انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 944 100 1

زیست سنجشی

معنی زیست سنجشی به فارسی

زیست سنجشی
[biometric] [رایانه و فنّاوری اطلاعات، رمزشناسی] مربوط به زیست سنجی
[biometric verification] [مهندسی مخابرات] ← شناسایی زیست سنجشی
[biometric function] [آمار] هریک از توابع مرتبط با مطالعۀ داده های طول عمر

زیست سنجشی در دانشنامه ویکی پدیا

زیست سنجشی
زیست سنجشی، زیست سنجیک یا بیومتریک (به انگلیسی: Biometrics)، به نوع خاصی از روش های امنیتی گفته می شود که در آن برای کنترل دسترسی و برقراری امنیت از خواص قابل اندازه گیری بدن انسان یا هر موجود زندهٔ دیگر استفاده می شود. همانگونه که از کلمهٔ بیومتریک بر می آید در این روش با استفاده از الگوریتم های ریاضی از اندام ها برداشت های ثابت و یکتایی می شود که می توان از آن به عنوان یک کلمهٔ عبور یکسان و غیرقابل تقلید و گاه غیرقابل تغییر استفاده کرد. به هر خصوصیت زیستی یا فیزیکی که با رایانه قابل اندازه گیری و بازشناسی خودکار باشد زیست سنجه گفته می شود.
اگرچه ممکن است این اسم به نظر غریب و جدید بیاید اما واقعیت این است که بشر مدت زیادی است که از آن بهره می برد و مثال زندهٔ آن استفاده از عکس هایی است که در کارت های مختلف از آن بهره می بریم. در واقع در تمامی آن کارت ها شخص کنترل کننده با دیدن عکس و مقایسه آن با چهره واقعی شما از اصول اولیه زیست سنجی (بیومتری) پیروی می کند یکی دیگر از اینگونه مثال ها استفاده از اثر انگشت است که قدمتی بس طولانی در بین اذهان عمومی بشر دارد.
شرایط اصلی برای تبدیل یک خاصیت قابل اندازه گیری بدن به یک خاصیت مناسب جهت استفاده به عنوان یک متود شناسایی : برای اینکه یک عضو بدن بتواند به عنوان یک وسیله اندازگیری مطرح شود باید شرایط خاصی داشته باشد به عنوان مثال باید ثابت باشد مثلاً شما نمی توانید رنگ مو یا وزن را به عنوان یک خاصیت بیومتریک در نطر بگیرید زیرا دائماً در حال تغییر و تبدیل هستند، در ضمن خواص انتخاب شده می بایست نشان دهنده یک انسان خاص باشند و می بایست به سهولت قابل دسترسی باشند یعنی برای بررسی آن نیاز به زحمت زیادی نباشد.
بطور کلی ویژگی های بیومتریک به دو دسته تقسیم می شوند: ۱- خصوصیات وابسته به فیزیک انسان ها، این دسته از ویژگی ها به مجموعه ای از خصوصیات همراه انسان اعم از اثرانگشت، عنبیه چشم، چهره، DNA و غیره اشاره دارد، این ویژگی ها عمدتاً از بدو تولد انسان و گهگاه قبل از تولد انسان شروع به شکل گیری نموده و تا آخر عمر در بدن انسان ثابت و غیرقابل تغییر (گهگاه تغییرات اندک) می مانند.
۲- خصوصیات رفتاری انسان ها، این ویژگی ها در حقیقت خصوصیات ناشی از رفتارهای انسان هاست نظیر راه رفتن انسان، نحوه فشردن دکمه ها (مثلاً موبایل) و غیره که می تواند بیانگر مشخصات یک انسان خاص باشد نظیر راه رفتن یک انسان که گاهی با نگاه کردن آن از پشت سر می توان تشخیص داد که وی کدام یک از دوستانتان است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیست سنجشی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی زیست سنجشی

پرهام ٠٥:٢٠ - ١٣٩٥/٠٨/١٦
دستگاهی که می تواند داده های زیستی مانند اثرانگشت را شناسایی کند.
|

پیشنهاد شما درباره معنی زیست سنجشینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زیست سنجشی   • مفهوم زیست سنجشی   • تعریف زیست سنجشی   • معرفی زیست سنجشی   • زیست سنجشی چیست   • زیست سنجشی یعنی چی   • زیست سنجشی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زیست سنجشی
کلمه : زیست سنجشی
اشتباه تایپی : cdsj sk[ad
عکس زیست سنجشی : در گوگل


آیا معنی زیست سنجشی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )