انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1085 100 1

زکریا بن آدم

زکریا بن آدم در دانشنامه اسلامی

زکریا بن آدم
«زکریا بن آدم بن عبدالله اشعری قمی» از خاندان اشعری در کوفه و از اصحاب با وفای امام رضا و امام جواد علیهما السلام است.
مالک بن عامر، نیای بزرگ خاندان اشعری از بزرگان کشور یمن بود. او همزمان با طلوع اسلام به مدینه شتافت و در محضر پیامبر اسلام ایمان آورد. با راهنمایی های مالک، دیگر بستگان او و طوایف یمن اسلام آورده، با پیامبر صلی الله علیه و آله بیعت کردند. خدمات مالک بن عامر به پیامبر به گونه ای بود که مورد لطف پیامبر رحمت قرار گرفته و آن بزرگوار درباره مالک دعا کرده فرمود: اللهم اغفر للاشعریین: خدایا اشعریان را مورد رحمت خود قرار ده. همچنین فرمود: خدایا فرزندان اشعریان را افزایش ده. حدود 370 سال پس از دعای پیامبر جمعیت این عده به حدی افزایش یافت که نوادگان و فرزندان یکی از آنان بالغ بر شش هزار نفر گردید.
عبدالله و احوص فرزندان سعد بن مالک بن عامر اشعری، اولین افرادی بودند که در سال 94 ق از این خاندان مهاجرت کرده و از کوفه به قم مهاجرت کردند.
درباره علت مهاجرت آنان آمده است: سائب بن مالک، عموی عبدالله و احوص که از بازوان پرتوان مختار ثقفی بوده و در قیام مختار، به خونخواهی امام حسین(ع) قیام کرده بود، به دست حجاج بن یوسف به شهادت رسید. پس از او فرزندش، محمد بن سائب به مبارزه پرداخت و به شهادت رسید.
حجاج پس از شهادت محمد بر اشعریان کوفه سختگیری کرده، آنان را به قتل تهدید کرد. عبدالله و احوص با دیدن رفتار ددمنشانه حجاج با شیعیان به ویژه اشعریان، بر آن شدند تا برای نجات جان خود و خاندان خویش از کوفه مهاجرت کنند.
به دنبال این تصمیم ابتدا احوص و سپس عبدالله به همراه خانواده و بستگان خویش که حدود هفتاد نفر بودند به سوی قم حرکت کردند. آنان پس از رسیدن به این منطقه، به نبرد با غارتگران و راهزنان پرداخته و متجاوزان را شکست دادند. سکنان بومی قم، با دیدن شجاعت و دلاوری این عده، از آنان درخواست کردند تا حتماً در این منطقه سکونت گزینند.
پس از سکونت، آنان به ساخت و تهیه خانه پرداخته و با استقرار کامل در قم به فعالیت های مذهبی و عمرانی مشغول شدند و از این رهگذر دستاورد سیاسی ثمربخشی نصیبشان شد.
پیشرفت های مذهبی اشعریان بر عده ای از بومیان گران آمده، بنای ناسازگاری با اعراب اشعری نهادند. این ناسازگاری ها به درگیری های نظامی تبدیل شده و اشعریان توانستند با شکست غیرمسلمانان حکمیت سیاسی خود را بر آن شهر محکمتر نمایند.
زکریا بن آدم اَشْعَری قمی محدث امامی قرن دوم و سوم هجری، از اصحاب امام صادق(ع)، از راویان امام کاظم(ع) و وکیل امام رضا(ع) و امام جواد(ع) در شهر قم. وی در قبرستان شیخان قم دفن است.
ابویحیی زکریا بن آدم از خاندان اشعریون است که از کوفه به قم مهاجرت کردند. پدر او آدم بن عبدالله بن سعد اشعری است که شیخ طوسی او را از اصحاب امام صادق شمرده است. آدم بن عبدالله حدیثی از امام رضا را به روایت پسرش زکریا نقل کرده است.
برادر او اسحاق بن آدم از راویان امام رضا(ع) و پسر عموی او زکریا بن ادریس نیز از راویان امام صادق و امام کاظم و امام رضا بوده اند.
طرق شیخ طوسی به زکریا بن آدم، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و به طرقی گفته می شود که از طریق شیخ طوسی به زکریا بن آدم می رسد.
شیخ طوسی در فهرست به زکریا بن آدم دو طریق دارد که ذیلاً بیان می شود:
← طریق اول
محقق اردبیلی: یک طریق شیخ طوسی به زکریا بن آدم در فهرست مجهول و طریق دیگر ضعیف است. آیة الله خویی: هر دو طریق شیخ به زکریا بن آدم در فهرست ضعیف است. ضعف یکی از آنها از جهت محمد بن حسن شنبوله و دیگری از جهت ابوالمفضل و ابن بطه می باشد.
طوسی، محمد بن حسن، الفهرست، ص۱۳۲-۱۳۳.    
 ۱. ↑ طوسی، محمد بن حسن، الفهرست، ص۱۳۲-۱۳۳.    
...
طریق شیخ صدوق به زکریا بن آدم
طریق شیخ صدوق به زکریا بن آدم، از اصطلاحات بکار رفته در علم حدیث بوده و به طریقی گفته می شود که شیخ صدوق روایات زکریا بن آدم را از آن طریق نقل کرده است.
طریق شیخ صدوق به زکریا بن آدم به ترتیب زیر است۱ - احمد بن زیاد بن جعفر همدانی۲ - علی بن ابراهیم۳ - احمد بن اسحاق بن سعداز زکریا بن آدم قمی
ارزیابی
محقق استرآبادی، علامه حلی و آیت الله خویی می فرماید: طریق شیخ صدوق به زکریا بن آدم صحیح است. مرحوم قهپایی: سند صحیح است. مرحوم محمدتقی مجلسی: خبر صحیح است. محدث نوری: احمد بن اسحاق شیخ القمیین و از خواص اصحاب ابومحمد (علیه السّلام) و از کسانی است که به ملاقات امام زمان (علیه السّلام) تشرف پیدا کرد. و دارای علو مقام است «زکریا» کسی است که امام رضا (علیه السّلام) درباره او فرموده است: المامون علی الدین و الدنیا «مامون دین و دنیا است».
اردبیلی، محمد بن علی، جامع الرواه، ج۲، ص۵۳۴.
 ۱. ↑ اردبیلی، محمد بن علی، جامع الرواه، ج۲، ص۵۳۴.۲. ↑ حلی، حسن بن یوسف، خلاصة الاقوال فی معرفة الرجال، ص۴۴۰.    
...

زکریا بن آدم را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زکریا بن آدم   • مفهوم زکریا بن آدم   • تعریف زکریا بن آدم   • معرفی زکریا بن آدم   • زکریا بن آدم چیست   • زکریا بن آدم یعنی چی   • زکریا بن آدم یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زکریا بن آدم
کلمه : زکریا بن آدم
اشتباه تایپی : c;vdh fk Hnl
عکس زکریا بن آدم : در گوگل


آیا معنی زکریا بن آدم مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )