انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 955 100 1

زندگی و شعر صد شاعر

زندگی و شعر صد شاعر در دانشنامه اسلامی

زندگی و شعر صد شاعر
«زندگی و شعر صد شاعر از رودکی تا امروز» به کوشش خسرو شافعی تدوین گردیده است. این کتاب به زندگی و شعر صد شاعر برجسته از از زمان رودکی تا امروز و معرفی سبکهای مختلف شعر فارسی می پردازد. شیوه شعر هر شاعر بررسی شده و با گزیده ای از سروده های او و ذکر منابع مطالعاتی کامل شده است. شعر نو و شاعران معاصر بخش بزرگی از کتاب را به خود اختصاص داده اند.
خسرو شافعی متولد ۱۳۳۴ مهاباد است. گزیده شعرهای این شاعر با عنوان «سفر رنج» و شرح دیوان حافظ با عنوان «گنج روان حافظ» دو اثر دیگر اوست.
آن گونه که شافعی در مقدمه کتاب بر آن تاکید کرده است، معیار گزینش این شاعران برای ارایه سبک و نمونه آثارشان در این کتاب از منظر عرصه های گوناگون زبانی، تصویری، مضمون، قالب و تحولی که در این عرصه ها ایجاد کرده اند، بوده است.
شافعی در این اثر خلاصه ای از چگونگی پیدایش هر سبک یا مکتب شعری در شعر فارسی، زندگینامه کوتاه شاعر، بیت، قطعه یا بندی از اشعار به عنوان نمونه، برای آشنایی اولیه با شیوه بیان شاعر و سپس معرفی سبک هر شاعر را ارایه کرده است.
ترتیب مطالب کتاب بدین شیوه است: پیشگفتار، ادوار شعر فارسی، سبک خراسانی، سبک بیانبین در دوره سلجوقی، سبک عراقی، سبک حد واسط یا مکتب وقوع، سبک هندی، دوره بازگشت ادبی، دوره مشروطیت، سبک شعر نو، آشنایی مختصری با قالب ها و اشکال مختلف شعر فارسی، برخی اصطلاحات شاعری، ادبی، هنری و واژه نامه.
در «سبک خراسانی» شاعرانی چون رودکی، کسایی مروزی، فرخی سیستانی، منوچهری، اسدی طوسی و باباطاهر، در «سبک بینابین در دوره سلجوقی»، ناصرخسرو، خیام، سنائی، ظهیر فاریابی و نظامی، در «سبک عراقی» شاعرانی مانند عطار، سعدی، مولوی، خواجوی کرمانی، عبید زاکانی، سلمان ساوجی و حافظ، در «سبک حد واسط یا مکتب وقوع»، بابافغانی، محتشم کاشانی، وحشی بافقی، در «سبک هندی» کلیم کاشانی، صائب تبریزی و بیدل دهلوی، در «دوره بازگشت ادبی» هاتف اصفهانی، یغمای جندقی و نشاط اصفهانی و البته دیگر شاعران این دوره ها معرفی شده اند.
عارف قزینی، ابوالقاسم لاهوتی، فرخی یزدی، پروین اعتصامی و میرزاده عشقی در «دوره مشروطیت» و از نیما یوشیج به بعد بیشتر شاعران موثر و جریان ساز در «سبک شعر نو» معرفی شده اند.
در پایان معرفی هر سبک یا دوره شعری و همچنین معرفی هر شاعر در هر یک از این ادوار، منابع مطالعاتی برای مطالعه کامل تر و بیشتر در این زمینه معرفی شده است.

زندگی و شعر صد شاعر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی زندگی و شعر صد شاعرنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زندگی و شعر صد شاعر   • مفهوم زندگی و شعر صد شاعر   • تعریف زندگی و شعر صد شاعر   • معرفی زندگی و شعر صد شاعر   • زندگی و شعر صد شاعر چیست   • زندگی و شعر صد شاعر یعنی چی   • زندگی و شعر صد شاعر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زندگی و شعر صد شاعر
کلمه : زندگی و شعر صد شاعر
اشتباه تایپی : ckn'd , auv wn ahuv
عکس زندگی و شعر صد شاعر : در گوگل


آیا معنی زندگی و شعر صد شاعر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )