انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1052 100 1

زیبایی ریاضی

زیبایی ریاضی در دانشنامه ویکی پدیا

زیبایی ریاضی
بیشتر ریاضی دانان زمینهٔ مطالعاتی شان و در حالت عمومی تر کل ریاضی را همراه با لذت و زیبایی می دانند برای همین برای توصیف ریاضیات (یا حداقل برخی بخش های آن) از صفت زیبا استفاده می کنند. برخی ریاضی را به هنر تشبیه می کنند و بعضی دیگر آن را یک فعالیت خلاقانه می دانند. اما در بیشتر موارد ریاضی را با شعر و موسیقی مقایسه می کنند. برتراند راسل احساس خود پیرامون زیبایی ریاضی را چنین بیان کرد:
یک روش اثبات که تا جایی که ممکن است از کمترین فرض های اضافی یا نتایج قضیه های قبلی استفاده می کند.
یک روش اثبات که برخلاف دیگر روش ها بسیار کوتاه است.
یک روش اثبات که به گونهٔ شگفت آوری به نتیجه می رسد (برای نمونه نظریه هایی را به کار می برد که در ظاهر هیچ ارتباطی با موضوع ندارند.)
یک روش اثبات که برپایهٔ بینشی نو و بکر استوار است.
یک روش اثبات که می توان به آسانی از آن حالت کلی تر را نتیجه گرفت و برای حل مجموعه ای از مسئله های مشابه آن را به کار برد.
ریاضیات، در جایگاه واقعی خود نه تنها حقیقت را حکایت می کند بلکه در منتها الیه زیبایی است - یک زیبایی سرد و تلخ مانند آنچه که در یک تندیس می بینیم بدون هیچگونه نشانه ای از طبیعت ضعیف تر ما، بدون زیبایی های فریبندهٔ نقاشی و موسیقی و همچنان در انتهای خلوص و توانایی در نمایش کمال، چیزی که تنها بالاترین هنر قادر به نمایش آن است. ذات حقیقی سرخوشی و غرور. احساس شکستن محدودیت های یک انسان معمولی و بالاتر رفتن، و این چیزی است که نشانهٔ اوج برتری است و تنها در ریاضی و شعر می توان آن را جستجو کرد.
پل اردوش احساسش دربارهٔ غیرقابل وصف بودن ریاضیات را چنین بیان کرد: «اعداد برای چه زیبا هستند؟ مانند این است که بپرسیم چرا سمفونی ۹ بتهوون زیبا است. اگر دلیل آن را نمی دانید کسی هم نمی تواند آن را به شما بگوید. من می دانم که اعداد زیبایند. اگر آن ها زیبا نباشند پس هیچ چیز زیبا نیست.»
ریاضی دانان برای وصف یک روش خوب و زیرکانهٔ اثبات از عبارت ظریف (به انگلیسی: elegant) استفاده می کنند. بسته به زمینهٔ مورد بحث این عبارت معانی مختلف خواهد داشت:
عکس زیبایی ریاضی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیبایی ریاضی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زیبایی ریاضی   • مفهوم زیبایی ریاضی   • تعریف زیبایی ریاضی   • معرفی زیبایی ریاضی   • زیبایی ریاضی چیست   • زیبایی ریاضی یعنی چی   • زیبایی ریاضی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زیبایی ریاضی
کلمه : زیبایی ریاضی
اشتباه تایپی : cdfhdd vdhqd
عکس زیبایی ریاضی : در گوگل


آیا معنی زیبایی ریاضی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )