انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1096 100 1

زهری


مترادف زهری: زهرآگین، زهرآلود، سمدار، سمی، مسموم

معنی زهری در لغت نامه دهخدا

زهری. [ زَ هََ ](ص نسبی ) منسوب به زهراء «مدینة السلطان بقرطبة» ازبلاد مغرب. و ابوعلی حسین بن محمدبن احمد الغسانی الزهری بدان منسوب است. (از معجم البلدان ). رجوع به زهراء و حسین... در همین لغت نامه و معجم البلدان شود.

زهری. [ زُ ] (ص نسبی ) منسوب به زهرةبن کلاب بن مرة. (از انساب سمعانی ). منسوب به زُهْرة.

زهری. [ زَ ] (اِخ ) دهی از دهستان نهبندان است که در بخش شوسف شهرستان بیرجند واقع است و 166 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

زهری. [ زُ ] (اِخ ) رجوع به ابراهیم افلیلی شود.

زهری. [ زُ ] (اِخ )احمد نباتی بن محمد مفرج. حافظ است. (منتهی الارب ).

زهری. [ زُ ] (اِخ ) عبداﷲبن سعد الزهری. از اصحاب سیر و اخبار. کتاب فتوح خالدبن الولید از اوست. (ابن الندیم ، یادداشت بخط مرحوم دهخدا).

زهری. [ زُ ] (اِخ ) محمدبن سعدبن ابی وقاص قرشی ، مکنی به ابوالقاسم. متوفی به سال 83 هَ. ق. وی یکی از اشراف دولت در عصر مروانی بود. او با ابن الاشعث بر عبدالملک بن مروان خروج کرد و در وقایع عراق حاضر بود. او رااسیر کردند و نزد حجاج بردند و سپس کشته شد. وی مقدار کمی از احادیث را از ثقات روایت کرده است. (از فرهنگ فارسی معین ). رجوع به اعلام زرکلی ج 2 ص 899 شود.

زهری. [ زُ ] (اِخ ) محمدبن سعدبن منیع الزهری. از مورخان ثقه و از حفاظ حدیث بود. در سال 168 هَ. ق. در بصره متولد شد و در بغداد سکونت کرد و در همانجا بسال 230 هَ. ق. درگذشت. او راست : طبقات الصحابه. (از اعلام زرکلی ج 2 ص 899).

زهری. [ زُ ] (اِخ ) محمدبن عبداﷲبن عبدالرحیم الزهری. از حفاظ حدیث بود و بسال 249 هَ. ق. درگذشت. او راست : الضعفا. (از اعلام زرکلی ج 2 ص 925).

زهری. [ زُ ] (اِخ ) محمدبن مسلم بن عبیداﷲ، معروف به ابن شهاب ، مکنی به ابوبکر، از بنی زهره. تابعی و محدث مشهور (51 - 124 هَ. ق.). وی ده تن از صحابه را دیدار کرد و قریب 2000 حدیث از آنان و گروهی کثیر از زن و مرد اشراف و موالی فراگرفته و نخستین کس است که حدیث را تدوین کرده. او در شام سکونت داشت. (فرهنگ فارسی معین ). رجوع به ابن شهاب در همین لغت نامه و اعلام زرکلی ج 2 ص 988 و عقد الفرید و عیون الاخبار و سیرة عمربن عبدالعزیز و تاریخ گزیده شود.

معنی زهری به فارسی

زهری
محمد بن مسلم بن عبید الله معروف به ابن شهاب و مکنی به ابوبکر از بنی زهره تابعی و محدث مشهور ( و. ۵۱ ه.ق./ ۴۷۱ م.- ف. ۱۲۴ ه.ق. / ۷۴۲ م. ) وی ده تن از صحابه را دیدار کرد و قریب ۲٠٠٠ حدیث از آنان و گروهی کثیر از زن و مرد از اشراف و موالی فرا گرفته و نخستین کس است که حدیث را تدوین کرده . او در شام سکونت داشت .
محمد بن مسلم ابن عبیدالله معروف به ابن شهاب مکنی به ابوبکر از بنی زهره .
نام محلی کنار راه شیراز به جهرم میان سنان و کپه سنگی در
ابن سعد
رجوع به قاسم بن صفوان شود

زهری در دانشنامه ویکی پدیا

زهری
محمد بن مسلم بن عبید الله بن عبد الله بن شهاب القرشی الزهری (م. ۱۲۴هـ/۷۴۲م) با کنیهٔ ابوبکر از بنیان گذاران علم حدیث است. داستان هایی که در مورد زندگی او نقل می شود حکایت از موفقیت های او در امر حدیث و انتقادات نسبت به روابط نزدیکش با بنی امیه و سستی او در نقل حدیث دارند.
Lecker, M.. "al-Zuhrī." Encyclopaedia of Islam, Second Edition. Edited by: P. Bearman, Th. Bianquis, C.E. Bosworth, E. van Donzel, W.P. Heinrichs. Brill Online, ۲۰۱۳.
همکار ابن شهاب نقل می کند که آنها فقط حلال و حرام را می نوشتند اما او هرآنچه می شنید را می نوشت و بعدها که عمر بن عبدالعزیز فرمان جمع آوری سنت پیامبر اسلام را داد، او و جمعی دیگر احادیث را در کتابچه هایی نوشته و به خلیفه دادند.
او روابط خوبی با خلفای اموی از عبدالملک بن مروان تا هشام بن عبدالملک داشت. او در دوران مختلف به عنوان قاضی منصوب شده بود و ذهبی می نویسد که او عنوان امیر را داشت و زندگی مجللی داشت. به تشویق امویان، او جلسات نگارش حدیث را بنیان گذاری کرد که در آن امرا حضور داشتند. بنا بر توجیه خود او، او جلساتی را برای دیگر پژوهندگان حدیث برگزار کرد. یکی از انگیزه های نوشتن احادیث مقابله با تبلیغات ضد امویان توسط عراقیان بود. از او نقل است «ما حدیثی به طول یک وجب نقل می کنیم و به طول یک ذرع برمی گردد.» همچنین نقل است: «اگر به خاطر احادیثی که ما نمی دانیم و از مشرق به سمت ما سرازیر می شوند نبود هرگز حدیثی نمی نوشتم یا اجازه نمی دادم حدیثی نوشته شود.»
زهری ممکن است به موارد زیر اشاره کند:
ابن شهاب الزهری
محمد زهری
ایرج زهری
علی زهری
زهری (سبزوار)، روستایی از توابع بخش روداب شهرستان سبزوار و در استان خراسان رضوی ایران است.
این روستا در دهستان کوه همائی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
زهری یا زهره روستایی در دهستان میغان بخش مرکزی شهرستان نهبندان استان خراسان جنوبی ایران است. بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این روستا ۸۲ نفر (در ۲۸ خانوار) بوده است.
زهری شبدر (نام علمی: Dorycnium) نام یک سرده از زیرخانواده باقالی ها است.
زهری کار، روستایی از توابع بخش لیردف شهرستان جاسک در استان هرمزگان ایران است.
این روستا در دهستان پی وشک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶۳ نفر (۵۶خانوار) بوده است.
ابراهیم زُهری (۷۲۷–۸۰۰م) (نسب: ابراهیم بن سعد بن ابراهیم بن عبدالرحمن بن عوف) موسیقی دان و محدث حجازی در سدهٔ دوم هجری بود. سماع را مباح می دانست و عود می نواخت و همراه نوازندگی، می خواند. او به قضاوت بغداد نیز رسید. بخاری و مسلم در علم حدیث از او روایت نمودند. بیست صفحه از آثار او به جای مانده است که با عنوان نسخهٔ ابراهیم نامیده می شود.
انجبار زهری (نام علمی: Antiaris) نام یک سرده از تیره موراسه است.
ایرج زُهری (زاده ۱۳۱۱ - درگذشته ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱) نمایشنامه نویس، منتقد، مدرس و کارگردان تئاتر ایران است. ایرج زهری در سالهای پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ به عنوان منتقد، مدرس و کارگردان تئاتر در ایران مشهور بود.
فقیر علیشاه
کمدی - تراژدی حکومت زمان خان به روزگار قاجار در ولایت بهشت آباد
مهمان
یادها و بودها
ایرج زهری با «دانشکده هنرهای دراماتیک»، «شورای تئاتر» و «واحد نمایش» در «تلویزیون ملی ایران»، مجله تماشا و سازمان «جشن هنر» شیراز همکاری نزدیک داشت.
ایرج زهری به زبان های آلمانی و فرانسوی تسلط داشت. او ده ها اثر نمایشی را به زبان فارسی ترجمه و منتشر کرده است، از جمله نمایشنامه هایی از: گئورگ بوشنر، برتولت برشت، ارنست تولر، اگوست استریندبرگ، داریو فو، هاینر مولر، کارل فالنتین، ژان تاردیو و… بیشتر این آثار در ایران توسط «نشر قطره» و ناشران دیگر منتشر شده اند.
اسلاومیر مروژک، نمایشنامه نویس برجسته لهستانی و فرناندو آرابال، درام نویس نامی اسپانیایی، حق ترجمه آثار خود به فارسی را به آقای زهری واگذار کرده بودند
جعفری زهری یا شوکران صغیر یا شوکران باغی یا شوکران تابستانی (نام علمی: Aethusa cynapium)،رستنی یک ساله (به ندرت دو ساله) از تیره چتریان و بومی اروپا، آسیای غربی و شمال غربی آفریقا است. این گیاه از گونه های شوکران و شوکران آبی و مثل آن ها سمی است، هر چند کمتر از شوکران سمی است. این گیاه به مناطق دیگر زیادی از دنیا هم معرفی شده است و در زمینهای زراعی علف هرز رایجی است.
علی زَهری (زاده ۱۲۸۵ - درگذشته ۱۴ خرداد ۱۳۳۹) قبل از نمایندگی مجلس شورای ملی کارمند سفارت فرانسه و در سال ۱۳۲۶ مسئول انتشارات و چاپ انجمن فرهنگی ایران و فرانسه بود.
رهری نماینده مجلس شورای ملی در دوره هفدهم (۱۳۳۱ تا ۱۳۳۲) و در کنار دکتر مظفر بقایی کرمانی از موسسان و رهبران حزب زحمت کشان ملت ایران و مدیر روزنامه «شاهد» بود. او در جریان نهضت ملی شدن نفت در روزنامه مقالاتی به نفع نهضت ملی می نوشت. و با حمایت های جبهه ملی ایران، توانست به عنوان دوازدهمین نماینده تهران به مجلس راه یابد. علی زهری بعدها همچون مظفر بقایی از دکتر مصدق و جبهه ملی بریده و به مخالفت با آن ها پرداخت. پس از ماجرای قتل سرتیپ محمود افشار طوس، رئیس شهربانی دولت مصدق، پای حزب زحمتکشان به میان آمد. از آن پس زهری و بقایی به رویارویی مستقیم با دولت پرداختند. به گونه ای که نهایتاً این زهری بود که دولت مصدق را به اتهام شکنجه متهمان پرونده افشار توس، استیضاح کرد. قرار جلسه استیضاح برای ۲۳ تیر ۱۳۳۲ گذاشته شد و مخالفان مصدق چون زهری و بقایی و حسین مکی، امیدوار بودند، دولت را در این روز برکنار کنند. ولی با عدم شرکت نمایندگان هوادار دولت در جلسات، مجلس دیگر به حد نصاب نرسید و نهایتاً مصدق، رفراندومی برای تعطیلی مجلس برگزار کرد که کودتای ۲۸ مرداد، را در پی داشت.
او دربارهٔ دست برداشتنش از حمایت دولت مصدق در مجلس چنین گفت:
آقای دکتر مصدق بزرگ همه ما بود ولی باکمال تاسف بایدعرض کنم که بزرگی نفرمودند. آقای دکتر مصدق امروز دکتر مصدق فرض کنیم یک سال یا دو سال پیش نیست. بطور خلاصه عرض کنم بعد از مدت کوتاهی که جناب آقای دکتر مصدق تمام قدرت های موجود را در دست گرفت فقط کسانی توانستند در اطراف پیشوای ما بمانند که از شخصت خود صرفنظر نمایند برای این کار برای صرفنظرکردن از شخصیت هم همیشه می شود بهانه درست کرد و آقای دکتر مصدق هم بعد از مدتی در حکومت مطلقه فقط اشخاصی را می توانست تحمل کند که مرتب بگویند صحیح می فرمایید. من همیشه شب ۱۰ اسفند و آن جلسه خصوصی کذایی را که آقای نخست وزیر با پیژامه تشریف آورده بودند اغلب بیاد دارم اغلب آقایان هم حضور داشتند و یادشان هست که آقای دکتر مصدق بعد از شرح وقایع در حضور آقایان وزرا شمه ای از بی عرضگی وزیران اظهار داشتند آن شب وقتی عکس العمل از آقایان وزیران ندیدم به موضوع چندان اهمیت ندادم ولی بعدها که جریان کارهای بعضی از وزارتخانه ها را شنیدم با خود گفتم که حق با دکتر مصدق بوده است اگر اینها بی عرضه نبودند تحمل نمی کردند که مثلاً تیمسار رئیس بازرسی نخست وزیری که درمیان افسران شهرت خاصی دارند به روزنامه ها بگویند که من به هرج و مرج وزارت خاتمه خواهم داد و همه وزارتخانه ها را زیر نظرخود خواهم گرفت. اگر آقایان بی عرضه نبودند تحمل نمی کردند. از روزی که جناب آقای دکتر مصدق السلطنه قدر قدرت شده اند (میراشرافی - و قوی شوکت) فقط بله قربان گوها حق حضور در مقابل ایشان را دارند و نتیجه این وضع شده است که می بینیم وزارتخانه های ما مبدل شده است به یک دستگاه مجهز برای تهیه گزارش های ۶ ماهه و یکساله و دوساله و غیره.
غارهای تنگ زهری مربوط به دوران پارینه سنگی جدید- دوران فرادیرینه سنگی است و در شهرستان پاسارگاد، بخش هخامنش، دهستان مادر سلیمان، روستای مبارک آباد، انتهای تنگ بلاغی، تنگ زهری واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۳۳۷۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
قویینک زهری، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ورامین در استان تهران ایران است.
این روستا در دهستان بهنام پازوکی جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۲۴ نفر (۷۶خانوار) بوده است.
محمد زهری (زاده مرداد ۱۳۰۵ درگذشته ۱۵ اسفند ۱۳۷۳) شاعر معاصر ایرانی بود.
جزیره (۱۳۳۴)
گلایه (۱۳۴۵)
شبنامه (۱۳۴۷)
… و تتمه (۱۳۴۸)
برگزیده اشعار (۱۳۴۸)
مشت در جیب (۱۳۵۳)
پیر ما گفت (۱۳۵۶)
زهری در روستای عباس آباد تنکابن به دنیا آمد. او چهار ساله بود که از زادگاه خویش به تهران و سپس به ملایر و شیراز رفت و از سال ۱۳۲۱ در تهران اقامت گزید در سال ۱۳۳۲ در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات تهران لیسانسه شد. بعداً دوره دکتری ادبیات فارسی را نیز گذراند چند سال دبیر ادبیات بود سپس به سازمان برنامه منتقل شد و در سال ۱۳۴۱ به کتابخانه ملی رفت و در آنجا مشغول شد. او در دهه چهل خورشیدی در تألیف ۹ مجلد از «کتابشناسی ملی ایران» در دو مرحله مشارکت داشته است.
زهری در روز شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۷۳ در بیمارستان آسیا در تهران بر اثر سکته قلبی درگذشت.
در آغاز چهارپاره سرا بود و از زمرهٔ شاگردان مکتب فریدون توللی بود. اما خیلی زود به نیما و قالب نیمایی روی آورد و این شیوهٔ تازه را در مجموعهٔ «گلایه» آشکار کرد. موضوع قطعات این دفتر رنج، تنهایی و اندوه شاعرانه است. مجموعهٔ بعدی او «شب نامه» حاوی قطعات فلسفی و اجتماعی است. دو شعر «به فردا» و «لندن ۷۰» او بسیار مشهور است.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زهری

زهری در جدول کلمات

زهری کشنده
هلاهل
جانوری با زهری کشنده
هلاهل

معنی زهری به انگلیسی

toxic (صفت)
سمی ، زهری ، ناشی از زهر اگینی ، زهراگین

معنی کلمه زهری به عربی

زهری
سام

زهری را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زهری کیست   • بن اشعث   • محمد بن شهاب الزهري   • بن حجاج   • محمد زهری   • معنی زهری   • مفهوم زهری   • تعریف زهری   • معرفی زهری   • زهری چیست   • زهری یعنی چی   • زهری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زهری
کلمه : زهری
اشتباه تایپی : civd
عکس زهری : در گوگل


آیا معنی زهری مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )