انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1007 100 1

سازهای زهی

معنی سازهای زهی به فارسی

سازهای زهی
[stringed instruments , string instruments, strings] [موسیقی] سـازهای خانـوادۀ ویلـن در ارکستر سمفونیک

سازهای زهی در دانشنامه ویکی پدیا

سازهای زهی
سازهای زهی یا زه صداها (chordophones) آن رده ای از سازها هستند که در آن ها صدا از لرزش زه یا تار یا سیم به وجودمی آید. معمولاً با زخمه زدن یا ضربه زدن یا کشیدن آرشه بر روی این زه ها صدای دلخواه از ساز درمی آید. سازهای زهی را به صورت های مختلف بخش بندی نموده اند.
بربط ها lutes خانواده ای از زه صداهای مرکب مقید که زه های آن ها به موازات صفحهٔ ساز کشیده می شود.
چنگ ها harps: دسته ای از زه صداهای مرکب مطلق که زه های آن ها عمود بر صفحهٔ ساز کشیده می شود.
مَعازف zithers: خانواده ای از زه صداها با محملی به شکل های مختلف برای زه ها با یا بدون تشدیدکننده که در آن ها تشدیدکننده درصورت وجود، الزاماً جزء جدایی ناپذیر ساز به شمار نمی آید.
زه صداها به دو دستهٔ زخمه ای و مرکب بخش می شوند.
در قدیم به آلات موسیقی سیمی و زهی ذوات الاوتار می گفته اند. ذوات الاوتار دو نوع بوده یکی آن که مثل چنگ و قانون و سنتور برای هر صدایی یکی سیم روی ساز بسته می شده و در روی آن رشته ها انگشت نمی گذارده اند. نوع دوم آن هایی است که روی رشته ها که هر یک را وتر می نامیدند، انگشت های دست چپ تکیه می کرده، مانند عود، رباب، تنبور. به اصطلاح دیگر آن هایی که نغمهٔ آن ها از مطلقات حاصل شود و نوع دیگر آنهایی که نعمهٔ به مطلق و گرفت ایجاد گردد.
سازهای زهی زخمه ای موسیقی ایرانی:
سازهای زهی آرشه ای به سازهایی گفته می شود که از طریق کشیدن آرشه بر روی سیم صدا تولید می کند.
سازهایی مانند ویلون، ویولا و ویلونسل از این دسته هستند. این دسته سازها عامل ایجاد صوت سیم یا زه هست و آرشه ای که با کشیده شدن، سیم را مرتعش شده و تولید صوت می کند. در این دسته از سازها تکنیکی وجود دارد به نام پیتزیکاتو که با انگشتان دست سیم مرتعش می شود اما این یکی از تکنیک های این سازها است بنابرین در این مورد شبیه به سازهای زهی زخمه ای می مانند.
آداجو برای سازهای زهی یک قطعهٔ موسیقی برای ارکستر سازهای زهی، تنظیم ساموئل باربر، آهنگساز آمریکایی، از اولین کوارتت زهی اوست.
«آداجو برای سازهای زهیِ» باربر در واقع موومان دوم کوارتت زهی شمارهٔ ۱ او، اُپوس ۱۱، ساختهٔ ۱۹۳۶ است. باربر در حال گذراندن تابستان با شریکِ زندگی اش جان کارلو مِنوتی (آهنگساز ایتالیایی و هم کلاسی اش در مؤسسهٔ موسیقی کرتیس) در اروپا بود. او در این مدت آداجو را ساخت. در اصل، این قطعه بعد از موومان اول شدیداً مباین آغاز می یابد و با یک بازکوب کوتاه موسیقی دنبال می شود.
در ژانویهٔ ۱۹۳۸ باربر قطعه را برای آرتورو توسکانینی، رهبر ارکستر نامدار، فرستاد. توسکانینی، پارتیتور را بدون هیچ اظهار نظری پس فرستاد و موجب دلگیری و دوری جستن باربر شد. متعاقباً توسکانینی به واسطهٔ یک دوست به اطلاع باربر رساند که فکر اجرای قطعه را در سر می پرورانَد و نُت ها را برگردانده، چرا که آن را از حفظ شده است. گفته می شود توسکانینی تا قبل از روزِ اجرای جهانی، هرگز بار دیگر به نت ها نگاه نینداخته بود.
اولین اجرای آرتورو توسکانینی به همراه ارکستر سمفونیک ان بی سی در روز ۵ نوامبر ۱۹۳۸ در نیویورک از رادیو پخش شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

سازهای زهی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی سازهای زهینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سارا > چیپ
محمد عرب > Creepin
عباس زارعی > came in
مم > croissant
Mohammadreza Akbarian > moisturising
Mohammadreza Akbarian > geographical
hamid > brushstrokes
اسی > شیشه مخدر

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ساز زهی مضرابی در جدول   • نام ساز زهی مضرابی   • نام سازهای موسیقی غربی   • نوعی ماشین چاپ   • ساز زهی در جدول   • خواننده کلاسیک ایتالیا   • درختچه خاردار بیابانی   • انواع سازهای زخمه ای   • معنی سازهای زهی   • مفهوم سازهای زهی   • تعریف سازهای زهی   • معرفی سازهای زهی   • سازهای زهی چیست   • سازهای زهی یعنی چی   • سازهای زهی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سازهای زهی
کلمه : سازهای زهی
اشتباه تایپی : shcihd cid
عکس سازهای زهی : در گوگل


آیا معنی سازهای زهی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )