انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1069 100 1

سؤال

/so'Al/

مترادف سؤال: استفهام، استفسار، پرسش ، درخواست، تقاضا، مسئله، تکدی، دریوزگی، کدیه، گدایی، طلب

متضاد سؤال: پاسخ، جواب

برابر پارسی: پرسش

معنی سؤال به فارسی

[question mark, interrogation mark, interrogation point] [زبان شناسی] نشانه ای به شکل «؟» که در پایان جملات پرسشی به کار می رود

معنی سؤال در فرهنگ فارسی عمید

سؤال
۱. پرسش.
۲. (اسم مصدر) [قدیمی] طلب کردن، درخواست کردن.
۳. (اسم مصدر) [قدیمی] درخواست.
۴. (اسم مصدر) [قدیمی] گدایی.
* سؤال وجواب:
۱. پرسش وپاسخ.
۲. (ادبی) در بدیع، شاعر در یک یا چند بیت مضمونی را به طریق سؤال و جواب بیان کند، مراجعه مانن این شعر، گفتم غم تو دارم گفتا غمت سرآید / گفتم که ماه من شو گفتا اگر برآید (حافظ:۴۷۰).

سؤال در دانشنامه اسلامی

سؤال
به پرسش و همچنین به گدایی سؤال گفته می شود.
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام ج۴، ص۳۶۲.    
...
طبق روایات صحیحی که در منابع فریقین (شیعه و اهل سنت) وارد شده، سؤال از اصول عقائد در قبر و قیامت یکی از مسائل مسلم است که فرشتگان مقرب الهی که به آنها «نکیر و منکر» گفته می شود، از میت سؤال خواهند کرد. «امامت» نیز از نگاه علمای شیعه و اهل سنت یکی از اصول اصلی عقاید است. بر حسب روایاتی که در منابع شیعه و اهل سنت وجود دارد، از میتی که به عالم آخرت پا گذاشته در کنار سایر عقاید، از ولایت و امامت امیرمؤمنان و ائمه (علیهم السّلام) نیز سؤال می شود.
آنچه از اقوال علمای اهل سنت برمی آید، این است که تلقین میت از دیدگاه علمای اهل سنت یک امر مطلوب و مستحب است.
← ابن تیمیه
طبق روایات صحیحی که در منابع اهل سنت وارد شده، سؤال از اصول عقائد در قبر یکی از مسائل مسلم است که فرشتگان مقرب الهی که به آنها «نکیر و منکر» گفته می شود، از میت سؤال خواهند کرد.
← سؤال از میت درباره خلفا
آنچه از سخنان علمای شیعه برمی آید این است که، تلقین از اصول اعتقادی و مذهب است که باید به میت تلقین شود و این مساله یک مطلب پذیرفته شده است.
← شیخ مفید
...
بر اساس آیات قرآن کریم و روایات صحیحی که در منابع فریقین (شیعه و اهل سنت) وارد شده، سؤال از اصول عقائد در قبر و قیامت یکی از مسائل مسلم است که فرشتگان مقرب الهی که به آنها «نکیر و منکر» گفته می شود، از میت سؤال خواهند کرد. «امامت» نیز از نگاه علمای شیعه و اهل سنت یکی از اصول اصلی عقاید است که مورد سؤال واقع می گردد.
در قرآن کریم آیاتی وجود دارد که از انسان در عالم قیامت از پاره اعتقادات سؤال می شود. یکی از مواد مورد سؤال، پرسش از مقام «امامت» است. در منابع اهل سنت روایات متعددی، در ذیل این آیات آمده است که در قیامت از ولایت امیرمؤمنان و ائمه طاهرین (علیهم السّلام) و نیز از خلفای اهل سنت سؤال می شود.
← آیه ندعوا کل اناس بامامهم
طبق روایات صحیحی که در منابع شیعه و اهل سنت وارد شده، سؤال از اصول عقائد در قیامت یکی از مسائل مسلم است.
← روایت اول
در منابع شیعه دسته ای از روایات، دلالت دارد که در قیامت و در دادگاه عدل الهی از ولایت و نیز محبت امیرمومنان علی بن ابی طالب (علیه السّلام) سؤال می شود:
← روایت امام باقر
...
یکی از وظایف پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله پاسخگویی به سؤالات به جای مردم بود. در این مقاله ایات مرتبط با سؤال از حضرت محمد صلی الله علیه وآله معرفی می شوند.
••• سؤالات بیجاى عدّه اى از مسلمانان از پیامبر صلی الله علیه وآله همانند سؤالات امّتهاى پیشین:یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَسْئَلُوا عَنْ أَشْیاءَ إِنْ تُبْدَ لَکُمْ تَسُؤْکُمْ وَ إِنْ تَسْئَلُوا عَنْها حِینَ یُنَزَّلُ الْقُرْآنُ تُبْدَ لَکُمْ عَفَا اللَّهُ عَنْها وَ اللَّهُ غَفُورٌ حَلِیمٌ قَدْ سَأَلَها قَوْمٌ مِنْ قَبْلِکُمْ ثُمَّ أَصْبَحُوا بِها کافِرِینَ.
مائده/سوره۵، آیه۱۰۱.    
مورد سؤال واقع نشدن پیامبر صلی الله علیه وآله، از فرجام اصحاب جحیم و جهنّمیان، پس از بشارت و انذار آنان:إِنَّا أَرْسَلْناکَ بِالْحَقِّ بَشِیراً وَ نَذِیراً وَ لا تُسْئَلُ عَنْ أَصْحابِ الْجَحِیمِ.
بقره/سوره۲، آیه۱۱۹.    
پیامبر صلی الله علیه وآله، موظّف به پاسخگویى سؤالات مردم، براساس وحی:۱. وَ إِذا سَأَلَکَ عِبادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَ لْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْشُدُونَ.
بقره/سوره۲، آیه۱۸۶.    
...
نَفَق، ایجاد سوراخى در زمین است که راه رهایى داشته باشد -همانند سوراخ موش -
••• انتساب بعضى افعال به خداوند و نسبت بعضى از کارها به دیگران، برخاسته از جمود فکری و بینش سطحى منافقان و مورد پرسش تعجّب برانگیز از سوى خدا:... وَ إِنْ تُصِبْهُمْ حَسَنَةٌ یَقُولُوا هذِهِ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ وَ إِنْ تُصِبْهُمْ سَیِّئَةٌ یَقُولُوا هذِهِ مِنْ عِنْدِکَ قُلْ کُلٌّ مِنْ عِنْدِ اللَّهِ فَما لِهؤُلاءِ الْقَوْمِ لا یَکادُونَ یَفْقَهُونَ حَدِیثاً.
نساء/سوره۴، آیه۷۸.    
••• سؤال و نکوهش پیامبر صلی الله علیه وآله از عملکرد منافقان و استهزاى ارزشهاى دینى به وسیله آنان:یَحْذَرُ الْمُنافِقُونَ ... وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ لَیَقُولُنَّ إِنَّما کُنَّا نَخُوضُ وَ نَلْعَبُ قُلْ أَ بِاللَّهِ وَ آیاتِهِ وَ رَسُولِهِ کُنْتُمْ تَسْتَهْزِؤُنَ.
توبه/سوره۹، آیه۶۴.    
پرسش تعجّب انگیز مؤمنان از منافقان، در مورد سوگند دروغ و تظاهر آنان به همراهى با مسلمانان:فَتَرَى الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ یُسارِعُونَ فِیهِمْ یَقُولُونَ نَخْشى أَنْ تُصِیبَنا دائِرَةٌ فَعَسَى اللَّهُ أَنْ یَأْتِیَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِنْ عِنْدِهِ فَیُصْبِحُوا عَلى ما أَسَرُّوا فِی أَنْفُسِهِمْ نادِمِینَ وَ یَقُولُ الَّذِینَ آمَنُوا أَ هؤُلاءِ الَّذِینَ أَقْسَمُوا بِاللَّهِ جَهْدَ أَیْمانِهِمْ إِنَّهُمْ لَمَعَکُمْ حَبِطَتْ أَعْمالُهُمْ فَأَصْبَحُوا خاسِرِینَ.
مائده/سوره۵، آیه۵۲.    
...
سؤال الاخلاق مسامهة فی النقد الاخلاقی للحداثة الغربیة اثر طه عبدالرحمن، کتابی پیرامون مکارم اخلاق، آفت های اخلاقی و روش معالجه آن ها به همراه نقد و بررسی آراء و نظریات برخی از فلاسفه غربی در مورد آن هاست.
کتاب با مقدمه نویسنده در بیان اختصاص انسان به عقلانیت یا اخلاقیت آغاز و مطالب، در هشت فصل، تنظیم شده است.
نویسنده با بیانی فلسفی، ابتدا به تعریف حقیقت مکارم اخلاق پرداخته، پس از بررسی تبعیت دین و اخلاق از یکدیگر و نقد آن، حدود عقلانیت مجرده را مطرح کرده و در ادامه، از کیفیت دفع آفات اخلاقی، کیفیت تقویت اخلاق، حدود اخلاق، دعوت به اخلاق اسلامی و تجدید فکر دینی اسلامی پرداخته است.
نویسنده در فصل اول، به بررسی حقیقت مکارم اخلاق و ارتباط آن با دین پرداخته است. نویسنده در بحث تبعیت دین از اخلاق، به نقد و بررسی دو تن از فلاسفه غرب، با نام های «آگوستین» و «توماس اکوینی» و استناد آن ها به دو اصل «الایمان بالاله» و «ارادة الاله» پرداخته است.
مقتضی مبدأ الارادة الخیرة، اعتراضات بر ادعای تبعیت دین از اخلاق، استقلال اخلاق از دین، مقتضی مبدا لا وجوب من الوجود، از جمله مباحث این فصل می باشند.پس از نقد و بررسی آراء فلاسفه غرب پیرامون اخلاق و تبعیت یا عدم تبعیت آن از دین، در پایان این فصل، نویسنده چنین نتیجه گرفته که دین و اخلاق، در حقیقت شیء واحد بوده و نه دین بدون اخلاق ممکن است و نه اخلاق بدون دین، معنایی دارد. وی در اثبات این امر، به بررسی سه اصل زیر پرداخته است:
آیه سؤال به آیه ۴۳ سوره نحل و آیه ۷ سوره انبیاء اطلاق می شود.
 ۱. ↑ نحل/سوره۱۶، آیه۴۳.    
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت، ج۱، ص۱۹۶.    
...
آیه 43 سوره نحل/16 را که به لزوم پرسش از اهل ذکر فرمان داده، «آیه سؤال» گفته اند:
«فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّکْرِ إِن کُنتُمْ لاَتَعْلَمُونَ...»
شهرت این آیه به آیه سؤال، بیشتر در علم اصول مطرح است و از آن بر لزوم تقلید از فقیهان و نیز حجیت خبر واحد و حجیت فتوا استدلال کرده اند. در روایتی از امام باقر علیه السلام «اهل ذکر» بر امامان علیهم السلام تطبیق شده است.


سؤال در جدول کلمات

سؤال
پرسش
سؤال از مکان
کجا

معنی کلمه سؤال به عربی

سؤال
استفهام
استفسر
استبيان
اَلإجابَة عَلَي السُّؤَالِ
اَلإجابَة عَلَي السُّؤَالِ

سؤال را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

F > little
T_T > collect
A.M.R > School Things
فهیمه > لنیا
pardis choopani > eaten alive
مینا > it has always been you
آوین > آرن
فهیمه > لنا

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سؤال وجواب ديني   • معنی سوال و جواب   • سوال و جواب برای مسابقه   • سوال های جالب   • سوال و جواب در جدول   • سوالات خواستگاری   • سوال و جواب روانشناسی   • چیستان   • معنی سؤال   • مفهوم سؤال   • تعریف سؤال   • معرفی سؤال   • سؤال چیست   • سؤال یعنی چی   • سؤال یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سؤال
کلمه : سؤال
اشتباه تایپی : sؤhg
آوا : so'Al
نقش : اسم
عکس سؤال : در گوگل


آیا معنی سؤال مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )