انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 972 100 1

زکریای رازی

زکریای رازی در دانشنامه ویکی پدیا

زکریای رازی
«فی النبوات» که دیگران به طعن و استهزاء، نام آن را «نقض الادیان» نهاده اند.
«فی حیل المتنبین» دیگران به طعن نام او را «مخارق الانبیاء» گذاشته اند.
ابوبکر محمّد بن زَکَریای رازی (۲۵۱ ه‍. ق ـ ۳۱۳ ه‍. ق) همه چیزدان، پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی است. رازی آثار ماندگاری در زمینهٔ پزشکی و شیمی و فلسفه نوشته است و به عنوان کاشف الکل، جوهر گوگرد (اسید سولفوریک) و نفت سفید مشهور است. وی همچنین دربارهٔ کیهان شناسی، منطق و ریاضیات نیز آثاری دارد.
به گفتهٔ جرج سارتن، پدر تاریخ علم، رازی «بزرگ ترین پزشک ایران و جهان اسلام در زمان قرون وسطی بود». پرویز اذکایی و جوئل کریمر در کتاب «احیای فرهنگی در عهد آل بویه» رازی را شخصیتی دانسته اند که بر قله انسان گرایی ایرانی ایستاده است.
به پاس زحمات فراوان رازی در داروسازی روز پنجم شهریورماه (۲۷ اوت)، روز بزرگداشت زکریای رازی شیمی دان بزرگ ایرانی و روز داروسازی نام گذاری شده است.
عکس زکریای رازی
شاگردان محمد زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی
دهخدا، علی اکبر (۱۳۳۴)، لغت نامه دهخدا، جلد۴۳ شماره مسلسل ۱۹۵، به کوشش زیر نظر دکتر محمد معین.، تهران: دانشگاه تهران، سازمان لغت نامه، ص. ۵۷۷
نجم آبادی، محمود (۲۵۳۵شاهنشاهی)، محمد زکریا رازی، تهران: انتشارات دانشگاه رازی تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
یکی از خدمات ارزندهٔ رازی روش تدریس او در زمینهٔ پزشکی است. روش رازی از بسیاری جهات انطباق غیرقابل انکاری با روش های مدرن دارد. ابن الندیم در کتاب الفهرست در بارهٔ روش تدریس رازی می نویسد: «رازی هنگامی که به مجلس درس درآید، شاگردانش زیر دست او می نشینند و شاگردان شاگردانش پایین تر ازآن ها جای گیرند، سپس سائر شاگردان قرار دارند. هرگاه حاجتمندی به آن مجلس آید، به اولین نفری که برخورد کند حاجتش را در میان گذارد، اگر شنونده در آن زمینه چیزی بداند؛ و اگر معلوماتی نداشت، به دیگران روی آورد و اگر از آن ها نیز جوابی به دست نیاورد، خود رازی به سخن درآید و جوابش را می دهد.» با این حال در کتاب های تاریخی فقط از چند نفر به عنوان شاگرد رازی نام برده شده است:
محمد زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمی دان ایرانی در قرن سوم و اوایل چهارم هجری بود. در مورد آثار رازی در لغت نامهٔ دهخدا آمده است:«ابن الندیم در کتاب «الفهرست» خود تعداد آثار رازی را یک صد و شصت و هفت و ابوریحان بیرونی در کتاب «فهرست کتب رازی» یک صد و هشتاد و چهار دانسته اند. «کتاب های رازی برحسب فهرست بیرونی بدین ترتیب تقسیم موضوعی می شود: ۵۶ کتاب در طب، ۳۳ کتاب در طبیعیات، ۷ کتاب در منطق، ۱۰ کتاب در ریاضیات و نجوم، ۷ کتاب در تفسیر و تلخیص و اختصار کتب فلسفی یا طبی دیگران،۱۷ کتاب در علوم فلسفی و تخمینی، ۶ کتاب در در مافوق الطبیعه، ۱۴ کتاب در الهیات، ۲۲ کتاب در کیمیا، ۲ کتاب در کفریات، ۱۰ کتاب در فنون مختلف که جمعاً بالغ بر یکصدوهشتادوچهار مجلد می شود و ابن اصیبعه در عیون الانباء فی طبقات الاطباء دویست و سی و هشت کتاب از برای رازی برمی شمارد.
دهخدا، علی اکبر (۱۳۳۴)، لغت نامه دهخدا، جلد۴۳ شماره مسلسل۱۹۵، به کوشش زیر نظر دکتر محمد معین.، تهران: دانشگاه تهران، سازمان لغت نامه، ص. ۵۷۷
محمود نجم آبادی استاد دانشگاه تهران کتابی به عنوان: مولفات و مصنفات ابوبکر محمدبن زکریای رازی نوشته است. که در سال ۱۳۳۹ به وسیله انتشارات دانشگاه تهران چاپ شده است در این کتاب فهرست های ارائه شده توسط ابن الندیم و ابوریحان بیرونی و قفطی و ابن اصیبعه با یک دیگر تطبیق داده شده است و در مجموع دویست وهفتادویک کتاب و رساله و مقاله فهرست شده است.
در این مقاله علاوه بر لغت نامه دهخدا از کتاب محمد زکریای رازی طبیب، فیلسوف، شیمیدان ایرانی نیز استفاده شده است.
در مورد کتاب های کیمیاوی رازی منابع مختلف آثار گوناگونی را نقل کرده اند فهرستی که در اینجا آمده است از رسالهٔ فهرست کتاب های تألیفی رازی اثر ابوریحان بیرونی در بخش کیمیائیات نقل می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با زکریای رازی

زکریای رازی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی زکریای رازینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زکریای رازی   • مفهوم زکریای رازی   • تعریف زکریای رازی   • معرفی زکریای رازی   • زکریای رازی چیست   • زکریای رازی یعنی چی   • زکریای رازی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زکریای رازی
کلمه : زکریای رازی
اشتباه تایپی : c;vdhd vhcd
عکس زکریای رازی : در گوگل


آیا معنی زکریای رازی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )