربارهٔ پیشینه خاندان بوش عرضه کردند. در این کتاب سعی شده با استناد به اسناد و مدارک موجود پیوندهای میان این خاندان و صاحبان صنایع تسلیحاتی و شیمیایی و شبکه های مالی مشکوک، آشکار شود.
انگیزه تألیف این کتاب در ماه های ژانویه و فوریه سال ۱۹۹۱ میلادی و در جریان جنگ اول خلیج فارس در نویسندگان ایجاد شد. آن ها کتاب خود را اولین بیو گرافی واقعی جرج بوش اول معرفی کردند و مطالب مندرج در اتوبیوگرافی جرج بوش (۱۹۸۷) را سرشار از دروغ و تحریف واقعیات خواندند.
این کتاب در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۱۹۹۲ منتشر شد.
در مقدمه این کتاب، جرج بوش اول «کالیگولای آمریکایی» نامیده شده و اندیشه اصلی مندرج در کتاب چنین بیان شده است:
تز این کتاب ساده است: اگر در نوامبر ۱۹۹۲ جرج بوش برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب شود، این کشور و جهانیان با فاجعه ای در ابعاد عظیم مواجه خواهند شد.
زندگی نامه نویسی یا شرح حال نگاری، ثبت و نگارش ویژگی های زندگی افراد برجستهٔ جامعه، از اقشار و صنف های مختلف است. در واقع «فن» یا «دانشی» از شاخهٔ علوم انسانی است که بخشی از علم تاریخ یا یکی از ارکان آن به شمار می آید.
گاه آن را با اندک تفاوتی در مفهوم «بیوگرافی»، «طبقات»، «سیره»، «تراجم احوال»، «تذکره نویسی» و «علم رجال» نیز می نامند.
آنچه در زندگی نامه نویسی مورد نظر است تعیین و ثبت تاریخ زادروز و مرگ افراد، ویژگی های اخلاقی، میزان معلومات و درجات علمی، کارهای اجتماعی، زندگی سیاسی، مصاحبه های مهم و سفرهای پرنقش، هویت شخصی و خانوادگی، و بالاخره گزارش دورنمایی از زندگی فردی و اجتماعی رجال و حوادث استثنایی و ارزشمند زندگی آنها است.
محمد عوفی از زندگی نامه نویسان ایرانی بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های زندگی نامه

زندگی نامه یا بیوگرافی سبکی در ادبیات و دیگر رسانه ها از جمله فیلم های مستند است که مربوط می شود به شرح و توصیف رخدادها و روند زندگی یک یا چند نفر مربوط به او.
• «یک چهرهٔ سیاسی تا هنگامی که در قدرت است، نباید زندگی نامه و خاطرات و اندیشه های شخصی یا سیاسی خود را منتشر کند؛ و بهتر است این کار را به زمانی دیگر، شاید بازنشستگی، موکول کند؛ زمانی که چنین افشاگری ها و اعترافات پس از موعودی، درست و شایسته به نظر رسد.»
• در «تلاش برای روسیه/ The Struggle fro Russia»، مقذّمه -> بوریس یلتسین
• «زندگی نامه شخص را باید دشمنِ سرسختِ او بنویسد.»
• از«فرهنگ گفته های طنزآمیز، نشر فرهنگ معاصر» چاپ ۱۳۸۸، ش ۷۳۴ -> آرتور جیمز بالفور
• «زندگی نامه های مردان بزرگ آدمی را روا می دارد تا دربارهٔ استعداد طبیعی انسان، دربارهٔ مسئولیتی که در برابر استعداد خود دارد، دربارهٔ موازین اخلاقی، دربارهٔ خودخواهی بعضی و از خودگذشتگی بعضی دیگر، دربارهٔ هدف هایی که در برابر دانشمند، انقلابی، اهل سیاست، نقاش و شاعر قرار داد و دربارهٔ راه و روشی که برای رسیدن به این هدف ها باید انتخاب کند، بیندشید و از حاصل آن برای انتخاب مسیر زندگی خود استفاده کند.»
• -> سرگئی له وو

ارتباط محتوایی با زندگی نامه

زندگی نامه در جدول کلمات

کتابی که در آن زندگی نامه شخصیتی شرح داده شده باشد
بیوگرافی
از آثار «ابن ندیــم» مورخ و زندگی نامه نگار بغدادی
الفهرست

معنی کلمه زندگی نامه به عربی

سيرة ذاتية

زندگی نامه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی زندگی نامه

Ahmad ٢١:٠٥ - ١٣٩٧/٠٩/٢٨
Biography
|

پیشنهاد شما درباره معنی زندگی نامهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زندگی نامه چیست   • زندگی نامه جورجیو گاریتسو   • نمونه زندگینامه   • کتاب زندگینامه   • زندگی نامه نویسی   • چگونه زندگی نامه بنویسیم   • زندگی نامه من   • شیوه زندگی نامه نویسی   • معنی زندگی نامه   • مفهوم زندگی نامه   • تعریف زندگی نامه   • معرفی زندگی نامه   • زندگی نامه یعنی چی   • زندگی نامه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زندگی نامه
کلمه : زندگی نامه
اشتباه تایپی : ckn'd khli
عکس زندگی نامه : در گوگل


آیا معنی زندگی نامه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )