انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 984 100 1

زندیان

معنی زندیان در لغت نامه دهخدا

زندیان. [ زَ ] (اِخ ) زندیه. (از فرهنگ فارسی معین ). رجوع به زندیه شود.

معنی زندیان به فارسی

زندیان
یا زندیه. سلسله ای از پادشاهان که موسس آن کریم خان زند بود . سلسله مزبور پس از قتل نادر شاه از ۱۱۶۲ تا ۱۲٠۹ ه . ق . در فارس و اصفهان سلطنت کرد و بدست آقا محمد خان منقرض شد . افراد این سلسله ازین قرارند: ۱ - کریم خان ( جل. ۱۱۶۳ ه. ق . / ۱۷۵٠ م . ) ۲ - ابو الفتح ( جل. ۱۱۹۳ ه.ق. / ۱۷۷۹ م.) ۳ - علیمراد ( جل. ۱۱۹۳ ه. ق. / ۱۷۷۹ م ) ۴ - محمد علی ( جل. ۱۱۹۳ ه. ق. / ۱۷۷۹ م ) ۵ - صادق ( جل . ۱۱۹۳ ه . ق . / ۱۷۷۹ م ) ۶ - علیمراد ( مجددا ) ( جل . ۱۱۹۶ ه . ق ./ ۱۷۸۵ م ) ۷ - جعفر ( جل . ۱۱۹۹ ه. ق . / ۱۷۸۵ م . ) ۸ - لطفعلی (جل. ۱۲٠۳ ه.ق./ ۱۷۸۹ م.- مقت . ۱۲٠۹ ه . ق . / ۱۷۹۴ م . ) در دوره کریم خان بیشتر شهر هایی که در قلمرو حکومت او بود معمور و آباد گردید و مخصوصا شیراز - پایتخت وی - بسیار با شکوه بود و بناهای زیبایی از قبیل ارگ کریمخان بازار وکیل و مسجد وکیل در آنجا ساخته شد . از شاعران این دوره لطفعلی بیگ آذر سید احمد هاتف سلیمان بیگدلی و صباحی نامبر دارند .

زندیان در دانشنامه ویکی پدیا

زندیان
زندیان یا زندیه (۱۱۲۹–۱۱۷۴ ه‍.ش) نام یکی از سلسله های ایرانی بود که پس از فروپاشی افشاریان تا برآمدن قاجار به درازای ۴۵ سال در ایران حکومت کردند. زندها لر تبار بودند. این سلسله به سردمداری کریم خان زند در سال ۱۱۶۳ هجری قمری در ایران به قدرت رسید. کریم خان، ایلخان طایفه زند بود. پدرش «ایناخ خان» نیز ایلخان بود. کریم خان در آغاز یکی از سرلشکران سپاه نادرشاه افشار بود که پس از مرگ نادر با همراهانش بازگشت. او فردی مدبر بود. او خود راوکیل الرعایا نامید و از لقب شاه پرهیز کرد. او به طور موقت، شهر ملایر را پایتخت و مقر فرماندهی خود نمود توانست بر کل ایران مسلط شود و سپس شهر شیراز را پایتخت خود گردانید. ارگ کریم خان، بازار وکیل، حمام وکیل و مسجد وکیل در شهر شیراز از جمله بناهایی است که از وی به یادگار مانده است.
مجمل التواریخ گلستانه
وکیل الرعایا (۱۱۹۳ – ۱۱۶۳ ه‍.ق) توانست پس از فروپاشی حکومت نادرشاه افشار، تمام بخش های مرکزی، شمالی، غربی و جنوبی ایران را تحت حکومت خود درآورد. همچنین برادر وی، صادق خان زند، نیز موفق شد در سال ۱۱۸۹ ق. بصره را از امپراتوری عثمانی جدا کرده و به ایران پیوست نماید و از این طریق، نفوذ ایران را بر سراسر اروندرود، بحرین و جزایر جنوبی خلیج فارس مسلم گرداند. طایفه زند از نژاد لر هستند که ۴۳ سال بر ایران حکومت کردند.
سلسله زندیه به دست کریم خان زند، رئیس طایفه زند بنیان نهاده شد. طایفه زند، طایفه ای از مردم لک بودند، که شاخه ای از لرها محسوب می شوند. خوانین زند خود را لر می دانستند.
عکس زندیان
طایفهٔ زندیه خاندانی از قبایل فیلی و شعبه ای از الوار بودند که مدت ها در ملایر زندگی می کردند و به صحرانشینی به سر می بردند و در روستای بری از توابع ملایر و نواحی همدان زندگی می کردند. در زمان سلطهٔ افغان در ایران و به دست گرفتن قسمت غربی ایران زا طرف ترکان عثمانی مردم این طایف ی پیوسته به ترکان حمله کرده و آن ها را کشته و غارت کرده و خود را به یک سو می کشیدند.
طوایف لرستان از نظر لهجه به دو گروه لک و لر تقسیم می شوند. زبان لکی زبان ایرانی و اصیل است که قومی از اقوام ایرانی نژاد به نام لک بدان تکلم می کنند طوایف لک بیشتر در نواحی شمال و شمال غربی لرستان و همچنین در بین برخی از طوایف لرستان، ایلام، کرمانشاهان و قسمتی از همدان و قزوین زندگی می کنند طایفهٔ زند در زمرهٔ طوایف لک زبان به شمار می آیند اینان با شبانی روزگارشان را سپری می کردند و احیاناً در زمان شاه عباس اول از دامنه های زاگرس و نزدیکی ملایر کوچ داده شده اند. در کتب گذشتگان از آنان به عنوان کرد یاد می شود و این امر ناشی از همان واقعیت است که کرد و لر را با وجود اختلافات زبانی و لهجه ای به نشانی واحد از آریاییان کوه نشین صفحات غرب کشور می رساند.
ویلیام فرانکلین در زمان جعفر خان زند پسر برادر کریم خان زند به ایران آمده بود، در سفرنامهٔ خود می نویسد «اگر به شاهی بتوان لقب کبیر داد آن شاه حتماً می توانست کریم خان باشد به طوری که کارهای او امروز هم شاهد این مدعی است» شاید امروز ایرانیان به کریم خان احترام بیشتر از آن زمان قایلند اما او را به مراتب کمتر از آن زمان یعنی سال ۱۲۱۵ که ملکم در ایران بود می شناسد و با شخصیت بسیار استمنایی اش آشنایی دارد او بسیار راحت و آسان دشواری های میدان جنگ و سخت گیری های سپاهیگری را تحمل کرده است کریم خان از یک تربیت خانوادگی صحیح برخوردار نبود و حتی خواندن و نوشتن نمی دانست و از این رو بسیار جالب است که پس از آشفتگی های ناشی از سقوط صفویه و حکومت نادرشاه، احتیاج به رهبری خردمند و توانا داشت
در دورهٔ زندیه مردم به شهرنشینی و روستا و نشینی و عشایر تقسیم می شدند. مهم ترین شغل مردم عادی در این دوره کشاورزی و دامپروری بود طبقات ثروتمند به تجارت و بازرگانی می پرداختند در این دوران عناصر شهرنشینی کمتر در امور مملکتی و لشکری سهم داشتند. امور خاص دولتی با توجه به ایلی بودن ایران اغلب با سران ایلات و قبایل بود؛ و مردم شهرنشینی غالباً به امور دادو ستد و تجارت می پرداختند. طبقهٔ باسواد و تحصیل کرده در شهرها و در مشاغل درباری یا نزد اعیان و نجبا و به تجارت تقرب داشتند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زندیان

زندیان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی زندیاننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سجاد > درسته
ابراهیم > سخن چین
میثم علیزاده > Bear
میلاد علی پور > heavily
حمید رمضی > Scrunchie
محدثه فرومدی > traditional
میلاد رحیمی > خوا قزات
Marina > اکیپ

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• کریم خان زند اهل کجا بود؟   • نقشه ایران در زمان زندیه   • قاجاریان   • شجره نامه کریم خان زند   • افشاریه   • حکومت افشاریه   • سلسله افشاریان   • پادشاهان زندیه به ترتیب   • معنی زندیان   • مفهوم زندیان   • تعریف زندیان   • معرفی زندیان   • زندیان چیست   • زندیان یعنی چی   • زندیان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زندیان
کلمه : زندیان
اشتباه تایپی : ckndhk
عکس زندیان : در گوگل


آیا معنی زندیان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )