انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1091 100 1

زنون

/zenon/

معنی زنون در لغت نامه دهخدا

زنون. [ زُ ] (ع مص ) زَن ّ. (منتهی الارب ). رجوع به زَن ّ شود. (از ناظم الاطباء).

زنون. [ زِ نُن ْ ] (اِخ ) فیلسوف یونانی و پایه گذار مکتب رواقی است. وی در اواخر قرن چهارم ق. م. در سیتیوم بدنیا آمد و در آتن نزد فیلسوفان کلبی بتحصیل پرداخت و افکار و تعالیم آنان در وی اثر بسزایی داشت. اوفلسفه را به طبیعیات و منطق و اخلاق منقسم می دانست. منطق وی مبتنی بر ارغنون ارسطو بود اما می گفت که هر معرفتی بالمآل به ادراکات حواس باز می گردد و عقیده داشت که هر چه حقیقت دارد مادی است و قوه و ماده یا جان و تن حقیقت واحد و با یکدیگر مزج کلی دارند و وجود یکی در تمامی وجود دیگری ساری است. در اخلاق رواقیون فضیلت را مقصود بالذات میدانستند و معتقد بودند که زندگی باید با طبیعت و قوانین آن سازگار باشد و عقیده داشتند که آزادی واقعی وقتی حاصل میشود که انسان شهوات و افکار ناحق را از خود دور سازد و در وارستگی و آزادگی اهتمام ورزد. وی در حدود 264 ق. م. بسبب ابتلاء به بیماری درمان ناپذیری خودکشی کرد. رجوع به لاروس و دایرة المعارف فارسی و رواقی و رواقیون شود.

زنون. [ زِ نُن ْ ] (اِخ ) الیائی ، از مردم اله . فیلسوف یونانی (490-430 ق. م.). وی شاگرد برمانیدس یا پارمنید بود و شیوه ٔ استدلال او را بکمال رسانید . وی ابتدا به کار تجارت اشتغال داشت و چون در سفری دریایی کشتی وی غرق شد از تجارت دست کشید و به تحصیل فلسفه پرداخت. او عالم را از دو عنصر مرکب می پنداشت یکی ذات خدا که به عقیده ٔ وی در هر امری فاعل بود، دیگر ماده که آن را منفعل و متأثر میدانست. زنون معتقد بود که انسان بایستی بر طبق طبیعت زندگانی کند یعنی همیشه پیرو حق و صواب باشد بنابراین آنچه را که با حق و صواب مطابق بود خوبی و آنچه را که با آن مخالف بود بدی میخواند. چنانکه مورخان قدیم نگاشته اند زنون در باب حکومت جمهوری و زندگانی طبیعی و وظایف و قانون و جز اینها کتب و مقالات فراوان داشت. وی برای اثبات این نظر که فقط وجود تغییرناپذیر حقیقت دارد به ابطال نظر مخالف ، یعنی حقیقت داشتن تکثر و تغییر پرداخت. احتجاج معروف وی بر ضد امکان حرکت این بود که ثابت کند که مفهوم حرکت تناقضاتی در بر دارد. بقول ارسطو زنون نخستین کسی است که روش احتجاج (دیالکتیک ) را بکار برده است. وی میگوید اگر حرکت واقعیت داشته باشد انتقال از یک نقطه است به نقطه ٔ دیگر، پس هر گاه میان آن دو نقطه خطی فرض کنیم البته میتوان آن را نیمه کرد و همچنین در این تنصیف هر قدر پیش برویم باز آن قسمت را که باقی می ماند می توان نصف کرد ونهایت ندارد پس آن خط اجزای بی شمار دارد و جسم متحرک از همه ٔ آن اجزا باید گذر کند و گذر کردن از اجزای بی شمار مدت نامتناهی لازم دارد. بنابراین جسم هیچگاه به نقطه ٔ مقصد نمی رسد. پس بر اساس عقل ثابت شد که حرکت باطل است. وی این استدلال را به این ترتیب نیز بیان کرده است : اخیلوس (آشیل ) که چابکترین مردم است هرگاه در دنبال سنگپشت که یکی از کندروترین جانوران است برود به قاعده ٔ عقلی هرگز نباید به او برسد زیرا در مدتی که اخیلوس مقداری راه طی کرده سنگپشت نیز مسافتی پیموده است و اخیلوس باید آنرا هم بپیماید. اما آنچه در ظاهر دیده میشود خلاف این است و چون این کیفیت بحکم عقل ضروری است پس ناچار باید قبول کرد که آنچه در ظاهر دیده میشود حقیقت ندارد و حرکت باطل است. زنون باز گوید که هرگاه تیری از کمان پرتاب کنیم برحسب ظاهر روان میشود اما در واقع ساکن است زیرا در هرآن که آن را در نظر بگیریم قسمتی از فضا یا مکان راشاغل است و شاغل بودن مکان جز سکون چیزی نیست و در آن نمی توان تیر را غیر شاغل مکان فرض کرد پس هیچگاه نمی توان آن را در حرکت دانست. رجوع به فرهنگ فارسی معین و سیر حکمت در اروپا و دایرة المعارف فارسی و اعلام تمدن قدیم فوستل دو کلانژ (ذیل زنو) و لاروس شود.

زنون. [ زِ نُن ْ ] (اِخ ) ایزوری. امپراتور روم شرقی (474-491 م.). وی در اصل از مردم ایزور و داماد لئون اول بود سپس با فرزند جوان او لئون دوم در امپراتوری شرکت یافت و بزودی در حکومت مستقل گردید و بعلت نفرت عامه و خدعه های ملکه مجبور به فرار شد و پس از دو سال جنگ در سال 477 م. توانست بار دیگر حکومت را در دست گیرد. وی در اروپا با استروگتها جنگید و بر رؤسای آنان فائق آمد... (ازفرهنگ فارسی معین )... در دوره ٔ حکومت وی امتیازاتی به گنسریک در افریقا و به اودوآکر در ایتالیا داده شد. تئودوریک کبیر را تشویق کرد که به ایتالیا حمله ورشود (488 م.) و بدینوسیله امپراتوری شرقی را از هجوم استروگوتها نجات داد. (از دایرة المعارف فارسی ).

معنی زنون به فارسی

زنون
ایزوری امپراتور روم شرقی ( جل . ۴۷۴ - ف . ۴۹۱ م . ) وی اصلا از مردم ایزور و داماد لئون اول بود و سپس با فرزند جوان او لئون دوم در امپراتوری شرکت یافت و بزودی در حکومت مستقل گردید و بعلت نفرت عامه و خدعه های ملکه مجبور بفرار شد و پس از دو سال جنگ در سال ۴۷۷ توانست مجددا حکومت را در دست گیرد . وی در اروپا با استروگتها جنگید و بر روسای آنان فایق آمد مع هذا امپراتوری روم مشوش گردید و قسطنطیه چند بار مورد تهدید واقع شد . ( ف . ۴۹۱ م . ) .
[ گویش مازنی ] /zrnnoon/ زندان & زنانه
[ گویش مازنی ] /daar zanon/ مرتعی در پرتاس سوادکوه
[ گویش مازنی ] /mis zanoon/ ضربه زدن معمول با دست - گام بلند برداشتن

زنون در دانشنامه ویکی پدیا

زنون
زنون یا گزنون عنصر شمارهٔ ۵۴ در جدول تناوبی عناصر است.نبو
کشف هلیم و آرگون این اندیشه را به وجود آورد که احتمال دارد عناصر دیگری از گروه گازهای بی اثر وجود داشته باشد رامسی و تراورس به جستجوی این عناصر پرداختند و به سال ۱۸۹۸ سه گاز جدید در باقی مانده هوای مایع کشف کردند. آنها این سه گاز را زنون نئون و کریپتون نامیدند این گاز در سال ۱۸۹۸ در انگلستان توسط William Ramsay (ویلیام رامسای) و Morris Travers (موریس تراورز) بعد از کشف کریپتون و نئون از هوای مایع کشف شد.
نام زنون (xenon) صورت خنثی از واژه یونانی xenos به معنی غریب است و می توان آن را به غریبه ترجمه کرد
زنون عنصری با عدد اتمی ۵۴؛ در گروه گازهای بی اثر یا نجیب و در دوره پنجم جدول تناوبی جای دارد. جرم اتمی ۱۳۱٫۳۰؛ ظرفیتها ۲٬۴٬۶و ۸. دارای نه ایزوتوپ پایدار است.
عکس زنون
زنو یا زنون می تواند به موارد زیر اشاره کند:
زنون یا گزنون، عنصر شمارهٔ ۵۴ در جدول تناوبی عناصر
زنو(به لاتین: Flavius Zeno Augustus) ششمین امپراتور روم شرقی بود. در سال ۴۷۶ میلادی، بربری به نام اودوآکر امپراتور رومولوس آگوستوس، آخرین امپراتور روم غربی را از کار برکنار کرد و بدین ترتیب به عمر امپراتوری روم غربی پایان داد. او با زنو به توافق رسید. زنو به این نتیجه رسید که فرمانروایی ایتالیا را از اودوآکر که مستقل شده بود، بگیرد. به همین دلیل، ارتش ااستروگوت ها را که بیزانتیوم را مورد تهدید قرار می دادند به ایتالیا گسیل داشت. استروگوت ها به رهبری تئودوریک، که در بیزانتیوم تحصیل کرده بود، در سال ۴۹۳ ایتالیا را تسخیر کرده و اودوآکر را کشتند. اما در ظرف ده سال از زمان تسلط استروگوت ها، تئودوریک هم از زنو سرپیچی کرد.
امپراتوری بیزانس - جیمز آ. کوریک - ترجمه مهدی حقیقت خواه
سیارک ۶۱۸۶ (به انگلیسی: 6186 Zenon، نامگذاری:1988CC2) شش هزار و صد و هشتاد و ششمین سیارک کشف شده است که در ۱۱ فوریه ۱۹۸۸ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۵۰ است.
زنون اِلِئایی (به یونانی: Ζήνων ὁ Ἐλεάτης) (به انگلیسی: Zeno of Elea) (حدود ۴۹۰–۴۹۵ پ. م) در الئا جنوب ایتالیای کنونی (حدود ۴۳۰ پ. م) فیلسوف و ریاضی دان یونان باستان که ارسطو وی را بنیان گذار دیالکتیک نامیده است. او شاگرد و دوست پارمنیدس و پیرو و مدافع سرسخت مکتب الئایی بود. مکتبی که بر ثبات و یکتایی واقعیت و بی پایه بودن دانش حسی در مورد کثرت و تغییرپذیری تأکید داشت.زنون بیش تر به خاطر پارادوکس هایی مشهور است که در دفاع از مکتب الئایی و عقاید استادش پارمنیدس مطرح کرده است.آشیل و لاک پشت   تناقض دو بخشی   پیکان   ردیف های متحرک
زنون به گفتهٔ افلاطون به همراه پارمنیدس در حدود سال ۴۴۹ پ. م به آتن سفر کرده و در آنجا دیدار و مباحثاتی با سقراط داشته اند. وی قبل از سفر به یونان کتابی نوشته بود که بر جای نمانده است، اما به گفتهٔ افلاطون در آن به طور غیرمستقیم واقعیتِ حرکت و کثرت را رد کرده بود. در این کتاب چهل پارادوکس (متناقض نما) مطرح شده بود که برخی از آن ها تأثیر عمیقی در گسترش ریاضیات داشته اند. این پارادوکس ها به دو دسته قابل تقسیمند، دسته اول دربارهٔ رد تعدد و کثرت و اثبات نوعی وحدت وجود بوده و دستهٔ دوم به مبحث حرکت می پردازد و آن را غیرممکن می داند. در این معماها وی ابتدا یک نظریه از مخالفان پارمنیدس را مطرح کرده و سپس پیامدهای غیرقبول ناشی از پذیرفتن این نظریه را نشان داده و به این ترتیب پوچ بودن آن را ثابت کرده است. این روش جدلی به نظر می رسد نخستین بار توسط زنون استفاده شده باشد. ارسطو در کتاب فیزیک در پی پاسخ به ادعای زنون در مورد واقعیت نداشتن حرکت برآمده و نشان داد که بحث های زنون بر پایهٔ تصوراتی اشتباه از مفهوم حرکت و فضا است. با این حال استدلال های زنون در دوران خود که هنوز منطق به صورت یک علم درنیامده بود بسیار منطقی به نظر می رسیده و می توانسته طرفداران زیادی را به خود جذب کرده باشد و به عنوان چالش هایی غیرقابل پاسخ برای افرادی که بر واقعیت داشتن حواس تأکید داشتند، راه را برای ترویج شک گرایی سوفسطائیان باز کند.
بر اساس منابع قدیمی زنون همچون پارمنیدس به فعالیت سیاسی در شهر خود می پرداخت و به دلیل توطئه علیه یک حاکم مستبد به مرگ محکوم شد. داستان هایی در مورد بردباری او در زیر شکنجه و مرگ دردناکی که بر او تحمیل شد، نقل شده است. او نیز همچون پارمنیدس بر غیرممکن بودن حرکت استدلال می کرد و چنین می گفت:
اگر حرکت واقعیت داشته باشد، انتقال است از یک نقطه به نقطهٔ دیگر. پس هرگاه میان این دو نقطه یک خط بکشیم، خواهیم توانست آن را به دو نیم کنیم، و آن نیمه را نیز به دو نیم و همین کار را بر نیمه های دیگر؛ و آنچنان این کار ادامه خواهد یافت که پایانی نداشته باشد. پس میان این دو نقطه از اجزای بیشمار تشکیل شده است، که یک جسم هنگام حرکت باید از بیشمار قسمت عبور کند، که اینکار به زمان بی نهایت احتیاج دارد؛ و بنابر این حرکت هیچ گاه انجام نخواهد شد.
زنون تترافلورید (به انگلیسی: Xenon tetrafluoride) با فرمول شیمیایی XeF۴ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۲۰۷٫۲۸۳۶ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است.F(F)(F)F
Xenon tetrafluoride
F(F)(F)F
InChI=1S/F4Xe/c1-5(2,3)4 YKey: RPSSQXXJRBEGEE-UHFFFAOYSA-N Y
زنون تتراکسید (به انگلیسی: Xenon tetroxide) با فرمول شیمیایی XeO۴ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۱۹۵٫۲۹ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای جامد بی رنگ است.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
Xenon tetraoxideXenon(VIII) oxide
Xenon tetroxidePerxenic anhydride
ترکیبات زنون
زنون تری اکسید (به انگلیسی: Xenon trioxide) با فرمول شیمیایی XeO۳ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن ۱۷۹٫۲۸۸ g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای دستگاه بلوری چهارگوشه آبی و خاکستری است.این مولکول شکل هرمی دارد.O=(=O)=O
xenon trioxidexenon(VI) oxide
O=(=O)=O
InChI=1S/O3Xe/c1-4(2)3 NKey: ZWAWYSBJNBVQHP-UHFFFAOYSA-N N
زنون دی اکسید (به انگلیسی: Xenon dioxide) با فرمول شیمیایی XeO۲ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 163.29 g/mol می باشد.
ترکیب شیمیایی
نام گذاری اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی
xenon dioxide
زنون دی فلورید (به انگلیسی: Xenon difluoride) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۸۳۶۷۴ است. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است.FF
Xenon difluorideXenon(II) fluoride
FF
InChI=1S/F2Xe/c1-3-2 YKey: IGELFKKMDLGCJO-UHFFFAOYSA-N Y
زنون رواقی در جزیره قبرس متولد گردید، او بنیان گذار مذهب رواقی است.
در جهان
بودن
نشانه ها
نگاه
او در قبرس به دنیا آمد، داستان های مختلفی از زندگی او روایت شده است، در یکی از این حکایت ها گفته اند که او یک تاجر بوده است که بعد از ورشکستگی به آتن آمده و در یک کتاب فروشی مشغول به کار شده است.
ایده ها و دیدگاه های او را به سه قسمت تقسیم کرده اند، منطق، فیزیک (جهان طبیعت نه علم فیزیک) و اخلاق و هدف اصلی او رسیدن به خوشبختی از راه طبیعت است.
رواقیون از حیث مادیت پیرو هرقلیطوس بوده و به جوهر فرد قائل نیستند، بلکه معتقدند که ماده به اجزای غیرمتناهی تقسیم می شود و آتش است که این اجزا را به هم ترکیب داده و تبدیل به جسم واحد می کند، همچنین معتقدند که خداوند در همه جهان حلول کرده و انسان هم که جزیی از طبیعت است باید رفتارش مطابق عقل باشد که از این جهت به رواقیون، حلولیان نیز گفته اند.
ال جی اگزنون (به انگلیسی: LG Xenon )، یک نمونه از گوشی های تلفن همراه سری یو اس آ جی اس ام (به انگلیسی: USA GSM (CB/CE/CG/CU) ) شرکت ال جی الکترونیکس می باشد که توسط همین شرکت به بازار عرضه شده است.
وب گاه رسمی شرکت ال جی الکترونیکس
ال جی جهانی
دفتر راهنمای گوشی های همراه ال جی
اکسی هگزافلورید زنون (به انگلیسی: Xenon oxytetrafluoride) با فرمول شیمیایی XeOF۴ یک ترکیب شیمیایی است. که جرم مولی آن 223.23 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی رنگ است.F(F)(F)(F)=O
F(F)(F)(F)=O
InChI=1S/F4OXe/c1-6(2,3,4)5 YKey: ONRYXFFHIXYZMZ-UHFFFAOYSA-N Y
InChI=1/F4OXe/c1-6(2,3,4)5Key: ONRYXFFHIXYZMZ-UHFFFAOYAY
گاز نجیب زنون دارای هشت ایزوتوپ پایدار است. این عنصر پس از قلع بیشترین تعداد ایزوتوپ پایدار را دارد. همچنین ۳۰ ایزوتوپ پرتوزا و ایزومر هسته ای از زنون شناخته شده است که از میان آن ها ۱۳۶Xe با نیمه عمر ۲٫۳۸ ± ۰٫۰۲ ± ۰٫۱۴‎×۱۰۲۱ سال پایدارترین آن ها است.
Isotope masses from Ame2003 Atomic Mass Evaluation by G. Audi, A.H. Wapstra, C. Thibault, J. Blachot and O. Bersillon in Nuclear Physics A729 (2003).
Isotopic compositions and standard atomic masses from:
J. R. de Laeter, J. K. Böhlke, P. De Bièvre, H. Hidaka, H. S. Peiser, K. J. R. Rosman and P. D. P. Taylor (2003). "Atomic weights of the elements. Review 2000 (IUPAC Technical Report)". Pure and Applied Chemistry. 75 (6): 683–800. doi:10.1351/pac200375060683.نگهداری یادکرد:نام های متعدد:فهرست نویسندگان (link)
M. E. Wieser (2006). "Atomic weights of the elements 2005 (IUPAC Technical Report)". Pure and Applied Chemistry. 78 (11): 2051–2066. doi:10.1351/pac200678112051. Lay summary.
پارادوکس های زنون (به انگلیسی: Zeno's paradoxes) مجموعه ای از مسئله های فلسفی است که توسط زنون الئایی (حدود ۴۹۰–۴۹۵ پ. م در الئا جنوب ایتالیای کنونی- حدود ۴۳۰ پ. م) فیلسوف یونانی طراحی شده است. این پارادوکس ها در ادامه نظریه پارمنیدس که منکر نقش حواس در شناخت و تکثرگرایی است و اعتقاد به اینکه حرکت چیزی جز توهم نیست، می باشند؛ که زنون بر اساس دیالکتیک پارمنیدسِ افلاطون این پارادوکس ها را طراحی نموده است که در حقیقت جوابی است برای فیلسوف هایی که در مخالفت با پارمنیدس پارادوکس هایی را مطرح کرده اند.
گرگوآر_د_سن-ویسنت
فلسفه فضا و زمان
بازبه هنجارسازی
ماشین زنو
آشیل تصمیم می گیرد با یکی از کندترین رقبای خود، لاک پشت، مسابقهٔ دو بدهد. او لطف می کند و می گذارد لاک پشت از نقطه ای جلوتر از او مسابقه را شروع کند. وقتی آشیل از نقطهٔ شروع خود حرکت می کند، لاک پشت قبلاً یک مسافتی پیش رفته است و مدتی طول می کشد، البته نه خیلی زیاد، تا آشیل به نقطه ای برسد که لاک پشت حرکتش را از آن جا شروع کرده است مسلماً تصور می کنیم آشیل، تیزپاترین دونده در میان یونانیانِ اعزام شده به تروا، بیش از این عقب نخواهد ماند: هر چقدر هم مسیر مسابقه کوتاه و فاصلهٔ اولیهٔ لاک پشت از آشیل زیاد باشد، آشیل باید زودتر به خط پایان برسد. اما در واقع این طور نیست؛ زیرا مدتی طول می کشد تا آشیل به نقطه ای برسد که لاک پشت از آن جا راه افتاده، و لاک پشت در این مدت خود را کمی جلو کشانده اشت. زمانی که آشیل به آن نقطه برسد، لاک پشت جلوتر است. پس آشیل به سمت نقطه ای می دود که لاک پشت از آن جا راه افتاده و لاک پشت در این مدت خود را کمی جلو کشانده است. زمانی که آشیل به آن نقطه برسد، لاک پشت جلوتر است پس آشیل به سمت نقطه ای می دود که لاک پشت هم اینک هست و مدتی طول می کشد تا به آن نقطه برسد. مسلماً در طول این مدت لاک پشت باز کمی دیگر خود را جلو کشانده است. آشیل مثل سایه لاک پشت را تعقیب می کند، اما زمانی که به نقطه ای می رسد که لاک پشت بوده، لاک پشت باز هم اندکی جلو رفته است و آشیل هنوز به او نرسیده است این ماجرا تا ابد ادامه می یابد، زیرا همواره مدتی طول می کشد تا آشیل فاصلهٔ میان خودش و لاک پشت را طی کند، و هر قدر هم که لاک پشت کند حرکت کند بخشی از مسافت را در زمان حرکت خود طی می کند و دیگر در نقطهٔ قبل نیست و از آن نقطه جلوتر است. پس به هر حال هر چقدر هم این زنجیره را ادامه دهیم، آشیل هرگز به لاک پشت نمی رسد، چه رسد به این که از او جلوتر بزند. پس مسلماً وقتی که مسابقه در نهایت به پایان می رسد، لاک پشت از آشیل جلوتر است.
این پارادوکس نشان می دهد که ما نه تنها نمی توانیم به دوندهٔ کندتر از خودمان برسیم، بلکه اصلاً نمی توانیم در استادیوم بدویم.
آنچه که در حرکت است باید قبل از رسیدن به هدف به نیمه راه برسد.
تاتا زنون (Tata Xenon) خودرویی است که از سال ۲۰۰۶–کنون در پونه و آرژانتین و تایلند تولید شده است. است. سیستم جعبه دندهٔ آن ۵ دنده به صورت دستی است.
ترکیبات آلی زنون(به انگلیسی: Organoxenon compound) دسته ای از ترکیبات آلی فلزی هستند که در آن بین اتم کربن و زنون پیوند شیمیایی برقرار شده باشد.نخستین بار ترکیبات آلی زنون دو ظرفیتی مانند (C۶F۵)۲Xe کشف گردید و پس از آن و در سال ۲۰۰۴ ترکیب چهار ظرفیتی کشف گردید.از آن زمان تا کنون بیش از صد ترکیب آلی حاوی زنون کشف شده است.
ده زنون، روستایی از توابع بخش سردشت شهرستان دزفول در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان دره کاید قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۴ نفر (۱۹خانوار) بوده است.
در ریاضیت و علوم کامپیوتر ماشین زنو (تورینگ ماشین شتابیافته) که یک مدل محاسباتی فرضی وابسته به تورینگ ماشین هاست که امکان انجام تعداد بیشمار مرحلهٔ الگوریتم را در یک زمان محدود می دهد. این ماشین ها به عتوان یکی از مهم ترین مدل های محاسباتی شناخته می شود. به شکل رسمی تر یک ماشین زنو یک تورینگ ماشینی است که n مرحله از الگوریتم را در n2 واحد زمانی انجام می دهد؛ بنابراین اولین مرحله نیم واحد زمانی دومین ۲۵ واحد زمانی و سومین مرحله ۱۲۵ و به همین صورت. پس بعد از یک واحد زمانی یک مجموعه شمارا از مراحل انجام خواهد شد.
Wikipedia contributors, "Zeno machine," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Zeno_machine&oldid=633464665 (accessed January 24, 2015).
ایده ماشین های زنا برای اولین بار توسط هرمن ویل مطرح شد در سال ۱۹۲۷ و ان را به نام فیلسوف یونان باستان زنو نام نهادند. ماشین های زنو نقش حیاتی را در برخی تئوری ها ایفا می کند تئوری های مانند نقطه امگا، مطرح شده توسط فیزیکدان فرانک جی تیپلر. تنها در صورتی می توانند برقرار باشند که ماشین های زنو قابل تعریف باشند
ماشین های زنو این اجازه را به ما می دهند که توابع زیادی را که توسط تورینگ ماشین ها قابل محاسبه نیستند را محاسبه کنیم با توجه به شبه الگوریتم زیر:
begin program write 0 on the first position of the output tape; begin loop simulate 1 successive step of the given Turing machine on the given input; if the Turing machine has halted, then write 1 on the first position of the output tape and break out of loop; end loop end program محاسباتی از این نوع که فراتر از محدودیت های تورینگ ماشین است فرا محاسبات نامیده می شوند. قابل ذکر است که مسالهٔ توقف برای ماشین های زنو توسط ماشین های زنو قابل حل نمی باشد.
میگل زنون (انگلیسی: Miguel Zenón؛ زادهٔ ۳۰ دسامبر ۱۹۷۶) یک موسیقی دان اهل ایالات متحده آمریکا است.
وی همچنین برنده جوایزی همچون کمک هزینه گوگنهایم شده است.
هگزافلورید زنون (به انگلیسی: Xenon hexafluoride) با فرمول شیمیایی XeF۶ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۱۳۹۵۴۶ است. که جرم مولی آن 245.28 g mol-۱ می باشد.F(F)(F)(F)(F)F
F(F)(F)(F)(F)F
InChI=1S/F6Xe/c1-7(2,3,4,5)6 YKey: ARUUTJKURHLAMI-UHFFFAOYSA-N Y
InChI=1/F6Xe/c1-7(2,3,4,5)6Key: ARUUTJKURHLAMI-UHFFFAOYAF


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زنون در دانشنامه آزاد پارسی

زِنون (xenon)
(یا: گِزِنون) برگرفته از واژه ای یونانی به معنای بیگانه. عنصری غیرفلزی، گازی، بی رنگ، بی بو، با نماد Xe، عدد اتمی ۵۴، و جرم اتمی نسبی ۱۳۱.۳۰. در گروه گازهای نادر قرار می گیرد و مدت ها تصور می شد در هیچ واکنشی شرکت نمی کند. بعدها برخی از ترکیبات آن، غالباً با فلوئور شناخته شد. گازی است سنگین که به مقدار بسیار کم، حدود یک بخش در ۲۰ میلیون، در هوا یافت می شود. زنون در اتاقک حبابی، لامپ های خلأ، لامپ های برق، و لیزرها به کار می رود. شیمی دانان اسکاتلندی، ویلیام رمزی و موریس تراورز، آن را در بقایای هوای مایع کشف کردند (۱۸۹۸).

زنون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• لامپ زنون قیمت   • جریمه لامپ زنون   • بهترین مارک لامپ زنون   • بهترین لامپ زنون   • لامپ زنون خودرو   • چراغ زنون چیست   • قیمت لامپ زنون فیلیپس   • لامپ زنون زیمنس   • معنی زنون   • مفهوم زنون   • تعریف زنون   • معرفی زنون   • زنون یعنی چی   • زنون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زنون
کلمه : زنون
اشتباه تایپی : ck,k
آوا : zenon
نقش : اسم
عکس زنون : در گوگل


آیا معنی زنون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )