انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1061 100 1

زیست شیمی

معنی زیست شیمی به فارسی

زیست شیمی
[biochemistry] [شیمی] علم مطالعۀ ترکیب های شیمیایی در اندامگان های زنده
[biochemical engineering] [مهندسی شیمی] کاربرد اصول مهندسی شیمی برای درک و طراحی و توسعه و عملیاتی کردن فرایندهای شیمیایی، براساس پدیده های زیستی و زیست شیمی

زیست شیمی در دانشنامه ویکی پدیا

زیست شیمی
زیست شیمی یا بیوشیمی یا شیمی حیات (به فرانسوی: Biochimie، بیوشیمی)(به انگلیسی: Biochemistry or Biological Chemistry، بایاکِمِستری) مطالعهٔ فرایندهای شیمیایی در سازواره های زیستی است. زیست شیمی با ساختار و عمل کرد اجزای سلولی مثل پروتئین ها، کربوهیدرات ها، لیپیدها، اسیدهای نوکلئیک، و انواع دیگر زیست مولکول ها سر و کار دارد. هدف زیست شناسی شیمیایی پاسخ دادن به سؤال هایی است که از زیست شیمی ناشی می شوند. دانش زیست شیمی که در آن از روش های شیمی دانان برای درک و شناخت فرایندهای زیستی که درون موجودات زنده روی می دهد استفاده می شود، دارای اهمیت روزافزونی است؛ تمام گیاهان و جانوران از ترکیب های شیمیایی ساخته شده اند و وظیفهٔ زیست شیمی دان ها آن است که ساختمان این مواد و نقش آن ها را در حیات موجودات زنده بررسی و شناسایی کنند. کربوهیدرات ها، لیپیدها و اسیدهای نوکلئیک مانند دی ان ای فقط تعدادی از مولکول های شیمیایی هستند که موضوع مطالعهٔ زیست شیمی دان ها به شمار می آیند. در یکی از شاخه های این علم از این مطالعات برای تولید واکسن های مقابله کننده با بیماری های ویروسی نظیر اوریون استفاده می شود. زیست شیمی دان ها در زمینهٔ درمان بیماری هایی چون ایدز و سرطان نیز کار می کند.
بیوشیمی بالینی
در روزگار قدیم باور بر این بود که حیات و عناصر مرتبط با آن دارای مواد یا عناصر ضروری هستند که متمایز از عناصر مواد بی جان می باشند و تصور می شد که تنها موجودات زنده توانایی ساختن مولکولهای حیات را دارند؛ ولی در سال ۱۸۳۳ فردریک وولر مقاله ایی با موضوع سنتز اوره منتشر کرد و ثابت کرد مواد آلی نیز می توانند به صورت مصنوعی سنتز شوند.
شروع علم بیوشیمی ممکن است در زمان کشف اولین آنزیم یعنی آمیلاز توسط Anselme Payen در سال ۱۸۳۳ باشد. گرچه به نظر می رسد اولین بار در همین سال از واژه ی بیوشیمی استفاده شده است ولی عموماً معتقدند که کشف این دانش به طور رسمی در سال ۱۹۰۳ توسط Carl Neuberg شیمی دان آلمانی انجام شده است. از آن زمان تا به حال با کمک تکنیک های مختلف پیشرفت زیادی در بیوشیمی رخ داده است که منجر به کشف و آنالیز مولکولهای حیاتی مختلف شده است. یک اتفاق مهم دیگر در تاریخچه بیوشیمی کشف ژن و نقش آن در سلول است. این بخش از بیوشیمی زیست شناسی مولکولی نامیده می شود.
عکس زیست شیمی
زیست شیمی دانان (به انگلیسی: Biochemists)، دانشمندانی هستند که در زیست شیمی (بیوشیمی) آموزش دیده اند. بیشتر زیست شیمی شناسان به مطالعهٔ فرایندهای شیمیایی و تغییرات شیمیایی موجود در موجودات زنده می پردازند، دیگر زیست شیمی دانان، به بررسی (دی ان ای DNA)، پروتئین وساختارهای سلولی آن ها توجه دارند. واژهٔ زیست شیمی دان یک تکواژ چندوجهی از زیست شناس شیمی دان است. یک زیست شیمی دان همچنین چگونگی شکل گیری واکنش های شیمیاییِ به خصوصی را در یاخته ها و بافت ها و اثرهای فراورده ها و افزودنی های غذایی موجود در مواد غذایی و داروها بر آن ها را مشاهده و ثبت می کند. عملکرد اصلی یک زیست شیمی دان بر بهبود کیفیت زندگی تأکید دارد. تحقیقات پژوهش گران زیست شیمی دان متمرکز بر برنامه ریزی و انجام آزمایش های تحقیقاتی؛ و عمدتاً برای توسعهٔ محصولات جدید، به روز کردن محصولات موجود و تجزیه و تحلیل آن هاست. همچنین یکی از مسئولیت های یک زیست شیمی دان ارائهٔ نتایج تحقیقات خود و جلب کمک هزینه برای تأمین منابع مالی تحقیقات آینده است.
زیست شیمی
ریز سیال شناسی در زیست شیمی در واقع همان کاربرد ریز سیال شناسی در مطالعهٔ زیست شیمی است.
با توجه به ابعاد فیزیکی آن، ریز سیال شناسی هم سکویی منحصر به فرد برای به کارگیری ابزارهای زیست شیمیایی فراهم می کند و خود نیز می تواند به عنوان یک ابزار در این زمینه مورد استفاده قرار گیرد. رشتهٔ میکروفلوئیدیک که به عنوان هدایت مایع ها از میان کانال هایی با سایز میکرون تعریف می شود، طی بیست سال گذشته به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است و دانش بسیاری در رابطه با چگونگی رفتار مایع ها در این مقیاس به دست آمده است. به این ترتیب با استفاده از این دانش می توان از نمونه های بیولوژیکی به طریقی استفاده کرد که توسط روش های با ابعاد استاندارد نمی توان به آن دست یافت.
مزیت های اصلی در ارتباط با کوچک سازی حجم نمونه ها با توجه به کاربرد زیست شیمی است که شامل توانایی انجام آزمایش های high-throughput از طریق استفاده از یک نمونه کوچک، شیوه مجزا کردن سلول ها، تقویت کردن و نمایان ساختن وقایع نادر از یک ترکیب پیچیده، و منابع برای ایجاد استرس در محیط یک نمونهٔ سلولی در مقیاس خود سلولی است. از طریق این توانایی ها، قادر هستند تا از ریز سیال ها برای تشکیل پروتئین های متبلور، انجام واکنش های زنجیره ای پلیمراز، تعیین توالی دی ان ای، مطالعهٔ بیان پروتئین در یک سلول منفرد، ایجاد تغییر در روند رشد جنینی، کشت سلولی و هم چنین بسیاری از مطالعات بیولوژیکی مهم دیگر استفاده کنند.
یک ویژگی منحصر به فرد که از کوچک سازی نمونه رگ به دست می آید افزایش بدیهی نسبت سطح به حجم است. این ویژگی های اصلی آزمایش های میکروفلوئیدیک می تواند به مزایای استفاده از آن ها منجر شود یا می تواند پالایش بیشتر تکنیک آزمایشی را ضروری سازد. در بعضی موارد اینکه قادر باشیم مولکول های مورد نظر را به رابط بین دو فاز هدایت کنیم مطلوب است. در این مورد سطح افزایش یافته نسبت به حجم کلی واکنش به موفقیت در طرح آزمایشی منجر می شود. در برخی موارد دیگر باید از مهاجرت مولکول ها به سطح جلوگیری شود. رایج ترین مثال در این باره، میل طبیعی مولکول های پروتئینی برای جذب سطحی در سطح مشترک بین هوا و آب یا روغن و آب است. برای اینگونه کاربردها ضروری است که سطوح مشترک با یک سورفاکتانت یا برخی افزودنی های شیمیایی اصلاح شوند تا از اثرات ناخواسته جلوگیری شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زیست شیمی در دانشنامه آزاد پارسی

زیستْ شیمی (biochemistry)
دانش بررسی شیمی موجودات زنده. در این علم به بررسی ساختار و واکنش های پروتئین ها، آنزیم ها، اسیدهای نوکلئیک، هیدرات های کربن، و لیپیدها می پردازند. پژوهش های زیست شیمیایی منجربه درک فرآیندهای حیاتی شده است. از آن جمله اند فرآیندهایی که طی آن ها، موجودات زنده مواد شیمیایی ضروری را از مواد غذایی تهیه، انرژی را ذخیره و تولید، و خصوصیات خود را با مادۀ وراثتی منتقل می کنند. بخش عمده ای از پژوهش های پزشکی به علل و راه های مختل شدن این فرآیندها می پردازد. استفاده از پژوهش های زیست شیمی در کشاورزی و صنایع غذایی، مثلاً در زمینۀ کاربرد آنزیم ها، نیز معمول است.

ارتباط محتوایی با زیست شیمی

معنی زیست شیمی به انگلیسی

biochemistry (اسم)
زیست شیمی

معنی کلمه زیست شیمی به عربی

زیست شیمی
کيمياء حيوية
کيمياوي حيوي
متخصص في الکيمياء الحيوية

زیست شیمی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• شرکت زیست شیمی   • بیوشیمی چیست   • کیت های شرکت زیست شیمی   • بيوشيمي پزشكي   • شیمی حیات در جدول   • تعریف بیوشیمی   • بازار کار بیوشیمی   • شرکت زیست شیمی تهران   • معنی زیست شیمی   • مفهوم زیست شیمی   • تعریف زیست شیمی   • معرفی زیست شیمی   • زیست شیمی چیست   • زیست شیمی یعنی چی   • زیست شیمی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زیست شیمی
کلمه : زیست شیمی
اشتباه تایپی : cdsj adld
عکس زیست شیمی : در گوگل


آیا معنی زیست شیمی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )