انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1086 100 1

زن زیادی

زن زیادی در دانشنامه ویکی پدیا

زن زیادی
زن زیادی نام یکی از مجموعه داستان های جلال آل احمد نویسندهٔ معاصر ایران است.
جلال آل احمد، زن زیادی
این مجموعه در واقع جمع آوری همهٔ داستان های دربارهٔ زنان و با محوریت آنان در یک کتاب است، حال آنکه این داستان ها از تمامی آثار آل احمد گردآمده اند. نمایشنامه ای با همین محتوا توسط حامد بهمنی نوشته شده است. آل احمد در این داستان به نقش کم ارزش زن در سالهای ابتدایی قرن سیزده می پردازد.
«ننه جون شما هیچ کدوم یادتون نمیآدش. منو تازه دو سه سال بود به خونه شوور فرستاده بودن. حاج اصغرمو تازه از شیر گرفته بودم و رقیه رو آبستن بودم…» خاله این طور شروع کرد. یکی از شب های ماه رمضون بود که او به منزل ما آمده بود و پس از افطار، معصومه سلطان، قلیان کدویی گردویی گردن دراز ما را - که شب های روضه، توی مجلس بسیار تماشایی است - برای او آتش کرده بود؛ و او در حالی که نی قلیان را زیر لب داشت، این گونه ادامه می داد: «... تو همین کوچه سیدولی - که اون وقتا لوح قبرش پیدا شده بود و من خودم با بیم رفتیم تموشا، قربونش برم! - رو یه سنگ مرمر یه زری، ده پونزده خط عربی نوشته بودن. اما من هرچه کردم نتونستم بخونمش. آخه اون وقتا که هنوز چشام کم سو نشده بود، قرآنو بهتر از بی بیم می خوندم. اما خط اون لوح رو نتونستم بخونم. آخه ننه زیر و زبر که نداش که… آره اینو می گفتم. تو همون کوچه، یه کارامسرایی بودش خیلی خرابه، مال یه پیرمردکی بود که هی خدا خدا می کرد، یه بنده خدایی پیدا بشه و اونو ازش بخره و راحتش کنه…» خاله پس از آن که یک پک طولانی به قلیان زد و معلوم بود که از نفس دادن قلیان خیلی راضی است، و پس از اینکه نفس خود را تازه کرد، گفت: «... اون وقتا تو محل ما یه دختر ترشیده ای بود، بهش بتول می گفتن. راستش ما آخر نفهمیدیم از کجا پیداش شده بود. من خوب یادمه روزای عید فطر که می شد، با ییشای صناری که از این ور و اون ور جمع می کرد، متقالی، چیتی، چیزی تهیه می کرد و میومد تو مسجد «کوچه دردار» و وقتی نماز تموم می شد، پیرهن مراد بخیه می زد؛ ولی هیچ فایده نداشت. بی چاره بختش کور کور بود. خودش می گفت: «نمی دونم، خدا عالمه! شاید برام جادو جنبلی، چیزی کرده باشن. من کاری از دستم بر نمیآدش. خدا خودش جزاشونو بده.» خلاصه یتیمچه بدبخت آخرسرا راضی شده بود به یه سوپر شوور کنه!»
— از داستان «گنج»، مجموعهٔ داستان «دید و بازدید»
عکس زن زیادی
زن زیادی فیلمی به کارگردانی و نویسندگی تهمینه میلانی و تهیه کنندگی محمد نیک بین محصول سال ۱۳۸۳ است که در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۸۴ بر روی پرده سینما رفته است.
فیلم زن زیادی داستان زنی به نام سیما است که با شغل معلمی همراه با فعالیت های جانبی دیگر با همکاری زنان محلی چرخ زندگی را به تنهایی می چرخاند و…
فیلم زن زیادی در بیست و سومین دوره جشنواره فیلم فجر (۱۳۸۳) در سه بخش نقش اول مرد (امین حیایی)، بهترین جلوه های ویژه (داوود رسولیان) و نقش اول زن (مریلا زارعی) کاندید دریافت سیمرغ بلورین بود.
این فیلم در نهمین دوره جشنواره جشن خانه سینما (۱۳۸۴) در چهار بخش بهترین جلوه های ویژه (داوود رسولیان)، نقش اول زن (مریلا زارعی)، بهترین موسیقی متن (امیر معینی) و بهترین صدابرداری (اسحاق خانزادی) کاندید دریافت جایزه بود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زن زیادی در دانشنامه آزاد پارسی

زنِ زیادی
مجموعه ای از داستان های کوتاه، به فارسی، نوشتۀ جلال آل احمد، در ۱۳۳۱ ش. نویسنده در این کتاب، نوشتنِ داستانی ذهنی، به شیوۀ تک گویی درونی، را تجربه می کند. او با قرارگرفتن در ذهن زنانی که ترس ها و آرزوهای خود را روایت می کنند برخی از بهترین داستان های خود را پدید آورده است.

نقل قول های زن زیادی

زن زیادی رمانی از جلال آل احمد است.

زن زیادی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زن زیادی   • مفهوم زن زیادی   • تعریف زن زیادی   • معرفی زن زیادی   • زن زیادی چیست   • زن زیادی یعنی چی   • زن زیادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زن زیادی
کلمه : زن زیادی
اشتباه تایپی : ck cdhnd
عکس زن زیادی : در گوگل


آیا معنی زن زیادی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )