برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1289 100 1

ساباط

/sAbAt/

مترادف ساباط: دالان، راهروسرپوشیده، معبر مسقف، گذرگاه سقف دار، سایبان، سایه گاه

معنی ساباط در لغت نامه دهخدا

ساباط. (ع اِ) پوشش رهگذر. (منتهی الارب ) (آنندراج ). بالائی که زیر آن راه بود. (مهذب الاسماء). پوشش و سقف. پوشش بازار. سقف میان دو دیوار که زیر آن راه بود. ج ، سوابیط و ساباطات. || راهگذری میان دو خانه که از آنجا از خانه ای بخانه ٔ دیگر عبور کنند. (اقرب الموارد). در لهجه ٔ لارستانی طاقی که در معابر و بین کوچه ها از طرف نیکوکاران ساخته میشود. (فرهنگ لارستانی ). دالان. دهلیز. مابین دروازه و اندرون سرا : دیلمان در عراق فساد و ظلم و بدعت آشکارا کرده اند، و بر راهگذرها ساباطها کرده اند و زن وفرزند مسلمانان را به تغلب در سرای می برند و با ایشان فساد میکنند و چندانک خواهند میدارند و بمراد خویش رها کنند. (سیاستنامه چ کتابفروشی طهوری ص 67). [ امیر اسماعیل سامانی ] هر روز که باران و برف آمدی ساباطی بود بر در سرای وی ببخارا. آنجا بر در دکان بنشستی از دو طرف روز. (تاریخ بیهق ص 69). رنود کارد و ساقاط کشیدند و خون خلقی از منتمیان درگاه بهر کوی و ساباط بر زمین (زمخشری ). سایه گاه. پناهگاه. سایبانی که بالای دیوار میسازند تادرختانی را که کنار دیوار کاشته اند حفظ کنند. || (بلهجه ٔ قدیم قمی ) نهری که بر هر دو طرف آن میانه (؟) نشانده باشند اعم از آنکه معرّش (دارای چوب بست ) باشد یا غیر معرّش و بزبان قمی ساباط گویند...غیر ساباط باصطلاح اهل قم کرمی که آن را مطبق گویند مثل باغات و کروم قم. رجوع به تاریخ قم ص 107 شود.

ساباط. (اِخ ) نام شهری به مدائن و آن معرب بلاس آباد است. (اصمعی ). معرب بلاس آباد. (یاقوت ) (منتهی الارب ) (آنندراج ). بلاس آباد، بلاش آباد. (خاندان نوبختی ص 197). موضعی است بمدائن مرکسری را. (یاقوت ). قریه ای بر دو فرسخی مدائن براه کوفه. (سمعانی ). بلاش بن فیروز ساسانی [ 483 - 487 م. ] از عمارت ، دو شهر کرده است یکی بلاش آباد بساباط مدائن. و دوم بجانب حلوان و بلاش فر خوانند و اکنون خراب است. (مجمل التواریخ و القصص ص 72). نام شهری که بلاش اشکانی آن را بساخت و بلاش آباد نامید. (طبری ج 1 ص 518). یاقوت در معجم البلدان آرد: ساباط مدائن بنام ساباط بن باطا برادر نخیرجان نامیده شده است. در مراصد الاطلاع آمده : قریه ای بود قرب مدائن و نزدیک آن پلی بود بر بالای نهر الملک و قریه را بنام قنطرة می نام ...

معنی ساباط به فارسی

ساباط
راهروروپوشیدبین دوخانه یادودکان، سوابیط
( اسم ) ۱ - دالان راهرو رو پوشیده . ۲ - پوشش بالای راهگذر سقفی که در زیر آن معبر ورود به خانه و سرای باشد . ۳ - سایبان سایه گاه جمع ساباطات سوابیط . ۴ - انگوری که روی تاک یا داربست چوبین عمل آورده باشند .
شهرکی است بماورائ النهر از حدود سروشنه با کشت و برز و مردم بسیار
موضعی است و عبدالله بن میمون القداح بنیان گذار شعبه قرامطه از اسماعیلیه
موضعی است ببغداد
باغی بوده است به یزد

معنی ساباط در فرهنگ معین

ساباط
[ ع . ] (اِ.) سایبان ، دالان سر پوشیده .

معنی ساباط در فرهنگ فارسی عمید

ساباط
۱. دالان و راهرو روپوشیده بین دو خانه یا دو دکان: بود ساباطی اندر آن رسته / از دو سو سُمج های در بسته (بهار: ۷۱۲).
۲. پوشش بالای رهگذر.
۳. سقفی که در زیر آن راه ورود به خانه باشد.

ساباط در دانشنامه اسلامی

ساباط
پوشش و سقف راه را ساباط می گویند. از احکام مرتبط با آن در بابهای صلات و صلح سخن گفته‏ اند.
ساباط عبارت است از سقف بنا شده بر دو دیوار که زیر آن آمد و شد صورت می‏گیرد. برخی، سقف میان دو خانه را نیز بدان افزوده‏اند.
احکام ساباط
احکام ساباط از جهت ساختن آن در خیابان بن بست یا غیر بن بست با بالکن مشترک است. در این مقاله به برخی احکام مشترک که در مقاله بالکن نیامده اشاره می‏شود.
نمازگزاردن بر ساباطِ بنا شده بر راه جایز است؛ لیکن به قول برخی، نماز خواندن بر ساباط ساخته شده روی جوی آب کراهت دارد.
ساختن ساباط بر راه، در صورتی که موجب تاریکی آن گردد؛ به گونه‏ای که رهگذران زیان ببینند، جایز نیست.
ساختن ساباط بر دیوار یا ساختمان کسی، جز با رضایت او جایز نیست.
اگر کسی حق ساختن ساباط بر دیوار کسی را داشته باشد، با خراب شدن دیوار، هیچ کدام بر بازسازی آن اجبار نمی‏شوند.


ساباط در دانشنامه ویکی پدیا

ساباط
ساباط ها (سابات) از ویژگی های معماری (مهرازی) زیست بوم های گرمسیر و کویری هستند و در استان هایی مانند یزد، کرمان، اصفهان، خوزستان، خراسان جنوبی و .... یافت می شوند. یکی از کارکردهای سابات پدید آوردن سایه و جایگاهی خنک برای رهگذران است. این سازه به علت نیمه پوشیده بودن در تابستان به پدید آمدن کوران هوا می انجامد که هوای درون سابات را از بیرون آن خنک تر می کند. همین نیمه پوشیده بودن در زمستان به گرمتر شدن هوای درون سابات از بیرون آن می انجامد. سابات ها همچنین مایهٔ یکپارچگی و استواری خانه های کنارشان هستند و به آنها در پایداری در برابر نیروهای پدید آمده از فشار سازه کمک می کنند.
واژهٔ سابات در زبان پارسی دارای ریشه ای کهن است. بخش نخست آن «سا» به معنی آسایش و بخش دوم آن «بات» نشانگر ساختمان، آبادی و سازه است. همچنین گفته شده که سابات از واژهٔ سایه باد گرفته شده زیرا این بنا سایه و باد را برای مردم در گرمای تابستان فراهم می کند.
عکس ساباط
ساباط بی دل مربوط به دوره قاجار است و در محله قلعه دزفول، بافت کهن شهری، گذر اصلی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۱۰۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ساباط پروهان مربوط به دوره قاجار است و در دزفول، محله قلعه، کوچه پروهان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۰۹۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
ساباط جعفر خانی مربوط به دوره قاجار - دوره پهلوی است و در میبد، دهستان بفروئیه، روستای بفروئیه، بالاتر از مسجد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ساباط در دانشنامه آزاد پارسی

کوچه ها و معابر سرپوشیده، که به وسیلۀ طاق یا بخشی از بالاخانۀ ساختمان دیگر پوشش می یافت، و غالباً در مناطق پرآفتاب کویر و حاشیۀ آن ساخته می شد. ساباط به معنای مطلق سایه گاه نیز به کار رفته، و گاه بر فضاهای کوچک استراحت گاه های مجاور راه ها نیز اطلاق شده است.

ساباط در جدول کلمات

معنی ساباط به انگلیسی

shelter (اسم)
حمایت ، پناه ، پناه گاه ، ساباط ، جان پناه ، سپنج ، یتیم خانه
tent (اسم)
توجه ، طاق ، ساباط ، سایبان ، خیمه ، چتر ، چادر ، نوعی شراب شیرین اسپانیولی
awning (اسم)
پناه ، پناه گاه ، حفاظ ، سایه بان ، ساباط ، سایبان کرباسی
sunshade (اسم)
ساباط ، سایبان ، چتر افتابی ، افتاب گردان
covered passage (اسم)
ساباط
covered gallery (اسم)
ساباط
lean-to (اسم)
ساباط ، چارطاقی

معنی کلمه ساباط به عربی

ساباط
سقيفة , شمسية , مظلة

ساباط را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فاطمه قاسمی
دالان
علی باقری
ساباط : محله ای از کوچه عبور که دارای سقف باشد . (اصطلاح بنایی و ساختمان سازی)

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ساباط در جدول   • مترادف ساباط   • ساباط در حل جدول   • ساباط در معماری   • معنی ساباط در جدول   • شرکت ساباط   • ساباط چیست   • ساباط مدائن   • مفهوم ساباط   • تعریف ساباط   • معرفی ساباط   • ساباط یعنی چی   • ساباط یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ساباط
کلمه : ساباط
اشتباه تایپی : shfhx
آوا : sAbAt
نقش : اسم
عکس ساباط : در گوگل

آیا معنی ساباط مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )