انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1062 100 1

زیرساخت

زیرساخت در دانشنامه اسلامی

وجدانیات که معمولا قسمی از محسوسات یا مشاهدات به شمار آمده اند، در معرفت شناسی نقشی اساسی دارند.
در باب محسوسات و وجدانیات، مباحث بسیاری می توان طرح کرد. این نوشتار صرفاً به تعریف محسوسات و وجدانیات و جایگاه وجدانیات در برابر محسوسات می پردازد. در تاریخ منطق و فلسفه، برای محسوسات و وجدانیات تعریف رایجی می توان یافت. این تعریف، به رغم شهرت آن، با مشکلات بسیاری روبه روست. محقق طوسی تعریف دیگری ارائه کرده است. تعریف وی نیز مدافعانی دارد، و شماری از متفکران آن را از وی اقتباس کرده اند. باید اذعان داشت که این تعریف پاره ای از مشکلات را مرتفع می سازد، اما خود نیازمند اصلاح است.به نظر می رسد منشا لزوم تجدید نظر در هر دو تعریف این است که علم انسان به احوال، قوا، و انفعالات نفسانی خود، همچون علم او به ذات و افعالش، حضوری است. از این روی، از منظر ما گزاره های وجدانی یا وجدانیات صرفاً گزاره هایی اند که از علوم حضوری حکایت می کنند. اما محسوسات گزاره هایی هستند که عقل از راه حواسی ظاهری یا باطنی، نظیر حس مشترک، واهمه و متصرفه، بر مفاد آنها صحه می گذارد. بر این اساس، از آنجا که میان محسوسات و وجدانیات تمایزی اساسی وجود دارد، وجدانیات را باید از محسوسات جدا ساخت و قسیم آنها قرار داد. وجدانیات گزاره هایی واقعاً بدیهی بوده، و فراتر از محسوسات اند، و بلکه معتبرترین معرفت های حصولی به شمار می آیند.
طرح بحث
یکی از مهم ترین زیرساخت ها و پایه های معرفت بشری، محسوسات یا مشاهدات اند که معمولاً وجدانیات را زیرمجموعه آنها قرار می دهند. متفکران مسلمان، عمدتاً در آثار منطقی خود، محسوسات یا مشاهدات را گزاره هایی بدیهی، بی نیاز از استدلال و یقینی دانسته اند. از منظر آنان، این گونه گزاره ها اعتباری همچون فطریات و اولیات دارند و مفید یقین و معرفت یقینی اند. در باب مشاهدات یا محسوسات مباحث بسیاری می توان طرح کرد که برخی از مهم ترین آنها از این قرارند:۱. تعریف محسوسات یا مشاهدات؛۲. جایگاه وجدانیات در برابر محسوسات؛۳. بدیهی یا نظری بودن محسوسات؛۴. یقینی بودن و یقین آوری محسوسات؛۵. مبدا برهان و استدلال قرار گرفتن محسوسات؛۶. معیار صدق محسوسات.در این نوشتار می کوشیم تا مسئله اول، یعنی تعریف محسوسات یا مشاهدات، و نیز مسئله دوم، یعنی جایگاه وجدانیات در قبال آنها را بررسی کنیم؛ زیرا معمولاً به این دو مسئله کمتر توجه شده است؛ حال آنکه بررسی آنها، به دلیل نقش مهم وجدانیات و محسوسات در معرفت شناسی، تلاش ویژه و مستقلی می طلبد. اکنون به بررسی و تحقیق درباره این مسائل می پردازیم. ابتدا از اولین مسسئله، یعنی تعریف محسوسات یا مشاهدات، آغاز می کنیم.
تعریف محسوسات یا مشاهدات
محسوسات گزاره هایی هستند که عقل به کمک حس درباره مفاد آنها داوری می کند. از آنجا که حواس بر دو گونه ظاهری و باطنی تقسیم می شوند، گزاره های محسوس نیز بر دو قسم اند: محسوسات ظاهری و محسوسات باطنی. اگر مفاد گزاره های محسوس، محصول حسی ظاهری باشد، نظیر گزاره «این آب سرد است»، «این آتش می سوزاند» و «این میوه شیرین است»، (لازم است به خاطر آوریم که گزاره هایی نظیر گزاره های فوق از محسوسات به شمار می آیند.؛ اما گزاره هایی نظیر «آب سرد است» و «آتش می سوزاند» و «فلز بر اثر حرارت منبسط می شود» و «گزاره های تجربی» یا «تجربیات» نامیده می شوند. از این روی، کسانی که گزاره های دسته دوم را از محسوسات به شمار آورده اند، یا مسامحه کرده اند، یا در نسخه برداری اشتباهی صورت گرفته است) گزاره ها «حسیات» یا «محسوسات ظاهری» خوانده می شوند. اما اگر مفاد آنها از راه حواس باطنی معلوم گردد مانند «می ترسم» و «درد می کشم» و «شادمان هستم»، وجدانیات نامیده می شوند. محقق طوسی (۵۹۷ـ ۶۷۲ هـ. ق) محسوسات را چنین توضیح داده است: المحسوسات اما الظاهره کالعلم بان الشمس مضیئه او الباطنه کالعلم بانّ لنا فکره.
← نظر علامه حلی
...

زیرساخت در دانشنامه ویکی پدیا

زیرساخت
زیر ساخت، در عمومی ترین حالت، یک دسته از عوامل ساختاری به هم پیوسته می باشد که تکیه گاه اسکلت یک ساختمان کامل را فراهم می آورد. این واژه در زمینه های متفاوت معانی گوناگونی می دهد، اما شاید در بسیاری موارد جهت اشاره به جاده ها، و مجرای فاضلاب از آن استنباط شود. ممکن است این عوامل گوناگون مجتمعا زیرسازه شهری، زیرسازه مربوط به شهرداری، یا بطور ساده سازه های عمومی نامیده شوند، اگرچه ممکن است به عنوان بخش خصوصی یا تشکیلات اقتصادی دولتی گسترش یافته و اداره شوند. ممکن است در دیگر موارد کاربردی، زیرسازه جهت اشاره به تکنولوژی اطلاعات، کانال های غیررسمی و رسمی ارتباطات، ابزارهای گسترش نرم افزاری، شبکه های سیاسی و اجتماعی، یا اعتقادات مشترکی که اعضای گروه های خاص حفظ کرده اند به کار رود. معذالک متضمن عمومی ترین موارد استفاده این تصور کلی می باشد که زیرسازه تشکیلات ساختاری را فراهم آورده و سیستم یا سازمان خادم را حمایت می کند، خواه این سیستم یک شهر، یک ملت، یا یک اجتماع باشد.
سازه های عمومی
پوشش ارزش
روبنا
حفاظت از زیرساخت های حیاتی
پروژه مگا
زیر ساخت رهیاب رایانه البرز
به نظر می رسد این واژه در فرانسه قرن نوزدهم ریشه داشته باشد، و سراسر نیمه اول قرن بیستم اصولاً جهت اشاره به تأسیسات نظامی استفاده شده است. در سال ۱۹۸۰ در ایالات متحده واژه برتری در پی انتشار «امریکن این روئینز» (چوایت و والتر، سال ۱۹۸۱) آمد، که یک مباحثه سیاسی – عمومی از «بحران سازه» ملتها را آغاز کرد، حاکی از آن بود که سرمایه گذاری ناکافی و تأسیسات ضعیف عملکردهای عمومی دلیل به وجود آمدن آن باشد.
این مباحثه سیاسی – عمومی به واسطه فقدان معنی دقیق برای زیرسازه مختل شد.آ.یو. اس کمیته انجمن پژوهش ملی (ان آر سی) سناتور استفورد را مشخص کرد، او کسی بود که نظراتش را پیش از ایجاد کمیته های فرعی منابع آبی، حمل و نقل، و زیر ساخت، کمیته ای ناظر بر کارهای محیطی و عمومی، عنوان نموده بود؛ که «احتمالاً واژه زیر ساخت جهت مردم متفاوت معنائی متفاوت دربردارد.» هیئت ان آر سی سپس در پی اصلاح وضعیت به وسیله اتخاذ واژه «اعمال زیربنائی عمومی»، در اشاره به "... هردو حالتهای خاص کارکردی-- بزرگراه ها، خیابان ها، جاده ها، و پل ها؛ حمل و نقل عمومی؛ فرودگاه ها و خطوط هوائی؛ فراورده آبی و منابع آبی؛ مدیریت فاضلاب؛ مدیریت مواد زائد|چگونگی کار بر روی مواد زائد جامد و مصرف؛ تولید جریان برق و مخابرات؛ ارتباطات؛ و مدیریت مواد زائد خطرناک (--و سیستمی مختلط که این عوامل کیفیتی را شامل می شود، از آن استفاده نمود. تعریفی جامع از محدوده زیر ساخت نه تنها این تسهیلات) عمرانی عمومی می باشد، بلکه روش های عملیاتی، مدیریت شیوه ها، و سیاست های گسترده ای که همراه با تقاضای اجتماعی و دنیای فیزیکی بر روی یکدیگر اثر متقابل دارند و تسهیل حمل و نقل مردم و کالاها، تدارک آب جهت نوشیدن و دیگر استفادهای گوناگون، دفع ایمن محصولات زائد جامعه، تدارک برق هر جا که احتیاج شود، و انتقال اطلاعات درون و میان جوامع را نیز در بر می گیرد.
این واژه در سالهای اخیر محبوبیت یافته است و با افزایش عمومیت پیشنهاد قالب داخلی قابل تشخیص در هر نوع سیستم تکنولوژی یا سازمان های بازرگانی استعمال شده است. واژه «زیر ساخت بنیادین» به گونه ای گسترده جهت متمایز نمودن آن دسته عوامل زیرسازه پذیرفته شده است که، چنانچه بطور عمده خسارت دیده یا ویران شد، سبب شکست جدی سیستم یا سازمان وابسته شود. خسارت طوفان یا زلزله به از دست دادن منابع حمل و نقل خاص در یک شهر (به عنوان مثال، پلهای گذری از یک رودخانه) منجر گشته، قادر بود امر تخلیه مردم در مواقع اضطراری و ارائه سرویس های اورژانسی را غیرممکن سازد؛ این راه ها را به عنوان زیرسازه های بنیادین می نامند. به همین صورت، امکان دارد یک سیستم رزرو نمودن آن لاین بلیط هواپیما را نیز به عنوان زیر ساخت بنیادین تلقی نمود. امروزه برای کنترل و اجرای پروژه های زیرساخت از ابزارهای نوین همچون مدل سازی اطلاعات ساختمان BIM استفاده می کنند که علاوه بر مزایایی همچون بهبود بهره وری و کاهش هزینه ها به موفقیت پروژه نیز منجر می شود.
عکس زیرساخت
زیرساخت باز برکلی برای رایانش تحت شبکه (به انگلیسی: Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) که به اختصار BOINC نامیده می شود، یک سامانهٔ میان افزار برنامه های توزیع شده متن باز برای رایانش داوطلبانه و رایانش مشبک (به انگلیسی: Grid computing) است که توسط دانشگاه کالیفرنیا، برکلی ساخته و توسعه داده می شود. این برنامه در اصل برای پشتیبانی از پروژهٔ SETI@home ساخته شده بود ولی به یک سکوی (پلتفرم) کارآمد برای دیگر برنامه های رایانش توزیع شده در زمینه های مختلف مانند ریاضیات، پزشکی، زیست شناسی مولکولی، آب و هواشناسی، علوم زیست محیطی و فیزیک نجومی تبدیل شد. هدف BOINC این است که بستری را برای پژوهش گران به وجود آورد که بتوانند از قدرت پردازشی رایانه ها در سراسر دنیا استفاده کنند.
فهرست پروژه های رایانش توزیع شده (اکثر این پروژه ها از پلتفرم BOINC استفاده می کنند ولی تعدادی مستقل عمل می کنند که در فهرست مشخص شده)
BOINC توسط یک گروه مستقر در آزمایشگاه علوم فضایی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی به رهبری داوید پوپ اندرسون که پروژهٔ SETI@home را هم رهبری می کند توسعه داده شده است.
در حال حاضر نزدیک ۷۰ پروژه با پروانه های نرم افزاری گوناگون از BOINC استفاده می کنند.
زیرساخت دوچرخه سواری (به انگلیسی: Cycling infrastructure)، به همهٔ زیرساخت هایی که ممکن است توسط دوچرخه سواران استفاده شود اشاره دارد. این شامل مشارکت در همان شبکهٔ جاده ها و خیابان هایی است که توسط رانندگان نیز استفاده می شود، به جز جاده هایی که دوچرخه سواری در آن ممنوع است (به عنوان مثال، بسیاری از بزرگ راه ها/ آزادراه ها)، علاوه بر مسیرهای دوچرخه سواری اضافی که برای استفاده وسایل نقلیهٔ موتوری نیستند، مانند مسیرهای دوچرخه، (باریک راه ها) و مسیرهای دوچرخه رو و، در جاهایی که برای دوچرخه سواران هم مجاز باشد؛ پیاده روها. به علاوه؛ امکانات رفاهی مانند میله ها و چنگک ها و قفسه های دوچرخه برای پارکینگ و نیز نشانه ها و تابلوهای تخصصی ترافیک و سیگنال ها. سهم کیفیتی دوچرخه سواری در هر منطقه به شدت به اندازه و کیفیت زیرساخت های دوچرخه سواری محلی بستگی دارد.
دوچرخه سواری
شیوهٔ طراحی، ساخت و مدیریت شبکه های عمومی جاده می تواند تأثیر قابل توجهی بر ایمنی و کاربرد پذیری دوچرخه سواری داشته باشد. شبکهٔ دوچرخه سواری ممکن است قادر به ارائهٔ مسیرهای مستقیم و راحتی باشد که با به حداقل رساندن تأخیر و تلاش غیرضروری در رسیدن به مقصد کاربران کمک کند. مجتمع های مسکونی که دارای شبکه های جاده ای متراکم وگسترده تری از خیابان های متصل به هم باشند محیط مناسبی برای به کارگیری دوچرخه سواران به وجود آورده اند.
تاریخچهٔ زیرساخت های دوچرخه سواری مدت کوتاهی پس از رونق دوچرخه سواری؛ سال های ٬۱۸۸۰ زمانی که نخستین مسیرهای کوتاهی به زیرساخت دوچرخه اختصاص داده شده بود، شروع می شود. در جریان افزایش خودرو در سال های میانهٔ سدهٔ بیستم، و بعد از آن با کاهش دوچرخه سواری و نیز استفاده از آن به عنوان وسیله ای برای حمل و نقل، از سال های ۱۹۷۰ به این سو بازگشت به دوچرخه سواری دوباره افزایش یافت.
دوچرخه رو به یک راه باریک، کوچه، راه یا مسیری گفته می شود که به شیوهٔ خاصی طراحی شده و/ یا برای عبور دوچرخه تخصیص یافته است. خط های دوچرخه روی که توسط یک مارک رنگی مشخص شده باشند، در بسیاری از شهرها معمول است. مسیرهای دوچرخه روی تعیین حدود و مجزا شده توسط موانعی مانند؛ نرده ها، ستونک ها، یا بلوارها، در برخی از کشورهای اروپایی مانند هلند، دانمارک و آلمان بسیار رایج هستند. این گونه مسیرها همچنین به طور فزاینده ای در سایر شهرهای بزرگی مانند کلان شهر نیویورک، ملبورن، اتاوا، ونکوور و سانفرانسیسکو رایج هستند. مونترال و دیویس، کالیفرنیا، که دارای امکانات دوچرخه سواری با موانع جداسازی شده برای چندین دهه هستند، از اولین نمونه ها در شهرهای آمریکای شمالی محسوب می شوند.
اگر برای عنوان فعلی این مقاله (یا عنوانی دیگر)، معادلی مناسب از منبعی معتبر یافتید، با ذکر آن منبع و با شیوهٔ صحیح ارجاع، آن را در متن مقاله قرار دهید و سپس مقاله را انتقال دهید. اگر نمی دانید چطور انتقال را انجام یا به درستی به منابع ارجاع دهید، در صفحهٔ بحث این مقاله درخواست خود را با قراردادن این متن بیان کنید:
زیرساخت زبان مشترک مشخصات و استاندارد بازی است که توسط مایکروسافت توسعه داده شده و توسط بینادهای ایزو و ECMA استانداردسازی شده و کدهای قابل اجرا و محیط اجرایی زمان اجرا را تبیین می کند. این مشخصه ها در واقع محیطی را تعریف می کند که اجازه می دهند بدون توجه به سیستم عامل اجرا کنندۀ نرم افزار، بتوان زبانهای سطح بالای گوناگون را بدون نیاز به بازنویسی برای یک سیستم عامل خاص با یک ساختوارۀ یا معماری مشخص مورد استفاده قرار داد. نمونه هایی از زبانهایی که زیرساخت زبان مشترک را پیاده سازی می کنند عبارتند از چارچوب دات نت و زبان آزاد و متن باز مونو Mono و زبان دات نت قابل حمل Portable.NET .
موسسه های تحقیقاتی فدرال ایالات متحده از واژه cyberinfrastructure برای توصیف بسترهای پژوهشی که data acquisition، دستگاه ذخیره سازی داده، مدیریت داده، data integration، داده کاوی، مصورسازی داده و سایر سرویس های محاسباتی و پردازش اطلاعات را از طریق اینترنت در اختیار پژوهشگران قرار می دهد استفاده می کند.
زیرساخت کلید عمومی (PKI) مجموعه ای متشکل از سخت افزار، نرم افزار، افراد، سیاست ها و دستورالعمل های مورد نیاز برای مدیریت، توزیع، استفاده، ذخیره و ابطال گواهی های دیجیتال می باشد.
مرکز صدور گواهی (CA) که هر دو، گواهی ¬های دیجیتال را صادر و تایید می کنند.
مرکز ثبت نام گواهی که هویت کاربرانی متقاضی اطلاعات از CA را بررسی می کند.
راهنمای مرکزی. به طور مثال، مکانی امن برای ذخیره و نمایه سازی کلیدها
سیستم مدیریت گواهی
در رمزنگاری، PKI مقدمه ای است برای الصاق کلید عمومی به هویت کاربر، که با استفاده از یک مرکز صدور گواهی (CA) انجام می گیرد. هویت کاربر باید برای هر CA یکتا باشد. نسبت دادن کلید عمومی به هویت افراد مطابق با یک روند ثبت و صدور انجام می شود، که بر اساس سطح تضمین لازم ممکن است توسط یک نرم افزار در CA انجام شود و یا با نظارت انسان باشد. مسئولیت تضمین درستی در PKI بر عهدهٔ مرکز ثبت نام (RA) است. مرکز ثبت نام، اطمینان می دهد که کلید عمومی به گونه ای به فرد مورد نظر الصاق شده است که عدم انکار را تضمین می کند.
رمزنگاری کلید عمومی تکنیک پنهانی است، تا کاربران را قادر به ارتباط امن بر روی یک شبکهٔ عمومی ناامن سازد و به طور قابل اعتماد، هویت کاربر را با استفاده از امضای دیجیتال بررسی کند.
زیرساخت کلید عمومی (PKI)، یک سیستم برای ایجاد، ذخیره سازی و توزیع امضاهای دیجیتال می باشد که به منظور بررسی یک کلید عمومی منحصربه فرد متعلق به نهاد خاص مورد استفاده قرار می گیرد. زیرساخت کلید عمومی، گواهی های دیجیتال را که حاصل نگاشت کلیدهای عمومی به هویت افراد است، ایجاد کرده و این گواهی ها را در یک مخزن مرکزی، به طور امن نگهداری می کند و اگر لازم باشد، آنها را باطل می کند.
ریلاینس زیرساخت، (به انگلیسی: Reliance Infrastructure) که قبلأ ریلاینس انرژی نام داشت؛ شرکت برق هندی است، که در زمینه تولید، انتقال و توزیع انرژی الکتریکی، اکتشاف و تولید گاز طبیعی فعالیت می نماید.
شرکت ریلاینس زیرساخت در سال ۲۰۰۲ تأسیس شد و در حال حاضر بزرگترین شرکت خصوصی در حوزه برق در کشور هند، به شمار می آید. سکان رهبری این شرکت در دست آنیل آمبانی می باشد. شاخه ای از شرکت ریلاینس زیرساخت دارای تخصص در ساخت فرودگاه بوده و تابحال ۵ فرودگاه در هند احداث کرده، که عبارتند از: فرودگاه ناندد، فرودگاه لاتور، فرودگاه باراماتی، فرودگاه عثمان آباد و فرودگاه یاواتمل.
دفتر مرکزی این شرکت در شهر بمبئی، هند قرار دارد و سهام آن در بازار بورس اوراق بهادار بمبئی و بورس اوراق بهادار ملی هند معامله می شود.
شرکت ارتباطات زیرساخت شرکت دولتی زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، که در زمینه تأمین زیرساخت های ارتباطات مخابراتی و پهنای باند شبکه اینترنت، فعالیت می کند و در عمل انحصار واردات و توزیع پهنای باند اینترنتی در سراسر کشور را در اختیار دارد.
تارنما شرکت ارتباطات زیرساخت
آرم و نشانه نهایی شرکت ارتباطات زیر ساخت تعیین شد
این شرکت به عنوان متولی شبکه مادر مخابراتی در کشور و کارگزار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وظیفه اجرای سوئیچینگ و تأمین ارتباطات بین استانی و بین المللی اپراتورهای مخابراتی را در نقاط حضور و شبکه های مربوط بر عهده دارد.
شرکت طرح و توسعه تلفن ایران به عنوان هسته اولیه تشکیل شرکت ارتباطات زیرساخت کنونی در تیر ماه ۱۳۶۸ تأسیس شد. پس از حدود ده سال فعالیت در عرصه مخابرات و ارتباطات در بهمن ۱۳۷۸ نام شرکت از طرح و توسعه تلفن ایران به طرح و توسعه شبکه های مخابراتی تغییر یافت.
هیئت وزیران ایران در جلسه مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۸۳ بنا به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تجدید سازمان و تغییر نام و اصلاح اساسنامه شرکت طرح و توسعه شبکه های مخابراتی به شرکت ارتباطات زیرساخت موافقت نمود.
مدیریت دارایی زیرساخت (به انگلیسی: Infrastructure Asset Management) عبارتست از به کارگیری تکنیک های مدیریت دارایی برای بهره برداری بهتر از زیرساخت ها. مدیریت دارایی زیرساخت هابیشتر بر زیرساخت های فیزیکی همچون راه، پل و شبکه آب متمرکز است. با توجه به رشد سریع زیرساخت های شهری در کشورهای توسعه یافته در دهه های ١٩٦٠ و ١٩٧٠، مدیریت زیرساخت برای برخی کشورها به مسأله ای جدی در سده بیست ویک تبدیل شد. از این رو بسیاری کشورها در سده بیست و یک به مدیریت دارایی زیرساخت ها توجه خاصی کردند. مثلاً در کشور کانادا در بسیاری استان ها شهرداری ها موظفند پلان مدیریت دارایی برای زیرساخت های خود تهیه کنند. در مدیریت دارایی زیرساخت توجه خاصی به مفهوم چرخه حیات زیرساخت می شود و تمام تصمیم گیری ها باید با محوریت تحلیل چرخه حیات صورت گیرد.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیرساخت در دانشنامه آزاد پارسی

زیرساخت (رایانه)(infrastructure)
(یا: بستر اصلی) مجموعه ای از عناصر ساختاریمتصل به هم که پشتیبانیاز کل چارچوبرا در سراسر ساختار فراهم می آورد. مفهوم زیرساخت در حوزه های فناوری اطلاعات، کانال های رسمی و غیر رسمی ارتباطی، ابزارهای توسعه نرم افزار، شبکه های اجتماعی و سیاسی و یا باورهای مشترکی که از سوی گروه های خاصی پشتیبانی می شوند، مطرح می شود. زیرساخت موجب سازمان دهیو پشتیبانی از ساختار سیستم و یا سازمانی می شود که متعلق به آن می باشد. این سیستم یا سازمان می تواند یک شهر، یک ملت و یا یک شرکت باشد. در حوزۀ اقتصاد صنعتی، زیرساخت عبارت است از جاده ها، خطوط آهن و دیگر شبکه های ارتباطی، منابع تأمین انرژی و آب و تسهیلات آموزشی و کارورزی. برخی از تعاریف زیرساخت، تأسیسات اجتماعی ـ فرهنگی ازقبیل تسهیلات مراقبت های بهداشتی و تفریحی را نیز دربرمی گیرند.

معنی زیرساخت به انگلیسی

substructure (اسم)
زیر سازی ، زیر بنا ، زیرساخت ، زیر ساختمان
substruction (اسم)
زیر سازی ، زیر بنا ، زیرساخت ، زیر ساختمان

زیرساخت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زیرساخت   • مفهوم زیرساخت   • تعریف زیرساخت   • معرفی زیرساخت   • زیرساخت چیست   • زیرساخت یعنی چی   • زیرساخت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زیرساخت
کلمه : زیرساخت
اشتباه تایپی : cdvshoj
عکس زیرساخت : در گوگل


آیا معنی زیرساخت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )